ALGEIHEEN No. 630. Woensdag 7 Junij 1871. tide Jaarg. Binnenlmidsclie berifften. Buitenlandsche berig;ten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken "Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure DHOIT COUP, te Ifcuzcn. ADVERTENTIEN. OngefFankeerde brieven worden niet aaiigcuoeiicii. X^olitieli Overzioft. Nu eindelijk bet schand tooneel van moord brand en diefstal in Frankrijks hoofdstad is ge eindigd, konit dagelijks meer aan bet licht't ver- schrikkelijk lot dat de ongeiukkige bewoners dier hoofdstad wekeu en maanden lang bebben ondergaan. Duizenden werden gedood door liet vuur en bet zwaardongelnkkigen die in kelders een schuilplaats tegeu dc viammen zochten vonden in die onderaardsebe gewelven den dood vrou wen en kinderen werden onder de puinhoopen bedolven en men is nog niet bekend en zal dit ook nimmer gelieel worden met de gansche nit- gestrektbeid der rampen die de ongeiukkige bevolking bebben getroffen. Sedert 25 Mei was bet lot der opstandelingen beslist. Van plants tot plaats als een horde wil den ternggedreven bebben ze waar maar moge lijk dood en verderf om zicb been gezaaid. Van de rue Rivoli naar de Bastille gedreven, zonden ze hnnoe bommen en gloeijende kogels naar alle kanteu nit en seboten de korenzoklers in brand De brand dezer uitgestrekte gebouwendie de voorraad granen bevatteden die dienen moes ten om Parijs van de noodige behoeften te voor- zien verkreeg weldra voor de gebeele stad een dreigend aan/.ien De onmetelijke zwarte rookwolken die alleen door olieachtige en vettige stoffen kuunen worden tc voorsehjjn gebragtverduisterden de horizon langer dan een uurdaarna viel de naeht in, de wind wakkerde aan eene ontzaggelijke vuur massa verlichtte geheel Parijs. I let vuur was zoo grootdat men aan het andere einde van Parijs op de straat een dagblad kon lezen. Van de poort Saint Martin tot aan de place du Chateau d'Eau was de worsteling hevig. Er badtlen daar drama's plaats. die men moet bij - wonenom geloof aan de werkelijkbeid tekun- ncn slaan. Men kan zeggen dat geen enkele wijk van de brandfakkels van die vermetele schurken versehoond gehleveu is. die eene schande zijn voor de negentiende ceuw. Het is treurig te moeten zeggen dat de vrouwen de gruwelijkste rollen in (lit drama gespeeld bebben. Zij laadden de mitrailleuses seboten de kanonnen af en liepen met geweren en revolvers in de hand. Men heeft ontplofbare kogels gevonden die zij onder bare rokken ver borgen liadden, terwijl zij flessehen met petroleum in hare zakkcn droegen. Dit schrikbewindwaarop wjj slechts een en- kelen blik terng wierpenheeft acht dagen aangehouden. Den 28 Mei was alles beslist. De opstandelingen tot het oostelijk departement te ruggedrongenwerden bij duizenden naar het kanaal Saint Martin gedrevenwaar ze werden gevangen genomengedood of door zelfmooril in het kanaal omkwamen. De pen weigert het tooneel dat bier plaats had. te beschrijven. Het was geene overwinning, het was het smoren van bet monster des opstandsin den laatsten tijd door al wat laag is vertegenwoordigd. Het monster der revolutie tc Parijs is versla- gende commune is gevallen. Tiians is bet voor de regering zaak om de kiemen van den opstand zoo spoedig mogelijk uit te roeijen. Wij noemen den maatregel die de Belgiscbe regering ten opzigte van Victor Hugo ge nomen heeft fiink en vertrouwen dat wauneer, wat God verhoede er personen in ons vaderland zich mogten uitlaten de beginsclen van decom mnne van Parijs te deelen zij hoe klein en nietig in beginselen zij overigens ook wezen mo genden weg van Victor Hugo znllen worden gewezen daar zij scbadelijk te noemen zijn niet alleen voor de plaats waar zij wonen maar ook voor het geheele rijk. De aanhacgers der commune en zij diebunne beginselen deelenzijn opstandelingen zegt de Engelsche Times. De menscbeljjke natuur scbrikt vol afsebuw terng voor de daden welke in Parijs gebenrd zijn. In een zang des tijds dezer dagen nitgekomen zingt de dichter Ten Kate dus Parijs toe Moet die brand, door u ontstoken Die vernieling braakt, Louvre en Tniierie doet rooken 't Kerkhof moordbol maakt, Moet die helu onbedwongen Schroeiend tot woestiju Moeten dat de vlammentongen Van uw pinkstren zijn Aiwat vljjt en kunsttresoren Neergeploft ter aard' Wat a! hoerlijkheen verloren Koninkrijken waard Wat uw maker dnrft vermalen Is uw beste kroon Nieuwer Hunnen en Wandalen Klinkt u de eernaam schoon Ilelaasniet overdreven zijn deze woorden des dichters. Thans is het de groote vraagzal Frankrijk zijn foufen zien erkennen en beteren of niet of zooals de beer Ten Kate dit uitdrukt Zult, ge Enropa's Sanlus heeten Die tot God zich keert Of zal 't blijven „Niets vergeten „Maar ook niets geleerd Indien die ellendige zwakheid blijft bestaan welke de Franschen aandrijft om aan ieder de scbuld te geven in plaats van aan zicb zelve welke ben weerhoudt de hand op bet hart te leggen en uit te roepen „Ik heb gezondigd God wees mij zondaar genadigdan zal bet blijven tot ongeluk der bescbaving, en tot onder- gang van bet Fransche volk Niets vergeten „Maar ook niets geleerd." o De provinciate staten van Zeeland hebben vrijdag in de eerste plaats de behandeling voort- gezet van bet ontwerp reglement voor de cala- miteuse waterscbappen in Zeeland hetwelk ten slottemet de daarin aangebragte wijzigingen, is aangenomen met 27 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren MazureMatbon van Waes- berghe, RisseeuwWagtho, van Citters. de Smidt en Hamraacher. De voornaamste wijziging bestaat bierin, dat litU. r, van art. 95 verworpen is en vervangen door bet volgende Voor de toepassing van art. 6 der wet van den 19 Julij 1870, Staatsblad no. 119, wordt verstaan „c. door het aantal bee- taren dat onmiddelijk bescbermd wordt: de uit- gestrektheid grond in bet aangrenzeud water- schapberekend naar dc kadastrale groottein art. 92 bedoeld, gelegen acbter den aangrenzenden dijkvoor zoover die niet wordt verdedigd door een tweeden of volgenden aaneengesloten dijk. ter kruinshoogte gelijk met den stand van het gemiddeld hoogwaterpeil langs den betrokken calamiteuzen polder;" terwijl lifts d thansaldus luidt„door een aaneengesloten dijk ook die waarin insnijdingen zijn gemaakt, noodzakelijk voor de verbinding van een weg of eene wafer- ieiding. of voor den aanleg van een duikermits geen dier insnijdingen over een grootere lengte dan van 10 meters is geschied beneden de hoogte van bet onder litfs c bedoelde peilten ware zij is voorzien van eene inrigting. waardoor zij onmiddelijk kan worden gesloten." Het vroeger medegedeelde voorstel van gede- puteerde staten betreffende den weg tusschen Goes en 's Gravenpolder is aangenomen met 34 slemmen tegen 1die van den heer Suouck Hnrgi onje. De commissie aan welke dientenge- volge is opgedragen een bepaald voorstel omtren. deze zaak te doenbestaat uit de bceren Cau Snouck IIn rgronjePompe van Meerdervoort 1 Mazure en Vader. In de laatste plaats was aan de orde bet voorstel van gedeputeerde staten betreffende den verkoop van de stoomboot Zeeland. Door den heer Ilombach werd echter voorgesteld om de beslissing daarover aan te honden tot de zomer- zittiug in de volgende maand met bet oog op een bestaand plan voor eene dienstregeling op de Wester Scbelde voor rekening der provincie. Dit voorstel van den beer Hombach is aangeno men met 19 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de heeren de CasembrootPompe van Meerder voortHenncquinCau. Risseeuw, van Citters, Bievet, II. J. van Deinse Sprenger, Wiukelman Becins, Hammacher, Vader, J. P. Kakebeeke van der Bilt en Molenburgb. De buitengewone vergadering is daarna door den voorzitler, in naam des koningsgesloten. JNeuzen 6 Junij. Gednrende de vo- rige maand zijn het kanaal albier opgevaren 79 zeeschepen, metende 12524 tonnen en 457 bin- nenschepen, m. 33132 t.en afgevaren71 zee schepen, m. 10639 t. en 429 binuenschepenm. 30469 t. Totaal sedert 1 Jannarij 1871zijn het kanaal opgevaren 285 zeeschepen m. 38533 t. en 1635 binnenschepen m. 95307 t.en afgevaren279 zeeschepenm. 46588 t. en 1607 binnenschepen m. 94431 t. In de 5 eerste maanden van 1870 zjjn het kanaal opgevaren 91 zeeschepen, m. 15661 t. en 1035 binnensche pen m. 67450 t.; en afgevaren88 zee schepen m. 16726 t. en 1008 binnenschepen m. 65718 t. t ijdag II. werd te Middelburgaanbesteed bet maken en plaatsen van twee paar sluisdeuren op het kanaal van Neuzen. Hetwelk is aange nomen door; den heer J. Verkuijl Quakkelaar, te Vlissingen, voor 7547. Omtrent den spoorweg MecbelenNenzen verneemt men dat in den loop dezer week de lijn geheel in verbinding is fgebragt van Hulst tot St. Nicolaas. Tot ontvanger-griffier van de polders Ond- en Nieuw Beoosteubleij bezuiden/gemeente Koe- wacbt is benocmdde heer H. J. M. Onghena te Zniddorpe. Zijn Ed. is ook verkozen tot lid van den gemeenteraad aldaar met 22 van de 27 nitgebragte geldige stemmen. De Tijd zegt. dat de stortingen hij het hoofdeomite voor het feestgeschenkaau Z. H. Paus Pius IX reeds ruim 170.000 bedragen. Het berigt omtrent een der passagiers van de Willem III, de heer van der Klei, uit Delfs- zij I. die alles zou verloren hebben, is nietjuist. Bedoelde heer is geboren in Friesland, ging in 1837 als onderoflieier naar Indie, keerde in 1868 als een zeer vermogend man terug en liuwde, na nog eene reis naar Indie gemaakt te hebben, met een fatsoenlijk burgermeisje te Delfszijl. Hij was de eenige passagier aan boord der Wil lem III, die zijn troinmei met jnweelen en vele papieren van belangrijke vvaarde met gevaar van zijn leven redde. Voor enkele jaren werden te Harlingen onderscheidene personenna het eten van ver- dacht rundvleesch, ongesteldprof. C. Mulder van Groningen daar een enkelen nacht vertoe vendestiert kort daarophij had insgelijks van dat vieesch gegeten terwijl een paar per sonen sedert sukkelend blever. en binnen een tijdsverloop van drie jaren elkander in bet graf volgden. Een soortgelijk geval heeft zich daar weder voorgedaan. Het buisgezin van een melk- tapper. uit zeven personen hestaande, heeft vleeseh gegeten van een koe diezoo men ver neemt ten gevolge van het kalven is gestorven alien bebben hevig gebraakt en diarrbaea gehad. Men hoopt dat bier geen dergelijke ailoop bij de patienten zal volgeu. Uit Brussel wordt d. d. 29 Mei het vol gende geschreven In het begin der vorige week is uit Ostcnde gemeld dat aldaar uit Dover aangekomen was de heer Pietrisecretaris van keizer Napoleon III. Thans wordt van daar berigt, dat die heer vrijdag j 1.op de tevugreis van Brussel naar Engeland, aldaar weder was doorgekomen, ver- gezeld van den heer Roucher, die insgelijks ecu korten tijd te Brussel had doorgebragt. Volgens berigten nit Versailles van 30 Mei hadden de regeringstroepen reeds 37000 gevan- genen, terwijl de Praissen er ongeveer 3000 bad- den opgebragt, welke van Vincennes trachten te ontvlugten. Eenige hunner beweerden Elzassers van geboorte en alzoo Duitsche onderdanen ge- worden te zijn. Deze toeleg, onx aan die geregtc staf onzer justitie te outkomen, is hun echter mislukt. Volgens de opgave der generaals kan hetver lies der regeringstroepen gerekend worden op 300 man aan dooden en 600 man aan gewonden. De verliezeu der muiters moeten bij dnizendtalleu gerekend worden op 15000 a 20000 enkel aan dooden. Den 30 Mei is uit Parijs aan de Daily News getelegrapheerd Ik heb zooeven uit de beste bronnen vernomen, dat Henri de Rochefort ter dood veroordeel 1 is door den krijgsraad, die zitting houdt te Versail les. Waarschijnlijk is op dit oogenblik het von nis reeds voltrokken, maar omtrent dit punt ben ik niet ingelicht. Men zegt dat de befaarade Lullier zonder vorm van proces gefnsilleerd is. Dombrowsky is gestorven in eeneslaap- karner van bet stadhuis die vroeger door Hauss- mann werd gebruikt. Daags na zyn vlugt uit la Muette werd hij door drie geweerkogels op een barricade in de Rue d'Ornano getroffen eu van daar naar het stadhuis vervoerd. Delescluse, die verleden donderdag op eene barricade van Chateau d'Eau werd gedool was bijna onken- baar door de talrijke wouden die hij had ont- vangen. Volgens de bevelendie thans door den keizer zijn uitgevaardigd, zal de feestelijke intogt der troepen den 16 Junij, en de ontbiilling van bet gedenkteeken, ter eere van kouing Frederik Wilhelm III,op 17 Junij plaats grijpen. Daarop zal zondag den 18 Junij een algemeene ker- kelijke dankzegging volgen. Aan den intogt zal bet geheele korps der garde deelnemen, (erwijl al de overige troepenkorpsen van het Duitsche leger door depnfatien zullen vertegenwoordigd worden. Uit de drie bataljons van het konink- lijk 7e regiment grenadiers, aan welks boofd de keizer als kolonel staat, wordt een gecombineerd bataljon gevonnd. Bovendien zal een afileeling laudweer aan den intogt deelnemen. Het kruis op den Munster te Straatsbnrg, dat den 15n September 1870 door een kogel was losgeschoteu en aan den bliksematleider blijven baugen is weder overeiud gezetde herstelling van den toren heeft in bet geheel niet meer dan 4200 franken gekost. Wij maken hierbjj inzonderheid op de iu't blad van heden staande Advertentie de:- Heeren S. STEINDECKER COMP. te Hamburgopmerk- zaam. Hier is sprake van Origiueel Loteu tot eene zoo overvloedig met prijzen voorzien® ver- loting dat zich ook bier te lande eene aanmerke- lijke deelnemiug veronderstellen laat. Die onder- ueming verdient des te meer bet voile vertrou wen daar de beste waarhorgen des staafs ge- boden zijn en ook voornoenul huis door eene steeds streng reeele hamlehvjjze en prompte uit- betaling van talrijke prijzen algemeen bekend is. Per drie msanden bin Den Neuzenf )i— m frauco door bet goheele Rijk. 1,10 geheel Belgie1,40 Enkele nommere0,05 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brierenbnehouders. BIJ Van 1 tot 4 regeJs f q,40 Voor elke regel meero'j^ Advertentien gelieve men aao de Uitgevers in te zeuden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond G ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1