ALGEMEEN No. 627. Zalurdag 27 Mei 1871. 11 de Jaarff. Binnenlandsche berifften. Buitenlandsche beri^ten. H ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- cn Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O Hi X C O M P. to lWOnzen. ADVERTENTIEN. Oiitrpfraiikoerile brievon woreton nlot aangeuoinen. JF*olitielc Overzi^t. IToc nader de slap waarmee Frankrijks wet tige regering haar doel nabjj komt, hoe bloedi- ger hot spoor waarlangs zij tot den zetel van Parijs moet doordringen. De hoitenstrijd is ge- tiindigd. Zondag 20 dezer zijn de troepen aan vier zijden Parijs binnengernktzoodat wat eerst nog op cenigzins verwijderden afstand plaats vond, nn weldra in het hart der stad zal worden overgebragt; want dat de opstandelingen die geen kans zien den dans door de vlugt te ont- springen, ter laatster instantie in een wanhopig harrieaden geveeht hun leven dnnr zullen trach ten te verkoopen is, wanneer linn nog eenige hulp en kracht orerhlijfthoven alle bedenking veriieven, rn nit liefgeen dagelijks plaats vindt, laat rich verwaehtcn dat geone middelen rnw en gewelddadig genocgznllen worden ontzien oni wraak te koelen. Onder alle deze onistandigheden is de bevol king van Parijs, in het gevoel harer onmagt kalm en ter neer geslagen. De stad lieeft een droevig en doodsch voorkomen. De heinelvaarts- dag, die dag, anders in opgewekte vrolijkheid doorgebragtwaarop geheel Parijs zijne bezig heden verlaatran met hnnne gezinnen zich te verlustigen in de rijke lachende natunr ging nu heen in zorgvolle bekotr.mernis wat volgende dagen gevcn zullen, terwijl men dagelijks ge tnige is van de woeste dronkenmansgelagen van de arrestatie van vrienden en bekenden, van herooving en voge'.vrijverklnring der meest ge achte ingezetenen. De dagen van Robespierre en Muraf. zijn weder gekomen met dit onder seheid evenweldat men toen het versehikkelijk grootsehc aanschouwde, terwijl men thans het afsrhuwelijk kleine heeft te betreuren. En om den schrik en moedeloosheid ten top te voeren is daarbij gekomen het springen der patroonenfabriek op het Champs de Mars. De slag was zoo hevig dat het was als scheen de geheele slad hare verwoesting nabij. Het geheele Champ de Mars werd geliuld in eene dikke rookwolk en bedekt door zwart geblakerde balken en een onnocmelijk aantal kogels, die voor ehassepots en andere geweren moesten dienen. Men zag verminkte lijken op een grooten afstand liggen. Het lijk ecner vronw is op meer dan 300 meters gevonden. Gelukkig dat de werklieden ditmaal bij uitzondering, een half uur voor den tijd, te 5'/4 nurde fabriek verlaten hadden. Warcn zij tot den gewonen tijdgehle- ven het aantal slagtoffers zou veel grooter ge- weest zijn. Nn waren op het oogenblik der ont- plofling, enkel eenige oppassers en eenige ande ren in de fabriek. Verscheidene personen die in de nabijheid woonden en anderen die daar toevallig voorbij gingentoen de ontploffing plaats had zijn deerlijk gewond. Een kind in een der belendende hnizen is liggende in de wieg totaal vcrminkt. In de geheele wijk was men verslagen van schrik. Eene vroinv sprong razende nit de derde verdieping op straat. De schok was zoo groot, dat de huizeD dreunden in straten verre van de plaats des onheils ver- wijderd. In de ambulance van de rue de 1' University zijn eenige personen gedood. De Napoleonsstraat en eene door arbeiders bewoonde wijk hebben 't meest geleden. In deze Iaatste stortte een hnis in door eenige werklieden be- woond, waarvan velen ouder het puin begraven werden. Het aantal slagtoffers bij deze ramp wordt op meer dan 100 begroot. Zooals bij alle rampspoeden, sc.hrijft de com mune ook deze jaminerlijke geschiedenis aan het verraad der Versaillers toe. In de omstreken van het fort Montronge wordt noch steeds gevoehten. Men heeft verzekerd dat in een geveeht landlieden gemeene zaak met de soldaten gemaakt hebben en uit hnnne huizen op de gefedereerden sehoten. In de 11. maandag door de nationale vergade jng gehonden zitting heeft de beer Thiers eene redevoering nifgesproken waarin hij o. a. het volgende heeft gez'egd „De zaak van het regt de orde en bescherming heeft, dank zij ons dap per leger gezegevierd." (Algemeene toejui- chingen) De redenaar treedt vervolgens in een overzigt van de krijgsoperatien waaruit het vol gende blijkt Het leger van generaal Donai is tot aan de Arc de Triomphe voortgeruktde generaal Vinoy staat in naauwe gemeenschap met den generaal Cissey, wiens linkervlengel op de Mont Pa'-nase en wiens regtervlengel op het h6tel des invalides stennt. De generaal Clinchant door den faubourg Honore binnengetrokken, is tot aan de Opera voortgerukt. rZiedaar" zegt de spre- ker, „de toestand zooals hij te 2 nre was. Wij hebben reden om te gelooven, dat Parijs weldra aan zijn waren sonverein dat is: Frankrjjk zal worden teruggegeven." De heer Thiers sprekende over het lot dat de insurgenten waeht, zegt, dat de wet met ge- stengheid zal worden ten nitvoer gelegd. Het is met de wet in de hand zegt hij, dat wij zullen optreden tegen deschnrken, dieeigendom noch monurnenten hebben ontzien. H Nenzen, 26 Mei. Woensdag middag om- streeks 2 ure had te Ellewoutsdjjk een droevig ongelnk plaats, Een schippersknecht genaamd L V. woneude alhier, zat op den kant van het vaartnig van P. Paulus terwijl de schipper op een ander gedeelte van het schip eenig werk verrigte. Zonder dat dit door den Iaatste is be- merkt is genoemde L. V. die somtijds aan val lenile ziekte ieed van het vaartnig in het water gevallen en toen men hem eindelijk vermiste zag men zijne pet drijven en bevond men dat hij in den modder gesmoord was Daar het water aan het vallen en't hijna op de plek geheel droog was, schijnt de 22jarige jongeling geen poging tot redding meer te hebben kunnen ann- wenden en moest hij alzoo door een onverwachts toeval den dood vinden. Belangbebbenden worden opmetkzaam ge maakt dat de herijk der matengewigten en weegwerktnigen zal plaats hebben voor Nenzen den 12 en 3 Jnnij a. s. Hoek den 6 Junij. Sas van Gent en Philippine - Ten 8 Jnnij. Westdorpe, 9 Junjj. Axel 12 en 13 Junij. Zuiddorpe en Koewacht. 14 Junij. Overslag, 14 Jnnij. Graauw. 15 Junij. Ilontenisse en Ossenissc 16 en 17 Jnnij. Stoppeldijk Bosclikapelle en Hengtsdijk 19 Junij. Ilulst. Clinge en St. Jan Steen20. 21 en 22 Junij. Zaamslag, 23 Jnnij. Sas van Gent25 Mei. Heden zijn alhier ter beurs aangeboden de eerste nienwe aardappelen en rijpe aardbezien nit den tuin van den heer L. Lammens te Sas van Gentalles van den kondengrond. De aardappelen zijn ver- kocht voor £6n kilo 5 francs. Bij bevelschrift der arrondissements regt- bank te Goes is naar den procureur generaal bij bet provinciaal geregtshof in Zeeland verwezen Carolns Ludovicus Geersoud 17 jaren koe- wachterwonende te St. Jan Steen thans ge- detiueerd te Goes, ter zakedat hjj op 14 April jl.des voormiddags omstreeks 6 uren, op de hofstede van P. J. van Dorselaar te St. Jan Steen met bet doel om brand te stichten een brandende lucifer heeft geworpen in de met stroo gevnlde bedstede in de lcluis der sebum-dat hij vervolgens bemerkt hebbende dat (lit geen verdere gevolgen hadmet een lucifer getracbt heeft in de schunr een bos stroo in brand te steken, en dat, toen ook dit geen verdere gevol - gen had, hij een brandend stuk bout heeft ge- nomen en met een stuk papier gelegd op een bos stroo onder de kribbe in den sehaapstal waardoor brand ontstaan is, die echter door tij dig aangebragte hulp is geblnseht. A1 die ge- botiwen, alsmede het woonhnis, dat zich op kor- ten afstand van die gebonwen bevondzijn met stroo gedekten de wind was destijds in de ligting naar het woonhnis. Op dat oogenblik bevond zich, in zeer ziekeljjken toestand en niet in staat om zich zonder hulp te redden in die woning de vronw van genoemden van Dorselaar, wier leven dan ook indien de brand niet tijdig geblnseht was bepaaldelijk gevaar zou geloopen hebbenzoodat bet te voorzien was dat eenig menschenleven daardoor in gevaar kon worden gebragt. Het verbranden van de Stoomboot WILLEM III. Omtrent de pokken-epidemie in onsVndcr- land kan meu meldendat dezelve te 's Hn^e en te Utrecht tot enkele gevallen is verminderd, doch dat zij zich daarentegen op andere plaatsen met kwaadaardige hevigheid vertoonto. a. te Waddinxveen Nienw Lekkerland Leiden en in minderen graad te 's Bosch Lem'mer, Devcnter enz. De gemeenferaad van Amsterdam heeft het voorstel tot geleidelijk afsehaffing der kermis aangenomen. Gednrende de jaren 1872. '73, 74, 75 wordt djentengevolge de dnnr der kermis tot een week beperkt, en na 1875 geen kermis meer gehonden. Hot lijk van den laatstcn der drie hoeren uit Appingadam, die op zulk een raadselaehlige wijze het leven verloren is nu ook gevonden. Een kleiscbipper vond het. lijk reeds gedeeltelijk met groen bewassendrijvende op den rnjr'in het Schildmeer. - Te Lonneker ging donderdag avond 11. een oud manalvorens naar bed te gaan, nog even naar buiten en ontving daar znlk een slag op het hoofd, dat hjj in een zakfe en hinnen weini- ge iiren een lijk was. De dader is naar men zegt, een jong fabriekarheider, die het niet op den ouden man, maar op diens zoon gemunt had Aan de Prov, Friesche Crt. wor.lt nit Doe- knm geschreven „Een zonderlinge kwestie zal eerlang aanhan- gig worden of is zulks reeds gemaakt t. w. of het verwijt dat iemand hnifeno-ewoon veel houdt van de schoone sekse al of ge°n foster kan worden genoemd. Immers een doctor nit de gemeente K. wordt deswege verrolgd door een no- taris nit de gemeente A.,welke Iaatste voor gedaeh- ten hlaam eene schadevergoeding vraagt van vijf- duizend gulden. Zeventien getnigen maken zijn versterking uit. Op een dorpe in Drenthe h°eft men een vos moefen afmakendie kippen ving, terwijl hij aan den ketting lag. Hij nam nit ziin etenshak een aardappelen, legde dien afzonderljjk neder, trok zich dan in zijn hok terns; en begon een klokkend gel aid te maken waarop werkelijk dikwjjls een domme kip den aardappel kwain bezoeken cn zoo in Reintjes klaauwen viel. Uit het Brnsselsche spoorwegstation is eeno som van vijf en vijftig dnizend franken ont- vreemd. De kassier, die reeds vijf en dertig jaar dienst had, was des zatnrdags naar buiten gegaan daar hjj een vrijen zondag had, maar des maandags niet ternggekeerd. Dingsdag mnr gen brak men zjjn btirean open en vond daar groote plekken bloed op den grond en de afdruk- ken van bebloede handen. Uit de geldkist werd bovengenoemde som gemist. De kassier genoot een onbepaald vertronwen. Toeh hetwij- teld men dat hier een misdaad zou zijn gepleegd, daar, om het slagtoffer te verwijderen een aan tal employes en werklieden zouden moeter. ge- passeerd zijn. Roehefortdie zondagavond te Versailles aankwam was nog hijna ontkomen. Ongelnk- kig voor hem was eehfer de brief, waarin hij zijn maitresse te Arcnchon zijn plan otn naar Brussel te gaan mededeelde, in handen gevallen van den heer Duval, prefect van Bordeaux, en deze wnarsehuwde het gouvernement. van Ver sailles. De demoeraat werd daarop te Meaux opgewacht en gearresteerd. Zijn vrienden te Parijs zijn woedend over deze vlugt en noomen hem natnnrlijk een verrader en een lafaard. Toch is hij sleehts een der ve len die zich nit de voefen poogden te maken voor het nur der vergelding sloeg. Ook Jules Valles lieeft dit beprocfd, doch hij werd gearre steerd door de nationale garde van Parijs zelfs, die hem dadelijk weder naar de commune bragten. Da;ir wist hij goede beweegreden voor zijn over- haast vertrek op te geven en werd hij tlus we der in genade opgenomen. Pyat en Pascal Gronsset zijn fe Brnsso!Dom- browski en Assy he vinden zich in handen der Versaillers. Den 16 dezer hebben twee hoofdoffk-ieren van de commune vergezeld van een harer ire- magtigden, eeno revue gehonden over het corps Amazoncn, dat anngevoerd wordt door officieren van het mannelijk geslacht. Ilet corps telt 2500 vronwen. Hare uniform is een blaauwe jaquette, kepi niet plnirn, versierd met een roode kokarde. Bij de revne nam men geenszins de gewone stilte waar; de hcldinpen roerden brnnf den mond. Deze burgeressen soldaten ontvangen da gelijks 1 '/2 francs soldij. Tot dien prijs zal de commune als het haar ernst iszeker in een oogweqk wel 10 000 Amazonen kunnen krijgen. Te Dresden hebben 60 Tnrko's gevraagd om niet naar Frankrijk terug te gaan maar in Saksisehen dienst te worden overgeplaatst. Per drie maanden binnen Nrnzenf franco door bet geheele Rijk. 1,10 gehecl Belgie.1,40 Enkele nommera0,05 Men abonnrcrt tick bij alle Boekhandclaara, Postdirertearen en Brieeenbnshoudera. BIJ Van 1 tot 4 regela0 40 Voor elke regel meer0*10 A.lvertentien eelieee men aan de Uitgevera in te z»nden nitertijk Dinjadag en Vrijdag nvond 0 nre. Dit fraaije en kolassale srhip verliet het Nienwediep dondor— dag middag met eene kostbare lading, waaronder een hoeveel— heid specie en ccn mail. Ilet had 80 paasagiers aan booed benevens pen detachemcnt troepen van 125 man en een beman— ning van 80 a 90 koppen. Tot vrijdag nvond 10 uur ging alles zeer voorspoedig en het Rehip^ bevond zich op een paar mijlen afstand van de „Owers" op de kust van Sussex, toen plotseling de kreet vernomen werd pwelks kltm den scheepling's haar te berge drijft," zooals Withuys zegt, de krect van „brand!" De passagiers en het scheepsvolk dat beneden was, vlogen naar boveD, velen ongekleed, en zagen sen rookkolom opstijgen uit een der kajuiten aan stimrboordzijde, waarin drie kinderen sliepen. Deze werden door den eersten stnurman en een ander gered, doch de rook was onderwijl zoo toegenomen, dat het onmogelijk was tusschendrks te blijven. De Downton-pompen werden onmiddelfjk gerccd gemaakt, bet glazen dek van de groote kajuit verbrijzeld en de slangen naar binnen gebragt. Doch tpoedig bleek het dat alle pogingen vrucbteloos waren en bet fraaije schip een prooi van bet vernielend element moest worden. De booten waren intusschen uitgezet, en zoo ordelijk als de onistandigheden slechts toelieten, werden de passagiers en de bemanning er in afgelaten. Op de noods.einen die aan- hondend gegeven waren, kwamen tegen elf uur de Engelscbe loodskotters no. 2 en no. 8, die voor de „Owers' kruisten, opdagen. De eerste, de Mary, kapitein John Coote, nam 114 personen opeen Fransche schoener en de Engelscbe schroef— boot de Scorpioen, kapitein W. J. Hall, de overigen. Het vuur verspreiddc zich meer en meer, aangewakkerd door ctn licbte Noord-westen wind, en tegen den morgen vielen de masten naar beneden. Tegen dien tijd kwam de sleepboot Cambria van Londen aan, en deze sleepte de Willem III naar Spithead, waar zij hem op de Hamilton's bank liet loopen, jnist tegenover de haven van Portsmouth, op dezelfde plaats waar een paar jaar geleden het Engelsche schip de Eastern Monarch op klaarlichten dag en bij een doodstille zee, een prooi der vlammen werd. De Nederlandscbe consul, de beer van den Bergh, had reeds gczorgd dat er andere booten met brandblusch- middelen naar toe, gezonden werden, doch het mogt niet baten bet schip verbrandde tot aan den waterspicgel toe met nl wat er in was. Tocb dankt men het aan de ijverige pogingen van onzen consul dat de specie althans gered werd; dit geschiedde zaturdag avond en zondag morgen. Die* gebeelen dag was de overgebleven romp bet voorwerp van groote belangstelliag en allcrlei soort van bootjes met toeschouwers voeren af en aan, om de nog rookende overblijfsels te zien van een der fraaiste booten, die ooit op de werven te Glasgow gebouwd zijn. De troepen werden in de kazerne gehuisvest en bet soheeps- volks in het zeemanshnis te Portsea opgenomen. De passagiers zijn grootendeels weder naar Nederland vertrokken. A le be- rigten brengen bulde aan de voorkomendheid en de deelneming, die zij in bun ongelnk bij openb^re en bijzondere personen ge vonden hebben en de ijverige pogingen door alien tot hun hulp en verpleging aangewend. ic.wimw—w <j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1