ALGEMEEN No. 623. Zaturdag 13 Mei 1871. llde Jaarg. Biimenlandsehe berigten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure DIIOIT Si COUP, te Neuzen. advertentien. Ongeffrankeerde brieven worden niet aangenomen. JPolitieb: Overzigt. Vechtdood en vernieldat zijn de wacht woorden die Versailles en communisten met steeds toenemenden hartstogt elkander toeroepen. Wreed, verscbrikkelijk wreed gaat het dikwerf bij het arme Parijs toe, en alle pogingen om het bloedbad te veihinderen stniten af op de on- buigzaamheid van beide partijen. Alleen nog wordt deze inschikkelijkheid betoonddat men nu en dan voor eenige uren wapenstilstand sluit, ora de dooden te kunnen begraven en de ge- kwetsten te kunnen wegdragen. Zoo werd in den nacht van den 2 op den .3 dezer ter verovering van het spoorweg station Clamart een zeer bloedig gevecht geleverd „Het 22e bataillon der jagers slaagde er den genoemden nacht in het station van Clamart te omsiugelen zonder dat er een schot viel. Drie uren lang hadder. de jagers in binderlaag gele- gcn. Tusschen 11 en 12 uur rukte hunne eerste colonne voorwaarts. Toen zij den schildwacht naderden klonk het gewone „qni vive Een der jagers antwoordde„het 22e bataillon van de nationale garde." De list gelukte de colonne rukte voort. De schildwacht werd dadelijk van kant gemaakt en het station genoinen. Bij het binneudringen vonden de jagers twee batailions nationale gardes en een compagnie francs tireurs. Een derde der manschappeu was slaapdronkeu toen de moord begon. De opstandeliugen hadden geen geweren bij de hand, zoodat de tegenstand die gebodeu werd, zeer zwak was. Er werden dan ook slechts vijf man der troepen van Ver sailles gewond. Veel meer dan 200 nationale gardes en francs tireurs werden afgemaakt. De rest slaagde er in te vlugten in de rigting van Issy en Vanvres. De troepeu zetien hen na en vuurden op hen het garnizoen van de forteu onderstellende dat er een aanval werd gedaan opende een moordadig vunr op de vlugtende op standelingen die zoodoende aan het vuur van vriend en vijand waren blootgesteld. De grond was dan ook met lijken bezaaid. Vreesselijk was het gekerm der gewonden. Toeu echter de jagers op bevel van de officieren de gewonden ter hulp kwamen, werd er van de forten zoo he vig op hen geschotendat zij hun voornemen moesten laten vareu." Bij Monlin-Saquet werden de nationale gardes vol^ens de Fran^ais in smoordronken toestand overeompeld en men nam er ook vrouwen ge- vangen. De vrouwen van Parijs hebben een adres ge- rigt tot het gouverncment te Versailles zoowel, als tot de hoofden van de commune. Zij voeren daarbij aan, hunne berusting in bet lijden gedu- rende bet Duitsche beleg. Door lijden afgemat en terugschnkkende voor de ongelukken ditraaal zonder roemdie baar nog bedreigen doen zij een beroep op de edel- moedigheid van Versailles, op de edelraoedig- heid van Parijs. Zij smeeken die beide steden de wapenen af te leggen al ware het maar voor een twee dagen om breeders gelegenheid te ge- ven elkander te herkennen en te verstaanom eene vreedzame oplossing te vinden. Alle vrou wen zij die kleine kinderen hebben welke door bommen in hun wiegjes kunnen worden getroffen zij wier mannen met overtuiging strijden zij wier mannen of zonen het dagelijks brood opdewal- len verdienenzijdie de vcrlaten bewaaksters van bet huis zijnalienin 66n woord de be- daardste en opgewondensteroepen uit den gronc harer harten Parijs en Versailles aan om vrede In eene proclamatie van het gouvernement aan de Parijzenaars wordt gezegddat aan Parijs dezelfde regten zullen worden geschonken als aan Lyon en Marseille. Te Versailles zetelt bet wettig bestunr. Het is eene minderheiddie hare geweldadigbeid aan gansch Frankrijk yvil opdringenwaardoor de ontruiming van het Fransche grondgebied door de Duitschers wordt vertraagd en zelfs eene nieuwe aanval hunner- zijds mogelijk wordt. Zij hebben toch verklaaul dat zij zonder genade tegen Parijs te werk zul len gaan indien het gouvernement van Versail les er niet inslaagt het oproer te bedwingen. De proclamatie herhaalt de vroegere belolten voor het geval dat Parijs tot rust en orde terug- keert. Zij doet een beroep op de goedgezinde burgers. Mogt het noodig zijn ter hunner be- scherming deu ringmuur aan te vallen dan zal het geschut slechts 6en der poorten omver wer pen de troepen zullen de nationale vaan in de stad' dragen en de goedgezinde burgers zullen zich daarna met de troepen om die vaan scha- reu. De iugezetenen van Parijsdie ciet met de commune heulenmoeten zich zelven weten te bevrijdenten einde te voorkomen dat de hoofdstad stormenderhand moet worder ingeno- menmet de onberstelbare rampen die daarvan het gevolg zouden zijn. De goedgezinden zijn hondermaal talrijker dan de communalisten. Dat zij dan de, handen ineenslaan en de poorten openen voor de troepen van Versailles. De strijd zal dan geeindigd wezen. Rustorde en over- vloed zullen wederkeeren. Benoemd tot burgemeester van Zuiddorpe den heer A. A. van Haelst, wethonder aldaar. Neuzen, 12 Mei. Door de stemgeregtigde mans-lidmaten der Ned. Herv. gemeente alhier, is met 54 van de 61 uitgebragte stemmen be- sloten om het beroep van predikantcn en het benoemen van ouderlingen en diakeneu aan de rerkeraad te blijren opdragen. Te Hoek is mede besloten voortaan de werk- zaambeden van beroepeu weder aan de kerkeraad o|> te dragen er is dus aldaar ook het bestaande iiescollegie vervallen. Te Zaamslag is bet bestaande kiescollegie bij de Ned. her v. geuieente tbans met groote meer- derheid van stemmen afgestemd er zullen aldaar dus voortaan beroepeu en benoeniingenals voorbeendoor den kerkeraad geschieden. ,A.xel12 Mei. De predikant der Chr. ge reformeerde gemeente alhierde heer Sieders beeft het beroep naar de gemeente Herwijnen aangenomen. Hontenisse10 Mei. De nieuwe R. K. kerk te Groenendijk is zondag jl. defiuitief in bet gebruik gesteld nadat dezelve dingsdags te voreu door den zeer eerw. heer A. C. Buijs, deken en pastoor te Ilulst voorloopig was ge- benediceerd.. Naar men verneemt zal de pleg- tige consecratie van dit sierlijke kerkgebouw eerst in 1872 of 1873 plaats bebben. De nieuwe klok op voormelden dag gedoopt draagt tot opschrift „J. F. Smulders pastor in Hontenisse me dcdit in benoren Ste. Martini 1870." SCuitldorpe, 12 Mei. Gister beeft alhier de jaarlijksche veemarkt plaats gehad. Er wer den aangevoerd5 paarden 45 stuks runderen en 25 varkens. De premien werden uitgereikt als volgt aan C. Hamerlinck te Overslag voor het scboonste paard aan C. L. de Rop, te Axel voor de schoonste koe; aan de Rop en Hamerlinck voornoemd voor bet grootste getal ter markt gebragte paarden aan J. van Boven te Ellewoutsdijkvoor het grootste getal ter markt gebragt rundvee aan Fred, van Laere P. Lamhregt en andere voor het grootste getal ter markt gekocht rundvee aan L. de Meij te Wachtebeke voor het grootste getal ter markt gebragte varkens. Bij gelegenheid van de tentoonstellingvan wege de inaatschappij van landbouvv en veeteelt in Zeeland. te Zierikzee in Junij a. s. te houden, zal eene karddraverij plaats hebben voor paarden uit geheel Nederland en door Nederlauders be. reden. Bij die gelegenheid vallen een prijs van 200,— en eene premie.,van 75 te winnen. Op een der deuren van een buis in de Twijestraat te Utrecht, leest men het volgende curieuse versje Ik mag niet liegen ik mag niet jokken Ik ben drieraaal ingeent, en toch heb ik de pokken Als brutaliteit kunnen wij vermelden, dat den heer W.deurwaarder bij de regtbank te Windschoten en wouende te Wildervank, tervvijl hij aan een ingezetenen van Stadskanaal, met name S., een acceptatie van ^500 aanbood, om die te voldoen deze hem door genoemde S. werd ontnomendie hem daarna de denr yvees. De deurwaarder beeft terstond de politie van dit voorval kennis gegeven die dadelijk een loco- onderzoek deed, doch genoemde S. ontkent den deurwaarder de acceptatie te hebbeu ontnomen. Tegen S. is proces-verbaal opgemaakt, welks be- handeling wij in dit zonderlinge drama met ver- langen tegemoet zien. Te Niekerk, Westerkwartieris eene on- getrouwde vrouw bevallen Yan een ontijdig le- veuloos kind zonder schedelzonder neus met een dubbelen hazenmond en slechts een voetje. Als een bijzonderheid in de speling der natuur kunnen we mededeeleudat de heer A. van Aalsburg te Hellouw eene 23jarige merrie bez.itdie viiu liiuir deidc jaar tot heden elk jaar een veulen het leven gaf. die alien opbbn na, dat 4 maanden na de geboorte stierf. 14 hengsten en 6 merrie's in leven zijn. Nu de tijd aanbreckt der vogelnesten, welke menige meedoogenlooze knaap schijnt te be- scbouwen als alleen bestemd om uitgehaald te wordenis het niet overbodig mede te deelen dat de beer Payen in de Revue des deux Mon- des de schade, door de meikevers en cngerlin- o-en, gedurende 66n jaar in Frankrijk veroor- zaakt, op gemiddeld 266 millioen francs begroot. Men schrijft ons uit Selzaete 10 Mei. De ingezetenen van onzen statiewijk maken groote toebereidselen om hunne jaarlijksche kermis op zondag 21 Mei aanstaande met luister te vieren. Reeds is er vastgestekl alsdan een muziekfeest te gevenwaartoo de zangmaatscbappijen van Selzaate en Assenedealsmede de fani'aren van Wachtebeke en Wijnkel hunne welwillende mede- werking toegezegd bebben. Na de uitvoering der stukkeu zal er een luchtbal opgelaten en een fraaij vnurwerk worden afgestoken. Den volgenden dag zullen er versckillende volksspelen plaats bebben zooals mastklimming, Amerikaausebe ringstekingschietingen enz. en ten slotte luisterlijk concert bij den Heer V. Wil- lems aan de statie. Eindelijk zal den prachtigen hof van den heer burgemeester Willems ge durende deze dagen voor het pnbliek toeganke- lijk zijnimmers niets is verwaarloosd om de liefhebbers. welke van alle kanten ongetwijfeld zullen' toesnellen een aangenaam tijdverdrijf te verschaffen. Wij wenschen dan ook de bezoekers veel vermaak en de neringdoende feestgevers voor hunne moeite een ruim debiet. Ter gelegenheid van den 50 verjaardag van bet overlijden van Napoleon I op St. Helena (5 Mei 1821) brengt 1' Iudependance de voor- spelling in herrinneringwelke die keizerlijke balling weiuige dagen voor zijn dood gedaan beeft: „Daus cinqnante ans 1' Europe sera ou repubilquaine ou cosaque," (in vijftig jaar zal Enropa of republikeinsch of Russisch zijn.) On- noodig hier bij te voegen, dat het nu blijkt dat de keizer ook hier misgezien had. Men gaat te Parijs voort met bet verando ren van de gesloten kerken in clubzalen. In die welke het eerst deze bervorming beeft on dergaan, t. w. in de kerk van Saint-Nicolas des- Champs, is een paar dagen geleden verldaard dat de kerken bebooren aan het volkdat voor taan alles aan het souvereine volk toekomten dat generlei instelliug, hetzij tot vermaak of uit- spanninghetzij tot verspreiding van nuttige kennis dienendebestaan mag of opgerigt mag wordendan met vergunning der communede vertegenwoordigster van dat souvereine volk. De bakkersgezellen scbijnen niet onbepaald ingenomen te zijn met het decreet der commune, waarbij het hun verboden wordt v66r 5 uur 's morgens aau den arbeid te gaan. Versebeiden bakkers zijn ten minste blijven voortgaan met het leveren aan hun klanten van versch brood bij hun ontbijt. Bij een tweede decreet beeft nu de commune bepaald dat al het brood dat s nachts gebakkeu wordt, des morgens in beslag zal ge- nomen eu ten voordeele der armen verbeurd ver- klaard worden. In zijn Mot d' Ordre verkondigt Rochefort dat men bij het onderzoeken van een der kloo3- ters binnen Parijs drie nonnen gevonden beeft die daar negen jaar in een enge eel gevangen gezeten hadden. Men hoeft niet te vragen of de demokratische publicist ook boven de wolken is met deze kostbare vondst. Hij vnlt geheele kolommen van zijn blad met bijzonderheden welke zijn verslaggever op de plaats zelf heeft opgevangen. De verklaring van Bismarck dat koizer Napoleon reeds in 1866 met een oorlog dreigde wordt nader bevestigd door een brochure die dezer dagen verscheuen is en tot titel heeft Coup d'oeil sur la politique du second empire, en vvaar- in men leest „Inderdaad maakten zich de Franschen zeer overdreven illusien van de scherpzinnigheid en politieke bekwaamheid van hun keizerzijn mi nister van buitenlandsche zaken, de heer Droyn de Lhuys, had bun daarvan iets anders kunnen vertellen. Onophoudelijk bad deze laatste ver- klaard dat Frankrijk'tot welken prijs ook de kolossale vergrooting van Pruissen niet mogt dulden en dat de oorlog een gebiedende nood- zakelijkheid geworden was. „Welaan, mijnheer de minister" zeide de keizer eindelijk, „gij hebt gelijkna rijpe overweging keur ik nw inziclit goed. Ga naar uw hotel, schrijft de noodige d6peches en komt ze mij morgenochtend vroeg brengen." Na het ontvangen van dezen bevelen, die niet anders beteekenden dan de preliminairen eener oorlogsverklaring, liet de minister zijn ka- binet "chef, graaf Chaudordy (later Gambetta's regterliand) roepen en beiden werkten tot den volgenden morgen toe. Toen Droyn de Lhuys weder op de Tuillerien verscheen, ontving hem de keizer uiterst koel. „Waarde minister" be gon hij„ik beb zoo even een lang onderhoud met den minister van oorlog gehad. Wij denkeu niet meer aan bet hetgeen ik u gistereu zeide. Ik beb uog menscheu noch paarden, nocli wa penen." Droyn de Lhuys boog en ging been doch een uur later diende^hij zijn ontslag in hetwelk aangenomen werd." De oudste boom, die zijn ontstaan aan een vredesfeest te danken heeftis welligt de zoo- genaamde „ritmeestersbeuk" op den Oldendorfer berg bij Gronenberg in Hannover. Deze, in 1G48 bij gelegenheid van den Munsterschen vrede geplant, is tbans nog krachtig en green, en beeft een omvang van 14 voet. Volgens een opgave van sir Lawrence Palk in 't Lagerhuis, is bij den drankhandel in Engelamt een kapitaal van 100.000.000 p. st. betrokkeu welk bedrag echter, zoo de nieuwe Licensing bill wordt aangenomen, met 40 pCt. zou ver- minderen. Deze cijfers meent de Times betoogen beter dan de krachtigste argumenten het! wenschelijkebet noodzakelijke van eene beperking in den geest van des heeren Bruco's ontwerp 100.000.000 p. st. door de untie bo- Per drift maandeo binneo Neuzen. b-- m fraoco door het geheele Rijk. 1.10 geheel Belgie1.40 a r.e Bukele Jl«n aboDoeert lich bij alle Boekhandelaar., Postdirecteuren en Brievenbuahouders. BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0-4O Voor elke regel meer1 Advertentien gelieve men aan de Uitgevera in te zenden uiterlijK Dingsdag en Vrijdag avoud 6 are.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1