ALGEMEEN No. 611. Zaturdag 1 April 1871. fde Jaarg. Binnenlandsche berifften. Byilenlaiidsebe beri»len. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D ESI I T COM P. te l^uzeii* ADVERTENTIEN. Ongef'ranlteerde brieven worden niet aaisgeuomeii. JPolitieli Overzisrt. Zondag heeft de gedwongen verkiezing voor de commune of gemeenteraad van Parijs plaats gehad en de uitslag is geweest, dat er 120 re- volutiouairen tot raadsleden zijn verkozen. Maar 200.000 van 500.000 kiezers hebben limine stem- men uitgebragt, en onder de verko/.enen behoof ren Flourens, Felix Pyat, Delesciuze, le Fran- cais en Blauqai. Men verwacht dat laatsgenoem- de vijftal het hoofd bewind zal uitmaken. Naar alles wat van deze mannen bekend is kan men den geest ran een groot deel Parjjze naars beoordeelen terwijl de onversckilligbeid van de ineerderbeid der bevolking, oin in zulke bagchelijke oogenblikken het lot banner stad in de handen ran bekende onruststokers te laten voeren, onbegrijpelijk is. Ofschoon Thiers telkens in de nationale ver gadcring verzckert dat dc opstaud spoedig ge eindigd za! ziju, zoo blijft toch de toestaud vreeind en gevaarlijk. Te Versailles en op bet stadhnis te Parijs, drie tireu van elkander, zetelen twee regeringen, die ieder voor zich hnnne vergaderingen houden, hunne proclamation uitvaardigen, hanne officieele gewapende magt nitgeven hunne dagbiaden bevelen De jongate bekendmakingen van het Parijsche comity zijn onderteekend door 38 persnnen, die be vreren volmagt te hebben van 215 bataillons nationale garde. In het geheel zijn er 216 ba taillons. De geest van dit bewind kan gekend worden in het gebeurde op den 22 dezer. Toen wer- den door de vcrgadering goedgekeurd de hau- delingen der liedenwelke dien dag op eene •ngewapende 6chare ordelievcnde burgers vuur hadden gegeven terwijl tevens alle uitgespro- ken doodvonnissen (de namen der slagtoffers werden verzvvegen) de bekragtigiug dezer volks manoen erlangden. Hoe fraai 't ook overigens hier toegaattoont aan dat de geimproviseerde generaal Lulier zijn tegenstander bii deze ver- gadering met een stoel op bet hoofd sloeg. 't Is bijkans alsof de dagen van Robespierre weer in aautocht waren want niet minder dan 28 bataillonschefs wierden ter dood veroordeeld en andere stouden op de lijst om hetzelfde lot te ondergaan. Dit bloedbad is echter gelukkig voorkomen door de nitmnntende heading der Parijsche afgevaardigden bij de nationale vergade ring van Versailles en een aantal maires te Parijs. De aan het hoofd van Parijs geplaatste man nen hebben roor het meerendeel een groot deel huns leven in de gevangenis doorgebragt. Plan- qui, die nu waarschijnlijk tot president zal wor den verkozen schijnt vvel een geboren zamen- zweerder te zijn hij bluft er op dat bij sedert zijn 18e jaar, van 1827 af, aan alle oproeren heeft deelgenotnen. In 1830 werd bij tot gevange nisstraf van 1 jaar gevonnisd. In 1839 ter deod veroordeeld, schonk koning Lodewijk Philips hem lijfsgenade en zond hem naar 't tuchthuis. In 1848 drong hij met eene gewapende magt de nationale vergadering binnen en werd daarop tot tien jaren gevangenis veroordeelt. In 1861 werd hij al wederom wegens zamenzwering gevangen genomen en 4 jaren veroordeeld. De laatste twee jaren dier straf bragt hij in een krankzin- nig-gesticht door. Felix Pyat, 60 jaar oud, heeft bijkans zijn ge heele leven in de gevangenis doorgebragt. Flonrens werdgelijk bekend isnog voor weinige dagen ter dood veroordeeld. Bijkans in alle oproeren der laatste 20jaren speelde hij eene rol. Hij was de aanvoerder van bet oproer tij dens het beleg van Parijs. Een vierde exemplaar van zulke verdienste- lijkheden is Charles Delesciuze, die ook gedu rende het beleg het Trochu en Favres zeer moeije- lijk maakte. Waar zulke mannen verkozen worden, wat valt daar wel te denken van de meerderkeid der kiezers. Volgeus het Paris-Journal zouden de laatste besluiten van het comite zijn Aires tatie en het in staat van besclnildiging steilen van de journalisten, die zieb scluildig ge- maakt hebben van tot den opstaud te liebben aaugezet en de volkssouvereiniteit te verachteu „Arrestatie en voor de regtbank daging van dffn burger Clemenceau, maire van bet lSdear- rondissement „Het benoemen van Menotti Garibaldi totop- perbevelbebber van de troepen der Parijsche com mune „Het in staat van besehuldigingj steilen van de leden van het gouvernement. Het krachtig door alle middelen liezetten, der door de tegeu- partij bezette arrondisseinenten. Mogt dit laatste waar zijn dan zou de bur- gerooriogmet al zijue gruwelenbinnen kort uitbreken. Wij willen hoopen dat bet Paris- Journal slecht zal ziju ingelicht, of dat het com- mite het besluit, wat wij intusschen met het oog op de andere feiten niet on waarschijnlijk voorkomtniet ten uitvoer zal durven brengen. Parijs is rondom geducbt versterktoveral stuit men op barricades. Het comite heeft zich op 't stadbuis voor eene belegering ingerigt en daar eene massa proviand 0|)geslagen. Den 22n dre- ven de gardes eene geheele kudde schapen in dat gebouwook twaalf futsen wijn zag men daar binnen brengen. De opstand leeft natuar- lijk op koslen der hoofdstad en wanueer de heeren nuiitelingen geen levensmiddelen en geen geld meer hebbenzullen de gewapende en „moedige mannen" een en ander wegnemeu van de ongevvapenden en de „lafaards." Een soort van nitval van de nationale gardes van 't commit^, die op de zuiderforten zich heb- ben gei'nstalleerd naar den weg van Versailles, is echter totaal mislukt. De doodgewaande ge neraal Ducrot belette, aan bet hoofd van eenige troepen, den voortgang der dapperen. o Andermaal treft ons geliefd Vorstenhuis een zware slag. De telegraaf berigt bet overlijdeu van de koningin van Zweden. Prins Frederikdie nog slechts weinige maanden geleden zijue gade naar bet graf zag dragee, heeft thans zijn geliefde oudste dochter verloren. Een gevoel van het diepste medelijden, van de iuDigste deelneming met den zvvaar beproefden ecbtgenoot en vadcr, doortrilt voorzeker het hart van de geheele Nederlandsche natie. Koningin Louise werd den 5 Augustus 1828 te 's Hage geboren en huwde den 19 Jucij 1850 met den kroonprins Karel thans Karel XV, koning van Zweden en Noorwegen. Zij stierf te Stokholmden 30 Maart 's morgens om ll1/4 uur, na een kortstondige maar ernstige ziekte, in tegeu- woordigheid van haar gemaal en eenige dochter, de kroonprinses van Denemarken. De Tijd meldt dat het petitionnemcnt der roomsch katbolieken ten behoeve van den Pans voltooid is. Uit al de 66 dekenaten zijn adres- sen opgezonden, gezamenlijk met 391 889hand- teekeningen. De handteekeningen uif Zeeland bedragen 8361, te weten dekenaat Middelburg 2641, dekenaat Aardeubnrg 1935, en dekenaat Hulst 3785. Woensdag is nit de vest nabij de koepoort te Middelburg bet lijkje van een vermoedelijk voor 3 weken geboren kind opgebaahl. Eene ongehuwde 21jarige dienstbode wordt verdacbt de moeder van dat kind te zijn. De zaak is bij de justitie in onderzoek. De in den Haag verfoevende Franscbe maarschalk Leboenf heeft reeds herkaalde malen een wnndelrit met Z. 31. den koning gedaan De maarschalk is niet, zooals vroeger werd medege- deeld, van zijne dochter, maar va i zijne ecbtgenoot vergezeld. Onder de dienstpligtigen voor de nationale inilitie van dit jaar bevindt zich, naar men ons sehrijft, te Brielle een jongeling, wiens naam is Michael Adriaanszoon de Rnijter, zeevarende van beroep. IIij heeft verzocht als zoodaiiig bij de zecmilitie te worden opgeuomen. <y Eindeljjk heeft de vesting Bitsche dan nn toch weikelijk gekapituleert, zondag is het gar- nizoen er met krijgseer uitgetrokkeu en door Duitsche troepen vervangen. Te Cliarleroi kornen voortdurend treinen met Franscbe krijgsgevangen aan, die zeer schij nen te klagen over de wijze waarop zij nit Duitsch- land worden vervoerd. Vrijdag kwam eene af- deelingj te Cbarleroi aan, die den vorigen] zon dag van Keulen was vertrokkeu en dag en nacht bad doorgereisii in beesten- en kolenwagens waarin de manschappen zoo waren opeengepakt, dat zij niet eens konden zitten, noch minder sla- pen. Te Mezieres aangekomen, wilde de Duit sche overheid het niet in de stad toelateu en waren zij gencodzaakt om den nacht onder den blooten hemel door te brengen. Parijs is rustig. De meeste barrikades bij bet stadbuis ziju opgeruimd, maar de nationale garde van het coinitb boudt streng de wacht bij het station van den spoorweg naar Versailles. Bij bet station van St. Lazare zijn nieuvve bar- rikaden opgevvorpeu. In de proviucie is overal de rust liersteld. De nationale garde van Belleville beel't de post en de centrale markt bezet. Ziebier nog eenige bijzonderheden omtrent de feiten die na den moord op de generaals Lecornte en Clbment Thomas hebben plaats ge had Men weet dat de afschuwelijke verminkte lijkeu der beide vermoorde generaals van zaturdag tot zondag in de rue des Rosiers te Montmartre zijn tentoongesteld. In plaats van opjeen doodsbed bad men de lijken op eenige zonueblinden neer- gelegd terwijl een bedlakeu bun tot lijkkleed strekte. De hoofden der generaals waren outbloot maar door de ondergane mishandelingen onken- baar voor de talrijke nieuwsgierigen, die de slacbtoffers van bet oproer kwarnen bekijken". Maandag toen de doetoren verklaarden dat de toestand van ontbinding gevaarlijk begon te wor den, besloot men tot een voorloopige begrafenis. Op de boogte van Montmartre zelf, op een korten afstaud van de wouing des priesters, ligt een klein kerkbof, dat sedert 30 jaren niet meer in gebruik is. In dien grond zijn de lijken door ecu ouden doodgraver bedolveu. Er had Igeeu de miuste godsdieustige plegtigheid plaats. Het comite had later verklaard, dat de pleebtige begrafenis, zoodra de toestaud dit veroorloven zou, mocht plaats hebben. Te Bordeaux viel onlangs bet volgende voor, dat nog al stof tot jokkernij en gelacb heeft gegeven. Kort voor bet beleg van Parijs kwam mevr. X de ecbtgenoot van een rijkeu bandelaar te Parijs, te. Bordeaux om tjjde- lijk door de omstandigbedeu gedrongen, baar in trek te nemen bij baar znster. De bonne was inmiddels ziek geworden en om baar te vervan gen vestigde de Parijsebe dame baar keuze op een flinke Baskisebe vrouw, die van goede ge tnigeu voorzien was. De bonne beviel zoo goed, dat mevrouw op den dag van vertrek er crnstig aan dacbt Jeanne Annette naar Parijs mede te neraen, daar zij in baar nieuwe dienstbode aller- lei "kostelijke eigenscbappeu bad ontdekt. Zij kon, verbeeldt u dames, to gelijk de dienst van keukenmeid vervullen kortom zij was het pnikje der dienstmaagden. Men waarschuwde derhalve de parol der keukenpriucessen, en bovenal der bonnes, zich voor het vertrek naar de hoofdstad 1 gereed te maken. Jeanne Annette verliet wel eeu weiuig verontrnst, maar zonder te antwoor- den bet vertrek barer mevrouwdie een nur later het volgende briefje ontving Goede mees teres, Ik smeek u om vergiffenis, want ik ben niet wat gij dacht. Ziebier hoe de vork in de steel /it: alle jongens bij ons moesten naar den oorlog, maar ik had volstrekt geen zin in 1'e militaire dien3t en om thuis te kunnen blijven nam ik mjjn zuster's getuigschrift, dat zij wel voor eenigen tijd kon missen, presenteerde mij aan u en bet overige weet gij. Uw liefhebbende dienstbodeJean Anet. Uit Erfurt wordt genteld dat er zaturdag een opstand uitgebroken is onder de daar getn- terneerde Frauscbe krijgsgevangenen. De man schappen die met het handhaven der orde belast waren, hebben van bun wapenen gebruik moeten maken otu de belkamers weder tot rust te brengen. Een Dnilse.her, wiens naam niet wordt genoemd, heeft door tusschenkoinst van eeu der Prussische mini.-ters den Duitschen keizer een bedrag van 55.000 thaler toegezonden, ten voor- deele van iuvaliden en gewondo rnilitairen. Eene depeche uit Algiers zegt, dat een Ara- bisch hoofd met 40000 opstaudelingen zich op 15 mijlen van de stad bevindt en dat Franscbe troe pen naar Letlf ziju gezonden. Te Cedar Rapid in Amerika, heeft de vo- rige maaud een tentoonstelling van zuigelingen plaats gehad, de moeder van het sehoonste kind zou eeu prijs bekomen. Drie en zestig moeders waren met hare spruiten opgekomen zij zelve moesten met gesloten briefjes beslisseu vvelk bet. sehoonste kind was. De stennnen werden opgc haald, en de Reus viel op... 63kinderen. Alle moeders hadden verklaard dat haar kind bet mooiste was. De tentoonstelling moest gesloten worden zonder bekrooning, en de slimine ont- werper er van hield den prijs in zijn zak. ZEETIJDINGElN. ■■■nmMBaBBaMnMBHi Per drie na&Bden hinoen Neuzen mm franco deor Let geheele Rijk. geheel Belgie. Eakele nomtners Men abonueert Brievenbisheuders. i.- 1,10 1.40 0,05 rich bij alle Botkhanclelaarr, Postdirecteuren en BIJ Van 1 tot 4 regels f (J,40 Voor elke regel meerm 0,10 Advertentien gelieve men aao de Uitgevers in te zcmlea uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avoud 0 ure. Van 17 tot 24 Maart kwamen in dege haven, met bestem- ming voor Gent, de volgende schepen 18 Maart. De Engelsche stoomboot Londos, kapitein Ell- wood, van Goole met stukgoederen. De Zweedsche stooraboot Reustroin, kapitein Carlson, van Gottenburg met haver. Den 19. De Engelsche schooner Radical, kapitein Pitts, van Boston met tarwe. Den 20. De EDgelsche stoomboot Deva, kapitein Brown, van Goole met stukgoederen. Den 23. De Engelsche sloep Ann, kapitein Bauksvan Londen met raapzaad. .De Engel sche schooner James, kapitein Johnson, van Londen, met raap zaad. De Engelsche schooner Alarm, kapitein J. Vince, van Montrose met potasch. Den 24. De Engelsche stoomboot Citij of Ghent, kapitein Snoudon, van Grimsbij met stukgoederen. Den 24. De Belgische stoomboot Flecha, kapitein H. Seeuweu, van Londen met stukgoederen. Den 24. Van Antwerpeu gekomcti hestemd voor Gentmet eene lading aardappelsde Engelsche schooner Mail, kapitein Mc. Lareu. Uit deze haven vertrokkeu naar zee, gekomen van Gent, de volgende schepen 17 Maart. De Engelsche stoomboot Fawn kapitein J. Bain, naar Grimsbij met suiker. De Engelsche stoomboot Killarueij, kapitein Gravelluaar Goole met stukgoederen. Deu 18. De Engelsche barge Star, kapitein John "Wilding, ledig naar Louden. Deu 19, De Belgische stoomboot Flecha, kapitein H. Seeuweu, naar Londen met stukgoederen. De Fransche logger Abcille, kapitein Le Cbanjour. naar Sunderland in ballast. Deu 20. De Engelsche stoomboot Londos, kapitein Ell wood, naar Goole met stukgoederen. De Engelsche stoomboot Citij of Ghent, kapi tein Snoudonnaar Grimsbij met stukgoederen. Den 21. Dc Nederlandsche schooner Wilhelmina, kapitein Meijer, opavonture in ballast. De Nederlandsche kof Willemiuc, ^apiteiu J. van der Meij, op avonture in ballast. De Nederlandsche kof De Hoop, kapiteiu K. B. Slotem op avonture in ballast. De Eugelsche schooner Rifling Wavekapitein John Carter, naar Middlesbro in ballast. De Nederlandsche schooner Vooruit, kapitein J. Hilbrands, op avonture in ballast. De Nederland sche schooner Afinakapitein O. I). Duintjer, op avonture in ballast. De Eugelsche schooner Semetrij, kapitein Williams, naar New-Castle in ballast. Den 22. De Engelsche stoomboot Deva, kapiteiu Brown, naar Goole met stukgoederen. Den 23. De Noordduit6che bark Marschall, kapiteiu W. Jordan, naar Sunderland in ballast. De Noordduitseho brik Erwartuug, kapitein F.icks, op avonture in ballast Den 23. De Noordduit- schooner Helen, kapitein Altmeppen, op avonture in ballast. De Engelsche schooner Gilbou, kapitein Boothnaar Goole in ballast. De Noordsehe brik Franz, kapiteiu Ferd. Perrau, op avonture in ballast. De Noordduitsche bark Sonnaberd kapitein A. Biebach, op avonture iu ballast. De Noordduitseho brik Waldemar, kapiteins E. Jiihnke, en A. Kramer, opavonture

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1