ALGEMEEN No. 607. Zaturdag 18 Maart 1871. 11 de Jaarg. I5innenlanclsche berigten. liuitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken "Woensdag- era Zaturdag-morgen t«n 8 ure D II Oil T Si CO IV Pa te Wtuzena AD VEETENTIEN. Ongefrankeerde brleven worden niet aaiigenoinen. JRolitielc Overzint. Uit Londan wordt bet volgende belangrijke berigtbetrekkelijk de Zwarte zee kwestie per telegraaf medegedeeld Lord Grauviile heci't bcketid gemaakt, dat de conference hare laatste zitting heeft gebouden. Er is een tractaat geteekeud, waarbij de artikelen van bet tractaat van 1856, met hetrekking tot de nentralisatie dor Zwarte zee, opgebeven, maar waarbij dc beperkcnde bepalingen gevrijzigd worden, die door den bestaande tractaten aan de Porte opgelegd zijn wat aangaat bet afsluiten der Dardaneilcn en den Bosphorus in tijd ran vrcde. De Fransobf gevoltuagtigde heeft bedeu bet protocol en bet traktaat geteekend. De Times wenscht lied land gclnk met de resultaten, die de couferentie opgeleverd beeft. De toesfand van Frankrjjk mag over bet ge- beel bavredigend genoemd worden en voor dit oogeublik althans scbijut 't gezond verstand te Iriotmeren op alle onbekookte theorien van afge trokken en meestal onware idden. Parijs, door de onvcrbeterlijke optimisten nog altijdgenoemd tie slad der bescbaving, der hnmanitcit, dcrtijne stnaak, wordt tbatis gezegd te zijn geweest het broeinest der omwenteliugen, waardoor Frank rijk in taclnig jaren tijds, twaalf maleu is onder- ste Isjven gekeerd. De iiatiotmle vergadering beeft op voorstel van Titters daarotn ook met overgroote mccrderheid heslist, niet ttteer te vergaderen in eene plaats, waar zij gevaar loopt, door eene dolzinnig en opgernide menigtc te worden uitccngejaagd, om op bare benrt weer plaats te maken voor de flnnvuerders van deze of geene party of kroon- kundidaat, aan wicn de kans voor een oogeu blik bet gclnk der omstandigheden aanbiedt. En dat in dit opzigt voor 'toogenblik wel vvapeusiilstand, maar volstrekt geeu vrede ge sloten is, toont ovcrvloedig aan het protest door Napoleon fcgen zijne afzetting ingediend, waartoe hij beweert, (bit de nationalo vergadering nock bet regt, nog de oevoegdheid bad. Van diet! kant dns kan men er op rekenen, dat de strijd out het oppergezag weer met alle kracht en langs alle ntogelijke wegen zal vyorden gevoerdwaar tegenover andere partijen ook bnnne Itelangen niet zullen vergeten. VVie eenigermate bekend is geworden met den gebeitnen strijd der partijen. vveet ook dat de jengdige kiel der republiek tusschen hoogst ge vaarlijke klippen zciltterwijl niet zelden zij die zieh voorgeven hare hoogste aan bidders te zijnbare bitterste vijanden mogen genoetud worden. Naar 't zich voor 't oogenblik laat aanzien staan de altijd gereede raddraaijers nog allecn zonder dat ze door deze of gene partij in kunne onderneming tegen de bestaande orde van zaken worden gesteund. De kanonnen van de Mont inartre worden gaandeweg verlaten en het blijkt dus dat ook in Parijs de beweging vanzelf weg sterft, zoo er geene brandstof van hoogeren kant wordt aangebragt en daarvoor schijneu de staat- kundige intriguanten bet oogeublik, waarin elk ordelieveud burger zich over den liersteldcn vrede verbeugt, niet gescbikt te aehton. De regering doet al wat ntogelijk is, de rust te berstelleu. Zij beeft den goeden maatregel genotnen de nitgave van verschilleude scband blaadjes te scborsen. Teregt doet de generaal Vinoy in zijn besluit tot opheffing, opmerkeD, dat de regering onmo- gelijk vrij en onbelemmerd kan handelen, wan neer sommige bladen elken dag ongestraft oproer en ongeboorzaaniheid aan de weften predikeu terwijl natuurlijk orde en arbeid uiet kunnen te- rugkeerenzoolang er bladen geduld worden die tot opstand en plunderiug aanhitsen. Keizer Wilbelm is nog altijd te Ferribres, waar eene ligte verkoudkeid hem ophoudt. Misschien zal hij spoedig echter naar Berlijn vertrekken. Hij zal er natuurlijk feestelijk worden ontvangen. maar de vreugde over den afloop van den oor I log moet anders niet zoo groot zijn indcPruis- siscbe boofdstad. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van den 11 Maart jI., Prov. blad no. 49, is vastge steld bet aandeel der gemeenten in de ligting voor de nationale militie van bet jaar 1871 waarin moeten leveren Aardenburg 6; Axel 11; Biervliet 6; Bosch- kapelle 4Breskens 5 Cadzand 4 Clinge 4 Eede 4; Graauw 5; Groede en Nieuwvliet 8; Heille 2 Iloek 5 Hontenisse 17 lloofdplaat 5 Hnlst 7; Koewacbt en Overslag 9; Neuzen 9; Oostburg 7; Ossenisse en Hengstdijk 4; Sas van Gent en Philippine 3; Schoondijke 2; St. Ja'n Steen 6; St. Kruis 2; Sluis en St. Anna ter Muiden 4; Stoppeldijk 4; Waterlandkerkje 2; Westdorpe 4; IJzendjjke 5; Zaamslag 12; Zuiddorpe 4; Zuidzande en Retranchement 4. Ziiamslarx-, 16 Maart. Tot predikant bij de hervormde gerneente alhier is heden beroepen, de heer Leendert Desiderius Gerardus Krol tbans predikant te Schoondijke. Hontenisse, 13 Maart. Mogten wij van den 7u dezer melding maken dat alhier een kiudje verdronkeu in de sloot was gevonden ook heden avond bad een dergeiijk ongevai plaats. Het kind van den landbouwar P. d. F. digt bij Per Hole, omtrent 22 maanden oud, vond zijneu dood in eene met water gevulde waschkuip. Alzoo verdronkeu binnen de 8 dagen twee kin deren in de zelfda nabuurscbapwel eene waar schuwing te meer voor moeders om bunne kin- deren niet lang uit het oog to verliezen. Ciroede, 15 Maart. In de raadsvergade- ring van den 14 dezer is tot kulpouderwijzer alhier benoemd de heer A. Prince van Biervliet. In zijne zitting van Dingsdag den 7 Maart heeft de hoogc raad de beroepeu in eassatie van J. van Sikkelerns tegen een vounis van bet kan- tongeregt te Hulst en van P. A. Adriaausens M. L. M. Tassaert en M. van Arentkals tegen een vonnis van hetzelfde kautongeregt verwor- pen. Beide vonnissen betroffen de qnaestie of ge- meentebesturen bevoegd zijnoin het verblijf van ingezetenen in herbergen na een aangewezen uur te verbiedeu. De kantonregter had zoowel de lierbergier als de bezoekers te dier zake ver- oordeeld. Is het volksverhaal waarzoo schrijft men uit Appeldoorn aan de N. R. 0. dan gebcurde v66r ruira 60 jaar ongeveer het vol gende Koning Lodewijk Bonaparte zou het Loo Ijezoeken en de toeumalige maire spande zich in, het volk te doen roepen leve koning Lode wijkKoning Lodewijk kwara aan, steeg uit, en het volk Hep„Oranje boven Diep geroerd door dit bewijs van gehechtbeid aan bet huis van Orauje, uitte de goedbartige vorst den wenscb ook eeumaal 's vo'ks genegen- heid te zullen winnen. Aan de vostelijke ta- fel zat dien dag, onder meer van de notabelsten vau Appeldoorns ingezetenende maire. Tot deze rigtte de vorst bet woord. „Ik wenscb Apeldooru een aandenken aan dezen dag te ge ven." En koning Lodewpk scbonk eene som van 100.000, te gebrniken voor een algemeen en nuttig doel. Onder meer verrees nit dit fonds na verloop van tijd eene annen school. Tot heden is die inrigting in stand gehotiden, door bet fonds vau koning Lodewijk. Met 1 April a. s. echter neemt de gerneente ook die school voor hare rekening, en zal dns genoemd fonds ophouden ten beboeve van bet lager onder- wijs besteed te worden. Dat het bestuur der gerneente lang gewacht beeft alvorens die school over te nemen, was aau fiuautieele redeueu toe- to scbrijven, daar de gerneente 10 opeubare scho- lenmet 10 hoofd- en 8 hulponderwijzers te onderhouden beeft. De tegenwoordige titulaires aan de school nit bet fonds van koning Lode wijk, de heer J. Bertel Lz., is ten gevolge van den overgang der school eervol ontslagen met behond eener jaarlijksche gratiticatie. De hoofd- onderwijzers A. Blits, van bet Loo, en W. Jauseu, van de Beemtededen aanzoek om naar de nu opengevallen school verplaatst te worden. De raad benoemde den heer Blits, en de school op 't Loo werd den beer Jansen aangeboden. Deze bedankte, en na gebouden exainen benoemde de raad nu den beer J. van Ravenhorst, hulponder- wijzer te Beekbergen tot boofdonderwijzer aan de school op het Loo. de afgrijselijkheden der meest barbaarsebe tijden herinnert. Anastatia van L...., geboreu te Vlassenbroek en woonachtig te Hamrne, leefde in scbuldige betrekkingen met eeu jongman, en wel ligt in de hoop met hem te trouwen, besloot zij, kort en goed haar wettigen man om bet leven te breagen. In den nacht van 28 Eebruarij op 1 Maart, terwijl haar man aan baar zijde gerust ligt te slapen, staat zij op, ontsteekt vnur, smelt lood in een pannadert omzigtig bet bed en giet het gesmoiten metaal in deu mou 1 vau den ongelukkigo! Tot hiertoe toont dit monster geen beronw over haar euveldaad toeu men haar gevangen nam, bekende zij alles koelbloedig. Het hof van Assises te Parijs zal weldra de zaak behandelen van een valseli bataillon nationale garde, dat niet op de lijsten voorkwam en iii weerwil daarvan gedurende een geruimen tijd van het beleg dagelijks l'/i fr. voor elk zijner mansckappen geeischt en ook ontvangen beeft. Het palais de 1' Elysee is door rijks en gerneente architecten opgenotnen geworden zij maakten aanteekeningendedeu afmetiageu en maakteD planneu op. Het nieuvvsgierige pnbliek weet nog niet waartoe dat alles dient, doch men vermoedt dat bet in verband staat met de instal- latie aldaar van Thiers als president der republiek. Met de schatting van vijf milliardeu kunnen alle Duitsche staten hun sehuld aflossen, met inbegrip der spoorwegleeuingen en zij zonden nog 233 millioen thalers overkouden. Wauneer de gebeele som onder de bevolking verdeeld werd, zou ieder Duitscker 34'/<} thlr. bekomen. Maar boe groot de som ook is, overtreft zij toeli slechts met 521 millioen thlr. het bedrag van hetgeen de budgetten vau oorlog en marine der Europeesche Staten in 66u jaar noodig hebben. De Illustrated London News meldtdat de uitsterste wil van baron Natbanael vau Roth schild, verleden jaar te Parijs overledeu, te Lou den is overgelegd op den 27n der vorige uiaand. Het persoonlijk vermogen van den overledeue in Engeland was aaugegeven op een som van niet minder dan 1.800.000 pond sterling of ruim 21 millioen guldeu. Toen verleden jaar de Siameesche twee- lingen op hun terugrcis naar Amerika wareu werd Chang aangetast door een verlamming van de regterzjjde. Volgeus een Duitsch genees- kundig tijdscbrift is deze nu vveder in zooverre berstelddat bij met behulp van eeu kruk kan gaan. Eng, die natuurlijk gedurende de ziekto van den auder ook te bed nioest liggen, is steeds gezond gebleveu. Te Peomia, in den Amerikaanschen staat Illinois, werd niet lang geledeu een merkwaar- dige en inderdaad tretfecde (loop voltrokkeu. Een jaar geleden verkreeg daar eeu pasgebouw- de straat deu naam Tortelduif straatter eere en herinnering aau bet zeldzame feitdat er daar in die reeks vau nieuwe kuizeu niet min der dan 15 zoo pas vereenigde paren eehteliedeii met der woou neergestreken vvaren. Maar naau- welijks is er een jaar verloopen of de geiueeu- teraad beeft bet uoodig geoordeeld eeu besluit uit te vaardigeu waarbij die uaaoi veraudcrd wordt in Xantippestraat. In de cellulaire gevangenis vau Dender- monde beviudt zich sedert drie of vier dagen een vrouw, die, haar man moede, hem vau kant heeft weteu te maken op eeu wijzewelke aau Wij willen niet nalaten het geeerde publiek op de in ouze Editie van heden voorkomende advertentie vau de beeren ISENTHAL G'. in Amsterdam opmerkzaam te uiakeu. Dedoor deze firraa bekend gemaakte Staatsleeking is gegaraudeerd door de K. K. Oostenrijkscbe re gering en niet te vervvarren met de zoo dikwijls aaugekondigde Klasseu Loterij, waarvau dc afloop maanden lang duurt. De heden bekend ge maakte Staatsleening loterij bestaat uit geene klassen en dus moeten reeds op den T5 Aprid alle prijzen, ten bedrage van 431.900 gulden, getrokken worden. Desuiettegenstaaude kost een Pff drie caftanden binoea NeuzenJ j a francs door het gteheele Rijk. ],JO - a a a a gelled Belgie1_4Q B»kde oommers0 f.jj Mea abonaeert zich bij alle BeekhaDdelaars, Posldirecteuren en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regels Voor elka regel meer.0, ;o Adverteutien geliere mta aan de Uitgevers in te 2ea>i«i uiterlijk Ding8dag en Vrijdag aaond fi are. Namen wij in ons nommer van woensdag 8 dezer eene be- sehouiving over uit dc Nieuwe Rotterd. courautbetrekkelijk een ingezondeu stuk van mr C. de Jonge, in de N. 51. cou raut, omtrent bet vergunnen aan een paardenspcl gegevenom op zondagavondna kerktijd eene voorstelling te geven wij let ii hieronder dat ingezonden stuk in zijn geheel volgeu: Bebalve welligt op eene enkele uitzonderiug na was het tot nog toe geene gewoonte in Middelburg, dat buiten deu kermis- tijd kermis-vfermakclijkheden werdeu toegelaten. Of bet wenschelijk is dit te doen of niet te doen wil ik doarlaten. Het bijvvonen er van is voor velen eene zaak van genoegen; in zoover kan men de toelating op zich zelve verdedigen. lets anders is bet met de aan den directeur van een hier opgeslagen spel verstrekte vergunning om des zondags avonds eene uitvoering te geven. Hicrtegen worden bezwaren geopperd, en mijns inziens teregt. Het opeubaar gezag is zeker niet bevoegd of gebouden om de ingezetenen te keer te gaan in hetgeen zij tot verbooging van hun genoegen meenen te mogen en te kunnen doen, al zien anderen in dat genot ook een kwaad. Maar dat gezag is toch wel gebouden om, zoo dat binnen den greus van zijn werk- kring geschieden kan, wegteuemen of te voorkomen al wat aan de burgerij aanleiding kan geven, om van haren veelal reeds zoo weinig ernstigen zin in het opeubaar te doen blijken. Door nu op den in onze maatschappij tot een bijzonder, tot een gods- dienstig doel bestemd verklaardcn zondag gelegenbcid te geven tot het bijwonen van openbare vermakclijkbeden, wordt aau het denkbeeld, dat die dag niet meer beboort te zijn de Christe- 1 ij k e rustdag, maar dat bet een dag is bij uitnemendheid, althans niet minder dan de andere dagen der week, bestemd voor vermaak en uitspanning, niet weinig voet gegeven. Zoo valt een zeer deugdelijke vorm weg, waarin zich de ernstige zin van de burgerij kan openbarenwant in den regel hebben onze gewone publieke uitspanningen bet doel niet om dien zin op te wekken, maar veelal bet tegendeel. Neemt men den vorm weg, dan vervalt voor velen ook het wezeu. Dit moge te betreuren, ja zelfs in veler ougen beris- pelijk zijn, maar het is zoo en men moet bierin de menschen nemen, zoo als ze zijn. En valt nu met deu vorm het wezen, valt de godsdienstig-ernstige zin der burgerij weg, wat zal er dan worden van de maatschappij? Verzwakking zal het dadelijk, vernietiging het in 't cind niet te vermijden gevolg zijn. Het bovenstaande meende ik te mogen aanvoeren Om te doen zien, dat, van een algemeen standpunt beschouwd, de handeling van het opeubaar gezag in dezen gewigtige gevolgen heeft. En boe van een practisch standpunt beschouwd? Heeft zich eenmaal bet denkbeeld gevestigd, dat de zondag bij uitstek bestemd moet worden voor openbare vermakelijk- heden, dan eischt de billijkheid, dat aan ieder, die bet publiek daarmede tot zich wil lokken, de vergunning om die te honden gegeven worde. Niet enkel een paardenspel, ook comedie, bals, in t kort alle vermakelijkhcden van dien aard zullen moeten toegelaten worden. Wat wordt er dan, mag ik vragen, van den alouden zin om den zondag als Cbristelijken rustdag in eere te bouden De wetgever van 1815 heeft dan ook in beginsel wijsselijk vastgesteld, dat die dag als een algemeene Christelijke rustdag zou geeerbiedigd worden, het aan de plaatselijke besturen over- latende om vergunniug te geven voor bet bouden van openbare vermakelijkhcden. Dat die verleend worde in groote plaatsen, waar wegens bet bestaande vertier, wegens het verblijf van vele vreemdelingen, de gelegenbeid tot uitspanning op zondag welligt minder ge- nxist kan worden, bet laat zich verklaren, al keurt men bet ook in beginsel niet goed. Maar daaruit volgt niet, dat die vergun ning ook in zoodanige plaatsen verleend moet worden, waar de behoefte om zich op den zondag op dergelijke wijze te vermaken volstrekt niet gebleken is. arcn er ook, ziedaar eene laatstc vraag, in de omstandig— heden van den tijd geene redenen genoeg om in dezen niet te vrijgevig te zijn en den tot nu toe hier betreden weg niet te verlaten? Ik wil verder in geene bijzondere ontwikkeling treden. Het was boofdzakclijk inijn doel om van een algemeen standpunt aan te wijzen dat de zondag in onze maatschappij niet beboort gelijk gesteld te worden met elken anderen dag der week. Aan onze staatsinrigting, gebouwd op Cbristelijken grondslag, kan een der fundamenten niet ontnomen worden, of men breekt baar af, althans men werkt mede om baar te doen instorten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1