ALGEMEEN No. 606. Woensdag 15 Maart 1871. 11 de Jaarg. Binnenlandsche beri^ten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen t«n 8 ure DnoXT Si com;P. te Neuzen. ADVERTENT IE N. On^efrankeerde brieveu worden iilot aangeiiomcii. JPolitiels Overzigt. „IIet is een slecht proces waar honderd andere nit voortkomen". Zoo redeneert men veelal over den gesloten vrede, dat deze noodzakelijk weer tot den oorlog moet leiden. Het wraakgevoel der Franschen dus meent menzal bij de zware vredes voorwaarden de eerste gelegenheid de beste zieh openbaren en het thans geleden verlies met dubbele zwaarte op het Duitsche rijk weer verhalen. Maar meent men dan in trouwe, datal wa- ren de Dnitsche legers zonder eenige de minste vergoeding naar buis terug gekeerdde Fran schen 8tilletjes de ontvaugen les zouden ter harte nemen, en voortaan opregtelijk de hand der ver- zoening aan bnnne overvrinnaars toereiken Die dit meenttoont nog bekend te wezen met het wezenlijk karakter der Franschen noch met hetgeen de gesehiedenis omtrent het ontstaan van de meeste oorlogen in ons werelddeel, en wel inzonderheid der Fransche, Ieert. Neen, de partij die door overmagt gedrongen wordt zich aan vernedering te onderwerpen, sluit slecbts vrede met het oogmerkde eerste de beste gelegenheid zich aan die vernedering te onttrekien. De gesehiedenis van 't traktaat van 1856 Rusland door overmagt ontwrongen bewijst dit in onze dagen weer zennekiaar. De eenige waarborg van bestendigheid dier vrede onder wat voorwaarden dan ookmaar tengevolgc de volkomen nederlaag van eene partij gesloten is de overraagt niet de tijdelijke, maar de duurzame, de erkende en klaarblijkeljjke over magt. Ofsehoon ook wij het lot betreuren, der Fran sche natie door dweepzieke, onkur.dige en gewe- tenlooze leidslieden bereid, zoo gelooven wjj dat de rust van ons werelddeel te meer verzekerd is, naarmate Frankrijk weet en gevoelt, dat het do kracht ontbreekt den palm der overwinning op zijne vroegere tegenstanders tej herhalen. Door die wetenschap heeft de Fransche natic zich zelve den praqtischenhelderen Thiers tot haar hoofd gekozendoor die wetenschap heeft ze mannen naar de nationale vergadering gezon- den, doof voor de dweepende, onzinnige taal van Victor Hugo Louis Blanc Pyat en anderen aan die wetenschap, door Thiers met onnavolg bare klaarheid aan het licht gesteld, dankt de Fransche natie dat ze ontkomen is aan de ver- woesting van het gansche land, ja bijkans aan haar bestaan als groote natie onder de volkereu van Enropa. Z'^aar, 't is waar zijn de offers, gebragt tot verkrijging van den tegenwoordigen vrede maar noch aan het verlies van een dertigste deel van land en bevolking nog aan de schuldenlast liaar opgelegd zal Frankrijk dood bloeden indien slechts het gezond verstand meer en meer de overhand bekomt, indien de wraakkreet, die nu bij de eerste vernedering den borst ontsnapt, meer en meer wegsterftindien het Frankrijk mogt gebeuren mannen aan zijn hoofd te honden, die de grootste welvaart des lands zoeken in de ontwikkeling zijner onuitpnttelijke bronnen van industrie en landbouw, in de opheffing des volks nit onwetendheid en bijgeloof, in de vestiging der ware vrijheidin de beveiliging der natie voor de gednrige partij strijddie telkens en telkeus weder de regering des lands in andere bauden voert. De republiek Frankrijk, wie die het wel meent met de herstelling der ongelukkige natie, wie die haar geen meerdere levensvatbaarheid, geen krachtiger, beter leven toewenscht dan hare voor- gangsters, wie die niet wenscht dat zij bewaard mag blijveu voor die uitspattingen waardoor hare voorgangsters een al te gereede prooi voor den eersten den brutaalsten despoot zjjn geworden. Dan zal nog deze zware loutering het zuive ringsproces kunnen zijnwaarnit de gondkorrels pener betere toekomst voor het zoo misleidde folk van Frankrijk, te voorschijn kornen en Europadat thans de grnwelen der bloedigste krijg met weerziu stilzwijgend en werkeloos heeft aangezien. zal dan nog met dankbaarheid terug wijzen naar het tijdstip dat het wonder der restauratie heeft bewerkt van een volk en eene natiedie alleen nit het beginsel barer groot- heid en prioriteits id£en zich zelve jammeren en hare uaburen veel onrust heeft versehaft. Laat dan vrjj Duitschlands militairen overmagt de erkende van gansch Europa zijn. Ook die groote natie, die nevens haar autocratisch rege- rings-stelselzoovele elementen van vrijheid ontwikkeling en energie in zich bevat, zij zal ondauks de Wilhelms en Bismarcks, voorwaarts gaan in het besef, dat intellectaele en industriele overmagt meer is dan die der hloedigst behaalde oorlogsmagt of overwinning. o De meerderheid van de leden der tweede- kamerdie aan het onderzoek van de Indische begrooting In de afdeelingen deel namenheeft zich verklaard voor de op nieuw voorgedragen hervorming van het preangerstelselmet opzet- telijke wederlegging der van andere zijde daar- tegen geopperde bezwaren. Sas van Gent13 Maart. Hebben wijj Nederlanders sinds eeuwen op den naatn van een handeldrijvend volk, dat ook het fabriek wezen niet verwaarloost, met grond kunnen bo- gen en zien wij nog alom onze landgenooten ruimschoots gebruik maken van alle hun teD dienste staande middelen om aan dezen algemee- nen tak van bestaan deel te nemen, zelt's op die plaatsen vvelke met opzicht tot het bezit van middelen van vervoer, nog altijd het getal der hiervan uitgezonderden tot eene treurige hoogte doen stijgen venvonderd, ja verbaasd moet men staan, dat tot hiertoe door niemand eene poging werd gewaagd om ons stedeke in het vertier en welvaren van den handel te doen deelen. Het kanaal van Ter Neuzen, dat onze stad doorsnijdt zoowel als de spoorweg van Neuzen op Gent die dagelijks haar voorbij stoorat stellen, ons in staat onzen handel ver genoeg uit te breiden. Bovendien zijn wij in het bezit van eene mime markt en genoegzaarn terrein tot aanbouw van pakhuizen en voorraadschurenen is de lig- ging onzer stad aller gunstigst tot stapelplaats voor den handel van het vierde en vijfde district op Gent. Zullen wij, Sassenaars, nogtans nooit eenen anderen rol te vervullen krijgen, dan dien van grensbewaker of Genter sluiswachter Gelukkig jawelEene gunstige verandering schijnt als eene heldere zon den horizont der toekomst te klaren. Het mag als znivere waarheid worden bericht, dat eenige voorname ingezetenen besloten zijn tot de oprichting eener beetwortelen suikerfabriek. Als deelhebbers worden genoemd de heeren H. van de Wattijne, C Moerman, J. Goedhals Pouwels, Begheijn en anderen terwijl als plaats wordt aangewezen het terreindatvan het noorden in de richting naar het oosten rondgaande, wordt ingesloten door de Zuider omwalling, den weg naar Selzaetede laandie naar bet station leidt en het station zelf. Zoowel voor de heeren ondernemers als voor al onze stadgenooten is het te wenschen, dat deze zaak spoedig en gelnkkig tot stand kome opdat zij aan den Sassenhemel als eene lachende zon moge rijzen, die met hare krachtige stralen de bloemen van voorspoed doet ontkiemen, groeien en bloeien. De groote quaestie voor Zeeland, of de achter- liggende polders verpligt zijn het bij reglement bepaalde subsidie ten behoeve der calamiteuse polders te betalen en of ter invordering van dat subsidie de weg van dwangbevel met het regt van parate executie openstaatis dezer dagen voor het eerst, althans wat het laatste gedeelte der vixiag betreft, in behandeling ge weest bjj den hoogen raad. Zoowel de Middel- burgscke als de Goessche regtbank badden evenals de respectieve offieicren vanjustitie, bij die regtscolleges eenstemmig die vraag ontken- nend beantwoord en verstaan, dat de wet "an 9 October 1841 (Stbl. no. 42), die het regt van parate executie aan de in art. 220 der grondwet (van 1840) genoemde collegien en besturen geeft, ten deze niet toepasselijk was, vooreerst omdat in casu geen waterschap in regten optrad en althans zeker de geopposeerde of zijn comraittent, de commissaris des konings in Zeeland, het be stuur over zoodanig waterschap niet uitmaakte ten andere omdat, blijkens de gesehiedenis der aangehaalde wet, het regt van parate executie niet openstond ter invordering van contribution, waarin geheele polders zijn aangeslagen. De eischende partij in al die subsidiezaken scheen dan ook zelve het systeem van te ageeren bij dwangbevel te laten varen, want in een dertigtal geheel gelijksoorfige vorderingen bragt zij de zaken bij gewone dagvaardig aan. De advocaat-generaal Karsebootn evenwel was van een ander gevoelen en concludeerde in de zitting van den 24 Febr. 11. tot vernietiging van een der Goessche vonnissen, dat betreffende den Lovenpolder gelegen onder de gemeente Hoek, waartegen de voorziening in cassatie is Jgerigt, op grond dat het arrondissement Axel (waarin de betrokken polder is gelegen) w<il een water schap uitmaakt, en dat het regt van invordering bij dwangbevel ook aan andere dan aan water- schapsbesturen door de wet van 9 October 1841 gegeven is. Dat men bij zoo niteenloopendo gevoelens met belangstelling de tegen 31 Maart bepaalde uitspraak van den hoogen raad te gemoet ziet behoeft geen vermelding. Nog eene merkwaardige bijzonderheiu in deze procedures is, dat de eischende partij, terwijl zo voor den hoogen raad het regt van dwaug bevel met parate executieop grond vau de wet van 1841 voorstaatin eene geheel gelijk soortige zaak, die om het hooger geldelijke he- drag der vordering appellabel wasvoor het hof van Zeeland, de wet van 1841 geheel ter zijde steltmaar zich uitsluitend baseert op artikel 13 van het polderreglement in verband met de wetgevende bevoegdhaid. bij art. 220 2e lid der grondwet (van 1840) aan de provinciale staten geschonken. Naar men verzekert is 's Hertogenbosch als vesting opgeheven en zullen de verdedigings- werkeu eerlang geslecht worden. Een boer te Terwolde beeft dezer dagen aan een slager te Deventer vier koeijen afgele- verd voor de som van f1440. Men leest in het te Metz uitgegeven wor- dende blad, Le Voeu Nationalhet volgende om trent de Hollandsche ambulance: Zij was gedeelteiijk gevestigd in de zaal Fa- oert en gedeelteiijk in de straat Nexirue in een rnim lokaaldoor de familie Gargan daartoe aangeboden. Wij hebben haar bezocht en wij zijn getroflfen over hare uitmuntende inrigting hare zindelijkheid, den overvloed in alle opzigten en de zorgendie aan de gekwetsten eu de zieken besteed werden. Op het oogenblik, dat deze tijdelijke instelling verdwijnt, gelooven wij een' pligt der dankbaar heid te vervullen, wanneer wij er eenige bijzon- derheden van mededeelen die uit eene goede bron geput zijn. De Hollandsche ambulance is de eerste buiten landsche die zich na de insluiting te Metz is komen vestigen. Zij werd er vertegenwoordigd door de heeren Antoiue Pescator en Dutreux die van hunne zijde, zoodra de poorten na het beleg geopend warenaan het hoofd van de Luxemburgsche vereeniging tot onderstand aan- kwamen met eene groote hoeveeiheid levensmid- delen, die vcrscheidene malen vernieuwd werd. Maar men weetdat Luxemburg en Nederland, staatkundig vereenigd, het eveneens geweest zijn wat betreft de lief la ligheid cn het medelijdeu om de rampen te verzacbten welke de oorlog over ons uitgestort heeftZeker bestonden er vodr dit bewijs naauwe bauden van vriendschap en achting tusschen onze strcken en de edele Hollandsche en Luxemburgsche nationmaar deze onderpandeu van internationale broederschap hebbeu ze nog uaauwer tocgehaald en on ver- breekbaar gemaakt. Wat ook liaar lot moge zijnMetz zal voortaan in hare waardige en dierbare naburen weldoeners zienDen 29 October kwam de gepensioneerde luitcnant-kol.o- nel der kavallerie J. J. H. Mascheek vroeg in den morgen te Metz aan, als afgevaardigde van het Nederlandscbe centraal-comitii in den Ilaag. Hij bragt 46 groote kisten met levensmiddeleu, kleederen en geneesmiddelen mede. De kolonel Mascheek was de voorbode. Den 3 November kwam de Hollandsche am bulance, die bij aangekondigd had, te Metz aan, en sedert deu 9u was zij met eene bewonderens- waardige orde en regelmaat in de zaal van den tnin Fabert werkzaam. Zij telde eeu zestigtal gekwetsten. De gevaarlijksteu zijn naar bet hotel Gargan overgebragtdat ter harer beschik- kir.g gesteld was. Sedert 23 November werkten de beide ambulances gelijktijdig. Om eeu naauwkeurig denkbeeld te geven van de belangrijkheid van den onderstandwelko de Nederlandsche liefdadigheid ons aangebragt heeft, willen wij eenige cijfers aanhalen. Uit Holland zijn er te Metz aaugekomen 541 groote kisten met kleederen, bedden en levensmiddeleu, en er is in de beide ambulances Fabert en Nexirue meer dan 60000 frs. besteed. Onder deze bezendingen bevonden zich ook regtstreek- sche giften van Z. M. den koning der Nederlan- deu onder dit opschriftvoor dezieke en gekwetste militairen van Metz. Het personeel der ambulances was zamengc- steld als volgtde heeren Maseheck commis saris van bet Nederlandscbe centraal coraite Fitsingh ir.tendant van dellol landsche ambu lance. In de zaal Fabert de geneesheeren Arntzenius Verspijck Schroe- der, Stackman Bosse, van Rijnberk, Halbertsma, Caudri; de dames Boecke, Arntzenius, Hovy en Stock. In de straat Nexiruehotel Gargan de geneesheeren: Praeger, J. BaumA. Baum LiernurThijsCaudriBroes vau Dort, Hartog. Dit geneeskundig personeel beveelt zich aan door bekwaamheid en toewijding. De gelukkige uitkomsten welke het verkregen heeftbewijzen het genoeg. Als held der liefdadigheid heeft het zijne martehsrerr geliad. Docter Praeger de eerste geneesheereen jong praeticus van groote verwachtingeu overleed den 19 Dec. ten gevolge van eene giftige wonde die hij zich bij eene opera- tie had toegebragtdiepe droefenis en de nage- dachtenis van eenbekwaam en moedig man nala- tende. De heeren Baum en Thijs volgden hem als eerste geneesheeren opde eerste van 20 November tot 14 Januarijde tweede van 14 Jannarij tot 1 Maart, den dag waarop de ambu lance ophoudt te bestaan. Meer dan vijftig van do gevaarlijkst gekwet sten werden ojrgenonien in de ambulance van de straat Nexirue. Zij bevonden zich te Metz ten tijde der capitulatiede meesteu werden gekwetst in de veldslagen van 16 en 18 Augus tus en de gevechten voor Metz gedurendo bet beleg. Allen prezen de zorg. de oplettendheid, wij zouden bij na zeggeu, de voorkmnenheid waar- mede zij behandeld werden. Zij hadden alles in overvloedgeuoeskundige hulp en verster- kende middelen. Kolonel Mascheek was een vader voor heneen bemind en geeerbiedigd Par Arte maanJen hitmen Neuzenf 1, fraiea door fcet gohecle Rijk. 1,10 geheel Belgie.1.40 Eakela aammers0,05 Mea abonneerl zioh bij alle Boekhandelaars, Posliiirecteuren en BrieTeubaehoaderi. BIJ Van 1 tot 4 regelsf U,4# Voor elke regel meerM a,'0 Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zea.len niteriijlr Dingsdag en Vrijdag avoifd ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1