szniii mnmm Advertentien. OPENBARE VERKOOPING Paarden, Rijtuigen, Land- bouwgereedschap Paardentuig, Hooi enz. Deze week wachtende: rupelkondsche steen. VEUKRIJGBAAR: E. van den Bosch, Goes. T E E O O P: VEHKRU ©B AAR BELGISCHE GUANO STEENKOLEN. Op uieuw Ontvangen: K\im EN (iEZANGEN, EVANGELISC11E GEZANGEN Door uitscheiding van Bedrijf. PUIK ZAAI LIJNZAAD. BESTE REVELAAR. P. van Doorn, Axelsche Sassing. DEN VERVOLGBUNDEL voigens bekende vaste Prijzen K *1 «li 6*J 661 66. 43a 211 *5 so; te HULST. Mr J. G. VAN D E I N S E Advocaat en Notaria te Hulstzal ten verzoeke van A. J. FREIJSER hnnrhouder te Hulstop M a a n- dag den 20 M a a h t 1871, des voormid- dags om 10 nurin het openbaar verkoopen 2 PAARDEN waaronder een zesjarig ruin- paard 1 OMNIBUS gescbikt voor 12 per- sonen1 CHAR k BANC1 VIGILAN TE 1 TILBURRYKAR voor 1 of 2 paar den 1 DITO voor 1 paard1 CHAIS 1 TILBURRYBAK 2 DISSELS met Z WIN- GEN1 ijzeren AS met 2 WIELEN1 ZEEUWSCHE PLOEG 1 ijzeren EGGE 1 bouten EGGE, eene grootte partij PAAR- DENTUIG, zooals GAREELEN, TOOMEN, KUSSEN enz. 200 bossen WEIH00I. Eene partij oude METSELSTEEN en wat er rerder zal worden aangeboden. Men voorzie zich van solvabele borgen. Die gading hebben komen ten woonhuize van den verkooper, in de Ovendamstraatnabij de de Vischmarkt te Hulst. ZEGT HET V00RT. voor rekening van den ondergeteekende eene lading Tevens voorhandenandere soorten van bouwraaterialen. Neuzen 11 Mnart 1871. GRENU. Dordrecht, 9 Maart. St. Nieolaas, 9 Maart. Gent. 10 Maart. Gewassen in den Nieuwepolder te Woensdrecht van den heer HOMBACH te 11 a I stvoor een civieie pvijs bij D. SCHEELE te Neuzen. Puike Zaaivitsen Zaaig;er- ste Zaailiaver a puik Klaver- zaad. Alles verkrijgbaar bij C. GERRITSEN, Agent te Axel. een UUI1 IJ.l/llill HJIIILlLf te bevragen bij P. J. DE WINDT te Axel. Brieven franco. Vriendje! Vriendje MET EN ZONDER Dhont Comp., te Neuzen, Belszie. Kualand. Polen. Pruisaen. Qoatenrijk. Italic. Sp&njt. Portugal. Turkeija. Griekenl. Egypte. Awerika. adito dito dito adito dito dito aAandeel Handelmaatschappij. dito exploitatie Ned. ataatspoorw. aCertifieaten bij Rotschild aObligatien 1798/1816 aCertific. adm. Hamburg adito Hope Co. 1855, 6e aerie. adito f 1000 1861 adito f 1000 1866 al.oten 1S66 aOblig. Mope Co. Leaning 1860 aCertific. dito aluacript. Stiegliti Co. 2ea4eL. aObligatien 1867 adito 1869 aCertifieaten aAandeel spoorweg Gr. Maatach aOblig. dito adito dito dito spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez Orel dito dito Charkon Azoar aSchatkist obligation aObligatien aOblig. metall. In zilzer Jan/Julij. adito dito April/Oct. adito in papier Mei/Nov. adito dito Febr./Aag. Leening 1861 aCertific. bij Lamaison e. a aObligatien2J thana adito 1867 adito Binnenlandsche adito 1856-1863 adito 1667. dito (binnenl.) dito (blaauwe) dito 1868 adito Vereenigde Staten (1874). adito dito adito dito adito dito adito Illinois adito dito dito (1904). dito (1882). dito (1885). Redemption dito Atl. Gr. W, Spw.Ohio ser. (p) dito dito geconaolideerde 3 4 *3 5 5 6 6 5 5 4 4 4 4 6 5 4 5 5 5 4 5 6 5 5 5 6 5 62 5 82' 58| 935 6*3 763 90, 893 22HJ 64, 83J 81; 664 53; 455 453 2®j 253 323 32,1 40l 73 953 963 955 87; 84- dito dito debentures 8 37; dito St. Paul A Pac. Spw. la see. 7 dito dito dito 2a tec. 7 1 dito dito dito 1869 7 65; Brasilia. m 5 m 89; Mexico. dito 1851 2 13, Grenada. 6 m 23; Venezuela. 8 Eeundor. 1 VAN NB. De a gemerkte effecten worden bij da Nedcrlandache bank als beleeningapand aangenomen. De Tarwe ruirade tegen eene verhooging van 40 a 50 cent laagzaam op, pnike f 12,50 a f 13,50, mindere f 11,80 a f 12,40. Rogge 30 a 40 cent hooger, Zceuwsche en Vlaamsche f 9 a f 9,50. Overmaassehe f 8,20 a f 8,80. Gerst ala voren, Zeeuwsche en VlaamBche winter f 6,20 a f 7, dito zomer f 6 a f 6,80. Haver 20 a 80 cent hooger, dikke f 4,50 a f 5,50, dunne f 4,50 a f 5,30. Paardenboonen f 9 a f 9,80. Dniven- boooen f 10 a f 10,50. Wittebooncu f 17 a f 18. Bruine- boonen f 12 a f 16. Erwten f 10 a f 10,50. Koolzaad f 16.60 a f 18. Lijnzaad 90 a 98 at. Tarwe fr. 80,—. Rogge fr. 20,20. Boekweit fr. 28,50 Haver fr. 12,50. Gerat fr. 16,60. Boonsn fr. 25,60. Lijnzaad fr 28,80. Aardappelen fr. Tarwe fr. 80,—. a fir. Rogge fr. 20,a fr. Gent fr. 18.25 a fr. Haver fr. 17,50 a fr. 19,50. Paardeboonen fr. 24,— a fr. Aardappelen per 100 k. fr—a fr. Koolzaad per 100 k. fr. 54,— a fr BIJ EN Meester hier is het boek, wat uw dreigement bctreft van nnar den Burgemeester te gaan, dat is goed daar durf ik ook komen «oo goed als gij Gijs is geen troetel- maar een eenig kind en of ik hem den grooten of kleinen Gijs wil noemendat gaat u niet aan. Dat hij niet onder de bevoorregte gunstelingen behoorde is bij de Theater-vertooning genoegzaam gebleken, hij stond daar met eenige van zijne soort achteraan als kinde- ren waarvaa men niet veel notitie neemt, 2 of 3 regels lezen en daarmee was het uit; de meeste sujetten die op de planken kwamcn waren op weinigc uitzonderingen na beeren- of boeren- kinderen, zelfs nog die vroeger geen school kwamcnmaar zich toen lieten vinden om maar een prijs te hebben. Wat de vor- deringen van Gijs betreffen die waren veel of weinig naar mate ▼an de pintjes bier die gij kreegt, voor dat wij op het idee kwamen, om u nn en dan eens te laten drinken, had zijn leeren niets te beduiden, als ik mij niet te bemoeijen beb met betgeen er in de school omgaat, wasrom gaaft gij mij dan meer dan eens te kennen dat gij gaarne zietdat u de aanmerkingen worden meegedeeld die iemand meent te hebbenik geef u de verzekering hoordat ik dat zal doendaar en wanneer ik bet goedvindt. Wat mijne loopbaan aangaat die is zoo eervol als die van degenen, die zich ondcr een duren eed, bij een glas jenever gezworen, onderling hadden verbonden om raij zonder bestaan te helpen, mijne tegenwoordige betrekking, de archieven ▼an het gemeentebestuur te Boschkapelle, en dcugdelijke stukken in mijn bezit, zijn daar om aan te toonen, dat ik bij het Gouvemement beter sta aangescbrcven als zij die mij met zooveel bitttrheid hebben vervolgd, dat kunt gij aau Kox zeggen als gij er nog eens heen gaat om uwe dorstigc maag te verkoelen. Ik ben evenwel niet zoo gelukkig dat ik mijn cigen lof in een dagblad kan uitbazuinen, dewijl iederecn daaraan zou weten, dat geen ander bet der moeitc hceft waardig gekeurd om dat te doen, mogt ik evenwel later in zulke gelukkige ornstan- digbeden komen, dan zal ik onder het stuk schrijven: geen GKABBONEBRDE OP UW VEEL GELEZEN WBEKBLADdan Zal er de waarheid in plaats van de lengen staan, wat de mtnscben tocb al doen be Meester! om hunne loopbaan te doen schit- teren, zou men niet mogen zeggenals een scboolmeester zulke fabels durft schrijven, dan is bet niet te verwonderen al kunnen de leerlingen goed liegen. Zicdaar Meester wat ik U had willen zeggen als gij met Geertje niet zoo lafhartig waart weggeloopen. Uw Dienaar, J. F. SERRARENS. Frankrijk bad aan Pruissen den oorlog verklaard, Pruissen heeft Frankrijk ten onder gebragt, en de vrede is gesloten. Op den 2en dezer heb ik vernomendat een Lippe- DetmoldGr een' vreesaanjagendenbelagchelijken en kinder- acbtigen oorlog verklaard heeft aan een Scboolmeester. De nietige oorzaak van dezen nienwen oorlog zal wellicht in de Nieuwsbladen worden bekend gemaakt. De Lippe-Detmoldereen afgedankte secretaris, naar men zegt, heeft reeds te vergeefe eenige twaalfponders verscho- ten, en de scboolmeester schiet met geen musschenkriel. De Lippe-Detmolder, bijgestaan door zijne kolossale vrouw, die moedigcT en beter ter taal is, dan haar man, becft reeds een assaut gewaagd, doch bij en zijne kolossale zijn vol schaamte terug geslagen, wijl bunne vuurmonden, hoe wijd ook, moesten zwijgen voor de treffende en regtvaardige verdediging en de reine waarheid van den scboolmeester. De oorlogzuchtige Lippe-Detmolder heeft den strijd hernicuwd, en om de overwinning te behalen, gebrnikt hij nu een pen-geweer met inkt beladen. Men zegt: dat de school- meester hem, even als bij het eerste treffen, van dezelfde stof eene nieuwe broek zal aanroeten. Ik zal u Vriendje met de nietige oorzaak van den oorlog tusschen den Lippe-Detmoi- er en den scbool meester maar bekend maken want gij zijt nog al nieuwsgierig, en zult zoo laug niet kunnen wachten. Let dan eens opl Het vertroetelde eenig zoontje van dien afgedankten Lippe- Detmolderis zoodanig door zijne ouders in het liegen gsperfectioimeerd, d*: bij ben in die oadengd OTertraft. Ja» dat troetelkind heeft het zoo ver gebragt met onwaarbeden zijn vader voor waarheden op te speldendat daardoor bovenge- noemde oorlog is ontstaau. Moet gij nu niet met mij bekennen, dat de vader onverstan- diger bandelt dan zijn troetelzoontje, slecbts 8 of 9 jaren oud? Daar ikonderwijzerook eene gelijksoortige kwestie beb met u Vriendje geen afgedankte, maar Eervol? ontsla- gen secretaris, ook wegens lengens U door uw zoon opgespeld, en gij mij daarover reeds twee brieven gescbreren hebt, waarin gij even als bovengenoemde aippe-1 >et,molder met twaalf ponders naar mijn boofd schiet, zoo zal ik uweiL laatsten brief, den leelijksten, beantwoorden, met verzoek, U niet al te boos te maken, als U soins de scboen mogt passen. Alvorens daartoe over te gaan, wil ik eerst de lezers van dit Weekblad bekend maken met uwe kinderacbtige, nietige en leugenvolle oprner- kingenvoortgesproten uit de leugens van uwen kleinen Gijs zooals gij hem noemt. Dit jongentje 8 a 9 jaren oud, heeft slecbts gedurende anderhalf jaar de school afgebroken bezocht. Gedurende 1870 heeft bij 184 maal de school verzuimd. Vroeg ik zijnen ouders de redenen daarvan, dan was het altijdwGijaje is ziek" maar hij liep evenwel op straat spelen. Wanneer ik nu de zon- en feestdagen, de vacantie en meer dagen door het jaar, waarop geen school gehouden wordt, mee tel, dan lieeft hij in het geheel nog geen jaar het onderwijs bijgewoond, en tocb heb ik hem in dien korten tijd, even als de andere leerlingen zijner klas, zoo ver gebragt, dat bij kan lezen, tamelijk schrijven en ook al eenige vorderingen in het rekenen gemaakt heeft. Privaatlessen beb ik hem nooit gegeven. Neemt men in aanmerking, dat mijne sebool gedurende den winter door 140 150, in de overige maauden door circa 100 leerlingen bezocht, en ik door niemand geholpen wordt, dan door mijn zoon, slecbts 13 jaren oud, dan zal ieder onderwijzer be kennen dat de vader van den kleinen Gijs wel tevreden mag zijn. De redenen, die hij meent te hebben, en waarom hij mij in zijnen eersten en in bovenstaanden brief zoo brutaal en onbe- tamelijk behandelt, zijn: Eenige dagen na het schoolfeest heb ik andere leesboeken gegeven. Voor de klas, waarin de kleine Gijs was, ontbraken vier booken, en heb dus aan vier leerlingen twee aan twee een boek gegeven, omdat na een dag of acbt toch leerlingen van die klas te huis bleven, en dan boeken genoeg bad. Nu heeft de kleine Gijs zijn vader gezegd: dat hij alleen geen boek had en in dien tijd geene leesbeurt gehad heeft. Ik en al de leerlingen zijner klas bekennen bet omge- keerde. Ik heb zijn vader mondeling overtuigd, dat zijn zoon hem niets dan leugens verteld heeft, doch bij gelooft hem voor mij. Dat ventje is in de gemeente bekend als een ondeugendc brutale jongen en tbuis wordt hem uit overdrevene liefde alles toegestaan. Op denzelfden dag, dat ik bovenstaanden brief ontvangen beb, i9 de kleine Gijs te Pauluspolder scboolgegaan, en heeft daags te voren zijn leesboek zonder mijn verlof meegepakt. Ziedaar de nietige oorzaa':, waarom zijn vader zoo gebelgd is, en mij zoo onregtvaardig behandelt. Tn antwoord op uw onbetamelijk leugenvol schrijven, dient deze U mede te deelen, dat mij bet boek, door uw kleinen Gijs zonder verlof mee gepakt, door uw knecht is ter hand gesteld. Wanneer leerlingen in de leesboeken schrijven, worden zij daar- voor gestraft. Wie heeft U bet regt toegekend in een boek, dat aan de school beboort, te schrijven? Uw brief bevatte immers plaats genoeg voor uwe ongegrondene reclames of doekjes voor het bloeden. Ik had een scbooljongen belast: het door uw zoon mcegepaktc boek onverwijld terug te bezorgen, doch kreeg bij u ten antwoorddat uw zoon geen boek mede genoraen bad en des anderen daags hebt gij bet toch laten brengen. Oordeel nu zelf, of gij een leugenaar zijt of niet. Geene bevoorregte gunstelingen in mijne school bebbende kon uw zoontje er dus ook niet onder bebooren. Gij maakt de opmerkingdat bij de Theater-vertooning, zoo als gij bet noemt, uw kleine Gijs met eenige leerlingen van zijne soort, (welke soort?) achteraan gestaan heeft en geen acht op hem is geslagen. Gij hebt het feest niet bijgewoond. Indien do afgedankte, onverstandige en leugenvolle iiippe-Detmoldeude held van voorgenoemden oorlogbij bet feest ware tegenwoordig geweest, dan zou deze en meer anderen even als al de leerlin gen U het tegenovergestelde kunnen bewijzen. Uw Gijsje heeft eene behoorlijke beurt gehad en even als de overige leerlingen zijner klas getoond, dat ik ook aan hem mijn best gedaan heb, ofschoon hij naauwelijks een jaar school gaat, dikwijls ouderweg blijft liggen en bet gedurende het onderwijs niet zelden zoo bont gemaakt heeft, dat ik hem in den hoek moest zetten; U daarover te klagen was toch vergeefscbe moeite, want gij moogt geen kwaad van hem hooren. Alle leerlingen zijn op de plan- ken geweest, en Diet alleen heeren- en boeren-kinderen, zoo als gij zegt. De kleine Gijs is er ook op geweest; is hij nu een heeren-, boeren- of troetelkind, of een ondeugende leugen volle jongen? Is hij ook niet wegens zijne ondeugd, toen bij misdiener was, door den Pastoor wcggejaagd? Gebruikt bij niet de vuurtang om zijne moeder te slaan, als zij hem niet dadelijk gehoorzaamt Als zij hem dadelijk op zijne vraag, eene tas lekkere cbocolade gereed gemaakt had, liet hij dan deze niet staan en vroeg om te drillen iets anders? Hebt gij ouders I hem in alles zijn zin gegeven zelfs in zijne ondeugd en zijt gij al te toegevend geweest? dan is bet niet te ver wonderen, dat een onderwijzer, in wiens school orde en tucht heerschen, het zulke ouders niet naar den zin kan maken. Het spreekwoord zegt: „Men kan het niet alle menschen naar den zin makenbijzonder geene ouders van troetel-kinderen. Gij schrijft: „I)at kinderen, die vroeger niet naar school kwamen, zich op bet feest lieten vinden om maar een prijs te hebben." Dat is eene grove leugen; alle kinderen hebben een geschenk ontvangen en zijn vroeger school geweest. Ik maak hieruit op dat gij geen kind iets gunt, dan uwen kleinen Gijs. Zoodra gij ecbter vernomen bad, dat de dag der aanmoedigings-geschenk- uitdeeling bepaald was, sprong uw Crisiseenige dagen voor dien dag, van moeders schoot en snelde dadelijk naar school zijn hoesten was als met een tooverslag verdwenen. Indien dat feest nog moest plaats hebben, dan lag hij ook nog op moeders schoot, om even als een pas geboren kind geschommeld en getroeteld te worden. Hij heeft even als zijne medeleerlingen een geschenk van gelijke waarde en naar de klas, waarin bij was, ontvangen. Ik heb vernomen, dat gij met dat fraai boek- geschenk niet tevreden zijt, en kan U geen betere raad geven, dan U aan het gemeentebestuur te wenden, met verzoek om betzelve tegen een van meerdere waarde te verwisselen. De pintjes bier wil ik tocb ook niet vergeten. Ik geloof dat gij er nog zat van zijt Daar ik zelden uwe kroeg bezocht, beb ik de weinige pintjes bij U gebruikt, goed, zeer goed mocten betalen. Hoogstens twee a drie glazen bier, die gij mij, ik vermeen uit vriendscbap, geoffreerd hebt, heb ik niet gebruikt om daarvoor uwen kleinen Gijs te bcvoorregtcn. Gij laat in uwen brief ten duidelijksten blijken, dat gij bet juist daarom gedaan hebt, en wijl uw zoontje daardoor evenwel niet onder de bevoorregte gunstelingen, zooals gij eenige mijner leerlingen ten onregte noemt, behoorde, verfoeit gij door dat verwijt uwe eigene beproeving. Als iemand zijn kind iets meer en langer wil laten leeren. dan ik verpligt ben-gedurende de bcpaalde schooluren te doen, dan kan hij na scbooltijd voor geld doch voor geen drank bij mij geworden. He Vriendjf4 als gij uwen kleinen Gijs in zeer korten tijd zoo onderwezen wilt heb ben, dat bij uwe gemakkelijkc betrekking nog geraakkelijker zal maken, wees dan niet gierig, en getroost U eene kleine gelde- lijke opoifering, niet aan mij, want ik ben hem beu. Het onder wijs, in de meeste scbolen van Zeeland, is gratis, en privaat lessen kosten niet veel. De scboolmeester, die door niet te dikwijls genoemden Lippe-Detmolder. onregtvaardig in den oorlog gewikkeld is, is dikwijls door zijne echto vriendpn gewaarscbnwd om met dien Lippe-Detmolder toch niet te veel vriendscbap te makon, wijl Lippe-Dotmoldeis vriendscbap louter Hypocriaie is. VVeg dan met ^uik een viiend I naar de maan met juippe-Detmoider De pintjes bier zijn uitgedronken en ik beb ze betaald. W ij zijn nu aan de aanmerkingen. Ik verklaar rondborstig, dat ik alle ouders regt laat wedervaren, die gegrondene aanmerkingen op mijn onderwijs of op de bebandeling hunner kinderen hebben te makendoch niet aan degenendie met een hoop leugena voor den dag komen, zoo als gij. Eindelijk ligt de onderwijzers-loopbaan aan de beurt. Van mijn 13e jaar af beu ik altijd aau het onderwijs werkzaam ge weest, ik ben van mijne betrekking nooit weggeschopt, ik heb het gemeentebestuur de voldoenste getuigschriften van goed gedragvan bekwaamheid en van trouwe pligtsbetruehting zoowel van mijne wereldlijke als geestelijke autoriteiten over-* gelegd, ik bezit van mijne vroegere onderwijzersplaats in Lini— burg een op inijn verzoek eervol ontslag, met dankbetuiging voor bewezene dieusten en aan het onderwijs en aau de gemeente* Kunt gij van uwe vroegere betrekking ook zulk attest ver- toonen??? Om uwe loopbaan voor mij te doen schitteren, zegt gij in uwen onbeschoften briefdat gij deugdelijke st kken van uw® vorige betrekking, bezit, dat gij bij het Gouvemement beter staat aangeteekend, dan degenen, die U onder bet drinken van een glas jenever, met zooveel bitterheid vervolgd hebben. De op U verbitterde boeren hebben U een Eervol ontslag gege ven maar ook op uw verzoek Hadden zij geene redenen daartoe Ik wensch U veel geluk met die deugdelijke stukken, waarmede gij eindelijk na lang wachten, welligt door den eenen of anderen medelijdendcn kruiwagen, van gemeente-secretaris tot J rievengaarder gekruid zijt. Ik wenseh dat bet U met die betrekking beter moge gaan. Met Kox beb ik geene zakenhebt gij iets met hem uitstaan, gaat dan bij hem, als gij honger hebt kunt gij daar uwe hon- gerige maag verzadigenwant hij is een medelijdend en goed— hartig man. Maar hoe komt die tocb bij het spel? Het schijnt dat gij met dien Wethouder van Boschkapelle niet goed b®— vriend zijt. Wijl men tot beden geen lof van U spreken kan zoo kunt gij zelf noch anderen dien ook niet uitbazuinen. Mogt gij eena zoo gelukkig zijn, zoo als gij schrijft, dan zult gij de waarheid schrijven, en dus uw eigen lof, met uw naam onderteekend, openbaar maken. Daar waeht ik op; geluk er raee! Alle aan redacteurs ingezondeu stukken ter plaatsing, moeten door den inzender onderteekend zijn. Ik verwijs U naar deu Redacteur van het Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen om U van de waarheid te verzekeren. Allen, die het schoolfeest hebben bijgewoond: do Burgomees- ter en ledan van den Raad, de meeste ouders der leerlingen en vele achtenswaardige pcrsonen der omliggendc gemeenten hebben mijn onderwijs, de vorderingen mijner leerlingen, in een woord, de geheele plechtigheid boven verwacbting bevonden, verheven en toegejucht. Gij zelf hebt mij nog, niet lang geleden, uwe tevredenheid over de vorderingen van uw zoon te kennen gege ven. Alles is nu door de nietige boekkwestie en de leugens ▼an uwen kleinen Gijs zoo scbielijk omgekcerd! Huiehelarij1 Het spreekwoord zegt: Faites iu bien a un vilain il vous mordra la mainVerder lees ik in uwe leugens»Als een schoolmeester zulke fabels durft schrijven, is bet dan wel te verwonderen al kunnen de leerlingen goed liegen." Hierdoor bekend gij uwe eigene fout. Uw zoon was mijn leerling, bij kan goed liegen en heeft bij gevolg ook U belogen. Wijlen La Fontaine was een groot fabeldichtcr. Is bij daarom een leugenaar geweest? Wanneer een kind van zijne vroegstc jeugd door zijne ouders zoodanig in het liegen is onderwezen, even als het zoontje van den laug niet genoemden Lippe-Dotmolderit bet dan wel te verwonderen, dat de onderwijzer door die ouders onregt- I vaardig beschuldigd wordt. Kan een scboolmeester door do leugens van een' vertroetelden jongen, die bij hem ter school gaat of ging, niet in onaangenaamheden gebracbt worden? Gij schrijft als of je geleerder sijt dan een heg-advocaat en zakwaarnemer, die geheele dagen achter de kagebel, of achter het venstergordijntje op den loer zitten om den eenen of anderen ongeleerden boer eene gevoelige wonde aan zijne beurs toe te brengen. Nu Vriendje! ikgavanU scheiden, hoe smartelijk bet U ook moge vallen, mijne bezigbeden roepen mijnch, ween toch niet, ik kom immers over veertien dagen terug en zal deu kleinen Gijs ook wat medebrengen! Ik wensch U een goed succes met uwe gedane aanvraag voor secretaris van het armbestuur. Uwe benoeming zal mijns inziens, plaats hebben zoodra er twee Vrijdagen in eene week komen. Het spreekwoord zegtEen ezel stoot zich geen twee maal aan denzelfden steen. Ik eindig met de volgende axioms, of als gij dat woord niet verstaat (waarheid)Onze Lieve Heer heeft allerhande kostgangers in de wereld, waaronder ook begrepen is: de meergenoemde Duitsche L}pp6-D©tmold©r, afge dankten secretaris. Vaarwel Vriendje! veel geluk met uw eenig kind, den kleinen Gijs; dat bij op de Polder zich beter moge gedragen, U geene leugens kome vertellen over de behandeling van zijn' nieuwen leermeester, versta U goed met zijnen onderwijzer, wees niet al te toegevend, straf hem, als hij het verdiend heeft, dan eerst zult gij van onaangenaamheden verschoond blijven, en geene treurige verschijnselen van hem op uwe schitte- rende loopbaan ontmoeten. Een vader, die de roede spaart, heeft zijn kind niet lief, bij vertroetelt en bederft het zoodanig, dat het in meer gevorderden leeftijd, tot daden kan overgaan, welke door de wet moeten gestraft worden. Ten slotte moet ik U zeggen, dat ik en mijn Geertje, zoo als gij hem noemt, niet laghartig weggeloopen zijn. Ik bad U van de waarheid overtuigd, gegrondene redenen deden tocb bij U geen effect. Wanneer het in eene kroeg Pruissiseh begint te worden, wanneer de lippen van kroegbouder en kroegboudster begiunen te zwellen en hunne monden zich zoo wijd openen, dat men er wel een geheele Lippe-Detmolder in werpen kan, dan ia het maar het beste, huiswaarts te keeren. Adiem, tot wederziensl P. STROEOKEN, Hoofdonderwyzer. EN ALSMEDE OP DE BIJ

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 2