ALGEIHEEiy No. 604. Woensdag 8 Maart 1871. llde Jaarg. liinnenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elk en Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O II T Si CO I?1 P. ie Ueuzen. ADVERTENTIEN. Ongefrankeerde brleven worden niet aangpnomen. JPolitiek; Overzigt. Met minder Yerrassiug dan de oorlogsverkla ring, vernam der wereld de tijding, dat Frank- rijks vertegenwoordiging met v ij f tegen een, jongstleden woensdag namiddag het reeds ge- teekende vredes-tractaat bad aangenomen. AUes wat de laatste dagen ook aan 't licht badden gebragttoonde onweersprekelijk aan dat or geen andere kenze overschoot, dan alle Toorwaarden, hoe bard ook, aan te neinen 'sMiddags 66n unr werd de vergadering ge- opend. 647 rertegenwoordigers zijn tegenwoor dig, de tribunes geruld en de meeste tegenwoor dig zijndc dames in ronvrgewaad de grijze Thiers beklimt het spreekgestoelte, een ademlooze etilte heerscbt in de ganscbe zaal. Thiers spreekt met ontroerden stem en betoogt dat de rergadering niet verantwoordelijk is voor bare berusting in de onvermijdelijke omstandig bedcn doeh nu bij overgaat tot de mededeeling der vredesvoorwaarden, schijnt de hardbeid daar ran zoozeer op zijn geest te drukken dat bij niet in staat is daarmee voor te gaan, raaar genood zaakt is spreekgestoelte en vergaderzaal te ver- laten. De heer Bartlemy St. Hilaire, leest daarop in zijne plaats de vredesvoorwaarden voor, en deelt ten slotte nog mede dat de nieuwe grensscheiding hegint bij het groothertogdom Luxemburg en eindigt niet de Zwitsersche grenzen. Voor dat men tot de stemming overgaat, ver- klaart de beer Lonis Blanc zich tegen de aanne roing van het verdrag en ontwikkelt de meening, dat de voortzetting van de worsteling mogelijk ia wanneer men een guerilla in plaats van een geregelden oorlog wil voeren. De beer Keller verklaart nit naam van de afgevaardigden van den Elzas, de Maas en de Moezeldat ze niet znllen berusten in bunne aanhechting aan D.uitschland. Ook Victor Hugo houdt in hoogdravende be woordingen den oorlogsfakkel omhoogmaar ten slotte mag het gezond verstand van 514 afge vaardigden zegevieren over de dolzinnige tbeorien van 107 rertegenwoordigers. De heer Lefrancrapporteur der commissie roor het vredesverdrag, leest daarop zijn rapport voor, waarvan de conclusie met eenparige stem- men dier commissie lnidtaanne men. Hij zegt „De commissie heeft geenerlei verandering in de vredesvoorwaarden voorgesteld. De commissie van vyftien Ieden, heeft al het mogelijke in het werk gesteld tot rerzachting der gestelde voor- waarden. De afstand van grondgebied is smar- telijkmaar men moet in aanmerking nemen den toestand van Parijs en de bedreigingen van den vijand, die zoo gruwelijk de regten der be volking miskentdoor een gedeelte van Parijs te bezetten. Dit is smartelijk, maar een onver mijdelijke ramp. De tegenwoordige onkeilen zijn het gevolg van oorzaken, waarvan wij op onze eer niet verantwoordelijk zijn. He v i g pro test van de linkerzijde.) Buitendien begint Europa zich bewogen te gevoelen. Men heeft getracbt ons te ontwapenenons uit te putten maar die toeleg is mislukt. Voor het tegenwoordige behoort ons doel te zijn om de invasie te keerenvoor het toekomenrie moeten wij de fouten van het verledene trachten te her- stellen en niet meer onze toevlngt zoeken in het cesarisme. (Opschndding en gemompel). „Victor Lefranc vervolgt, dat de commissie zich een oogenblik heeft laten medeslepen door het denkbeeld om den vijand vrijheid te laten, alles te doen wat hem goeddacht, en zich te beroepen od het oordeel van Europa. Maar nu de Parij sche forten door den vijand bezet, onze legers gedesorgauiseerd zijn en onze linidn overal be- dreigd worden, heeft de commissie gemeend hare toevlugt niet te moeten nemen tot een daad van wanboopwelke Parijs eu Frankrijk onherstel- baar ten gronde zon hebben gerigt. De rappor teur eindigt zijne rede aldus Weigert gij de vredespreiiminairen aan te nemen, dan vvordt Parijs gebeel bezet geheel Frankrijk aan de invasie van den vijand bloot- gesteld, en God alleen weet welke rarnpen daaruit zouden kunnen voortvloeijen. Wij kunnen u dns den raad niet geven, om tot het nemen van een wanbopende maatregel te besluiten. Wat ook gebeuren moge, Frankrijk zal altijd het regt behotiden om de taak, welke bet op dit beneden rond is opgedragente vervullen. (Spottende uitroeping). De commissie gelooftdat in de tegenwoordige omstandigheden niemand zich zal verscbuilen achter een onthoudiugwelke een pligtverzaking en een vrees voor verantwoorde- lijkbeid zou zijn." De voorwaarde van het vredesverdragdat Parijs door de Duitschers zou worden bezet heeft vooral ouder de heethoofden veel beweging ver- wekt. Zoo is dan na een zevenmaandschen veldtogt alles beslist en bet Fransche rolk tot eene ver- uedering gebragtzooals de geschieder.is van een magtig rijk bijkans geen voorbeeld weet aau te wijzen. Het verlies van vrucbtbare en welvarende landsdouwen, de opoffering van een tal sterke en voor de veiligheid des lands gewigtige ves- tingende vermeerdering van 's lands openbare schulden met 5 duizend millioen frs.welke tot dusverre in 't geheel 10 d 11 milliards bedroe- gen. Rekent men nu hierbij de zware uitgaven door deu geeindigden oorlog gevorderd, de ver nieling van bruggen, gebonwcn en fabrieken, het verlies van wapenen en oorlogsammunitie, dan kan men gerust nagaandat de geheele openbare scbuld van Frankrijk in deze zeven maanden verdubbeld is en wel tot meer dan 20 milliard zal stijgen, gezwegen nog van dat talloos aantal inwoners, die door dezen oorlog hnnne gansche bezitting of welvaart verloren hebben, gezwegen van de talrijke gezinnen, die door het verlies van mannen en vaders eene donkere toekomst tegemoet gaan. Waarlijk, de nalatenschap die Fraukrijks tegen woordige bestuurders uit de hand Napoleons hebben ontvangen, is aan een bijkans fallieten boedel gelijk en is het wonder dat de bewerker van al die ellende thans door de natie verafschuwd, Napoleon van den troon vervallen verklaard en voor al dezen jammer verantwoordelijk wordt gesteld. De comissaris des konings in deze provincie, maakt bekenddat De jagt op de houtsnippen en vvaterwild op den 15 Maarten die op watersnippen op den 1 April van dit jaar zal zijn gesloten Het weispel van kvvartelen alleen van den 1 Mei tot en met den 15 Julij dezes jaars zal ge- oorloofd zijn De visscherij van den 15 Maart tot en met den 15 April zal gesloten zijn en eindelijk Dat gedurende den gesloten visschtijdhet visscben van paling, doch alleeu met aalkorven van wisschen of teenen gevlochtenzal mogen plaats hebben. Neuzen7 Maart. Gedurende de vorige maand zijn het kanaal albier opgevaren 47 zeeschepen, metende 5827 tonnen en 246 bin- nenschepen, m. 12520 t.; en afgevaren43 zee schepen, m. 6798 t. en 253 binnenschepenm. 12322 t. Totaal sedert 1 January 1871zijn het kanaal opgevaren 56 zeeschepen m. 6462 t. en 270 binnenschepen m. 13831 t. en afgevaren43 zeeschepenin. 6798 t. en 281 binnenschepen m. 13885 t. In de 2eerste maanden van 1870 zijn het kanaal opgevaren 23 zeeschepen, m. 4611 t. en 278 binnensche pen, m. 20105 t. en afgevaren: 26 zee schepen m. 5125 t. en 236 binnenschepen m. 15903 t. Thans willen we weder iets melden van de vorderingen van dezen spoorweg, nu er na den langen strengen winter, reeds voor een 20tal dagen op nieuw een aauvang met de werkzaara beden is gemaakt. Do werkzaamheden bepalen zich tot bet bal- lasten van bet voltooide gedeelte der lijn van af Sluiskil tot Abtsdale, van laatstgenoemd pnnt wordt bet zand der ontgravingen van de lijn tot ballast gebruikt tusschen Sluiskil en Axel en vervolgens ook voorbij Axel. De nog over- gebleven kleigrond langs de lijn tot aan het kanaal van Axel naar Hulst, wordt vervoerd naar de te laag liggende gedeelten in den polder Abtsdale, waar veel grond benoodigd is. De bills en rails liggen thans tot voorbij het gehucht Abtsdale en binnen eenige dagen, znllen deze tot aan de kreek bij Hulst zijn. Tot het leggen van den weg door deze kreek. of liever, vliet zal nog zeer veel grond benoodigd zijn het ter- reinwaarop het station Hulst wordt gebotiwd ligt echter zeer hoogzoodat met deze en de tusschen Sluiskil en Hulst. overgeschoten grond, de dam op zeer voldoende wij/.e zal kunnen worden geiegd. LI. donderdag 2 Maart is de eerste steen voor bet station Hulst geiegd. Het personeeldat hieraan werktin acht nemende kan men besluiten dat dit gebouw spoe- dig na 2 :l 3 maanden gereed zal zijn. Aan gene zijde van Hulst is men bezig de lijn te ontgraven tot op eanige afstand voorbij de route naar St. Nicolaas. Het thans aan de lijn werkend personeel gaat 150 man te boven zoodat men mag besluiten nog in 1871 een reis van Neuzen langs Axel Hulst—St. Nicolaas en Themsche naar Mechelen te doen. Het tijdstip waarop de berijk der maten gewigten en weegwerktuigen in het loopende jaar in het 4e en 5e district van Zeeland zal plaats hebbenwordt bepaald zoo als volgt Sluis, ook voor St. Anna ter Maiden 22 en 23 Mei. Aardenburg, ook voor EedeHeille en St. Kruis 19 en 20 Mei. Breskens 8 Mei. Groedeook voor Nieuwvliet 9 Mei. Zuidzan- de ook voor Cadzand en Retranchement 10 Mei. Schoondijke 11 Mei. Biervliet 17 Mei. Hoofd- plaat 16 Mei. IJzendijkeook voor Waterlar.d- kerkje12 en 13 Mei. Oostburg 24 en 25 Mei. Neuzen 1 2 en 3 Junij. Hoek 6 Junij. Axel 12 en 13 Junij. Zaamslag 23 Junij. Zuiddorpe, ook voor Koewacht 14 Junij, des voormiddags Overslag 14 Junijdes namiddags. Westdorpe 9 Junij. Sas van Gent, ook voor Philippine 7 en 8 Junij. StoppeldijkBoschkapeileen Hengstdijk (op het dorp Rapenburg) 19 Junij. Hontenisse en Ossenisse (op het dorp Klooster- zande)16 en 17 Junij- Hulst, ook voorClinge en St. Jan Steen 20, 21 en 22 Junij. Graauw 15 Junij. Axel, 7 Maart. Onze ijzeren poropen waar van we vroeger gewag maakten, dat ze zoo moeijelijk en zoo weinig water gaven getuigen thans, dat het dezen winter zeer hevig gevroren heeft, ten minste eenige daarvan zijn gebarsten en zelfs stukken uitgesprongen. Is dit nu alleeu bet gevolg van den harden winter of zouden ze te ligt met stroo omwonden zijn geweest Madden wij nu onze steenen pompen, waarvan we dit niramer zageu, nog maar Hontenisse, 6 Maart. Het wordt hoe langer zoo meer duidelijk zigtbaar, dat de lange en lievige winter hoogstnadeelig is geweest voor de veldvruchten. Koolzaadroggetarwe en wintergerst worden bijna algemeen omgeploeg en door zomertanvo of andere zomei-granen ver vangen. De werkende ledcn onzer Scbcrpscbutters- vereeniging hebben geweren ontvangenen maakten gisteren namiddag onder leiding van keeren officieren eene militaire wandeling naar Walsoordenover het dorp Groenendijk uaar Kloosterzande terugkeerende. Door een 25tal ingezetenen is gocdgevondcn dlhier ook eene afdeeling van den Algemeencn Nederlandscbeu Vredeborid ep te rigten. In eene eerste, en slechts voorloopige vergadering, eergisteren avond gehouden, is het doel daarvan door den heer W. Goedhart uiteengezet, en eene commissie benoemd, die belast is met bet ontwer- pen van een reglement. Die commissie, bij de eerste stemming met volstrekte meerderheid van stem- men gekozen, bestaat uit de heeren W. Goed hart, J. Kroon, P. A. Adriaansens, A. F. Mai-jet en J. F. Deijer. Tot de eerstvolgende vergadering, in wetke het reglement vastgesteld en ter onderteekening aangeboden zal warden, zullen geeue personeie oproepiugen worden rondgezonden, maar zal bij aan te plakken of op te hangen biljetten elk en een iegelijk tot die vergadering woiden uitge- noodigd. Moge deze afdeeling in waarheideeu vred'e- b o n d worden, en niet zooals in sommige andere plaatsen ontaarden in eenen oorlogsboml tegen godsdienst, eigendomsregt enz. De ingezetenen van Middelburg hebben zich zeer ingenoraen getoond met de keuze voor de benoeming van den nieuwen burgemeester. Van menige woning was de vlag nitgestoken, het muziekkorps der scbutterij bragt jhr. Schorer eene serenade, en voor diens woning was eene gas illuminatie aangebragt met de woorden „Leve de BurgervKder." Men leest in de Nieuwe Rotterdamsche conrant van 11. maandag het volgende In de Nieuwe Middelburgsche Ct. komt mr. C. de Jonge op tegen de vergunning, te Middel burg aau eeu paardenspel gegeven om op zondag avoudna kerktijdeene voorstelling te ge ven. Door publieke vermakelijkheden op zon dag toe te latenmeent de heer de Jonge wordt een zeer deugdelijke vorm weggenomen, waarin zich de ernstigen zin van de burgerij kan openbaren met den vorm vervalt voor veleu ook het wezen en valt het wezen, valt de gods- dienstig-ernstige zin der burgerij weg, wat zal er dan worden van de maatschappij „Verzwak- king zal het dadelyk, vernietiging hetin'teiud niet te vennijden gevolg zijn". Wij zouden willen vragen of een godsdienstig- ernstige zin, die door maatregelea enverbodsbe- palingeu van het openbaar gezag id wezen.moet worden gehouden, wel diep geworteld is? of bij ook wel veel waarde heeft Zulk een zin onder do burgerij moet door an dere raiddeleu worden aangekweekt en onder- houden dan waarover de staat of eeu gemeente- bestuur te beschikken heeft. Het verbod oin op zondagavond publieke vermakelijkheden te geven zal den godsdienstig ernstigen ziu als hij be staat niet benadeelenen als bij niet bestaat niet in het aanzijn roepen. De heer de Jonge heeft bij bet spreken over deze zaak ook geheel en al over het hoohl ge- zien dat de ingezetenendie behoofte gevoelen om op zondagavond eene openbare vermakelyk- heid te bezoekengelijke regten hebben als anderen. Niemand wordt gedwongen op zondag eene publieke uitspanuingsplaats te bezoeken maar niemand mag dan ook gedwongen worden den zondagavond op andere wijze door te br6n- gen dan hij zou wenscben. Wat de beer de Jonge wilkomt hierop neer dat de vrijheid van een deel der bevolking be- lemmerd wordt ten believe van eeu anderdeel. Er loopt een gerncht datom de kiezers in het eiland Tholen te belezen den beer.Sipkes voor het lidmaatschap der Prov. Staten van Zee- land te kiezen een expresselijk voor die kiezers vervaardigd no. der Nieuwe G-oessche Ct. is uit- "•e^even dat zorgvnldig voor de abbonnd's eu fezers in Goes is verborgen gehouden. Per drie naaide* bi»n«« Neuzen1,— (rtaee deor bet geheele Rijk1,10 geheel Belgie1,40 Bakele 0,05 U«B abonoeert zieh bij alia Boekhaodelaari, Poatdirecteuren en Briereabuehoadera. BIJ Tan 1 tot 4 regelef Voor elke regel meer Advertentien geiieve men aan da Uitgereri ia ta zeaden «iterlijfc Dingsdag en Vrijdag arond S nre. SPOORWEG NEUZEN--MECHELEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1