ALGEMEEN No. 603. Zaturdag 4 Maart 1871. 11 de Jaarg. Binnenlandsclie berkten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken "Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure DHOIT Si COUP, te llleuzen. ADVERTENTIEN. Ongcfraiikeerde brieven worden niet aangeiaomen. JPolitiek Overzitft. Duitschlnnds keizer-koning heeft thans ook ihet sluiten van den vrede bekend geinaakt, in een telegram aan den koning van Beijeren, aldns luidende „Met het hart vervuld van dank jegeus de Voorzienigheid, geef ik n berigt dat gisteren nainiddag alhier de vredesprelirninairen onder teekend zijn, waarbij de Elzas, zonder Belfort, en Duitsch Lotharingen met Metz aan Duitsch land worden afgestaan, terwijl men heeft aan genomen vijf milliard oorlogs-kosten te betalen. „Een gedeelte van Frankrijk zal bezet blijven tot dat de oorlogskosten zijn betaald. „Parijs zal gedeelteljjk bezet worden. „Wanneer deze voorwaarden te Bordeaux zul len zijn goedgekeurd, znllen wij een glorierijken, doch bloedigen strjjd ten einde hebben gebragt, waartoe wij met voorbeeldelooze ligtvaardigheid werden genoodzaakt, en waarin uwe troepen een ■eervol aandeel hebben gebad. „Moge Dnitschlands grootheid door den vrede bevestigd worden." Amerika's president heeft openlijk zijne sym- pathie met bet thans vereenigdc Duitschland nitgespmken. In eene boodscbap aan bet congres, drnkte liij zich daarover volgender wijze uit De vereeniging der staten van Duitschland onder een regeringsvorm, in vele opzigten gelijk jian die der Vereenigdc Staten, is eene gebeurte- nis, die de sympathien van het volk dezer Staten moot opwekken. Deze eenheid is tot stand gebragt door de geduldige en onafgebroken nogin gen der bevolkingen van vier en twintig staten van Duitschlandin overeenstemming met de wettig bestaande regeringen. Het Amerikaansch volk moet deze nilkomst bescbouwen als eene snort van navolging in Europa, van eenige der Iieste bepalingen zijner eigen constitntie en voorts Jetten op de veranderingen die de gcsehiedeuis on de maatschappelijke toestand van Duitschland eiscben. Elk der locale gonvornementen van de ver- schillende deelen der Unie. wordt beschermd door de rnagt, die aan bet hoofd van het geheel is gegeven. Deze kan over de noodige kracbten beschikken voor een verdedigingsoorlog, maar niet om een veroverings oorlog te voeren. De verlangens naar de nationale eenheid, die steeds millioenen menschen, dezelfde taal sprekende en in elkaars nabijheid wonende, maar door dynas- tieken naijver gescheiden, bezielden, zijn eindelijk vervuld. Duitschland heeft tbnns eene hevolking ▼an bijna 34 millioen zielen, even als de onze, onder een enkel gouvernement vereenigd voor hare betrekkingen met de andere mogendheden, maar overigens aan iederen staat het regt en de magt latende om te waken voor zijne eigen locale belangen en zijne gewoonten en instel lingen eerbiedigende. De vereeniging van eene talrijke massa vrije en ontwikkelde menschen onder een enkel gouvernementmoet er toe leiden orn de gouvernementen te doen zijn, wat zij in werkelijkheid wezen moetende stipte vertegenwoordiging van den wil des volks en de organisatie van zijne magt. De aanneming in Europa van het Amerikaansch stelsel door eene vrije natie, gewoon zich zelve te bestaren, zal tengevolge hebben dat de democratiscke in stellingen meer worden verspreid en tevens den vreedzamen invloed der Amerikaansche denk- beelden vermeerderen. De betrekkingen tusscben de Vereenigde Staten en Duitschland zjjn innig en vriendschappelijk. De handelsbetrekkingen tusschen deze beide landen, nemen jaarlijksch toe. Het groot getal burgers van Duitscheu oorsprong, de steeds toe- nemende emigratiestroom, die de inwoners van dat land naar het onze voert, hebben tusscben de maatschappelijke en staatkundige betrekkin gen der beide volkeren eene innigheid doen ontstaan, waaraan onze stichters hun oorsprong te danken hebben, bezielde. De uitbreiding onzer relation zoowel als de grootheid van het Duifschc j-ijk schijnen te eiscben, dat de positio van oaze verfegemvoordigers bjj dit gouvernement niet langer blijve beneden het gewigt hnnner zending, en dat er gelijkheid in rang zij tusscben onzen gezant in Duitschland en die, welke ons iu Groot Briitannie en in Frankrijk vertegenwoor- digen. Ilct zal u billijk toeschijnen onzen minis ter te Berlijn op denzeli'den voet te plaatsen als de ministers in Londen en Parijs. De vereeniging der verscbillende staten van Duitschland onder een gouvernement en de toeneming der handels betrekkingen, zullen ook de werkzaamheden en de verantwoordelijkheid van den minister ver meerderen. Daarom zon ik wenschen dat bet tractement van den gezant en van deu secretaris onzer legatie le Berlijn, gebragt werden op het cijfer, toegestaan voor Londen en Parijs. o De heer Tborbecke, minister van binnen- landsche zaken heeft in de 2de kamer het vol- gende gezcgd „Ik wcnsch de kamer een korte mededeeling j te doen wegens de optreding van het kabinet. „Niet omtrent zijne zamenstelling. Want bet nienwe ministerie bestaat grootendeels uit oude kennissen van de kamer. Zij weet wat zij aan ons heeft. Het ministerie heeft ook niet een nienwe politiek in te wijden het ministerie heeft slecbts een bekende politiek te volgen. „Een woord mijnheer de presidentover bet- geeu wij ons eerste werk achten. „Met de kamer staan wij in een moeijelijken tijd, tegenover eene groote taak, die niet op een- maal is te volvoeren. Het ministerie meet die af naar zekere volg- orde, daarbij te rade gaande met den beschikbare tijd en de bruikbaro kracbten, om deze over de aanstaande en de volgende zitting te verdeelen. „In den tijd, die na de vaststelling der begroo- ting ten behoeve van de dienst hier te lande, Oost en West Indie, zal overblijven zullen wij de kamer niet bezig houden noch met den cen sus, noch met het hooger onderwijs. „Eene andere zorg eischt voor 't oogenblik voorziening een pligt eischt vervulling, dien de gebenrtenissen van het jongste jaar ons opleggen de pligt om onze verdedigbaarheid meer en meer te doen verzekeren. „Het ministerie legt zich toe om ontwerpen betrekkelijk de inrigting onzer defensie, van ber- ziene militiewet, van nieuwe regeling der schut- terijen, van in vele opzigten daarmee in verband staande onderwerpen, als herziening van ons be- lastingstelsel voor het overleg tegen de aan staande zitting met de staten-generaal rijp te maken. „In de tegenwoordige zitting zijn te voorzien ontwerpen betreffende eenige gewigtige tractaten de tiendende regterlijke organisatie en het Indisch tarief, de twee laatsten evenwel waarsehijulijk niet zoo tijdig, dat zij nog in de ze zitting in behandeling zullen kunnen komen. „Mijne heeren, men stelt zich gemeenlijk meer voor dan men volbrengen kan mogen wij met elkander zoo gelukkig wezen van nu eeus bet oragekeerde te zien gebeuren. „Ten slotte wensch ik een persoonlijke betui- ging van dank aan de kamer te brengen. De minister van finantien en ik hebben bij de ver- wisseling van onze zetels aangenatne herinnering medegenomen. „Wij hopen dat de zelfde welwillendheid, die wij op gindsche banken van de kamer nmgten ondervinden, ons hier ook aan deze tafel zal mo gen verzekerd blijven." A-xel3 Maart. Bij het gemeentebestnur alhier, zijn sedert Februarij 1871, als aan pok- ken lijdende aangegeven 185 personen waaron- der 6 gevaccineerd. Gisteren namiddag omsfreeks vijf nre is bet tweejarig zoontje van J, V. te Zaatnslag, dat zich in deze geineente bevondjammerlijk verdronken. Zaamsla.23 Maart. Terwijl in zoo vele plaatsenzoo in als buiten Nederlanden zelfs in omliggende gemeentende sterfte, ten gevolgo der heerschende kinderpokkenmeer dan gewoon groot is, en niettegenstaande die ziekte ook deze gemeente is ingeslopenheeft hier in de afgeloopen maand Februarij, op eene bevolking van 2800 zielengeen enkel sterfge val plaats gehad. Deze omstandigheid had zich, bij den gunstigsten toestandzooveel men zicb j herinnerd nog nimmer voorgedaan. Tot dusverre zijn bier 40 gevallen van kin derpokken voorgekomen. Van deze waren 9 lijders wel en 31 niet gevaccineerd. Het tot hiertoe eenig slagtoffer dezer ziekte had de be- doelde kunstbewerking niet ondergaan. De heer J. D. Looijen predikant te Ressen, beeft voor bet op hem uitgebragt beroep naar deze gemeente bedankt. Hontenisse, 23 Februarij. Het concert, door de Harmonie St. Cecilia alhier op den 19 dezer gegeven, heeft na aftrek van eenige onvermijdelijke kosten opgebragt eene som van f 143.30. Dat bedrag is nitgekeerd als vclgt 1°. Aan het katholiek armbestnur van Groenen dijk -/s of f 57.32; 2°. Aan het katholiek arm - bestuur van Lamswaarde */s of 57.32 en 3o. Aan de hervormde diaconie te Kloosterzande het res- terende f/s of 28.66. Breskens, 2 Maart. Werd den 13 Fe bruarjj jl. door de vereeniging tot Bevordering van Opvoeding en Onderwijs alhier eene bowaar- school gesticbtden 1 dezer werd daarenboven nog eene zoogenaarnde christelijke bewaarschool geopend. Aan gelegenbeid tot aanvankelijk onderwijs ontbreekt het thans hier voorzeker niet. De bij art. 17 der wet van 19 Julij 1870 gestelde termijn binnen welken de ingelanden der tegenwoordige calamiteuse polders in Zee- land den^ wensch konden uitspreken, dat hunue polders bjj voortdurend als calamiteus zouden be- sebouwd worden is thans verstreken. Van de 27 calamiteuse polders hebben er 6 niet van dien wensch doen bljjken. Het zijn de polders Schouwen. c. a., Muijen DeurloWilbelmina Zuidkraaijert en Nieuw Noord Beveland, die al- zoo voortaan tot de vrije polders zullen behooren. Volgens de in der tijd bij bet verslag der staats- commissie gevoegde berekeuingen wordt door deze vrijverklaringen het rijk van een jaarlijksche tegemoetkoming van pl.m./46000, de provincie Zeelaud van pi. m. f23000 ontheven. Daar bet gebeele bedrag der provincinlo tegemoetkoming bij toepassing der wet van 19 Julij 11., op f 91000 's jaars was geraamddaalt het thans tot f 68000. Volgens het ver3lag der staatscommissie zouden de tot 1865 geheven prov. procenten voor de calamiteuse polders naar de ranting der pro- vineiale begrooting van ontvangsten voor 1869, in dit jaar 76.261.95 hebben bedragen. In de volgende jaren zon dit cijfer zeker niet geringer zijn geweest. Men mag dus veilig aannemen dat de geldelijke opoffering der provincie Zeeland onder de nieuwe wetna de gedane vrijverkla- ringen, aaumerkelijk minder zal wezen dan tij- dens de na 1865 wegens gebreken in den vorm gestaakte beffing eener bijzondere provincial belasting van de calraiteuse polders. Nog grooter is de winst van 's rijks schat- kist. De micldelterm van haar subsidie in 1860 1867 was naar de berekeningen der staat com missie 329.000 's jaars. Hij zal nu f 136.000 zijn d. i. f 139000 minder dan het daarvoor op de straatsbegrootingen van 1868—1871 geopend crediet. Opmerkelijk is het, dat een der genoemde pol ders Schouwen, na Walcheren de nifgestrekste polder van Zeeland, sedert het jaar 1815 den. steun van 's lands kas noodig heeft gebad. j In de openbare zitting der nationale verga- dering van 11. dingsdag nam Thiers, onder alge- meen stilzwijgen het woord Wij hebben zoo zeide bij een pijnlijke plicbt te vervullen. Met leedwezen komen wij aan uw ovcrweging het volgend wetsvoorstel aan biedenwaarvoor wij de nrgentie vragen Art. 1. De nationale vergadering, door de noodzakelijkheid gedwongen en niet verantwoor- delijk daarvoor, keurt de vredesprelirninairen goedzooals die 26 Februarij te Versailles ge- teekend zijn." Hier scboten de krachten van Thiers te kort. Hij moest van de tribune afkomen en werd de zaal uitgeieid. Barthelemy St. Hilaire las daarop de VREDESPRELIMINAIREN Art. 1. Frankrijk doet ten gnnste van het Duitsche keizerrijk afstand van zijn regten op een vijfde deel van Lotharingen met inbegrip van Metz en Thionvilleen op den Elzasmet uitzondering van Belfort. Art. 2. Frankrijk zal 5 milliard francs beta- lenwaarvan 1 milliard in 1871 eu de rest in den tijd van drie jaren. Art. 3. De ontraiming van het doordeDuit- scbers bezette 'gebied zal na de ratificatie van het vredestraktaat beginnen. De Duitsche troepen zullen dan uit Parijs en verschillende, meest in het westen gelegende- parteraenten gaan. De ontraiming der departo- menten zal achtereenvolgens plaats hebben na de storting van het eerste milliard en voortgezet worden naarmate de overige miiliarden afgedaan worden. Zoo lang zij niet betaald zijn, zal er een in- trest van 5pCt. voor opgebragt wordente reke- neu van den dag der ratificatie. Art. 4. De Duitsche troepen zullen zich van requisitien onthouden in de bezette departemen- tenhun onderhoud zal echter ten lastc van Frankrijk komen. Art. 5. Aan de bevolking van het geannexeer- de gebied zal een termijr, gegeven worden om te kiezen tusschen beiden nationaliteiten. Art. 6. De krijgsgevangen znllen onmiddelijk ternggegeven worden. Art. 7. De onderhandelingen over den defini- tieven vrede zullen dadelijk na de ratifikatie to Brnssel plaats hebben. Art. 8. De administratie der bezette departc- menten zal aan de Frausche autoriteiten worden toevertronwd die onder de bevelen van de Duit sche militaire kommandanteu znllen staan. Art. 9. Dit traktaat verleent geen rechten op niet bezette gedeelten des lands. Art 10. Dit traktaat zal aan de ratificatie van de nationale vergadering van Frankrijk on- derworpen worden. Na deze mededeeling volgde onmiddelijk de urgent verklaring en werden de preliminairen in afdeelingen onderzocht. De conclusie van al de rapporten was dat men tot aanneming adviseerde. Woensdag middag volgde daarop een zeer talrijk bezette vergadering waarin na eenige discussie de gestelde voorwaarden met 546 tegen 107 stem- men werden aangenomen. Door dit feit is de vrede dus niet alleeu ver zekerd maar gesloten. De regeling der verderc bijzonderheden zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben, daar men natuurlijk nu van beiden zij- den even verlangend is om een einde aan do zaak te maken. De bezetting van Parijs beeft woensdag II. plaatst gebad. Ook bij dezeu zwaren slag verdient de houding der bevolking van Frankrijks boofdstad denzelfden lof als tijdeus de vier maan- den van het beleg. Geen enkel betreureuswaar- dig feit beeft er bij den intoebt plaats gebad, zoo meldt de telegraafde htiizeu eu vvinkels zijn geslotende dagbladen hebben opgehouden te vcrschijnen (zelfs de Parijzer correspondent Per dfie maaiden binnen Neuzenj j mm m franot daor Let gebeele Rijk. 1 10 geheel Belgie.1,40 lakele ■•miners0 Mtn abonneert tieh by alle Boekhandelaars, Postdirectearen en Brierenbushoaders. BIJ Vaa 1 tot 4 regcla(j 49 Voor elke regel meera. Adrertentien geliere men aao de UitgeTen in It zesdeo aiterlijic Dingsdag en Vrijdag arond G nre.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1