ALGEMEEN No. 602. Woensdag 1 Maart 1871. 11 de J;iari>\ BEKKKTBMAEIfflS. l?inneiilaiiflsche berigten. Buitenlandsche berigten. L o ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O I T COUP, (e JV^uzen. ADVERTENTIEN. Wngefrankeerde brieven worden niet aaiigeiiomeiii BURGEMEESTER] en WETHOUDERS van NEUZEN doen te weten dat de primitieve kohieren van den DKL1JUE1 U1IMLAG en de T11CS OP DE IIOWDEM dezer gemeente, voor ket loopende dienstjaarzoo als die door den Gemeenteraad zijn vastgesteldvan heden af, gedurende acht dagen, tergemeentc- secretarie voor een icder ter Iezing zullen liggen. Neuzen, den 28 Februarij 1871. Bnrgeraeester en Wetkouders voornoeind J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIELEMAN. folitieli Overzigt. Het spreekwoord „door slagen wordt men wijs," begint in Frankrijk meer en meer zijne kracht nit te oefenen. De uitslag der vredes onderhan- delingen wordt door de bevolkiDg met de meeste kalmto afgewacht en het laat zich verwachten dat, wanneer eenmaal het woord vrede" officieel is uitgesproken, dezelfde kalmte, welke de voor waarden ook zijn, niet zal worden verbroken. De stemmen der heethoofden zijn tot zwijgen gebragt en hebben plaats gemaakt voor het oordeel der meer bezadigden, aan wier handen de belangen des lands op dit oogcnblik geheel zijn toevertronwd. Wanneer ook, dus schrijft een buitenlandsch hlad, de Framohen goed nadenken over den bestannden toestand, dan zullen zij inzien, dat een voortzetteu van den oorlog van hunne zijde de meest bopclooze onderneming van vroeger of later tijd zonde zijn. De krijg is voor hen on- mogelijk, wat ook hun geimprovisecrde generaals bun diets zoeken te maken. Vooreerst kunnen de Franschen op dit oogenblik geen enkel leger, dat dien naatn verdient, zamenbrengen. In de tweede plaats eehter ontbreken hun de vele arsenalen en vestingen, die zich in 's vijands hand bevinden. Door den inval van Duitsche legers is bovendien een groot en rijk gedeelte van het land bniten magte, in welken vorm dan ook, aan den oorlog deel te nemen. Volgens den tekst der conventie van den 28 January, hebben de Duitsche legers 22 departementen geheel en al en 3 ten deele in hunne magt. Deze 25 departementen hebben eene oppervlakte van 2640 vierk. mijlcn en eene bevolking van meer dan 12 millioen zielen. Boven en behalve deze 25 departementen zijn C6te d' Or, Saone- et-Loire, Doubs, enz. gedeeltelijk bezetdeze laatsten beslaan een oppervlakte van 3 millioen hectaren met 2 millioen invvoners. Geheel Frank- rijk telt 39 millioen inwoners, waarvan 14 aan den Duitschen overwinnaar moeten gehoorzamen, en de 39 millioen zijn verdeeld over 54 millioen hectaren gronds, waarvan 18 millioen door den vijand zijn bezet. Er blijkt nit deze officieele cijfers, dat Frankrijk een derde van zijn grond- gebied en even zooveel van zijn bevolking mist. Hierbij moet men in het oog houden, dat de gewesten door de Duitschers bezet, de rijkste en de vrucbtbaarste zijn van bet geheele ex- keizerrijk en als zoodanig het grootste deel der belastingen opbrengen en dat zij verder bet best te verdedigen waren. De Duitschers moesten daar 25 vestingen veroverenvijf der eerste klasse, als Straatsburg BelfortNen-Breisach Thionviile en Metz. Hoe is tegenover zulk een staat van zaken, een voortzetten van den oorlog mogelijk te aehten Een succes bij zulk een verzwakten toestand zou tot de onwaarschijnlijk- beden, zoo niet lot de onmogelijkheden behooren. „Behalve aan material heeft Frankrijk ook groot gebrek aan manscbappen. Ongeveer 730.000 man Franscbe troepen zijn 6f krijgsgevangen in Duitschland 6f geinterneerd in Belgie en Zwit eerland. De kelft daarvan zijn oudgediendc sol aten en offieieren der geregelde armee. Thans bescliikt Frankrijk noch over een generalen staf, noch over genie noch over artillerietroepen. De bestaande strijdkrachten kunnen slechts za- mengesteld zijn nit lieden die nooit hef; vuur hebben gezien, en uit offieieren, die van oorlogs- wezen evenveel afvveten als van topografie. De heer Thiers heeft in zijne aatispraak tot het Fvansche volk gewezen op de ongelnkkige omstandigheden waarin Frankrijk tengevolge van dezen oorlog is gebragt, en te kennen gegeven, dat de eenige staatkunde van dit oogenblik is het berstel van de geslagen wondeu te bewer- ken. De vijand zoo spoedig mogelijk door een onbesckroomd vredesverdrag uit het land te ver- wijderen het platte land te verlossen van de vijandelijke troepen, waardoor het als vertreden en uitgemergeld wordt, de krijgsgevangen solda- ten, offieieren en generaals uit de buitenlandsche gevangenissen te verlossen, overal de openbare j orde te berstellen de mobilen en gemobiliseer- den naar den akker, naar de werkplaatsen terug j te zenden, de a'gegraven wegen weder te openen, de gesloopte bruggeu te herbouwen, overal de bedrijvigheid te doen herleven de herstelling van bet moeijelijk punt des staatscrediets, dat zegt de grijze staatsnian, is voor 't oogenblik de eenige staatkunde, die een verstandig gouverne- ment moet bezig bonden. Geene overwegingen van staatkundige rege- ringsvormen, maar vrede maken en reorganiseren moet de leus zijn. Z. M. heeft aan Francies d' Hontloteling van de ligting der nationale militie van 1870, voor de gemeente Hontenisse, behoorende tot het 3e reg. inf., ontheffing van de werkelijke dienst voor zijn gebeelen nog te vervullen dieusttijd verleend. Has van Gent, 26 February. Giste- ren avond hield de societeit, De Harmonie, hare eerste algemeene vergadering in dit jaar. Bij bet nazien der rekening van 1870 bleek, dat er, ondauks den aankoop van vele voorwer- pen, tot geinak en genoegeu der leden, nog ruira een twintigtal rijksdaalders ongeduldig op eeue nuttige bestemming in des penningraeesters kas opgesloten werden gehouden. Daar de president dit jaar moest aflreden ging men over tot het herkiezen van eenen president, en na de stemopneming werd de heer Barends met de aanvaarding van het presidium gelnkge- wenscht. Zal nu wel niernand met deze keuze ontevreden zijn, aangezien de heer Barends alge- meen geacht en bemiod is; van eene audere zijde moet opgemerkt wordendat vele leden zooals ook bij de stemming bleekongaarne gernaakte verandering zagenomdat alleen tijdelijke ongesteldheid oorzaak was, dat de vorige president de societeit weinig met zijne tegenwoordigheid vereerde en bij overigens eer een voor- dan een tegenstander van geoorloofde vermaken kan genoeind worden. Breskens, 25 February. Den 22 dezer werd alhier eene vergadering van den vredebond gehouden. Van de 18 personen, die met de zaak ingeno- men zijn, waren 12 ter vergadering opgekomen. Met algemeene stemmen was men voor het op- rigten eener afdeeling en is men voornemens zich nader te constitueeren. Ook uit andere gemeenten waar nog geene afdeeling bestaat, is de toetreding tot deze afdeeling opengesteld. nebben zich ook in deze gemeente een paar gevallen van pokziekte voorgedaan, tot he den is het gelukkig daarbij gebleven en wordt door velen van de gelegenheid gebruik gemaakt om zich te laten revaceineren. Den 24 dezer is eene stoomboot door het mistige weder aan de Nieuwe Sluis omhoogge varen, doch des nainiddags weder vlot geraakt. Van bekomene schade verneemt men niets. Oostburof 24 Februarij. Het kosteloos onderwijs dezer gemeente heeft volkomen aan het docl dat zij beoogde beantwoord, want ruitn een 60tal kinderen zijn daarvoor meer ter schole gekomcn. Aangezien thans een 400 tal kinde ren dagelijks de school bezoeken heeft de ge meenteraad in zijn voorlaatste zitting besloten het thans bestaande schoolgebouw door een nienw te doen vervangen. Men schrijft nit Middelburg van den 27 Februarij Het alhier op de groote markt staande paar- denspelonder directie van den heer Corty maakt goede zaken, en geeu wonder, daar der- gelijke uitspanningen bier zeldzaam zijn. Gisteren avond (zondag) heeft bet cirque Carty ook eene voorstelling gegeven lietwelk buiten- gewoon druk werd bezochtdoch dat znlks bier veel ergernis heeft veroorzaakt behoef ik niet te melden. Reeds vroeg in den morgen (want wie derge- lijke handelingen doen schuwen het licht) was dan ook op de deur van den waarnemenden burgemeester en op vele plakborden te lezeu op wit papier met blaauwe inkt: „Gedenk den sabbathdag dat bij dien heiligt". Was zoo een handehvijs genoeg om spotters te maken niet minder weril zulks des avonds bevestigd bij het uitgaan der tenttoen daar eenige van die „vrome" menschen traetaatjes nitdeelden aan hen die van deze wereldsehe wcllusten hadden gebruikt gemaaktmaar ook „gelukkig" voor die vrome. ook zij konden zich nog eens verlus- tigen in de schoone nuiziek, welke hun van uit de tent toegalmde, met de woorden Vrede op aarde." Hoewel niet behooremle tot hen, die opentlijk, dergelijke handelvvijze afkeuren kwam toch de gedaehte bij mij op, welke u vinden zult in Matth: 23 vers 28. In het huis van arrest te Zierikzee is op 23 dezer gevangen binnengebragt een te Sint Annaland wonende boerenknecht, oud 24 jaren, verdacht van moord, gepleegl op de 24jarige dienstmeid van een landbouwer te Tholen, bij wien bij vbor eenige maanden te gelijk met gezegde dienstmeid in dienst was geweest. Betreffende de oorzaak van en de wijze waarop de moord is gepleegd verneemt men het volgende Het meisje bevond zich in zwangeren toestand en wel, volgens het gerucht door den verboden omgang die bedoelde persoon met haar zon gebad hebben. Thans in liefdesbetrekking staande tot een ander meer gefortuneerd meisje, vreesde bij, dat het gerncbt zijner handelwijze eeue hinder- paal voor zijn tegenwoordige liefdesverbintenis zou worden. Reeds bij herbaiing door genoem- den landbouwer uitgenoodigd zijnde, om eenige dagen bij hem te komen doorbrengen voldeed hij daaraan en maakte van die gelegenheid gebruik, om zijn moordplan te volvoeren. In den vroegen morgen vau 18 dezer, toen de landbouwer en zijne vrouw nog te bed lagen vervoegde hij zich in ten keet bij het meisje en trachtte haar te verworgen. Dit mogt hem echter niet gelukken. Hij moest zich door hare angstkreten verwijderen, maar deed dit sleehts om op een betere gelegenheid te wachten die weinige oogenblikken later kwam, toen zij een emmer water uit den zoogenaamden paardenpnt moest kalen. Hij sloop haar toen, zonder dat zij hem bemerkte, achterna en stoofte haar in den put, die echter zeer ondiep was, zoodat hij zijn gruwzaam docl nog niet zou bereikt hebben. Hij greep haar toen bij het hoofd en hield haar zoo lang onder water, tot dat zij geen teeken van leven meer gaf. Een half onnoo/.elen ar- beiderdie op het angstgesehrei was komen toesnellen, gaf hjj f 10 om daarmede zijn stil- zwijgen te koopen. Later werd het lijk uit den put gehaaldwaarbij hij nog dc behulpzhme hand verlcende. Zoodra de bevoegde autoriteit hiervan kennis kreeg en een onderzoek word ingesteld, was de dader spoedig in handen der justitie. Naar men verneemt heeft hij reeds zijne misdaad bekend. De officier van jnstitie te Brielle heeft zich de zaak aangetrokken, van het op een open kar vervoeren van Heenviiet naar Nieuweslnis eener tot de bedeelde armen behoorende vrouwdie aan eene borstziekte leed. Bij aankomst op laatst genoemde plaats was de arme vrouw dood. De gemeenteraad van Delft heeft eene com missie benoemd om onderzoek te doen naar de zaak van het raadslid van Rhijn, tevens koren- molenaar, die leverantien gedaan heeft aan en koren gemalen voor twee gestiebten vau een waarvan hij tevens regent iswaardoor over- treding begaan is van art. 24 van de gemeente- wet strafbaar gesteld bij art. 26, met vervalleu verklaring van het li Imaatschap van den ran I en onverkiesbaarheid gednrende twee jaren. Ecu adres bij den raail ingediend, wees op de ovcr- treding, doch verzocht art. 26 niet toe te passen. De commissie zal tevens onderzoek doen naar leverantien die door andere raadsleden moehten gedaan zijn. 't Sehijnt dat gen. art. 24 door meerdere raadsleden uit het oog is verloren. Op den 17 dezer beviel de echtgenoote van G. Knoppers, jager op het onder Zeist gelegen landgoed Wnlverhorst, van 't 11 kind. Daar Knoppers bij zijne eerste vrouw 20 telgen ge- wonnen heeft, is hij alzoo thans voor de Jlsto maal ter secretarie verschenen om als vader de geboorte van zijn kind aan te geven. Te Nes heeft een man van taehtig jaren door nithongering een einde aan zijn leven ge maakt. Als oorzaak wordt opgegeven dat de welgezetcn grijsaard wilde huwen met eene 79 jarige behoeftige weduwe. Zijne kinderen dit voornemen ook uit financieel belang willende verhinderenheeft hij deze ongelukkige daad volvoerd. Een voorbeeld van wanhopige liefde op zulk een leeftijd is zeker wel zeldzaam. Nederland mag in vroegere tijden vele bos- schen bezeten hebben, ook nu worden in sommigo provineien nog al bosehrijke streken aangetroffen. In 1869 toch was het geraamde getal hectaren boschgrond 229.053, waarvan 5500 in Drenthe, Friesland 7700, Gclderland 73000, Groningen 1700, Limburg 24253, Noordbraband 60000, Noordholland 7000, Overijssel 15600, Utrecht 15000, Zeeland 4300 en Zuidhollaud 15000. BERLIJN. Zondag 11. zijn de voorloopige vre- desvoorvvaarden gcteekeml. De vredes-voorwaarden zijnafstand van den Elzas en Duitsch Lotharingen met Metzdoch zonder Belfort, sehadeloosstelling van 5 miiliar- den welko binnen drie jaren moeten betaald zijn, bezetting van een gedeelte van het Frausche grondgebied en eenige Fransche vestingen door de Duitsche troepen tot de geheele voldoening dier soin, en intoeht van het Duitsche leger in Parijs. Het voorbeeld van Garibaldi is gevolgd door zijn beide zoons Meaotti en Ricciotti. Ook deze hebben hun ontslag genoaieu als legerhoofdeu in de Vogezeu en met hen de meeste buitenland sche officiers welke in dat leger dienden. Ook hieruit kan men zicn dat de oorlogspartij in Frankrijk dagelijks zwakker wordt. De uitslag van de verkiezingen in Frank rijk moet Napoleon III ten uiterste vcrbaasd heb ben en hij voelt dat hij voooreerst van alle ver- dere plaunen moet afzieu. Na het sluiten van I Per drie maanden binnen Neuzen n fraDco door het geheele Rijk. m geheel Belgie. i,- 1,10 1,40 Enkele nommersq f.g Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdireetearen en Brievenbushonders. BIJ Van t tot 4 f 0,40 Voor elke regel meero, IU Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zeoden oiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond G nre.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1