ALGEMEEN a No. 584. Woensdag 28 December 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche kerigtcn. Buitenlandsclie berigten. aboknement. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure 1) II O IV T COUP. <e icuien. advertentien. Boor de invoering van de nieuwe postwet, met 1 Janu ary aanstaandezullen de uitgevers den prijs van de over de post verzondcn couranten met 15 cent verminderen. De prijs van het Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Ylaaiuleren, zal dus met 1 Januarij 1871 bedragen f 1,10 franco per post door geheel Nederlaml. t'olitielc Overrigt. De vcrdflgingskrijg in de binnenlandcn van Frankrijk he eft in de afgeloopen week weer circa 2000 inenselienoffers gekost. Bij de stad Nuits- nan dec spoorweg van Dyon op Lyon, met 3500 inwone.s en gelegen in de schooae wijnstreek van het department Cotes d'or genaamd, heeft een aeer bloedig treffen plants gehnd. Het ge veebt dnurde 5 urcn iang. Aan de zijde der Franschen streden 20,000 man met 18 stukken gesclittt. Van Diiitsche zijde waren onderschci- dene regimenteu aangenikt, waarvan vooral het dertig8te zware verliezen leed. 13 Duitsche offieieren werden gedood, 29 gewond, onder welke laatste de generaal Gluemer en prins Wilhelm. Het vcrlies aau uiansehappeu bedroeg bij de Franschen 1000, bij dc Duitschers 750. llet kbninktijk Prnissisehe woorddat een nieuw tijdperk van den oorlog is ingetreden wordt dus al spoedig bevestigd. Hoe vela verliezen van tijd tot tijd door de Franschen worden geleden is 't echter of door jen langen duur van tijd de hoop op eindelijke zegepraal begint aan te wakkereu en Duitsch lands tank, om een land als Frankrijk voet voor voet te veroveren is waarlijk niet zoo heel veilig. Alom in den lande worden de wapenen opge- yatom zich bij de overgebleven korpsen van het Loire leger te voegen. Ook te Parijs wordt den Prtiissen handen vol werk gegeven. J. L woensdag werd weder een uitval gedaan, die echter voor de belegerden geen resnltaat heeft .opgeleverd. Eveu als de vorige keer trokken de troepen onder het gedonder der kanonnoH op de Pruissische linign los; doch deze waren zoo gedekt, dat de aanvallers het reeds bij eene schermutseling met de voorposteo moesten laten. Of echter deze uitval wel ernstig gemeend is geweest, talt te betwijfelen. Over bet bombardement van Parijs wordt druk geredeneerd. Dan berigt men dat het op handen, dan weer dat 'I nog eenige weken of masnden moet aanbouden. Niemand echter, zelfs in bet Pruissische leger, die 't weet behalve van Moltke zelfs en zijn raad. De kleine schaakspeler verzet eerst dan zijne stnkken als hij ziet dat de over- winning bijkans zeker is. Eu die overwinning, zij wordt hoe langerhoe bezwaarlijkeralthans wanneer ze met geweld van wapenen en zonder de hulp ran een oproer moet worden vCTkregen. Het blijkt tocb, dat er 6f geheime kanalen moeten zijn waardooi Parijs van tijd tot tijd nog levensmiddelen er Ian"! -6f dat de voorraad voorhanden levensmid- delen veel grooter is dan men had verwacht. Om de Pruissen te toonen dat ze nog voor raad van levensmiddelen hadden, werden 4 I ruis sische offieieren, bij een der uitvallen gevangen genomen, door hen rijkeljjk en gul onthaald ze gaven na hnnne terugkomst in 't Pruissische leger. daarvan de volgende beschrjjving „Niets!" zeiden zij kon beter zijn, dan de wijze, vvaarop men zich jegens ons gedroeg. Wij bleven ver scheidene dagen in Parijs doch men gaf ons geen gevangenkost of korte rantsoenen. Eenige keeren dineerden wij met twee Fransche gene raals en zoowel het diner als het dessert was voortreffelijk. Verscheidene schotels vleeseh wer den mn Igediend en twee daarvan waren gebra den rnn11 vleeseh en kalfsvleeseh. Wij bezochten met Fransche offieieren verscheidene restaurants pour nous amuser. en de rekeniugzoowel als de hn r der rijtuigen waarmede wij toerden werdpn door onze geleidprs betaald. r Het denkbeeld werd geopperd, dat het voor Duitsche offieieren niet aangenaam kon zijn in hun uniform door Parijs te loopen en aan ieder onzer werd 1000 francs ter hand gesteld om burgerkleeding te koopen. Dit werd op de hof feiijkste, inneinendste wijze gedaan, zoodat wij uiet koiulen weigeren. Met deu grootsteu tact, beleefdheid en bescheideuheid werden wij behan deld eu wij hopendat zulke, beleefdheid tot navolging zal aansporen." Geen nederlagen oi ongelukken kunnen een Fransch gentleman zijn beleefdheid en hoffelijklieid doen vergeten, zeg' de correspondenten het kan Jniet anders f deze bell a lidding der Duitschers ,'nioet goeden invloed uitoefeneu op het Duitsche leger. Het verhlijf van koning Wilhelm te Versailles is niet van 'taangenaamste. Behalve dat dt naaste omtrek, gelijk wij reeds vermeldden. door sluipmoordenaars onveilig wordt gemaaktziet het er aldaar buitendien alles behalve uitlok keud uit. Een goede dagmarsck ver voert de weg letter lijk tusscken twee rijeh d<krde paarden, die, ge- deeltelijk gevildin de open lueht liggen tc rotten. Zoolang het zoo koud blijftbaart die wegbezooming weinig bezorgdheid, maar als de dooi uuverwacht mogt invallen, dan kocden de lijken dier arme, onder vermoeijenis bezweken dieren zich wel eens wreken, door allerlei ver pestende ziekteu eu dood verspreidende nitwa semingen over limine, beulen te brengen. De veldtogt van 1870 zal opmerkelijk zijnook wegens de enorme hoeveelheden paardendie hij heeft gekost. De Pruissische knvalerie is reeds ineer dau eens van nieuwe paarueu voor zien de rossen die zij tbans bezit, zijn klein van stuk eu blijkbaar te zwak voor de dienst, die van hen wordt gevorderd. Tot secretaris der gemeente Retranchement' is benoemd de heer P. J. EverS teSluis. De Staatsconrant van gisteren bevat het koninklijk besluit van deu 8 dezer, houdende verbod van in en doorvoer van buitenlandsch rundvee, schapen, bokken, geiten, versche huideu, versch en gezonten vleesehongesmolten vet, mest, onbewerkte wol, onbewerkt baar, klaauwen en hoornen alsmede van alien afval van ge- noemde dieren Jl. zaturdag is gedurende de pauze der zitting van de eerste karaer in de vergaderzaal een begin van brand ontstaan, bemerkbaar aan de groote hoeveelheid rook, die de zaal vervulde. Bij onderzoek is het gebleken dat tengevolge van een defect aan een der verwarmingsbuizen onder den vloer der zaal op 66ne plaats de plan- ken van den vloer in brand waren geraakt. Met de bluschmiddelen in het gebouw aanwe- zig, was het vuur spoedig gedoofd. De nitslag der verkiezing voor een lid der irov. staten van Zeeland te Goes is dat eene lerstemruing moet plaats hebben tusschen jhr. rar, r. J. Pompe van Meerdervoort, die 329, en den ieer mr. J. H. de Laat de Kanter, die 298 stem- men op zich vereeuigde. De grafkelder van het koninklijk huis van Oranje Nassau in de Nieinve kerk te Delft, onder het praalgraf van prins Willem i, die 10 Julij 1584 te Delft vermoord werd, bevat twee afdeelingen. In het oude en kleine gedeelte rusten prins Willem I zelfzijn weduwe Louise deColigny; /.ijn vroeg gestorven dochter Catharina Belgica vau Nassau zijn zonen de stadkouders prinsen Maurits en Frederik Hendrik zijn kleinzoon de Uadhonder prins Willem II, en de prinses Amalia an Solms, weduwe van prins Frederik Hendrik. [n den nienweu en grooten kelderde stadbonder iirins Willem IVzijn weduwe, prinses Anna van Engeland; prinses Wilhelmina van Prnissen, veduwe van prins Willem V hare dochter prinses Louisa van Nassau, weduwe van Carei, erfprins vau Brunswijk Luuenburg koning Willem I, zijn ^emalin koningin Wilhelmina, geboren prinses an Pruissen koning U illem II, zijn weduwe itoniugin Anna Panlowna, ge'wren grootvorstin van Rusland hun zonen prins Casimir (overleden ti Brussel 1822) en prins Alexander (overleden te Madeira 1848); prins Maurits (overleden 1850) >,oon van Z. M. deu koning Willem IIIen twee renen (overleden 1834 en 1.846) van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden eiudelijk thans prinses Louisa var. Pruissen, gemalin van Z. K. H. .priafcE—rirrik Men meldt uit Katwijk aau zee, terwaar schuwing voor "dfe jeugd strekke dat hier een jongen de oarzaak is dat een meisje van 4jaar van liaar verstaud is beroofd ten gevolge van een slag dien hij haar met een klomp op het hoofd heeft toegebracht. Treurig voor de onders die huu kind £ezond eu wel van huis gezonden hadden om eenige boodscbappen te verrigten en het als een voorwerp van medelijden weder buis- waarts zageu keeren. Treurig ook voor den knaap die natnurlrjk zoo iets met bedoelde. Moge hij, mogen alien er door Iecren hij iftin jongens- spelen op de straat meer bezonnen te werk te gaan. .n^ooll l -i Voortdurend trekken door Oldenzaal ont- vlugte Fransche gevangeneu, die daar van klee- dingstukken eu reisgeld voorzieu worden. Eergisteren nog vervoerde de politie er drie van Zutphen naar de Belgische grenzen. Volgens de vlugtelingen zelven heeft het den schijn alsof men hunne vlugt niet alleen oogluikeud toelaat, maar zelfs bevorderd. Twee breeders, 18 en 20 jaren oud, zijn to Ambt Vollenboven door het ijs gezakt en jam merlijk verdronkende een doordien hij zijn breeder, die schaatsenreed, wilde redden. Ook te Meppel zijn twee schaatsenrijders door het ijs gezakt, beiden werden echter gered door den heer L. Kniphorst aldaar, die zich tweemaal te water begaf. VERSAILLES, 24 Dec. (Officiecl). De 19le divisie rukte den 21sten voorwaarts tot aan do brug bij Tours. Daar de bevolking der stad weerstand bood werden een dertigtal granaten in de zelve geworpen, waarna zij de witte vaan heesch en wilde capituleeren. De divisie had evenwel andere instruction. Zij vernielde den spoorweg eu trek toen terug. Gisteren avond en heden morgen is nit de Parijsche forten krachtig gevuurd. Overigens geen nieuws. Het vriest sterk. RIJSSEL, 24 Dec. Generaal Faidherbe meldt aan den prefectGisteren is er van 11 tot 6 nur slag geleverd bij Font-Noyelles. Wij ble ven meester van het slagveld. Na een lang ar- tilleriegeveeht eindigde de strijd met een aau- val der infanterie langs de geheele liuie. De generaal Chanzy is te Fenians aange- komer.. Garabetta gaat voortdurend voort de militaire toestand te onderzoeken hij heeft Bourges verlaten, om zich naar het leger te Lyon te begeven. Volgens depeche van den prefect van het de- partement Rhone, is gisteren te Lyon een batail- jons-commandant der nationale garda een be- proefd republikein gegrepen, gegeeseld en gefu- sileerd door lieden, waarschiinlijk in dienst vau vijanden der republiek Frankrijk. De executie werd voorafgegaan door eene vertooning van regtspraak. Lyon is verbaasd verontwaardigd maar rus- tigde orde bleef ongestoord. Gambetta heeft naar Bordeaux getelegrapheerd eu het vorenstaanae bevestigd. De verontwaar- digde ingezetenen zoeken ijverig naar de schul- digen om ze voorbeeldig te straffen. Uit Rijssel verneemt men dat Amiens dezer dagen door de Pruissische troepen out- rnirad is zij zouden in allerijl op Clermont en Parijs zijn teruggetrokken, daarbij de wegeu vau Montdidier en Roye vermijdeudedie door de korpsen vau het noorderleger bezet waren. Al leen de citadel van Amiens heeft eene Pruissische bezetting van 700 man behouden. In eene pro clamatie hebben de Pruissen dit feit der burgerij bekeDd gemaakt en haar tegelijkertijd een vaar- wel toegeroepen met de belofte vau spoedig te zullen terugkeeren. De berigtgever zwijgt er vau of de burgers van Amiens aan de heengaauden een „tot wederziens" hebben uagezouden. Uit Ostende wordt onder dagteekeniug van 15 dezer geschreven Sedert eenige dagen bren gen onze visschers hier een groote uienigte net- ten aan, welke zij naar hun zeggen in de stre- ken van Schouwen vinden deze uetten dieneu voor de haringvangst. Vele trachten ze ten hunnen bate te verkoopen, maar worden daarin door streng toezigt ver hinderd. Een dier visseberschuiteu had een twaalftal dier Detten met al wat er toebchoort aau de westkust vau Schouwen gevischt. Het bleek dat deze aan visschers van Scheveniugen toebehoordeo. De regtmatige eigenaars zullen er weder in 't bezit van gesteld worden. Uit Parijs schrijft een correspondent vau the Observer dat sedert het begiu dezer maan I geen gas meer gebruikt wordt. Het weinigo dat er nog te niaken is wordt voor deluchtkal- lons gebruikt. Ook oljeis schaars en 's avonds kunnen alieen de lijken nog sJeeJbts zien. Het eenige waanover nveii sftreelct is over de voedende Par fcii In biiDeo Neuien franco door hct geheele Bijk m gehecl Belgie. Inkelc nomaierc J Men abonneert niok Brio*cibu»hoad«r». alio Boekhaodalaara, Poatdirtrteureo en BIJ Van 1 tot regeli Voor elke regel 0.19 Adrertention geliere men aao da Uitgcrcrc in tc zeoden uitcrl^k Dingcdag en Vrijdag arond 6 are. O ~!Tc.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1