ALGEMEEN No. 583. Zaturdag 24 December 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsclie berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgcn ten 8 ure nil OS T CO MP. te Mcuzpii. ADVERTENTIEN. Door de invoering van de nieuwe postwet, met 1 Janu ary aanstaandezullen de uitgevers den prijs van de over de post verzonden couranten met 15 cent verminderen. De prijs van het Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, zal dus met 1 January 1871 bedragen 1,10 franco per post door geheel Nederland. JPolitielc Ovei'ziaft. „Wij gaan," dus spreekt Pruissens koning „een nieuw tijdpevk van den oorlog te gemoet." Nieuwe legerbenden rukken uit Duitschland aan cn met alle kracht vvordt gearbeid de position oin Parij8 te versterken. Ook Frankrijks leger hoofden schijnen nog eens dnchtig te willen be- proeven voor den gebaten Duitscber te Parijs zijn graf te delven. De woede der vertwijfeling vaart in het volk en bet strengste toczigt alleen belet dat de koning van Pruissen, v. Bismarck of eenig ander beteekeuend persoon niet onder bfittiigealcge,1A,.5byi^-&rd£naars_0rukonit,._J&QO der barbaarschheid zoo krijgt helaas het ruwe gedcclte het schuim der natiein Frankrijk vrij spel. Trochu, die zieh zelf en geheel Frank rijk misleidfdoor zijn harnekkig volbonden stelt nlle mogelijke pogingen in het werk, om door het bezetten van vaste stellingen, het op- werpen van onneemhare verdedigingswerken,{ het vermenigvuldigen der aminitie, de versterking der vestingen de hopelooze zaak een krachtig en gunstig aanzien te geven maar al (lit werk wordt krachteloos gemaakt door de verdeeldheid die er heerscht onder de generaals en chefs door dec ouwil en de lafhartigbeid die meestal door de burger soldaten vvordt betoond. Veel word er door die bnrger-soldaten op'den oorlogs trompet geblazcn, maar als de kanonnen donderen en de kogels fluiten dan willen de meesten hunner daar liefst niet naar hooren en terug keeren. Men is dan ook tot de maatregel gekomen, om bij elk leger een politie-eskorte te voegen, dat belast is met de taak der vlugtende soldaten op te vangen en weer naar hunne ge lederen te transportereu. Trochu en zijne generaals weten zeer goed dat ze op de burgersoldaten geen st.aat kunnen ma- ken maar in hunne proclamation vertellen zij bun dat zij de hclden van den dag zijn ter wijl ze hij de gevechten steeds in de achterhoede worden gehoudeu. De soldaten die zeer goed inzien, dat zij bij gevechten eigenlijk het werk en den burger soldaten na den strijd den palm van dapperheid wordt uitgereikt, zijn over deze liouding hunner cbefs gansch niet te vreden en dreigen bij het eerste geveeht die trotscbe bur gers in het front des legers te zullen plaatsen. Zoo gaat het onder de minderen eu onder de hooger geplaatsten is het ook niet beter gesteld. De generaals Ducrot en Blanchard Iiggen met elkander overboop. Men betwist elkander den roem der laatste gevechten. Men pocht op zijne bekwaamheid en moed en besehuldigt malkander door groote woorden zijne lafhartigbeid en on be kwaamheid te willen bedekken. De kroonprins van Pruissen moct dezer dagen naar aan de Times wordt berigtaan den beer Odo Russell hebben gczegd, dat nagenoeg alle laatstelijk op de slagvelden in Frankrijk gevon- den wapenen van Engelsch maaksel scbecen en Engelscbe merken droegende prins moet er hebben bijirevoegddat dit feit en de indruk dicn bet bij het leger eu in Duitschland zou rnaken, Lem diep bedroefden. Volgens (le jongste berigten van voor Parijs r°men geheele troepen desertenrs thans bij de Dnitsche linien aan, doch wonlen zij terngge- wezen onidat er bevel gegeven is geen desertenrs te ontvangen. De Times deelt mede nit Orleans geschreven nadat de Duitschers die stad voor de tweede maal waren binnengetrokken. „Overal, zegt de schrijverzag men familien in ronwkleederen de oogen rood van 't schreijen, eenige kostbare voorwerpen dragenwaarmede zij zieh verwij- derden. De groot hertog van Mecklenburg klom, toen hij in de stad kwam, op het balcon van het raadhuiS om het gejuicb zijner troepen te beantwoorden. Zij waren vol vuuren hen ziende, zou men niet gezegd hebben, dat men soldaten voor zieh had welke gednrende drie dageu in den barren winter gestreden haddeu. „De Duitsche troepen waren evenwel eenparig van meening, dat zij door het oorlogvoeren in het tegenwoordig saizoen het zwaar te verant- woorden hebben. „Het Loire-leger zal weinig minder dan 300.000 man sterk geweest zijn en het lieeft in den zesdaagschen strijd die aan de herovering van Orleans is voorafgegaan, aan de Duitschers stellig een verlies van 6000 man aan dooden en gewonden toegebragt. ,,'s Daags nadat de Duitschers Orleans waren binnengetrokkenontvingen de winkeliers last bnnue wiukejs tfi_oneneiu Da said:i.i,ens/.o.vge uren al de voorhanden flanel en andere winter- artikelen. Bij de slagters, bakkers en tabaks- handelaren werd alles op hooger last gerequi- reerd, volgens oorlogsgebruik." De correspondent meldt verder, dat de hoofd officieren van het Fransehe leger gestreden hebben op eene wijze, die alien lof verdientmaar het gedrag der soldaten liet veel te wenschen over. Zij waren blijkbaar niet berekend voor de taak, die hun vvas opgelegd. Reeds 38 sollicitanten hebben zieh aange- boden voor de betrekking van archivaris der ge- meente Kampen, op eene jaarwedde van /"1200. Naar men verueemtheeft de beplanting met notenhooinen langs de groote wegeu in de provincie Friesland, voor een paar jaar begon- nen hier en daar reeds gunstige uitkoiristen opgeleverd, zoodat deze proef als welgelukt kan worden aangemerkt. Blijkt het nu eenmaal dat de grond overal daarvoor geschikt is dan zal ongetwijfeld deze beplanting op grooter schaal worden voortgezetomdat daarvan meer voor- deel te wachten is dan van de tegenwoordige beplanting met els wilgeu berkenhout enz.° Tot dusver ziju reeds 136 sollicitanten naar de betrekking van boekbouder bij het bur- gerlijk armbestuur te Hoogeveen, op eene jaar wedde van 500. De raad zal eerstdaags eene keuze doen. In de Amsterd. Ct. leest men de volgende curieuse huwelijks aauvraag „Een fatsoenlijk jongmensch van een oppas- send gedrag een knap uiterlijk en voorkomen 30 jaar R. C. van beroep is hij des winters een bekwame koek en Bankethakkers noodhulp de overige tijil des jaars rijst hij met medicamente voor eigeu rekening en buitendien bemoeit hij zieh nog met een weetschappeljjk vak wat onder een ander bedrijf uitgeoefend zoii knnnen worden en wenschte zieh te vestigen het zij hier of elders maar de middelen zijn hiertoe te bekrompen. Ouderloos zijnde zoo zoekt hij naar een levens Gezellin die ook tot een Hnwelijk wenscht over te gaan en die de ningt lieeft oin een kleine affare op te rigten zal de voorkeur worden ge geven. Hierop refekterende geliefe men zieh te verfoege onbeschroomd met franco hriefen onder de letter H. W. bij den Boekhandelaar F. H. Brinkmau, Oudebrugsteeg M 476." le Coevorden bleef een wagen in het slijk steken, noch het paard noeh de hnlp van ande- ren kon de wagen losmaken. Toen men nu de vracht hegon al te laden, ontdekte men dat deze grootendeels bestond uit gestolen goederen, bedekt met eene laag zand. Door "den bouwman C. Conijn te Pijnacker werd II. woensdag een varken afgeleverd, dat 626 halve kilo's woog, voor den prijs van 26'/s ct. per half kilo. Dit, varken bragt dus de belang- rijke soin van f 165.89 op. Door de marechaussdes te Thorn is aan gehouden en proces-verbaal opgemaakt tegen een zoogenaamden wondenlocter, die op een eeht middeleenwsche wijze, zijn volkje allerlei drank- jes ten zalfjes als onfeilhare heelmiddelen te koop aanprees, zonder nogthans daartoe bevec-d te zijn. Men meldt uit Metz van 14 December aan het HandelsbladA1 hier bevindeu zieh ver- scheiden Nederlandsche kooplieden en andere vertegenwoordigers van Nederlandsche handels huizen dieonder meer artikelen, groote aan- voeren van hooi bezorgen alstnede groote in- koopen van huiden voor bnitentcnlandsche hui zen doen. Nederlandsch geld ronleert hier zeer goed. Nu en dan wordt hier de een of ander dood- rttnksiSa'Tie-scinlnwticnt' aoor eed Franse&rnan zondag avond twee Prnissische officieren op de marktplaats door franc-tireursdie echter dade- Iijk werden 'gevnt. o VERSAILLES, 21 Dee. Gisteren werd uit de forten van Parijs een levendig vuur geopend. Heden morgen hebben drie Fransehe divisien een aauval gedaan op het korps der garde en op het twaalfde korps. Na een geveeht, dat verscheideue uren duurde en waarbij de artillerie ecu hoofdrol speelde, werd de aanval afgeslagen. Onze verliezen ziju niet aanzienlijk. Generaal Voigts wierp 6 k 7000 mobiele gardes, die van artillerie en ruiterij voorzien wareu, tot voorbij Notre Dame d'Or terug. Generaal Goltz heeft den vjjand bij Langres overvalleu eu hem in noordelijke rigting terug geworpen. De generaal maakte veel krijgsge vaugenen en een inenigte geweren buit, alsmede de bagage des vijands vielen in ziju handen. HAVRE, 21 Dec. Gisteren had een geveeht plaats te Brionne (in het departement de l'Eure). De franc tireurs hebben omstreeks 200 Pruissen die de hoogteu aldaar bezet hielden, met de ba- jonet verjaagd. De laatsten trokken terug naar Therouldevele dooden en gekwetsten achter- latende. De Franseken hadden slechts twee ge wonden. Volgens brieven uit Bourges van 13 dezer is het Loire leger bijna volledig gereorganiseerd. Het geveeht bij Nuits was zeer hevig en duurde vijf uur. Van de Badensche troepen waren de le en 2e brigade in het vuur, van de Fransehen ongeveer 20.000 man onder bevel van generaal Cremer en 18 stnkken geschut. Zij verdedigden zieh hardnekkig en hadden uitmun- teude stellir.gen ingenomen. Eerst tegeu het val leu van den avond trokken zij terug. De Duit sche troepen hielden zi< h zeer dapper, zooals blijkt uit hunne zware verliezen volgens hun eigen opgaven bestaande in 42 officieren, waarvau ©r 13 gedood en de overige bijna alien zwaar ge wond werden en 700 man. Niet alleen prins VVilhelm van Baden maar ook generaal von Gluemer werd gewond, echter niet zwaar. Vol gens Duitsche berigten verloren de Fransehen ongeveer 101X) man en 700 krijgsgevangenen. Daarenboven een wapeud^pdt en een groote hoevcelheid ammunitic. Daily Telegraph mecnt dat er met het op- stellen der batterjjen om Parijs te bombardeeren cog wel eene maand zal verloopen en hotult het er voor dat er nu nog aan geen beschieten te deuken is. Te Rijssel moet zieh zulk een overgroot aantal troepen van alle wapenen bevinden, dat er eigenaars van fabrieken zijn bij wie soms 500 man ingekwartierd zijn. Blijken berigten nit Parjjs, loopende tot 11 December, met postduiven aangebragt, is de hevolkic.g steeds vol moedheerscht er een volmaakte rust en is men nog voor langen tij.l van levensmiddelen voorzien. De Times doet een dringend heroep op Frankrijk en Pruissen, ten einde verder bloed- vergieten te voorkomen. Pruissen behoort thans duidelijk te omschrijven op welke voorwaardeu het vrede wil sluiten. Engeland heeft in dieu zin met Oostenrijk onderhandeld, dat zieh bereid verklaarde den vrede te Bordeaux aan te bevelen mits er gelijke stappen te Berlijn werden ge daan. De heer von Bismarck heeft daarop zijn meening in een nota ontvonwd. De geruchten die geloopen hebben, als zou- den Garibaldi en zijne zonen, voornemens wezen hun ontslag te nemeu, laten zieh gereedelijk ver- klaren door eene beschrijving die twee Italiaanscl e Lournalistej. vrienden en ivaDenbrooders van den gedeelte zijner troepen, de mobiele garden, zieh in den strijd gedragen. Bij de gevechten nahij Dijon schrijft de een werden de mobielen door een panischen sehrik bevangen en liepen zij op de lafhartigste wijze weg. Om dien stroom van vlngtelingen tegen te houden, zag Garibaldi zieh genoodzaakt uit zijn rijtuig te stijgen en als laatste poging om hen weder te verzamelen, hief hij de Marseillaise aan. Maar te vergeefs het vlugten duurde voortGaribaldi en zijn zoon Ricciotti met het Italiaansch legioen en eenigen der dapperste francs tireurs waren de laatsten die het slagveld verlieten. Een andere brief, uit Antun gedagteekend meldt dat de mobielen na het eerste schot der Duitschers in een onbeschrijfelijke verwarring vlngten. Zij waren zoo begeerig om zieh in veiiig- heid te brengen dat, toen de Garibaldianen ben in hunne vlucht trachten tegen te houden,' zij zelfs hnmie geweren op hen losten, ook gebruik- ten zij hunne bajonetten tegen hunne Italiaan- sche strijdmakkers. Dat was nog niet alles. Menotti Garibaldidie den mobielen beval zieh weder aan te sluiten en tegen den vijaad te wenden, werd beledigdvan zijn paard getrok- ken en op den grond geworpen, zelfe legden eenigen hunne geweren op hen aan. Slechts de tusschenkomst van zijn staf redde hem van een wissen dood. Toch bleveu de vluchtelingen hem vervolgen en met scheldwoorden overladen. Tegenover zulke omstandigheden zou het waar- lijk niet te verwonderen zijn, als Garibaldi zijne dwaasheid om Frankrijk te willen redden begon in te zien. Al weder heeft in Engeland een noodlot- tig spoorweg-ongeluk plaats gehad. Verleden maandag avond zijn een aantal goederenwagens die te Barnsley, aan de Manchester, Sheffield en LincolBghire-ijjn op een zijspoor stonden, in be- weging geraakten zij zijn, eene helling afge- loopen zijnde met zulk eene snelheid de Stairfoot op een aldaar stilstaande passagierstrein gestooten, dat twee waggons geheel verbrjizeld, veertien personea terstond om het leven gekomen eu meer dan twintig ernstig gekvvetst zijn. Niet alleen de bergtoppen der Cordilleras worden door roofvogels bevolkt, welke zelfs den mensch durven aanvalleu, ook in Europa worden giersoortep aangetrotfen die in stoutmoedigheid en kracht de Condors van Zuid-Amerika evenareu. Zoo werd oulangs in Duitschland bij Reichenbach in het Odewald eeu 14jarige knaap door een Per drre maandeu binnen Ncuzenf 1,_ m franco door het geheele Rijk. 1,25 geheel Belgie1,40 Inkele nomnera 0,05 Men abonneert liah by alle Boekhandelaars, Posldirectearen en BrieTenbnthoadara. BIJ Van 1 tot 4 regelt f o,40 Voor elke regel meer. A o,10 Adrertentien geliere men aan de Uitgeveri in te zenden aiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure. (j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1