A1GEMEEN Klde No. 582. Woensdag 21 December 1870. Jaarg. Binnenlandsdhe beri^ten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure DIIOKT COM P. te Irii/en. ADVERTENTIEN. X-*olitiel£ Overzigt. Tien der grootste departementenbeslaande meer dan een derde gedeelte vanganseh Frank rijk zijn thans geheel of gedeeltelijk door de Duitschers bezel. De afgeloopen week werd weder de sfad Bloisniet ver van de regerings zetel Tours gelegen, door de Duitscbers ingeno men en dnt nog vvel op eene zeer gemakkelijke wijze. Op een goeden morgen verschijnen een aantal uhlanen (ligte kavalerie) begeven zich uaar bet stadbuis, bet post- en telegraaf kautoor en nemen bezit van alle openbare geboinven. Zij maken op deze vvijze kwartier voor de wel- dra op ben volgende bataillons. Ije inwoners on de inkwartiering te ontgaan, steken Engelscbe of andere vrcemde vlaggen uit. Maar te vcr- geefs, bij hunne komst maken de Duitscbers de stad tot bun privaat eigendom, trekken in waar bun dit goeddunkt, en gedragen zicb, wanneer er geen verzet gedaan wordt, zeer f'atsoenlijk. Een paar dagen later vertrekken deze troepen weder naar een of ander punt. Een Duitsch ambtmanis in de plants getreden van een Frausche rnaire, en von Bismarck heeft weer een nieuwe schakel geregen aan het suoer van Fransche steden en gewesten, reeds in zijn bezit De gebeurtenissen in het zuiden en vvesten van Frankrijk doen onderstellen, dat vele batail lons van hunne wapenen weinig gebruik meer zullen maken. Reeds meer dan drie vveken liggen zij in bezetting te Bar le-duc, waar zij met wacbt lionden, patrouilleeren, bet geleideu van kon- vooijea, bet bewaken der wegen enz. den tijd verslijten. Treinen van onafzienbare Icngte volgen elkan der op den voet. De een voert een Elsatz bataillon aan, dat deels uit jonge, deels uit van wonden of ziekten genezcn soldaten bestaatde andere brengt amunitie, kauonnen, winterklee ding, granen en voeder voor paarden, liefdega- ven enz.met een derde worden schapen, in onnoemelijken getale, naar de troepen om Parijs gezonden en de vierde bestaat uit eenige zieken- vvagens van het niemvste model. Deze zijn door de jongste gebeurtenissen helaas maar al to noodlg gewordcnVan geheel anderen aard zijn de treinen, die uit het westen komen opdagen. Velen hunner bestaan uit louter ledige wagons die naar Duitschland terngkeeren om er op nieuw te worden gevuld andere en dit is sedert een week eene verschijning, die niet zeldzaam is voeren krijgsgevangencn met zich, meestal 1000 tot 1,00 man te gelijk nog andere voorons een bedroevend scbouwspel zieken en gewonden naar het vaderland terug. Men kan nagaan, wat het voor de Fransche ingezetenen zelve beteekend zoo telkens door vreemd krijgsvolk te worden verontrust. Gam betta is de man die buiten Parijs als absoluut gebieder heerschtoveral tot verzet aanmaant en dan dezen, dan genen generaal of chef ontslaat. De Fransche burgerij neemt 'tmet dat verzet klaarblijkelijk niet zeer ernstig op hetgeen blijkt uit de gemakkelijkheid waarmede de Duitscbers zich over een groot dee! van Frankrijk versprei- den. Als bet zoo nog eenige maanden moet aanbouden, zal Frankrijk ten laatste meer Duitsch dan Fransch zijn. Over Parijs valt met zekerheid weinig te melden. De omstandigheid ecbter dat het gelukt de be- volking in bedwang te houden, doet vermoeden dat de toestand zoo erg niet is, als die wel eens wordt afgeschilderd. Ook de stad Montmedy, nabij Luxeniburgs grenzenis de afgeloopen week ingenomen. Door deze inneming zijn de Duitschers meester van den spoorweg, de zondebok, die waarschijn- lijk het zelfstandig volksbestaan der Luxem burgers zal vernietigen. Dat was de weg langs welke Thionville van levensmiddelen werd voor- zien, die weg was de hoop der uit Duitschland ontvlugtte Fransche krijgsgevangenen om bun vaderlandschen bodem wederom te betreden. En de goede Luxemburgers, ze deden zoo gaarne een oogje toe, om hunne zwervende naburen zoo stilletjes te laten doorsluipen. Het is nu boogst waarsehijnlyk hunne bestemming, onder den een of anderen vorm verduitscbt te worden Dat de Luxemburgers met die bestemming niet erg zijn ingenomen, mag blijken uit bet adres den koning groot herlog aangeboden. Wij gelooven dat alle beweging der Luxem burgers weinig zal baten. De pil zal misschicn wat verguld, maar eindelijk en ten Ieste tocb wel moeten opgeslikt worden. Engeiands leeuw bruit als bij het Zwarte-zce conflictmaar men begmt reeds water in den wijn te doen en to beweren, dat Engeland toch alleen de schaal van Europa's evenwigt uiet kan torscben. Wat is die evenwigts schaal van 1856 toch spoedig lam gewordeu en vvie zal haar nu weer in bet hnisje brengenals Frankrijk geheel magteloos geslagen en Duitschland tot een colossus is aangegroeid, wiens gewigt alleen zwaarder is dan die van half Europa. Voor Parijs begint bet do Duitschers erg te vervelen, en de meest ijverige taal der officieele Duitsche bladen is niet in staat de klacbten te smoren, die zoovvel uit het leger als uit Duitsch land opgaan. Van wege de republibeinsche partij in Spanje is eeue proclamatie verspreid, met de ondertee- kening: „Voorloopig Bewind der Spaansche repubnek,' waarin niet minder dan de doodstraf uitgesproken wordt tegen al die cortesleden welke hunne stem op den hertog van Aosta hebben uitgebragt. Volgens den Russischen Golos, zou de uifnoo diging tot de conferentie, na de overbandiging van bet onlangs door de Russische regering verzonden stukvan de zijde van Engeland kunuen plaats hebben. o In de zitting der tweede kamer van 16 dezer is op de interpellatie van den beer de Casern brootnopens de ontvlugte Fransche krijgsge vangenen, door den minister van justitie geant woord, dat de berigteu daaromtrent gedeeltelijk waar, maar zeer overdreven zijn. Er is een naauwkeurig onderzoek ingesteld. Van eene uit- levering aan Pruissen, veelmin van doodschieten na die uitlevering, is geene sprake. Over do bandeling der betrokken ambtenaren is het onder z°ek nog niet afgeloopen daarom wil de minis ter bierover nog geen oordeel vellen. Van rege- ringswege zijn herhaaldelijk instructien voor der- gelijke gevallen verstrekt. Op de interpellatie van den heer van Sypestein heeft de minister van marine medegedeeld dat er alleen onderhande lingen loopende zijn over den afstand van de kust van Guinea, maar dat in elk geval elk trac- taat deswege vooraf aan de goedkeuring der wet- geyende magt moet onderworpcn worden. De beide iuterpellanten hebben de regering bedaukt voor bare inlicbtingeu. Het bij do tweede kamer aauhangig ge- wijzigd ontwerp adres van rouwbeklag wegens het overlijden van mevrouvv de prinses Frederik der Ncderlanden, geboren prinses van Pruissen, luidt aldus Sire Met diep leedwezen heeft de tweede kamer der staten-generaal uwer majesteits mededeeling ontvangen van het overlijden van hare koninklijke hoogheid mevrouvv de prinses Frederik der Ne- derlanden, geboren prinses van Pruissen. Wij beseffen levendig, hoe smartelijk dit verlies uwe majesteit treft, en in welk een ronw geheel uw aoorluchtig huis, maar boveual de boogst eerbiedvvaardige gemaal der overledene, zoowel als hare kinderen gedompeld zijn. De natie, sire, vereerde in prinses Frederik eene vorstin, wier leven zich door huiselijk deugd en onbe- krompen weldadigheid kenmerkte. Bij haarj verscheiden gevoeleu wij op nieuw, dat het lief en leed van het vorstelijk geslacht ook het onze is. Mogcn uwe majesteit en de overige Ieden van uw huis troost vinden in het bewnstzijn, dat een hoogere wil bun deze beprocving heeft opgelegd, en dat de nagedachtems der overledene bij het Nederlandsche volk in gezegend aandeukeu biij- ven zal. De sluiting der jagtopklein wild, met uit zondering van die op houtsnippen, ook met schiet geweer, in deze provincie, is bepaald op zaturdag 31 December 1870, met zonsondergang het tijd- stip van de sluiting der jagt op houtsnippen en waterwild zal nader worden vastgesteld. Hoek, 19 December. Door den gemeente raad alhier is benoemd tot hnlponderwijzer aan de openbare lagere school aldaar, de heer Johannes Hoogkamer, tbans werkzaam in gelijke betrekking te Eede. Zuiddorpe, 18 December. Bij de stem ming voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer J. Brnggeman overleden waren uitgebragt 28 stemmen waarvan dehee- ren C. L. d'Hert 23 stemmen; L. van Ilaelst 2 stemmen D. van Laere, J. Goossens en A. J. Brnggeman ieder 1 stem bekwamen. Zoodat tot lid van den gemeenteraad benoemd is: de heer C. L. d'Hert. Als een bewijs, dat het reglement van den 2d November 1829 (Staatsblad no. 73) op de dienst der openbare middelen van vervoer te lande niet altijd naauwkeurig wordt opgevolgd, mag het volgende staaltje dieneu Laatstleden maandag, had de conducteur bij het vertrek der namiddag-diligence van IJzen- dijke naar Lec!oo(Belgie)een passagier plaats doen nemen in den bovenkoffer (v a e b e k o e zonder dat deze laatste daartegen iets te zeggen of in te brengen had. Onze reizigerzekerlijk niet gewoon te reizen, waagde het even buiten de kom der gemeente uit te zien welke rigting het rijtuig nam met dat ongelukkig gevolg. dat hij zijn evenwigt verloor, en op de straatsteenen stortealwaar hij bleef liggen tot dat vriendelijke hulp hem, olschoon ougedeerd sprakeloos opnam en in een naburige stalde noodige zorg toediende, want het slagtoffer waseen kalf. Men schrijft uit Goes aan de Rott. ct. Sedei t laDg bestond bij de Chr. geref. gemeente behoefte aan een nieuw en ruimer kerkgebouw. Dooi den kerkeraad is nu een beroep gedaan op de medewerking barer gemeenteleden, en is bereids voor ruiin f 6000 aan vrijwillige giften ingeschreven. Naar het D. v. Z. H. verneemt, zou er ernstig sprake zijn van de opdragt van het man- daat tot zamenstelling van een nieuw kabinet aan den heer I horbecke, nadat de thans aange- vangeu parlemeutaire werkzaamheden zullen zijn afgeloopen. In de gemeente St. Vaast isdevrouwvan een onderwijzer, mejufvr. Louisa Orignet, van vier kinderen bevalleu, alien dood geboren. Die zelfde jufvr. schonk, in weerwil van het kleine tractament van haar echtgenoot, acht maanden geleden het levenslicht aan een tweeling. Volgens de Maasbode is het adres der catholiekenbevattende een protest tegen de bezetting van Rome en een verzoek aan den koning om zooveel mogelijk tot herstel der ge- schonden regten mede te werken, II. zaturdag uit Rotterdam aan den koning verzonden. Het was voorzieu van 15.139 handteekcningeu. Donderdag 22 December aanstaande heeft er een ook bij ons zicbtbare zonsverduistering plaats die tegen 11 ure 31 minuten aanvangt om te 2 uur 8 minuten te eindigen. De eklips is een totale doch is hier te lande slechts als een gedceltelijke van ongevecr negen duiui waar te nemen. Een schaapherder te Horn, die 735 scha pen over de Pruissische grenzen naar Nederland had ingevoerd, is daarvoor door de regtbank te Roermond tot 100 boete of 14 dagen gevan- genisstraf veroordeeld maar 't geen erger is al de schapen zijn verbeurd verklaard, en reeds verkocht tegen 9 per stuk. Nu Phalsburg zich heeft overgegeven onvoorwaardelijkherinuert men zich dat toen de kroonprius van Pruissen er in de tweede week van Augustus op zijn marsch van VVoerth naar Nancy voorbijtrok, de correspondent van de Daily News in diens leger schreef: „To midden der pauiek van de iuvasie en al de ver- liezen der Franschen, staat de fiere gouverneur van Phalsburg, generaal Talhouetdaar als een voorbeeld van hetgeen gouverneurs van forteres- sen behooren te zijn. Hij heeft de overgave der vesting geweigerd en voegde er bij dat hij den volgenden dag, zijnde het feest van keizer Napoleon, met een saluut van 31 kanonschoten zou begroeten. Ik hoor dat de Pruissische offi- cieren den kommandant van Phalsburg hoogelijk prijzen. „Als wij hem uithongeren," zeggen zjj, „zullen wij hem een goed diner gevenals hij in ons kamp komt." Vier maanden van vastberaden tegenstand hebben de aanspraken van Talhouet op eerbied uiet verminderd; te wenschen is 't dat het treu- rig karakter, dat de oorlog sedert heeft ver- kregen het ridderlijk gevoelen der Pruissen om- trent bun tegenstander niet zal hebben gewjjzigd. Een Pruissisch soldaat van het belcgerings- leger voor Parijs schrijft aan een zijner bloed- verwanten te Antwerpea dat hij zooveel kod en ellende heeft te doorstaan dat "hij God elkeu dag bidt dat een Fransche kogel hem spoedig uit zijn lijden moge verlossen. Tot voor eenige dagen had hij nooit anders dan onder den blooteu herael geslapennu in een ellendigo schuur niet veel beter dan niets. Bitsch zal men eerstdaags in alien ernst jeginnen te belegeren. Ook tegen Langres, een kleine bergvesting niet ver van Chaumont en toeylucht8oord der Francs tireurszal een bele- gerings-corps worden afgezonden. Van Montmddy zullen de Duitschers zich niet naar Longwy begeven, maar naar Mezieres. Bij de Duitschers, die op het slagveld zijn gebleven, zijn verschilleade brieven gevon- den, die bestemd waren om aan hunne fauiilie te worden gerigt. Algemeen beklagen zij zich over den langen duur van den oorlog, de hard- nekkigheid van den tegenstand en de ellende waaraau zij weerstand moeten bieden. De Pruissische officieren zijn algemeen on- tevreden over de voorwaardeu waarop aan Verdun een capitulatie werd gegund, namelijk alle mu- nitie, die aldaar gevondeu is, of wordt, bljjft aan Frankrijk de stad is vrij van Pruissische inkwartieringde administrate blijft Fransch er mag, wat er ookgebeure, geen oorlogs contri bute worden gehevenin een woordde stad moet worden beschouwd als niet te zijn belegerd geweest. Zulke voorwaarden van capitulatie ziju misschien zelden of nooit gegeven en verkregeu De Neue freie Presse laat zich sedert eeni- gen tijd zeer ongunstig over Bismarck uit. Zijn grieven tegen het Luxemburgsehe gouvernement zijn kinderachtig en gezocht. Zijn politiek be- heerscht tegenwoordig werkelijk den geheeleu toestand van Europa en stootondanks aanma- tiging en willekeur, op geen erstigen wederstand dat komt omdat men hem laat begaan, „uitrazen zooals men de losgebrokeu elementen een on- weder, een vreeseljjken storm moet laten doen. Maar de toekomst neemt geen genoegeu met alles mm J*" Per drie maanden binnen Neuzenj j mm m franco door het geheele Rijk. 125 geheel Belgie.MO Enkele nommera0 (,g Men abonoeert cioh by alls Boekhandelaars, Postdirectearen en Brierenbuihoadcri. BIJ Van 1 tot A regelaf 0 40 Voor elke regel meer.0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zeDden niterffk Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1