ALGEMEEN No. 581. Zaturdag 17 December 1870. 10de Jaarg. Binnenlmiclsclie berigten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure 1) II O K T A COlfl P. te Meuzen. ADVERTENTIEN. o,io folitielt Overzigt. Wanneer wordt Parijs gebombardeerd Die vraag wordt in Duitschland waar men meent dat de val van Parijs bepaald het einde van dezen bloedigen oorlog zal zijn, met steeds groo- teren aandrang herbaald. Zoolang reeds is de bloem des lands aan al de ellenden eener over wintering in een vreemd land ten prooi, zoolang zucht menig liuisgezin onder het gemis der dier- baarste leden zoolang reeds kwijnt handel en nijverheid door de afwezigheid zijner meest ener- gieke en ondernemende mannen zoolang treurt het laud, terwijl zijne edelste zonen aan ziekte, kommer en gebrek ten prooi zijn. Geen wonder dat men het marteltooneel moede wordt, geen wonder dat men, het koste wat het wil, liever het einde bespoedigt, dan het drama van zooveel ellende nog langer te zien rekkeu. En toch schijnt von Moltke nog geen plan te liebben krachtiger door te tasten en v. Bismarck vermaant bestendig zijne landslieden, nu toch ge- duld te hebben om het groote werk met het meeste succes ten einde te brengen. Daarora gaat met bedaarden en stelselmatigen gang het werk der algeheele onderwerping van het trotsche Frankrijk voort. Dieper en dieper dringen Duitschlands legerbenden in Frankrijk, terwijl tegelijkertijd de hoop van Frankrijk het Loire leger, tot in zijne laatste schuilhoeken ver- \olgd en vcrstrooid wordt. Al de moedal de vaderlandsliefde, die in deze oogenblikken van vernedering en onder- drnkking op zoo menige plaats schitterend nit- blinkt't is te vergeefs geworsteld tegen deze magt van het verschrikkelijke artillerievuur, te gen deze magt van eer. onwrikbaar en tot nog toe onbekend oorlogsfalent. Het is thans boven alien twijfel verheven dat de dagen van den 7 en 8 dezer weer zeer noodlottig voor de Franschen zijn geweest. De nabijheid der stad Beaugency was getnige van die nederlaag. Twee Fransche legercorpsen, de best georganiseerde van het uiteengedreven Loire leger, hielden daar stand doch werden op den 7 dezer' met een verlies van 1000 gevangenen, 6 stukken geschut en een groot terrein terng "■eslagen. De plaatsen Brarant, Beaumont, Mes- "as en de stad Beaugency vielen in handcn der Duitschers. Den 8 dezer vielen de Franschen een corps Mecklenburgers met kracht aan; doch vruehteloos. Ook hierhier weer delfden ze het onderspit. en de plaatsen Rouvold, Villenceau en Beruay vielen in handen der Duitschers. De eenigste hoop van Frankrijk moet dus nu nog op Parijs gevestigd zijn. Daar zijn Trochu, Favre en anderende mannen die onbezweken arbeiden aan bet behouden van de kroon des vaderlands. Parijs blijft nog het plegtanker van de eer der verdrukte natie en Parijs is het ook dat juist de Duitsche wapenen het meeste dwars- boomt. Wat men mag zeggenvan invloeden van buiten, van den door vreemde mogendheden ver- klaarden wil, dat Parijs niet zal worden gebom bardeerd niets anders dan eerbied voor de om- liggende fort en niets anders dan de geduchte staat van tegenwe^r waarin Parijs verkeert weerhoudt v. Moltke zijne troepen aan den vuur doop der forten aan den wauhopigen barncaden- Btrvjd der Parijzenaars bloot te stellen. En de jongste uitval is wel eene afspiegeling van dc geduchte kracbten van de wanhopige moed der Parijzenaars. Ducrot, staat thans met zijn leger van 100 duizend man bij het bosch van Vincennesvast bcsloten te overwinnen of tc sterven. Stappeu wij af van dit donkere tooneel der mensehclijke ellendevan dit droevige dementi op alle illusion van vooruitgang, besoliaving en veredeling der menschheid afdan kan men ook nog niet zeggen dat de donkere dagen die wij beleven een belder voornitzigt op de toe- kom6t van ons werclddeel aanbieden. Naauwe- lijks is de vrees voor het zwarte zee-conflict eenigzins gcweben, of een nieuwe wolk van ver- warring en oneenigheid daagt op aan den reeds zoo donkeren politieken kernel. Luxemburg, het kleine plekje gronds, dat voor twee jaar de stip scheen te zullen wezen waarop de hangeude oorlogsbom zou uitbarstenover dat plekje dreigt nu weer een storm te zullen losbarsten daar Pruissen naar gemeld wordt, het tractaat van onzijdigheid van dit kleine land- schap, dat zelfs geen leger bezit om zijne grenzen te be waken, heeft opgezegd. Wat zal Engeland zeggen, als nu Pruissen het barscke voorbeeld van Rusland gaat volgen en brutaal weg even als deze een met zooveel moeite tot stand gebragt tractaat voor zijne oogen ver- scbeurt. Hoe kleir. Luxemburg mag zijnde zaak is in beginsel even gewigtig als die der zwarte zee. Sluit uwe conferentie zalen, o Europa! staak uwe protocollen-sckrijverij want zoodra een uwer de magt en de lust gevoelt de door hem bezwo- ren overeenkomst te verbreken, weg is al uwe arbeid, nutteloos het vernuft uwer scherpste diplo- matische theorien. Fraaije toekomst voor Europa. Fraaij vooruitzigt voor de kleineren in den Eurnpescben statenbond. Heden nog vleit men uwe wijze staatkunde uwe stipte neutraliteitmorgen rolt er een wag gon langs uwe banen met levensmiddelen voor uwe benarde brooders in het naburige land en gij zelve zijt de prijs der roekeloosbeid, van het medelijden of de intrigues eener baatzucktige en altijd op de loer liggende koopmansstand. In de zitting der tweede kamer van 13 Decemberdeelde de voorzitter mede dat een kenuisgeving ingekomen was van het overlijden van II. K. II. prinses Frederik der Nederlanden. De kamer besloot tot het indienen van een adres van rouw beklag. De heer Brocx minister van marine, deed daarop mededeeling van het beloop der ministe rieele crisis. Nadat de ministers alien hun ont slag aangevraagd of hun portefeuilles ter beschik- king van Z. M. den koning gesteld hadden was aan de hh. Fock en Brocx opgedragen de ontstane vacatures aan te vnllen. Zij waren daarin evenwel niet geslaagd en hadden toen ook hun maudaat nedergelegd en hun ontslag aangevraagd. De heer Jonkbloet betoogde daarop, met bet oog op het gewigt der tijdsomstandigheden en de van den kant van Luxemburg dreigende omweerswolken de noodzakelijkkei 1 van een spoedige oplossing der crisis en het optreden van een kabinet, dat zoowel het vertrouwen des konings bezat als op de ondersteuriing der volks- vertegenwoordiging zou kunneu rekenen, zonder noodig te hebben vooraf een beroep op de kiezers te doen. In verband tot het eenigen tijd geleden door verschillende bladen vermelde geruchtwordt thans medegedeeld dat reeds in Junij jl. door den minister van kolonien, de Waal, 's konings mag- tiging zou zijn gevraagd, om de kust van Guinea aan Engeland af te staan. Engeland zou destijds eenige aequivalenten hebben toegezegd, alshet verkrijgen van arbeiders voor Suriname gemak kelijk te maken, en op Sumatra ons te ontheffen van verpligtigingen uit het tractaat van 1824 door Groot Brittanie afgeleid. Ons matrieel aan de kust zou tegen geldelijke vergoeding worden overgenomen. Wij deelen deze bijzonderkeden onder reserve mede. De begrafenisplegtigheid van het stoffelijk overschot van II. K. H. Prinses Frederik, zal plaats hebben op woensdag 21 December en niet op zaturdag 24 December, zoo als abusi- velijk in het vorig nommer is vermeld. In de afgeloopen week zijn te Utrecht we- der ondersckeiden personen aan kwaadaardige pokziekte bezweken. De sterfte bedroeg in die week 44. De gemiddelde sterfte van de laatste 10 jaren bedraagt 33. De ziekte neemt thans gelukkig merkbaar af, ketwelk men voor een groot deel toeschrijft aan de nu genomen voor- zorgsmaatregelen. De vorige week arriveerden in het hotel Bonn te Maastricht drie reizigers die groffe ver teringen maakten en die het er op gezet hadden alle reizigers nit het hotel, die met hen wilden saartspelen, een weinig geld af te winnen. Na eenige dagen er lustig op voort geleefd te hebben, boden zij de hotelhoudster een wissel aan, be taalbaar bij Daemsbankier te Londen, die zij echter weigerdewaarop de keeren een kooper daarvoor vouden in den bankier Math. Tielens na eenige woordenwisseling over het groote ver lies dat zij op het Engelsche geld moesten lijden. Des avonds vertrokken de keeren en lieten hunne koffers achter. De vrouwen zijn echter nieuws gierig, dus maakte de hotelhoudster daarop zeker geen uitzondering. Zij ging dus den koffer van de rijke heeren opeuen en vond een oude militairebroek jen haar oubetaalde rekening. Aan den Berliner post wordt uit Rotterdam gemeld dat in de vorige week daar is in beslag genomen eene partij wapenen, voor Frankrijk bestemd, die uit Engeland over Belgie derwaarts zoudcn worden gevoerd. Dezelfde correspondent verzekertdat geene enkele regering in Europa de wetten der neutra liteit strikter eerbiedigt dan die van Nederland, zoodat de Pruissische gezant in den Haag niet, zoo als zijne collega's te Louden en te Was hington telkens tegen de schending der onzij digheid te protesteren heeft. Een Limbnrgsch blad verzekert dat de jonge graven van Pallant en van Liinburg Stirum en baron van Brienen dienst^doen, de eerste bij de mobiele garde van Parijs en de laatsten bij het noorderleger. Deze zouden reeds gewond zijn. In 'Ben vergaderingdoor vele Vlamingen onlangs te Brussel gehoudenis een vertoog- schrift aangenomen dat aan den minister van binnenlandsche zaken zal worden aangeboden. Zij verklaren daarin uit naam van drie millioen Vlamingen de meerderheid der Belgendat zij niets gemeens hebben met het Gallische volk en zich beroepen op het verledene, welks ge- schiedenis in twee woorden is zamen te vatten -. Verdediging des vaderlands tegen Fransche ver- overingszucht. Zij verzoeken, dat handen aan 'twerk mogen geslagen worden, opdat Europa de Vlamingen niet langer besckcuwe als laf- aards, die eigen taal en zeden vcrgeten, rijp zijn voor vreemde overheerscking. De Fransche vesting Montmedy heeft het voorbeeld van Pfalzburg gevolgd en zich aan de Duitsche belegeringstroepen overgegeven. Gedurende de geheele vorige week had Dieppe in angst en vrees verkeerd voor de steeds nader aanrukkende Pruissen, totdat deze vrijdag werkelijk bezit van de stad namen. Tegen 1 uur galoppeerden eenige Ulanen met hun pistolen in de hand de plaats binnen en verspreidden zich in alle rigtingen enkelen namen bezit van het stadhuis andere van de telegraaf en van het postkantoor. Spoedig zagen zij dat zij geen geweld behoefden te gebruiken en gerust de aankomst der Pruissische troepen konden afwach ten. Alle huizeu waren nagenoeg van vlaggen voorziendaar iedereen zich gaarne voor een vreemdeling wilde uitgeven, in de hoop van in kwartiering verschoond te zullen blijven doch het hielp nietsvooral de talrijke EDgelschen die te Dieppe woonden kregen daarvan raira- schoots hun deel. Tegen 12 uur marcheerden de geregelde troe pen de stad in. Zij gedroegen zich - schrijft een Engelschman aan de Times uitmuntend en deden geen requisitien. Alleen vernielden zij 1500 oude geweren, die zij op het stadhuis vondeu een noodelooze moeite daar deze al leen gevaarlijk waren voor hen die onbezonnen genoeg zouden geweest zijn om ze te willen ge bruiken. Het bezit van Dieppe waarborgt het hoofd- kwartier te Versailles een dagelijksche aanvoer van oesters en verscke visch. Welk een wederstand er geboden is bij den jongsten uitval te Parijs mag blijken uit het verkaal van het slagveld na dien strijd. „Een der eerste groote groepen lijkon, zegt de verslaggever der Times, die ik in 't gezigt kreeg, bestond uit een zestigtal Fransche sol- daten, omgeven van eenige Saksers en Wurtem- bergers immers, de meeste lijkeu der Duitschers waren reeds weggehaald en begraven. In het midden van de groep lagen een veertigtal Fran schen als 'tware in digt gesloten linie. Tus- schen het eene lijk en het ander was geen plek open, waar een derde soldaat had Kunnen vallen. Zij lagen uitgestrektschouder aan schouder, juist zooals zij in 'tvuur hadden gestaan. Verreweg de meesten lagen op den rug, de voeteu naar Parijs en de hoofden naar Villiers gekeerd. Helaas 1 men kon zien, dat velen hunner en ook anderen, die ik vervolgens vond liggen - niet aadelijk gestorven waren, maar waarschijn- lijk nog menig uur op den met sneeuw en ijs bedekteu groud geleefd hebben, zonder dat hun een hand ter hulpe was toegestoken. Een arme soldaat lag met zijn gezigt op den bodem. Hij had twee schoten in den rug gekregen hij had zich zelf gedeeltelijk ontkleed, en was gestorven met de hand op elke wonde. Verscheidene hadden zich van hunne randsels ontdaan om die onder hunne hoofden te leggen, en alzoo rustende op een peluw, hadden zij den laatsten adem uitgeblazen. Anderen hielden hunne veldfles schen in de hand, maar zij waren niet bij inagte geweest de kurk er af te trekken en waren dus gestorven zonder in hunnen doodstrijd hunne verdroogde lippen te kunen bevochtigen. Som- migen hadden in hun naatnloos lijden een kuil gegraven in de dikke klei, waarin zij hun hoofd kondea bergen, maar zij hadden hun bloedigen met aarde bemorst gelaat omgekeerd, vodr dat zij de eeuwigheid waren ingegaan. Ik zag er twee, die hunne wapens stijf in de hand hadden geklemd, alsof zij, stervende, met den vijand nog hadden geworsteld. Er waren er onder, wier gelaat den glimlach vertoonde van een kind. De uitdrukking van anderen daarentegen deed zien, dat zij een verschrikkelijken dood strijd hadden gekad. Elke trek op hun gelaat was verwrongen; hunne beenen wareu zoo kramp- achtig opgetrokken, dat de knieen stijf in de borst en de nagelen hunner vingeren in de palm hunner handen gedrukt waren." De Graaf De Neverlee is roemrijk gesneu- veld. Veertien dagen geleden overviel hij, mid den in Saint Cloudaan het hoofd van eenige dapperen een sterke Pruissische patrouille en nam haar gevangen. Hij viel in den strijd van Villiers. Als ordonnansofficiers vau Generaal Ducrot had hij de gnnst verzocbt en verkregen om met een door hem zelf uitgezochte keurbende, de gevaarlijkste zendingen in de voorhoede te mogen volbrengen. Van de 143 mannendie hij °aanvoerdezijn er slechts 5 teruggekeerd. Al de anderen hebben zich laten dooden roudom zijn lijk, dat zij gezworen hadden, niet aan den vijand te laten. Die eed is gehouden. Alexander Dumas (de vader) is den 5den dezer te Pays bij Dieppein den kring zijner kiudereu en kleinkindereniu den ouderdom Per irie maaaden binnen Neuzen. 1,—- franco door het gehecle Rijk1,25 m geheel Belgie1,40 Bnkele 0,05 Men abonneert zich bij alia Boekhandelaara, Posldirecteuren en Briereabuehonders. BIJ f 6,40 Van 1 tot 4 regels Voor elke regel meer. Advertentien gelieve men aan de Uitgever# in te zenden uiterliffc Dingsdag en Vrijdag avoud 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1