ALGEMEEN No. 580. Woensdag 14 December 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche berigten. o Buitenlandsche berig-ten. ABONNEMENT. j |M| VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) no XT A CO MP. te leuzen. ADVERTENTIEN. JPolitielc Overzigt. Toen na de verscbrikkelijke nederlaag bij S<P dan het voor zijne nederlagen verblinde Frank- rijk de handen wanhopig ine6n sloeg en met dene stem riep: Is bet, kan bet dan werkelijk waar zijn dat wij zoo diep zijn vernederd Is de roem onzer groote natie van ceuwen ber in deze weinige weken dan nu zoo geheel weggevaagd, daf een enkele der Europesche mogendheden ons als met zijne voeten vertreedt Keen neengold bet uit millioenen keelen nooit znllcn wij zulk eene verlaging onder Euro- pa's, onder de volkeren der wereld op ons dulden. En mannen alles Trochn, Ducrot, Favres, Gam betta en vele anderen verhieven tier kunne stem- nien om der natie hare kracbt en moed te ker- geven en met hunne gansebe ziel aanvaarden ze de taak bet gczonken vaderland te redden. Er waren dan ook mnar weinige dagen ver- loopenof hnnne kracbtige band, bun talent, bun ijver was overal op te merken, en Pruissens legerboofden die verwacht hadden weldra van het verwaarloosde en verdeelde Parijs meester te zijn, vonden zich droevig telenrgesteld, en nog in bet liarte des winters wackt de koning van Pruissen te vergeefs naar zijne intogt in het paleis der tuillerien terwijl duizenden Dnitschers in kom mer en ellende omkomen en zoowel geheel Duitscbland als Frankrijk de gebenrtenissen af keur en betreurt, zoo niet vervloekt. De jongste dagen liebben geleerd dat Trochu en zijne medestanders niet te vergeefs hebben gcarbeid. Tot nog toe is geen onderneming zoo koengecn plan zoowel beraamd, geen onver- saagdheid zoo onverschrokken getoond als in de laatste dagen bij Parijs en aan de Loire en hadden getalsterkte en geduchte positie der Dnitschers niet zulk eon sterk overwigt gehad, gewis de dagen van 29 November tot 4 December hadden een gansch ander aanzien in den stand der oor- logspartijen gebragt. Thans, bet moet gezegd worden, is de (neder laag al niet zoo beslissend als bij Sddan)de Franschen hebben bet onderspit gedolven en te bopen 'blijft het dat ze eindelijk tot bet inzigt komen dat al bun ijver verspeeld, dat hunne verdere pogingen slecbts dienen om het lijden van Frankrijk te verlengen en te verergeren. Tot nog toe echter geen spoor van toenade- ring. Veeleer voert de stem van haat en wraak steeds booger toon en hartstogtelijker dan tot hedenlost zoowel van Duitseke als Fransche zijde die stem zich in de gruwzaamste wreed- heden op. Generaal Manteuflfel heeft te Amiens bekend gemaakt dat bij zijne soldaten niet meer in be- dwang kon houden om wreedbeden te voorko- men, daar zij te verbitterd zijn over bet lot door hunne makkers ondergaan. Zoo beschuldigt de een den ander en langza- merhand krijgt de strijd zijn middeleeuwsck, barbaarscb karakter terng. De stelling dat oorlog den mensch vernedert cn verdierlijkt wordt hier op nieuvv bewezen. En toch schijnt bet einde van bet tegenwoordige bloedbad nog ver. Onder8cheidene bevigten over de jongste ge benrtenissen bevestigen, dat de Dnitschers hunne verdelgingskrijg tegenover het Loire leger voort zetten. Bij Meuny, te Beangency en op vele andere pnuten is er hevig gestreden en naar de berigten van Duitseke of Fransche zijde komen, wordt de overwirining besebreven. Te midden van al den oorlogsdonder volbrengt Duitscbland zijne grootsehe taak tot stiebting van dat magtige rijk, dat bestemd schijnt 66n Europe- schen staat te stiehten, aan welks magtigen wil bet gansebe vaste land onderworpen is. De titel van Duitsehen bond, wordt veranderd in Duitsch rijk terwijl Pruissens koning overal in de rijksacte den naam van keizer zal worden toegekend. De conferentie over bet Russisck conflict zal misschien reeds binnen weinige dagen te Louden plaats hebben. Frankrijk dat er eerst nog op aandrong eenige andere quaesties tevens te be- bandelen, bcelt zich thans onvoorwaardelijk be- reid verklaard. Er is sprake van dat Thiers zijn vaderland zal vertegenwoordigen. Z. M. heeft aan den beer mr. T. M. Roest van Limburgop zijn verz. een eerv. outslag verl. als minister van buitenlandsche zaken met dankzegging voor de door hem den lande bewezen diensten-voorts het beheer van voorscbreven departeraent ad interim opgedra- gen aan den beer J. J. Van Mulken, min. van oorlog. De Staats courant van heden bevat de vol- gende kon. besluiten: 1°. Bcslnit van 30 Nov. bondende regeling van bet expresse- of bestelloon voor brieven gedrukte stukken en monsters van koopwaren. 2°. Id. betrekkelijk de bevoegdbeid der af- zenders van expresse brieven en gelden, die door middel van postwissel zijn over te maken, om te verlangen dan bun door tusschenkorast der postadministratie een berigt van ontvang van den geadresseerde worde overgezonden. 3o. Id. betrekkelijk de sluiting der aangetee kende brieven en de uitreiking van aangeteekende stukken in het algemeen, alsmede van het maxi mum- bedrag der geldswaarde, waarvan de uit gifte kan toegelaten worden. 4°. Id. betrekkelijk de geoorloofde bijvoegin- gen of veranderingen in gedrukte of daarmede gelijk gestelde stukken die op den voet van art. 18 der wet ter verzeuding met de post wor den aangeboden. 5<>. Id. betrekkelijk de invoering van brief- kaarten. De briefkaarten worden met 1 Janu ary 1871 in gebruik gesteld. Te rekenen van dat tijdstip worden de naam- of zoogenaamde visite kaartjes niet langer op den voet van ge drnkte stukken ter verzending met de post toe gelaten. Bij besluit van Z. M. den koning dd. 24 Nov. II. no. 16, is bepaald dat het besluit van den souvereinen vorst van 10 October 1814, no. 3, en de koninklijke besluiten van 10 Sep tember 1815 no. 4, 1 Julij 1816 no. 82 en 19 Julij 1816 no. 63, waarbij de provincialc besturen zijn gemagtigd om te beschikken op verzoeken van kerk en armbesturcn tot bet verrigten van onderscbeidene burgerregtelijke handelingen, wor den ingetrokken ten opzigte vau alle kerk be sturen, met uitzondering alleen van de kerkfa brieken georganiseerd volgens bet keizerlijk decreet van 30 December 1809. De Staats courant bevat de bepalingen om- trent den aan te nemen rouw door bet hof ton- gevolge van den dood van prinses Frederik. De rouw is bepaald op 9 weken 3 weken geheele rouw, 3 weken roiddelbare rouw, 3 weken liebte roinv, ingegaan den 10 dezer. De plegtige begrafenis van prinses Frederik zal plaats hebben op zaturdag den 24 dezer. Blijkens circulaire van den minister van binnenlaudscbe zaken blijkt dat verreweg de meesten der miliciens dezen zomer volvaardig aan de laatste oproepingen hebben voldaan en op den bepaalden tijd in werkelijkon dienst zijn opgekomen. Uit aanmerking daarvan zijn zij voor zoover zij vroeger verzuimd hadden op te komen ter bijwoning van inspectie etc.voor dit inaal van alle daarop bepaalde straf vrijge steld. Zaamslag, 12 December. In het begin der vorige week gaf bet nlhier bestaande tooneel- gezelschap Oefening en Uitspanning zijne eerste dramatische voorstelling, welke door een talrijk publiek werd bjjgcwoond. De verrassende en doeltreffende wijze, waarop de leden dezer ver eeniging hunne versehillende rollen voordroegen, verdienl alien lof en ging de verwachting der hoorders verre te boven. Na afloop der uitvoe ling keerde men dan ook w61 voldaan huiswaarts, met den wenseh in bet hart, dat de vereeniging voortdurend moge bloeijen en zij meer en meer aan haar doel, bevordering van nut en genoegen moge beantvvoorden. -.Vrijdag was bij bet ter aarde bestellen van bet lyk van den onder officier Hubner te Utrecht een groote massa volk op de been onder deze bevonden zich vele straatjongens, die de bal dadigbeid hadden met sneemvbalien te werpen. Toen daarorer geklaagd werd, maakte de politie zieb van een dier straatjongens meester, en werden hem een paar flinke oorvijgen gegeven, terwijl by daarop naar bet hulpbureau aan de Witte- vrouwebarierre werd medegenomen de massa volks dit ziende, trok partij voor den jengdigen arrestant en drong het politieburean mee binnen met bedreiging tegen de twee aanwezige agenten' om den jongen los te laten dezen wilden bier uatuurlLjk niet aan voldoen, maar toch zagen zij zich ten slotte door overmagt genoodzaakt toe te geven. In de vorige week is te Amersfoort een levend, en vocgd de Amen-foortsche Ct. er bij, antiek paard per pond verkocht, namelijk 4 5 cents per Ned. pond. Het woog 410 Ned. ponden zoodat de koopsom f 20.50 bedroeg. Men leest in het Weekblad voor IsraSl. „Zooals men weet, bestaat te Amsterdam een diamantslijpersfabriek van den beer de Vovs vfciar een aantal onzer geloofsgenooten arbeidt! By de tegenwoordige kwijning van deze industrie ten gevolge van de tijdsomstandigheden, is de beer de Voys (een niet israeliet) zoo buraaau dat by aan alle bazen, bij hem werkzaamwe kelijks een klein renteloos voorscbot verstrekt In de vorige week nu waren de werklieden wederom eenige dagen op de fabriek werkzaam en meenden nu, dat voor die week het voorschot met zonde verstrekt worden. Toen zij eehter jl. vrijdag de nota's inleverden voor bet gemaakte werk, ontvingen zij niet alleen bet loon daar- voormaar ook het rentelooze voorschot, en (laarepboven kwijtsebelding van molenhuur, die voor leder eene besparing van f3 k 6 opleverde. „Znlke daden zijn wel geschikt om een liefde- baud tusschen patroon en arbeiders te vormen." Naar wij uit goede bron vernemen, zal dr. Schaepman de bekende dichter, sinds eenigen tijd tut Rome ternggekeerd, en medewerker van de rijd, eerlaug, in vereeniging met dr. Nuyens een nienw katboliek blad uitgeven onder den titel van de Wachter. H De Bien Public van Gent meldtdat een memorandumvoorzien van een groot aantal onderteekeningen opgezonder. is aan de Euro pesche mogendheden ten einde bare medewer- king te vragen tot het herstel van de pauselijke souvereiniteit, die de onafbankelijkheid der kerk en de godsdienstige vrijbeid van 200 millioen katbolieken moet waarborgen. Drie Fransche soldaten, met meer anderen in een der forten van Antwerpen geYntcrneerd trachtten onlangs op de rolgeude wijze te ont- snappen Men weet dat de soldaten voor bun eigen keuken zorgen. Elke week kvvam een boer uit den omtrek de aardappelschilleu baler., welke zij in groote lange zakken stopten. Bij het op zijn wagen laden bemerkte bij eens dat drie dier zakken veel zvvaarder waren dan gewoonlijk. Hij deelde dit aan den waehtbebbenden onderoffi- cier mede en bij onderzoek bleek het dat er Fransche gevangenen in zaten die cm niet door bun gedaante verraden te worden de zakken vprder tot aan bun oorcn met aardappelschillen gevnld haddenop gevaar af van te stikken. Zij werden natnnrhjk weder naar bun kasemat- ten terug gebragt. VERSAILLES, 10 December. Na degcvech- ton van de laatste dagen zou aan de troepen, die zich aan den kact der Loire bevinden, tieu of. twaalf uren rnst worden gegund maar de vijand beproefde des morgens met veel troepen eene offensive beweging te maken. Het gevec.ht dnurde tot den avond de artillerie speeide een groote rolde vijand werd afgeslagen. Het verlies aan onze zijde is zeer onbednidend. Generaal van Jlanteuffel berigtdat Dieppe in den avond van den 9den door zijne troepen bezet werd. Een deel van de derde veldspoorweg afdeeling en 50 man infanterie zijn te Ham door den vij and overvallen en opgeligt. Het berigt, dat Pruissen het Londensche trac- taat, waarbij onze neutraliteit gewaarborgd werd, heeft opgezegd, is maar al te waar. De opzeg- ging is direct door den kanselier van den Noor l- Duitschen bond gericht aan onzen minister van staat. De gronden waarop de opzegging rust zijn naar men verneemt drieerleiR Beledi- ging van Prnissiscbe ambtenaren. 2o. Provian- dering der vesting Thionville door middel van den ooster spoorweg30- Het niet-verij lelen der macbinatien, die ten doel hadden Fransche krijgs- gevangenen den terugkeer naar Frankrjjk raogo- lijk te maken. De anexatie van Luxemburg bij Pruissen staat vast, volgens Daily Telegraph. De Pall Mall Gazette mcent dat de onderhandelingen in den Ilaag reeds zijn afgeloopen, en dat de Prnissiscbe overheid bet land in bezit zal nemen tegelijk met Straatsburg en Metz. - Iloewel het berigtdat de vier wedereg- telijk aan Pruissen uitgeleverde Fransche vlng- telingen ter dood zijn gebragt, bevestigiug be- hoeft, blijft de daad van den lste Initenant der mar6ch. toch hoogst betrenrenswaardig. Zou hij er op gesteld zijn aan Frankrijk te worden uit- geleverd met vermelding van het door hem be- drevene 't Zou wreed ziju en daarom afkeu- renswaard, onverdiend eehter niet. - De regerings-zetel van Frankrijk is van Tours naar Bordeaux verlegd, niet uit ongerust- heid, maar tot verzekering der vrije beweging. Uit Parijs. Wat bet Fransche genie vermag blijkt duidelijk uit de vorderingen welke de edele kookkunst in de belegerde vestin" maakt. Van pompoenen maakt men er nu abri° kozenmarmelade, en uit wortelen distilleert men allerlei diverse soorten van gelei, die de rijken nog even gretig koopen als of het de grootste le£ kernij ware. Het sterfte-eijfer is gedurende de laatste we ken merkelijke verbeterd de pokken-epidemie neemt af, de gevallen met doodelijkeu afloop zijn weder verminderd tot 400. Of dit per week is, wordt er niet bij gemeld. Dames van een zeker allooi worden nog altijd in het oog gehouden omdat men ze verdenkt van verboden omgang met den vijand. De ge neraal van een der forten heeft er drie doenVu- sileeren, omdat zij bewezen werden de Pruissen als verspiedsters te dienen. Het is gebleken dat men in Parijs zeer ver dragende kanouncn bezit. Dezer dagen toch is Montmorency voor heteerst beschoten de bom- men vielen er niet alleen in, maar ook achter boevvel het toch een afstand van 6300 meters dat is bijna vijf kwartier gaans bedraagt. De bezoekers van den dierentnin te Parijs zten met leede oogeu hoe dagelijks het aantal dieren, dat voor menschelijk voedsel geschikt is, verminderd voornamelijk is dit het geval met de hoorndieren. De twee jonge beeren, een ge- schenk van den prins Couza, zijn ook reeds den weg van alle vleesch gegaan." Ook het gevo- gelte heeft zynegelederen belangrijk ziea dunuen. Per Arie maanflen binnen Neuzenf franco door hct gcheele Rijk. ],25 geheel Belgiel'4o Enkele nommen o,05 Men abonncert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievcnbuthouders. BIJ Van 1 tot 4 regela 6 40 Voor elke regel meer. ,0,10 Advertentien geliere men aan de Uitgerers in te zenden aitertlfk Dingsdng en Vrijdag avond 6 are.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1