ALGEMEEN No. 576. Woensdag 30 November 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elk en Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O il T CO MP. te Xeuzen. ADVERTENTIEN. JPolitiek Overzifft. Omtrent Rnslands eiseh en zijne gevolgen heerscht voor 'toogenblik nog eene Egyptische dnisternis. Over 't gebeel genomen is de taal waarmede deze Europesche kwestie bebaudeld wordt, iets kalmer. Engelsche, Oostenrijksche en Turfesche bladen komen eenstemmig tot de conelusie, dat voor en nicer Rusland tot daadwcrkelijke nitvoering van zijn verklaarden wil overgaat, er geen sprake kan zijn van aanvaug der vijandeljjkhedcn. Ook van Rnslands zijde worden bij voortdnring de nicest vredelievende verzekeringen gegeven. Wat echter al die zachtmoedige verklaringen der diplomatic beteekenen, heeft de geschiedenis der jonste maanden overvloedig bewezen. Zeker is bet, dat de wapeninger. in Rusland, Turkye en Oostenrijk op groote schaal worden voortgezet en Engeland zich op alle mogelijke gebenrtenissen voorbereidt. Wat de Pruissische politiek ten opzigte van dit vraagstuk betreft, men moet niet nit het oog verliezen, zegt een Duitsch blad, dat Pruissen niet in gelijke mate bij de opgerezen kwestie is betrokken, als Oostenrijk, Engeland en Frankrijk. Pruissen heeft alleen de onafhankeljjkheid van bet Ottomannische rijk met de overige mogend- beden bekrachtigd en zoolang daaraan door Rus land niet wordt getornd, is Pruissen buiten de zaak en kan share goede diensten tot eene vreed zame beslissing van bet vraagstuk bewijzen. Bij het Russische volk heeft de bonding der regering over bet geheel een zeer gunstigen indruk gemaakt. De Krimvernedering zit te diep in het geheugen. De gemeenteraad van Petersburg heeft een dank-adres aangeboden over de gedane stap. De liandelstand van Odessa heeft zich tot den keizer gewend met verzoek oni de Russische koopvaardijschepen in de Zwarte zee niet langer bloot tc latcn liggen voor elken aanval van Turk- sche zijde. Wellie is de tegenwoordige toestand van Parijs is in deze dagen de algemeene vraag. Moeije- lijk is bet daarop een bepaald antwoord te geven, wat van alles wat in den vorm van luchtbal- brievcn of berigten wordt gegeven, is zeer wei- nig staat te maken. Wij bebben voor ons liggen eene proclamatie van den Parijschen opperbevelhebber, Trocbn J van den 14 dezer, waarin natnnrlijk de stand der verdediging zoo gunstig mogelijk, doch ook niet met de gewone Fransche overdrijving, wordt voorgesteld. De hoop van Trochu, die met bekwaarnhaid en onbezweken ijvcr de verdediging der stad voortzet, en de bevolking tot rustige bedaardhfeid aanmaant, er is blijkbaar gevestigd op de hnlp \ian bet Loire legcr om met de vijfvoudige versterfete nationale garde, eindelijk een grooter. slag teslaan. Zijne hoop is echter blijkbaar wankelend en zwaarrnoedig. In het eind zegt bij „Alzoo de ge- lederen aaneen gesloten rondom de repnbliek! llet hart naar boven 1 lk heb u de waarheid gezegd zooals zij zich aan mijn oog voor doet. Ik heb u willen aantoonen dat wij de moeijelijkheid en gevaren onversaagd bebooren te gemoet te treden en den strijd in alle vormen harnekkig vol te honden. Bebalen wij den zege, dan zullen wij ons verdienstelijk jegens het vaderland gemaakt en ecu grootsch voorbeeld gegeven hebben. Zoo wij bezvvijken, dan zullen wij aan Pruissen een onuitvoerbaar werk hebben nagelaten en een last van haat en vervloekingen, waaronder bet op zijne beurt zal bezwijken. De stad Thionville is eindelijk ook voor het vijandelijk geschnt bezweken. Deze vesting met 7 A 8 duizend inwoners, heeft eene geschied kundige vermaardheid door de belangrijke ge- beurtenissen die er plaats hadden en de verscbil- lende belcgeringcu die de stad in den loop der tijden had door te staan. Het heeft 6 bastions, evenvcel ravelijnen en een aantal buiteuwerken ftan den anderen oever der rivier. Hot is eene stad met bloeijende fabrieken in ijzerwaren (vooral goede vijlen), kousen, hoeden, pik, lampzwart, Berlijnsch blaauw, enz. Na een bombardement van 11 men, was de stad in banden der Duitschers eu is daardoor weer bet bewijs geleverd dat zonder hulp van buiten, geene vesting tegen de vernieleude wer- king van bet bedeudaagsch belcgeringsgescbut bestand is. Den 24 dezer is de aanstaande koningin van Spanje van een zoon bevallen. Of echter bet vorstelijk echtpaar het geluk in bun nienvv va derland wachtis zeer te betwijf'clen, want de vele partijen beginuen nu reeds het hoofd tegen den nieuw benoemden vorst te verheffbn, zoodat slechts sterke militaire voorzorgen liier en daar eene uitbarsting heeft kunnen verhoeden. o I\eii5»:cn, 29 November. In de afgeloo- pene week is de besmcttelijke longziekte we- der uitgebrokenonder de runderen van den landbouwer S. Leenknegtte Koewachtwaar- door volgens besluit van gedeputeerde staten als besmet wordt verklaard de Nieuw Karne- melk pokiergemeente Koewacht, met dien ver- stande dat de dijken en wegen, gelegen tussclien dien pokier en de liierna als van de longziekte verdacht verklaarde polders, daar onder niet zijn begrepen. Als verdacht worden verklaardin de gemeente Koewacht, de Oud Karnemelk-, Nieuw Beoostenblij-, Oud Beoostenblij en Moerspui pol ders, benevens die gedeelten van laatst gemel- pen poldergelegen onder de gemeenten Zuid- dorpe en Overslagalsmede de hierboven be- doelde dijken en wegen. Sedert eenigen tijd is de beweging op den spoorweg van Neuzen naar Belgie aauzienlijk vermeerderd voor al hetgeen de aanvoer van Belgische steenkolen aangaathetgeen grooten deels kan worden toegcscbreven, aan de welwil lende tusschenkomst van den chef van het station alhier die zich belangloos voor een iedcr bereid verklaard om alle inlichtingen zonder onder- scheid van persoon te geven die in bet belang van den kolenliandel verlangt worden. Nog steeds wordt er aan dezen spoorweg met spoed gearbeid. De aardebaan is reeds tot ruim 1000 meter voorbij het zijkanaal SluiskilHulst gereed en wel tot bij de zoogenaamde buisput- ten in den polder Absdalegemeente St. Jan Steen. Ook is men met de bills en rails zoover gevorderd waarom de loconiotief met de met materialen geladen waggons, ook reeds zoover rijdt. De brug over de Buthwaterleidingzoo- wel als die over het zijkanaal zijn beiden afge- werkt. De gronsslooten zijn tot aan het zijka naal gegraven. Het station Axelbenevens eenige waekterswoningen zijn onder dakook is nog een wachterswoning bij den Armendijk en een bij het kanaal gebouwd. De weg is reeds tot den Armendijk geballast. Steeds wordt ook grond vervoerd naar de te laag en te srnal liggende gedeelten. Voor 4 wachterswoningen is reeds bet boutvverkdat hierin van binuen moet worden aangebragt daarin aanwezig. Door de vele regens storten de breede slooten langs den weg veel in, dit wordt echter hersteld. Ruim honderd arbeiders zijn aan bet werk. Er is nog zeer veel materiSel voorhanden. Het metselwerk zal voor dezen winter weinig voortgang meer kunnen bebben echter zal er zoolang gewerkt worden als het weder znlks maar eecigzins toelaat, ten einde de geheele weg, zoo spoedig mogelijk in exploitatie te brengen. Wij bopen en denken wel dat er in het vol- gende jaar zeker reeds suikerwortels mede ver voerd zullen worden, zelfs zijn er, reeds eenigen tijd geleden, kolen van Sluiskil naar Axe) ver voerd voor een partieulier te Axel. Wenscbelijk was bet dat zulks voor ieder partieulier mogt worden vergund. Wij zeggen de ondernemers dank voor den spoed waarmede zij te werk gaan en hopen dat de winter weinig vertraging zal brengen in het uitvoeren der werkzaambeden. Te Kruiningen is aan den aldaar nieuw gevestigden geneesbeer, door heeren gedeputeerde staten geen vergunning verleend tot het levercn van geneesmiddtden, even als bier te Neuzen is er te Kruiuingen 66n apotliekcr gevestigd. Zaamslag 28 November. De heer J. Brussepredikant bij de hervornide gemeente te 's Heer Abts- en Sinoutskerke, (klasse Goes) bceft voor bet beroep naar deze gemeente be- dankt. JETulst, 28 November. Gisteren avond tus- seben zes en zeven nur vverden de inwoners dezer stad op eens verontrnst door een vreese- 1 ijken brand, die in de sehunr van de weduwe van Kemrike alhier was uitgebroken. Op weinige oogenblikken stond de schuur, waaraan insge- lijks de woning was vastgebouwd geheel in brand. Eene kalf'dragende koe is in de vlammen omge- komen en bet zoogenaamd „rund," dat half ver- brand uit de vlammen was gehaaldis men ver- pligt gewecst heden af te waken. Door de hulp onzer spuiten die er alle drie zeer spoedig bij tegenwoordig waren begunstigd door het stille weder is de brand tot de schuur met het graau en hooiwat er in wasbepaald gehleven van het huis zijn slechts de deuren die in de schuur uitkwamen verbrand. De oorzaak van den brand is onbekeud en naar wij vernenien is do schuur en het vee tegen brandschade verzekcrd. In de vorige week heeft de regter com- missaris met den officier van justitie eu de sub stituut griffier, zich begeven naar Ossenisse ten einde in loco onderzoek te doen naar in de vo rige en deze maand plaats gehad hebbende bran- den, waaromtrent bet vermoeden is gerezen dat die aan kwaadwilligbeid moeten worden toege- sohreven. Onlangs las men in dit blad, dat er in de gemeente Zuiddorpe een grindweg zou wordenaan- gelegd in het volgende jaar in de gemeente St. Jan Steen wordt er thans cen gelegd en in den polder Stoppeldijk is er verleden jaar een gelegd en eenigen tijd geleden vernain ik, dat er sprake was in dezen polder het volgende jaar weer een aardenweg in een grindweg te herschapen. Lamswaarde echter dat tot de wijd uitgestrekte gemeente Hontenisse behoort, ligt geheel verge- ten, wat aan betreft de communicatie over den uitmuntend gelegen provineialen weg van Hulst naar Walsoorden, waarvan het op een geriugen afstaud is verwijderd. Was bet ook niet moge lijk van hier een grindweg te verkrijgen over den zoogenaamde Hoefkensdijk naar den even- gcuoemden, provineialen weg, waaraan tocb eene zoo groote behoefte is Deze behoefte wordt nog des te beter gevoeldwanueer men in aan- merking ueemt, dat bet een dorp is, voorzien van kerk, school als anderszins en bet is scbier van de zijclen Hulst of Walsoorden niet te ge- uaken. Nog deze week zag ik een wagen (lie slechts met een halve last was geladen, naar dit dorp rijdeu met 3 paarden bespannen, terwijl 2 er op het grootste gemak over den provinei alen weg mede voortgingen. De gemeente Hon teuisse is, in de laatste jaren met bare wegen veel vooruitgegaan en zou er uu voor dit kleine ge- deelte ook geen kans zijn We spraken straks over den Hoetkensdijkmisschien waren er ook nog wel andere verbinding te vinden. We bopen weldat hierop de aandaeht tocb ook eens zal gevestigd worden aangezien wij gezien hebben dat er om dit dorp nog al wordt gedacht, ten bewijze hiervan kan strekken den in 1868 gelegdeu grindweg naar deKrnispol- dersche haven waaraan een zeer groote behoefte ^estond. De Tijd verneemtdat de kerkvoogden van Nederland zich bij gezamenlijk ad res tot Z. M. den koning hebben gewend, ter zake van het ge- weld op de regter. der katholieken door het Flo- rentijnsch gonvernement te Rome en de kerke* lijke staten gepleegd, zich beklagende, dat aan- slagen als daar hebben plaats gehad, alle regt en maatschappelijke ordc omvenverpen. Men schrijft uit Utrecht De pokken epidemie wii onze gemeente maar niet verlaten. Het getal der aangetasten bedraagt zelfs c. a. 400 en ofschoon de sterfte wel niet zoo erg is als men uit dit aantal zieken zou nfleideu zoo is toch het cijfer der gestorveno hooger dan anders. De lange duur der epide mie wordt aan de verwaarloozing van alle voor zorgen door velen en aan veler afkeer van de inenting toegeschreven. Op advies van den ad junct inspecteur hebben burg, en weth. thans in eene publicatie de vaccinatie en revaccinatie aan- bevolen en tevens eene wanrschuwing tot do burgerij gerigt om de verspreiding niet door onvoorzigtigheid of roekeloosheid in de band to werken. Thionvilledat eerst een wapenstilstand schijnt verzocht te hebben, is, zooals men weet bezweken. De stad moet vreeselijk geleden heb ben aangezien ze geen bnitenwerken had. Do buit door de overwinnaars behaal 1, is zeer aan- zienlijk. La F6re heeft gecapituleerd, na twee dagen aan het bombardement weerstand geboden to hebben. Zeventig stukken geschnt vielen ons in handen, terwijl 2000 man Franschen gevangen werden genomen. In den nacht van 26 op 27 bebben de forten van het zuideiijk front van Parijs een hevig vuur onderhouden. Volgens officieel berigt uit Tours heeft gis teren een veldslag plaats gehad tusschen Villers, Bretonneux en Saleux. De slag nam aanvan- kelijk een gunstige wending voor de Frausehe wapeus en werd tot den namiddag ten 4'/s ure met goed gevolg geleverd tot dat de Pruissen er met overmagt en gestennd door ecu ontzag- wekkende artillerie, in slaauden de onzen te Vil lers Bretonneux aan het wijken te brengen. El ders bebben wij ouze positien weteu te behou- den. De Pruissische strijdkrachten worden op 30,000 man geschat. Aan de Ind^pendance wordt uit Amiens gesc'nreven De strijd is begonnen. De kanonnen bulderen om ons been. Van nacht hebben ongeveer 25,000 man onze stad verlaten, oin tegen den vijand op te rukkeu. Volgens de militairen rap- porten waren er ongeveer 30,000 Pruissen van lloye tot hier geposteerd. In de buurt Van Domart bebben reeds gevechten plaats gehad. Die plaats moet sterk geledeu hebben. Voorposten gevechten werden geleverd te Albert, een spoorwegstation tusschen Arras en Amiens. Men verzekert dat onze troepen 300 5 500 gevangeuen hebben ge. maakt. Uit Moreuil is maandag jl. te Berlijn het volgend officieel berigt outvaugeu„Gisteren is tot in den avond door de armee een zege- vierende slag geleverd tegen de voortrukkende vijandelijke noorder ariuee. De vijaudt'lijke troe pen, veel sterker in aantal dan de onze eu goed gewapeudwerden met verlies van eeuige duizeude mansehappen naar de Some en de verschanste positie bij Amiens terug geworpeu. Een vijandelijk marine bataillou werd door bet 9e regiment huzaren nedergesabeld. Ons eigeu verlies is niet onaanzienlijk." Uit Metz wordt van 21 jl. gemeld dat dien rnorgen in het fort Plappeville een kruidmaga- zijn in de lucht is gevlogen eeuige personeu Per drie maanden binnen Neuzen1,— m m m franco door het geheele Kijk1,25 m geheel Belgie.1,40 Enkele nommerg0,05 Men abonneert zich bij alle Boekhaodelaars, Postdirectcaren en Brievenbubhoadera. BIJ 0,40 0,10 Van 1 tot 4 regela Voor elke regel Ailvertentien gelieve mea aaD Jo Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond <5 ure. SBHE3JSJK*a SPOORWEG- NEUZSW-MECHELEN'.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1