ALGEMEEN No. 575. Zaturdag 26 November 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche bemten. IluitenSaiidsche beri^ten. O ABONNEMENT. VERSCHIJNT elk en Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II OK T C M P. te K^uscii, ADVERTENTIEN. BURGEMEESTER eu WETHOU- L)ERS van fMeuien zullen op Woensdag dun 7 Decembek 1870 des morgen s ten uegon ure, op het gemeente- rnadlniis aldaarin het openbaar bij cnkcle inschrijvingver|)aehten J let oplialen van beer-, ascli en vuilnis en het reinigen tier rioolputten en sledego- ten alles in tie kom dier ge meente, voor den tijd van vijf jaren, ingaande den 1 .Januarij 1871. De voorwaarden der verpaehting liggen van af heden ter iuzage en inlichtingen zijn te be- komcn ter gemeeute-secretarie. N f. uzes, 25 November 1870. Burgemcestcr en Wethouders voornoemd J. A. van BOVEN. De Seeretaris J. DIE L EM AN. Jr*olitiek: Overzigt. Op den 25 Februarij van het jaar 185G ver- '/.amuiden zich op de eerste verdieping van het hotel van buitenl. zaken te Parijs, de vertegen- woordigers van OostenrijkFrankryk, Groot- Brittanje, Rusland, Turkye, Sardinie en Pruis- sen, om de vrede van Europa, op de hereids aaugejioiuen grondslagen, te herstellcn en op den 1 April van dat jaar, wterd na bijkans onover- komelijke moeijelijkheden, na het aan de kustcn der Zwarte zee aangerigte gruwelijke bloedblad, de ovcreenkomst geteekend, waarbij het magtigo Rusland, dc strenge en boogbartige keizer Nicolaas bet boof'd boog voor de vereenigde kracbten waarmede men hem was aangevallcn. Men vergat hierbij ecbter 66n ding, dat de getemde leeuw zijne boeijcn de eerste gelegenheid de beste verbreekt. liuslands bouding dezer dagen is een natunrlijk gevolg van bet met bet mes op de keel in 1856 gepleegde onregt. Na jioleon III, de groote drijver derKrim expeditie, met zijn nevenknie, Engeland, en ook de overige potetaten, waren niet weinig verblyd, dat de bagchelijke omlerneming tot zulk een guUstig einde bad geleid. De ervaring bad geleerd dat men te doen bad gehad met een vijand, die alleeu door overmagt en eene ontwikkeling van nog nooit gekende oorlogsmiddelen, tot de ein- delijke overgave van bet sterke Sevastopol was gedvvongen. In die ervaring van 185G, ligt de hoop voor afwending van den nieuwen Oosterscben oorlog. Niet gemakkelijk zal men tot een tweede Krim-expeditie overgaan, ten minste nu de groote steun, Frankrijk, daaraan ontbreekt. Mogt John Bull in de laatste dagen al eens op de oorlogstrompet blazen, er beginneu zich reeds voortcekenen op te doen, die aan ccne vredeliovende oplossing doen gelooven. In Engeland verheffen zich tal van gezag- bebbende stemmen tegen het nemcn van een overijld besluit. Ook moet lord Granville aan de diplomatieke agenten verklaard bebben, dat Engeland vooralsnog slecbts maatregelen van voorzorg neemt, en eerst dan een beroep op de wapeneu zal doenals de schending van bet trnctaat van 1856 door Rusland beboorlijk zal zijn geconstateerd. Voorts moet bet kabinet van Florence ten stelligste geweigerd bebben, zich bij Oostenrijk en Engeland aan te sluiter. tot bet doen van een diplomatiekcn stap tegen Rusland terwijl eindelijk ook de Weener dag liladpers en de Duitsche vooral op gematigdheid I begiut aan te dringen. J Ayordt nit Parijs door de naauwe insluitlug weinig of niets vernomen, de tijdingen nit bet biunenland worden met den dag belangrijker. Het scbijnt dat de Duitscbers bet voornemcn bebben liet Loire leger te vernietigen, zooals dat met Mac Million en Bazaiue is geschied. Groot zijn de strijdkrachten, die tbans tegen dat leger oprnkken. De operaties zijn begonnen met bet bezetten van Drenx. De luitenant geueraal von Treskow beeft de mobiele gardes nit den omtrek van 'tstadje verdrevenwaarbij de Franscben 60 dooden en gekwetsten verloren, en vrijdag heeft de grootbertog van Mecklenburg bij Cbateauncuf nogmaals met goedeu uitslag tegen do Franscben gestreden. De Fransche troepen, die hier veck- ten, zijn vvaarschijnlijk de korpsen onder bevel van de K6ratvy, die in den Mexikaanschen oorlog reeds zich heeft ondersckeiden, en 't eigenlijke Loire-leger is tot nn toe nog niet verontrust. Voor deze armce dreigt het grootste gevaar uit lict zuiden. Prins Frederik Karel scbijnt zijne beweging naar Lyon te bebben gestaakt om naar 't noorden op te rukken. Met Parijs gaat het als met Metz dan eens beet het, Parijs zal zich binnen weinige dagen overgeven, dan weder leest men dat er nog overvloedige voorraad is bet twee of drie mann- den vol te houden. Wij gelooven echter dat het Fransche bewind nu reeds eene groote teleur- stelling ondervindt. Men had stellig verwacbt dat het ongunslige weder den vijand zou nopen zijne talrijke legerbenden onder audere besckut- ting te brengen, dan de legertenten om Parijs, en inderdaad is bet geen gering bevvijs van de bekwaamkeid en zorg der Duitscbers, dat ze zulke uitgebreide legerbenden in bet weer der laatste dagen nog beboorlijk weten te huisvesten te -ontkennen is bet ecbter niet, dat duizenden Dnitschers wegens al te groote ontbering om- komen, zoodat zelfs von Bismarck zijne land- genooten tot geduld moet aanmanen, omdnt bet eens begonnen werk nu tocli ten einde gebragt en niet vruchteloos mag worden losgelaten. o PER TELEGRAAP. NliddeFbiii'jg, 25 November. Ileden beeft de aanbesteding plants gebad van Het maken van verdedigingswerken aan de oevers van de calamiteuse polders Margaretba, Kleinen Huyssens en Walsoorden, met de leve ring van al de daartoe gevorderde bouwstoffen en arbeidsloonen, en zulks in 3 pereeelen, waar- van aannemers zijn geworden 1. Margaretbapolder, de beer J. Filis te Vlis- singen, voor 28948 2. Kleinen Huijssenspolder, de beer D. Tholens te Neuzen, voor 1628 3. Walsoorden polder, de heer D. Tholens te Neuzen, voor 15983. Nog beeft de aanbesteding plants gebad van llet bouwen van drie sluisknecktswoningen en een magazijn bij de Oostsluis te Neuzen en van vijf sluisknechtswoningen en een magazijn bij de beneden scbutsluis van het kanaal te Sas van Gent, waavvan de minste insckryvers waren le perceel de beer v. d. Brink, voor f 12885 de daavopvolgende inschrijving was van den beer Verkuijl Quakkelaar, voor 13979. 2e perceel de heer v. Wijk, voor 18990 de daaropvolgende inschrijving was vau den heer Verkuijl Quakkelaar, voor 20777. Men schrjjft uit Middelbujg, 21 November. Heden morgen omstreeks 5'/^ iiur is de tweede ontvlugte uit de gevaugenis alhier gevonden eu aangehouden. Simon Jacobus Geldof, oud 32 jaar, gekleed als poldenverker, ging den agent Tazelaar voorbij, en elkander met goedeu morgen groetende, kwam het den agent voordozen persoon te kennen zekerlijk door zijn spraak. IIij ging hem acbterna, baalde hern in en vroeg zijn naam. De man zeide Meenwse genaamd te zijn, docb de agent zeide beslist wegneen man gij zijt de mijne. En.... Let was geuoemde Geldof. Een groot aantal leden der tweede kamer, beboorende tot de liberate partij, zijn 11. dingsdag te 's Hage bijeengekomen oin te overwegen wat bun te doen stond in den tegenwoordigen poli tic k e n toestand des lands. Daar bet inmiddels bekend werd dat het Z. M. behnagd had de heeren Foek en Brockx te be- lasten met de zamcnstelling van een kabinet, bebben zij geen besluit genonten. Naar gemcld wordt, kunnen de trekking- lijsten der pryzen voor de verlotiug der werken van kunst en smnak ten beboeve vanbetRoode Kruis niet eer gereed zijn dan over 2 A 3 weken en zal van de bonders van loteu zoolang geduld moeten gevorderd worden. Naar men uit Utrecht meldt, beeft graaf van Zuylen van Nyevelt, die aldaar dezer dagen een liuis gclmurd bad en den winter scheen te willeu doorbrengen, van wege den koning last gekregen, om zich onverwyld naar zynen post iD Rusland te begeven. In de vorige week is bij bet delven van meekrapwortelin den Onrustpolder te Camper- laud, eene bom opgedolven. Het ijzer was zoo door de roest verteerddat de bom door 66n slag met de spade werd verbrijzeld. Hij bevatte een houderd drie en-zeventig loo- den kagels zwart van kruid. Waarscbijnlijk is die bom daar (toen nogschor) in 1812 geworpen. Eenige katholieken de heeren H. van Reek, voorzitter, Th. J. II. Borret, ondervoorz., Diert van Mejisant, penningm., C. J. M Botte- manneJ. Th. v. BrusselJ. G. de Bruijn J. B. Nolet, en J. J. W. v. d. Biesen seer, hebben zich vereenigd tot eene vereeniging tot bevorclering van katholiek bijzonder onderwijs. De commissie wil door particuliere kracbten katbolieke bijzondere scholeu oprigten en vraagt medewerking. Dezer dagen bad te Wierden een komisch jagtavontunr plants. De persoon van J. K. na- melijk 'savonds bij manescbijn bezig zijnde op ecu baas te passen, zag dien eindelijk aankoraen. Hij Reboot, schoot nog eens, en bad zooals hij te laat merkte, zijn eigen varken doodgeschoten. - Te Bunne en Winde is eene boofdonder- wijzersplaats vacant die een tractement van niet minder dan f 200 oplevertVoorzeker zal die plaats in eene gemeente waar men zbozeer door- drongen scbijnt te zijn van het beginsel van vraag en aanbod, spoedig vervuld zijn! Op de zon vertoont zich thans eene zonne- vlek van zoo groote afmetingen, dat zij reeds met bet ongewapende door een donkerge- kleurd glas beschermd oog kan worden waar- j genomen. Houdt men een stnk bordpapier waarin een ronde opening van twee of drie millimeter middelljjn is gemaakt, voor de zon en vangt men de stralen, die door de opening gaau, op een wit papier op, hetwelk op drie of vier meter afstand van het bordpapier is geplaatst, dan kan men in bet zonnebeeld, dat aid us op bet witte scherm ontstaat zeer duidelyk de zonnevlek onderselieiden. Zij bevind zich tbans in bet noordwestelijk vierdedeel van de zon en is dus in bet omgekeerde zonnebeeld op bet scberm in bet onderste regtsebe vierdedeel zigt- baar. o i^elzaete, 24 November. Sedert eenigeu tijd rijzen er gegronde klagtcn op onder de kleine schippois die bet kanaal van Neuzen bevareu, no[rcus de vvillekeiirige handelwijs waar- aan zij van wege de sluisbedionden te Sas van Geu.t blootgesteld zijn. Deze maunen sehijnen zich in te beelden dat bun, ter oorzaak der ziekte van liunnen meester, alles toegelaten is. Zoo gebeurt bet niet zelden dat de kleine schepen twee a drie uren moeten liggen wachten alvorens er gesebnd wordt, ten ware de schipper zoo slim, of eerder zoo goed ware eenig drinkgeld of wel eenige borrels ten beste te geven. Het scbijnt nogthans dat gezegde manneu op dit punt bunne pligten wel kennen, aangezien desloom-, steen- of andere groote schepen nooit aan die onge- makken blootgesteld zijn. Hopen wij dat deze voldoende zijn zal om dien staat van zaken te doen opbonden en den dienst in zijneu normaleu staat te berstellen. Een Fransch officier vroeg aan een Belgi- scben „waartoe bebt gij liedeu tocb een leger? Och, eeuvoudig om Franscben gevangen te ue- men, die op ons gebied vlugten voor den vijand." Een Fransch soldaat zei tot een Belgiscbeu „Wij zijn ziudelijker dan gij." Ja, dat koint omdat wij nog niet, zooals jelui, door deFruis- sen zijn al'gescbuierd." De Moniteur zegt, dat bet Loire-leger te sterk is, om door de korpsen, die zijn vleugels bedreigen omsingeld te worden. Het blad zegtdat do vijand zonder groote onvoorzigtigheid niet al te spoedig naar Mans of VendSme kan optrekken beide plaatsen zijn goed verdedigd. Wat von Werder betreft zegt de Moniteur er is een voldoende strijdmagt0111 hem don weg te versperren. Bij de outzaggelijke duurte der levensmid- deleu wordt te Parijs tbans van alles verzonucu om in de voeding te voorzieu. Zoo laat ineii bet bloed in de slagthuizen niet meer vvegloopen, maar wordt dit gebezigd voor bloedworst, waar- van dagelijks 8000 pond wordt verkocht. Het ossen- en schapenvet wordt gedistilleerd, zoodat bet zijn sterken smaak verliest, en in plaats vau boter gebruikt. Van lever, bloed en rijst wor den sinakelijke pastijeu gemaakt. Het merg uit de beenderen wordt toebereid. Dat men ook de dieren uit de acclimatietuin beeft geslagt eu als voedsel gebruikt, en die uit de menagerien, om bun geen voedsel meer te geven, is reeds geraeld. De heeren aten dagelijks per kop meer dan verscheidene mcnscben te zamen. Een Duitseb soldaat voor Parijs stond op schildwacbt en bad juist een brief van huis ge kregen. Zijn lust om dien te lezen uiet kunnende bedwingen, brcekt bij hetn opeu eu venliept er zich z66 in, dat hij oor noch oog meer beeft voor 't geen er roudom hem voorvalt. Eeusklaps hoort bij een gedruiscb slaat de oogen op eu ziet den koning met den kroonprius voor zich. Vaa schrik laat bij den brief vallen eu niaakt de ge- bruikelyke militaire eerbewijzen. „Wel" zegt de koning vriendelijk, „eeu brief van je liefje „Neen, sire van mijn vader," antwoordde de sol daat, die een berisping gevreesd had. „Magik hem lezen, of staan er geheimen in," vraagt do koning verder. De soldaat reikt den brief over aan den koning, die nu zijn omgeving voorleest over veertien dagen boudt uw zuster brniloft wij alien zullen u dien dag met smart missen 't nieest spijt bet nwo oude moeder dat zij u bier niet zien zal. Maar dat is niets houwt maar flink op de Franscben in, opdat dien kerels spoedig de groote mond gestopt wordt," euz. De koning geeft den brief terug en rijdt verder. Niet lang daarna wordt de soldaat afgelosteu krijgt 14 dagen verlof om op kosten des konings in zijn vvoonplaats, Stargard in Mecklenburg, bet buwelijk zijuer zuster bij te wouen. - Zulke kleine trekken verzekeren den koning de harteu zijner soldateu. Per (trie maanden binnen Neuzenf 1,_ franco door het gehecle Rijk1,25 geheel Belgie.1,40 Enkele oomraera0,05 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Poaldireetenren en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien gelieve men aan do Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avoiid 6 ure. PjUmhb*. na,>

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1