ALGEMEEN No. 574. Woensdag 23 November 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche beri^ten. Buitenlandsclie berigten. ABONNEMENT. VERSCniJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) B O 1 T C O 13 1*. it? Keuzfii. ADVERTENTIEN. Wie gcnegen zijn to vervullen de betrekking van fiUL/fOlM- DEIIW1JZER aan de open bare lagere scbool te Hoek worden verzochtin persoon of met franco brieven en ondcr overlegging van de noodigc bcscheidenten spoedigste zich te wenden tot den Burgcmcester dier gemeente. Ue nan de betrekking verbonden jaarvvedde bedraagt f of wanneer de titulnris be- voegd is onderwijs in de Fransche tn.n.1 te geven f 4r»< XJolitieli Overzitrt. Ilct jaar 1870, onder zoo hoopvolle voornit zigten voor den Enropeschen vrede bcgonnen nadert zijn einde onder nog steeils vermeerende verwarring en ournst. Staart Euro pa met ouaf gewcnden blik op bet groote drama in Frankrijk gespeeld ook in het oosten dreigt wcderoin de alarmkreet des oorlogs. Ruslandin 1856 door de vereenigde magt van vijf mogendheden gekortwiekt, schijnt van de tegenvvoordigc gebenrtenissen gebruik te willen maken, zich van de hem tocn door overmagt aan- gelegden kwellenden band te ontslaan. De Zwarte zee, toen ter tijd tot ueutraal gelded verklaard, waarin Rusland en Turkye slechts eeu gclijk en benerkt getal oorlogschepen mogfen onderhouden, wenscbt Rusland weder vrij en het lieeft bet des betreffende contract lonneel op- gezegd. Geen groote mogendbeid, dus zegt Ruslands eerste staatsministerkan die baud duurzaam dulden. Die taal van Rusland heeft ecne groote sen- satie verwekt, vooral in Engelandtbans nu Frankrijk magteloos is, naast Turkye, de eerste belunghebbcnde in de vruchteu van den Kriru- oorlog. Engeland heeft zich dan ook luide lateu hoo- reu tegen deze Russiscbe eiscb. Wat zulleu hiervan de gevolgen zijn Nog bestaat de hoop dat dit spook voor de reeds oo outroerde Europesche maatschappij zal worden verdreven nog hoopt men dat door onderlinge overeenkomst de dreigende zaak zal worden !>e- vrcdigd. Zoo nietwaar dan het eind want daardoor zou bijkans gausch Europa in ecn vin nigcn oorlog worden gewikkeld. Engeland, Italie, Oostenrijk en Turkye, alien, als deelbebbers aan den Krirn oorlog zijn er aau verbonden en zoo zal dan de oorfogsvlam zich over bijkans ganscb Europa verspreiden. In de afgeloopen week bad op bet oorlogs- tooneel weinig beslissemls plants. Het Fransche Loire leger schijnt op zijne bij Orleans behaalde laauweren te rusten eu tot nog toe is ook de verwaehte groote uitval uit Parijs, waarvan Trocbu zooveel verwaehte, niet geschied, althans met geen gunstigen uitslag. De telegraaf decide gis- teien een berigt van deu koning van Fruissen aan de kouingin medewaarbij word medege deeld dat de hertog van Mecklenburg den 18 dezcr den vijand bij Dreux over zijne ganscbe linien had terng geworpen, Dreux hernomen, vele gevangeuen gemaakt en den vijand tot bij La Mars achtervolgd had. Van ontzet dus nog geen sprake. En inmid- dels wordt de toestand der Parijzenaars met deu dag benarder. Eene dame schreef: Eindelijk beb ik mijn tegenzin tegen bet gebruik van paardenvleesch overwonncnwant alleen van rijst en meel te leven, gaat toeh ook slecbt, te meer vvijl de rnelk met den dag scbaarseber wordt. Mijn melkboer die mij tot dusver nog voorzag, heeft mij aangezegd dat binnen weinige dagen bij zijne getrouwe bediening, wegens gebrek aan voeding voor bet vee, zou moeten staken. Het dagelijks rantsoen van het vleeseh is per persoon van een ons op een half ons verminderd en versehrikkelijk is de aandrang op de bepaalde uren bij de slagerijen, zoodat men in gevaar is door bet gedrang te worden ver- pletterd. Eeinde'ijk dan bebben de Spaanscbe cortes een koning gekozen en met 191 fegen 120 stem- men aan den hertog van Aosta de kroon opge- dragen. Daar deze vorst zich bereid heeft ver klaard haar te aanvaarden ook zonder dat de bevolking door een plebiscit haar gevoelen over deze keuze te kennen gaf, kunnen we ttians bo ven alien twijfel verbeven achten dat Spanje een koning heeft. De gekozen vorst, Arnadens Ferdinand Marie, hertog van Aosta, is de tweede zoon, bet derde kind van Victor Emanuel, koning van Italie. Hij vverd den 30 Mei 1845geboren en htnvde op denzelfden datum van 't jaar 1867 met de oin hare knnde beroeinde prinses Maria dal Pozzo del la Cisterna. Uit dit hnwelijk werd den 13 Januarij 1869 een zoon geboren, de hertog van Potiilles. Bij de afkondiging van bet be- sluit der cortes beerschte er te Madrid eene op gewondene stemmingmaar ongeregeldheder. kwamen niet voor. Rekent men, dat 25 bladen, alleen in de hoofdstad, de candidatnnr van den hertog met alle kraclit bebben bestreden brengt men zich in herinnering de beftige verontwaar diging, die de republikeinsche partij aan den dag heeft gelegd over, wat ze noemde, de machia- vellistische politick van Italic denkt men aan de getrouwe aauhangers der tallooze partijen, die Spanje in deu laatsten tijd verscbenrd bebben, waarlijk, dan zien vvij voor den jongen vorst niet veel vrengde en voor Spanje weinig vrede te gemoet. Wie weet hoe lang het gezag der kroon met de wapenen zal moeten gehaudhaal'd worden. H Het Ilaudelsblad wil wetendat de beer vaD Reenen niet geslaagd is in bet zamenstellen van eeu miuisterie, eu dat thans de beer Fcck daarmede belast is. Daarentegen meldt het Vaderland, dat de heer van Reenen eene conferentie heeft gelnid met deu heer Pijnappel. INeuzen, 21 Nov. Gisteren namiddag omstreeks 5 lire had nabij bet Spui gemeente Axel, een treffend ongeluk plaats. Dearbeider Berkmoes, gezeten op eene wagen met kolen geladentrachtedaar de paarden op bol warenvan de wagen te springendock viel zoodauig met bet hoofd op de steenen dat bij des avouds ten 9 ure aan de gevolgen overleed, eene vrouw met kind ualatende. llulst19 November. Verleden dingsdag gaf onze stedelijke harmonic alhier een concert ten behoeve van „het roode Uruis". Tot onze groote spijt moeten we berigteudat dit zeer weinig bezocbt wasvvij zeggen tot onze spijt. eerstens om bet groote doel, wat met dit concert werd beoogdeu tweedeus omdat som- migen onzer stadgenootenonzes inzieus. eeu bewijs gevendat zij de leden onzer sehoone harmonie al heel weinig aaumoedigen. Want we kunnen begrijpen, dat bet alles bebalve aau genaam moet zijn en voor de kapelmeester 611 vour de verdere werkeude leden, dat men voor zoo een betrekkelijk getal toehoorders stukkendie men met alien ijver heeft aangeleerd en daarvoor expresselijk lieeft vervaardigdmoet uitvoeren. Te meer vervvouderde ons bet ijeriug getal aan- wezigen omdat we menigmaal klagteu bebben geboord dat de harmonie te weinig cou- eerten gaf. Is dit nu consequent Wij geven dit ecus in ernstige overweging. Maar ecre zij dan toeli aan alle werkende leden der harmonie, die hunnen ijver bebben getooud zij verdieneu ten voile onze dankbaarlieid, dat ze den bloei der harmonieinderdaad ecu sicraad onzer stad -trachten te bevorderen wij bopeu dat innige zelfovertuigiug van wel te Leblicn ge- daan hen ondanks de weinige aanmoediging, zal aansporen om op bet ingeslagen pad voort te gaan. En wat onze verdienstelijke kapel meester. de heer P. dcPauw. betreftwij ken nen hem to goed om niet overtuigd te wezen dat liij zich door niets zal laten ontmoedigen. lieeft bij voor zijne muzikale talenten den dank van Z. M. onzen geecrbiedigden koning onUan gen wij hopen dat a 1 onze stadgenooten ook weldra zijne verdiensten znllen erkennenen dankfjaar znllen wezen voor de moeife die hij zich in het belang onzer scboone harmonie ge troost. Sas van GJ-ent, 19 Nov. Gisteren mr>r- gen omstreeks zeven uren, werd in het kanaal alhier dnjvende gevonden het Ijjk van J. v. M. oud 84 jaav; waarschijnlijk is hij den vorigen avond door de diiisternis misleid, in het kanaal gevallen en nlzoo verdronken. In den nacht tnsschen II. zondag en mann dag, heeft een onderofficier van het 3e regement infanterie, te Vlissingen in garnizoen, van de straat twee schoten door de vensters eener herberg gelost, bljkbaar met bet plan om 5f het meisje dat in het buffet stolid, 6f een roeijer van het loodswezen, die zieb in de nabijheid daarvan bevond, te treflfen. De eerste is ongedeerd ge- bleven, maar de tweede werd doodelijk getrofFen. De dadcr is in verzekerde bewaring gcnomcn. IIij bad, naar men verhaald, geruimen tijd in de herberg doorgebragt, daar ongenoegen gehad en was toen naar de kazerne gegaan om zijn geweer en patronen te halen. Wraakzncht schijnt de aanleiding tot deze daad geweest zijn. Men schrijft oris uit Hansweert dat dit plaatsje een gocde toekomst te gemoet gaat. Dit jaar is reeds veel gebouwd, waaronder eene kerk voor de R. katholieken. Daardoor evenwelont staan meerdere beboeften waaronder eene ver- aiulei ing in bet postwezenaan eene bus aan de oostzijde van bet kanaal is groot gemis, uithqofde bij donker en regenachtig weder in ver- band met de in aanbouw zijnde nieuwe sluis werkeu, de geplaatste niet te genaken is. Eene groote verbetering (zoo men zegt, reeds door den postdirecteur te Goes voorgesteld) zou mede ontslaan indien de postronte in plaats van over Kruiningen, nu naar Vlakekon gerigt worden dm den bandel en de scheepvaart te gemoet te kpmen. Niet minder wenschelijk is dit voor de kantoren der in- en uitgaande regtenalsmede voor die der expediteurs. Wat boven alles wenschelijk is, is eene scbool. Minsteus 60 kiuderen zouden bier behoorlijk sebool kunnen gaan die nu daarvan verstokeu ziju vooral des winters, wanneer zij, door den verreu afstiiud 't z j uaar Ki'uiuingeu of Schore, en de bijna on began u bare voetpaden moeten te buis blijveu. Voor het schoolverbond eu com- missieu van toezigt op het schoolgaan der kin deren bestaat dus bier nog eeu vruchtbaar veld ter ontginniug. Wij veruemen dat sedert eenige dagen iu de kazerue te Gouda een billart is geplaatst waarvan door de militairen tegen betaling van 3 ct. per partij kau worden gebruik gemaakt met dien verstande dat de lagere rang steeds boven de boogere aanspraak heeft om die uitspan- uing te genieteu. Veel wordt er geroepeu, dat men de kazerue gezellig moet maken voor hen, die daarin moeten woneu en daarom zal door velen dit berigt met genoegeu worden veruomeu. In de. varkensoeieteit te Kampeu had 11. maandag niorgen de volgeiide koop eu verkoop plaats. Eeu iugezeteneu bad vrijdag op de inarkt te Zvvolle een koe gekoebt voor f 162. Een koopmau iu veeK. G. nam het beest over vvaarop de spekslager 8. van laatsgemelde bet beest vvilde koopen op voorvvaarde, dat S. de eerste 50U otide ponden voor niet zou hebben en eike 5 ued. oueen daarboven zou betalen met drie gulden, llet lieest werd geslacht en be- vondeti 79 oude ponden bovon de 500 te wegen, zoodat S uiettegenstaande hij 500 ponden om niet bad voor het overige toeh nog de som van 237 mogt betalen. Op den stal van deu beer B. Greeve, land- bouwer te Zalt Bommel, heeft eene merrie twee levenlooze veulens geworpen, welke aan elkan- der gegroeit waren en dus als het ware t^n ge- heel uitmaaktenniettegenstaande de werping ontijdig plaats had, zijn de veulens welgesehapen ze hebben de grootte ongeveer van eene geit. Om de merkwaardigheid van het exemplaar is het door den rjkveearts den heer Beins, naar de veeartsenijschool te Utrecht opgezonden. Als een bewijs, dat men niet genoeg tegen opligterij op zijn hoede kan zijn, diene het vol- gende. Voor eenige dagen vervoegde zich een koopman in manufacturen bij R. R.koopman en kastelein te Leens. Eerstgenoemde gaf voor een Dnitscher te zijn en vertelde schreijende, dat hij drie broers in Pruissisehe dienst had, waar van twee voor Metz gesneuveld waren en de derde nog in leven was. Ook hij zon zich gaarne daarheen begeven maar had geen reisgeld en wilde daarom zijn pak verkoopen. Kort na hem komt een ander heer bij R. Ook aan deze ver- teld onze gewaande Dnitscher zijne omstandig- beden en wekt daardoor diens medelijden op zoodat hij hem het pak afkoopt voor f 65. Do kooper had echter niet zooveel geld bij zich maar indien de heer R. het hein won voorschieten dan zou hij des anderendaags van Ulrnm, waar hij gelogeerd waskomen om het pak te halen en II. het geld te geven. R. leent het geld en kooper en verkooper vertrokken. Tot nog toe heeft de kooper het pak niet gehaald dat bij nader onderzoek bleek goederen te bevatten, die oogenschijnlijk nog al goed waren, maar op de keper beschouwd weinig waarde hadden. Het volgende uit eene correspondentie van Gent Gisteren bij den consul generaal van Prnissen alhier zijnde, arriveerde aldaar mevrouw Le Boeuf om een reispas voor Duitsehland te erlangen om haren man in krijgsgevangenschap te volgen. Zij zag er ganscb niet treurig uit zoo als ik venvacht had van de eehtgenoot van deu onlangs gevallen minister van oorlog en chef van den generaleu staf van Frankrijk toeh repte zij geen woord over deu oorlog. Sedert een Stal dagen; zoo meldt een Door- niksch blad, brengen de treinou van Brnssel naar Ilijssel ons eene aauzienlyke meuigte soldaten die te Metz zijn ontsnapt en weder naar Frank rijk trekkeu; daarouder zijn tal van hoofd en audere offieieren. Deze reizen echter uiet in groot teuue, maar alle vermommingen wordeu door ben aaugenomen om aau de Prnissen te outsuappen. Talrjjke familien ontvlugten daarentegen ook Frankrijk, uit vrees voor de aaukomst der Duit- sebe troepen in bet Noorden. 0. a. ziju uit Frankrijk te Doornik aaugekomen twee groote diligences, waarin zieb eeu 50tal meisjes bevon- den, alien op dezelfde vvijze gekleed, en verge- zeld van eenige geestelijke zusters. Dit was waarschijnlijk een pensiouaat, dat voor overrom- peliug de vvijk nam. Dit sehouwspel deed het hart van de ouverscbilligsteu iueeckrimpen. De FranQais meent dat van de Duitschers in de geveehteu van 9 en 10 jl. die tot re sultant hadden dat zij Orleans ontruimden eu de Fransc.hen die stad weer bezet hebben niet minder dan 10,000 man buiten gevecht zijn gesteld. Achttieu honderd man bebben zij aau krijgsgevangenen verloren. Ook de Moniteur zegt, (tat de slag bij Bacon dezen naam geeft bet blad aau bet gevecbt veel gevvigtiger schijnt te zijn dan menaanvan- kelijk gedacht bad. De verliezen aan doodeu en gekwetsten, bij die gelegenbeid door de Duit schers geleden, wordeu echter door bet blad eeuig- zins lager, eu wel op 6000 man geschat. De iuwoners van Orleans bebben van hunnen kant ook 500 Beijereu, die niet tijdig genoeg de stad kondeu ontruimeu gevaugen geuomen. Per drie maanden binnen Neozenf 1, 9 m m franco door het gobeelc Rijk1,25 geheel Belgie1,40 £nkele nommeram o,f>5 Men abonoeert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regela 0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien gelieve men nan de Ultgcvers in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1