ALGEMEEN No. 573. Zaturdag 19 November 1870. 10de Jaarg. I?inneiilaii(lsclie berigten. liuitenlandsche berigten. ABONNEMENT. V E R S C IIIJ N T elken "Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure 1) 11 O X T CO M S\ te il'ciizcn. ADVERTENTIEN. JPolitiek Overzigt. Wierd in het begin van dozen oorlog door gansch Europa met groote spanning elk leger- berigt verwacht, hielden de groote gebeurtenis- sen aan Rijn, Moezel en Loire, nu reeds maan- den lang millioenen hoofden beziggewigtiger oogenblikken dan wij thans beleven, zijnerr.og niet geweest. Het oogenblik nadert meer en meerdat eene worsteling op leven en dood tusschen de twee magtigste nation van ons we reJddeel op banden is. Van den uitslag der gebenrtenissen in de nu volgende dagen, hangt bepaaldelijk de beslissing af, wie van beide natien den palm der overwin ning zal wegdragen. Met alien ernst bereidt men zieh aan weers- v kahten dan ook voor, met alien diepen indrnk verwacbt men aan beide kanten, wat de cerst volgende dagen zullen opleveren. l'arijs moet vallen nls er van buiten geene liulp komt opdagen en het schijnt dat de Fransche regering dan ook reeds bare ijverige bemoeijin- gen zoorerre bekroocd zietdat er thans in de provincien met alle kracht gewerkt wordt een leger zamen te stellen, dat met de bezetling van Parjjs zal zamenwerken, den vijand nit zijne linien tc verdrijven. Ofscboon dit leger nu bij Orleans een eerst succes heeft bchaald en den rnoed der Franscben niet weinig zal aanwakkerenstaat het niet te denken, dat de Duitschers dit leger gelegenheid zullen laten Parijs zooverre te naderen, dat het bezettingsleger daartloor in de insluiting van Parijs verhinderd zou worden. Veeleer mag worden verwachtdat het observatie corps van geueraal Tami kraehtig zal worden versterkt en de Fransche benden op een gegeven punt door cene verplettereude overmagt zullen worden ver- strooid. Van deze manoeuvre hangt de gansche uitslag af. Kitnncn de operatien uit Parijs en daar buiten op een gegeven tijdsiip tegelijk met kraeht ageeren, dan gaat bet Duitsche leger een hag ehelijk oogenblik te gemoet, zooals het missehien bij Worth noch Sddan gekend heeft. Intusschen wordt bet mislukken van den wa penstilstand door de groote meerdorbeid des Frau- schen volks innig betreurd. De bourgoisie is het soldaatje spelen hartelijk moede bet nienwtje is er af en de r.achten wor den koud. Bovcndien handel is handel en hoe aardig het wezen moge in uniform achter zijn lessenaar te zittenop den langen duur zijn talrijke koopers voordeeligerofschoon dan ©ok zoo roemrijk niet. Het verlangen naar vrede is algemeen. Bij de soldaten, ofschoon Trochu popnlair is onder hen, is het vertrouwen op zijn leiding niet groot. De mobielen en de boeren verlangen naar huis het vooruitzigt van kou te Hjden en gezouten vleesch te eten, terwijl de heldhaftige burgers in bun bed slapen en een smakelijk maal genietensehrikt hen af. De werklui wachten geduldig op een straatgevecht, hetzy tegen de Pruissenof des noods tegen ieder ander. Zij voereu nicts uitworden er voor betaald en zijn dus in een te goed kuineur om kwaad te willen doen. Het zijn alleen nog de roode republikeinen die den oorlog wenschen. Men verwacht zelfs dat binnen kort in Parijs de aandrang naar vrede zoo sterk zal zijn, dat de regering genoodzaakt wordt daaraan toe te geven. De heer Gambetta heeft zieh in persoon naar Orleans begevenom het Loire-leger geluk te wenschen met de herovering van Orleans. Hij heeft daarbij de volgende proclamatie tot de troe pen gerigt Uw moeduwe pogingen hebben de zege behaald. Frankrijk heeft zijn eerste vertroosting aan u te danken. Ik acht mij gelukkig n, ter belo<inlng daar voor, de erkentelijkbeid der natie te betuigen, welke de regering gedecreteerd heeft. Onder aauvoering van waakzametrouwe en waavdigo hoofden bebt gij de discipline cn de kracht teruggekregen en Orleans op den vijand heroverd met een entrain, die het kenmcrk was onzer otule troeoen. Gjj hebt getoond, dat Frank rijk volstrekt niet ten onder is gebragt door tegenspoeden welke het tot dusver in zijne his toric niet (gekend heeft. „Voorhoede van het land Gij zijt op weg naar Parijs. Vergeten wij niet, dat Parijs op ons wacht. Gij kent thans den vijaDd gij weet dat zijne superioriteit gelegen was in het groot aantal kanonnenwaarover bij beschikte. Als soldaten hebben de Duitschers noch uw moed r.och uwe toewijding. Gij hebt bet elan en de furie der Franscben herkregen, die ons het va- derland moeten helpen redden. Met znlke sol daten zal de repuhiiek zegevierend uit den strijd te voorschijn treden." Volgens den correspondent van het Daily News werd de sterkte van het Loire-leger op minstens 150,000 man geschat en was het, wat uitrusting en verzorging betreft, blijkens een schrijven uit Blois, in een goeden staat. De onderhandelingen van Thiers en den uit slag er van zijn bekend. Voortdurend echter verneemt men eenige ondergescbikte details. Zoo verhaalt le France, dat von Bismarck hem waarschuwde voor bet gevaar om, zelfs met de parlementaire vlagde linien te passeren, daar het oumogelijk was het schieten te doen ophou- den. „Elke depeche naar de voorposten," zeide de graaf, „kost mij minstens een paar man. Ik meen u echter de zekerheid te kunnen geven dat gij van onze zijde geenerlei gevaar loopt want er is gisteren kennis gezonden van uwe passage. Met de Fransche linien is dit echter het geval nietmaar te sterven door de hand der uwen zou waardig uwe roemrijke loopbaan bekroonen." Z. M. de koning heeft aan den heer de Waal op zijn verzoek, wegens ziekte, eervol ont- slag verleend als minister van kolonien, onder dankbetuiging voor zijne aan den lande bewezen diensten, en met de portefeuille van dat departe- ment ad interim belast den heer Brocx, minister van marine. Bij koninklijk beslnit is benoemd tot burge- meester van Schoondijke J. M. de Smidt, seer, dier gemeeute. De nieuwe stoomboot „Zeeuwsch Vlaande- ren", bestemd voor de dienst op de Wester Schelde voor rekening dezer provincie is sedert 15 dezer in dienst gesteld. Men schrijft uit Middelburg, 13 Nov. Wat in geen twintig jaren bier heeft plaats gehad gescbicdde heden. Twee mannen, die in voorarrest zaten, ont- vlugtten de gevangenis. Naar alle waarschijn- lijkheid schijnt het voorgevallen te ziju om twee uur des nacbts. Dadelijk werden maatregelen genomen om hun verderen vlugt te voorkotnen. Een dier twee mannen, zekeren van der Ileyde, is denzelfden dag onder de gemeente Koudekerke gevat en in arrest gebragt. De amleren was bij het verzenden dezer mededeeling nog niet gevonden. De gevangenen hadden een gat gemaakt in den muur, enkel met bebulp van een schaaf die sedert eenigen tijd was vermist. Door dat gat kwamen zij aan de acbter/.ijde van het gebouw waar geen scliildwacbt geplaatst is omdat het aan het water is gelegen. Er bevond zicli daar juisteen baggersehuitof dit afspraak of toeval was is nog niet te zeggen. Op den 23n a. s. zal te Vlissingen in het openbaar worden verkocht, een kanon, ruim 8000 kilog. zwaar. Dit vcrbazend stuk geschut is van ecu zonderjinge makclij 't heeft altjjd gestnan op den zeedijk bij de cavalerie kazerne- In den tijd toen Vlissingen bij het tractaat van Fontaineblean bij Frankrjjk werd ingelijfd, werd dat stuk daar op last van Napoleon geplaatst om als correspondentiestuk te dienen bommen, met brieven geladen werden van daar naar Breskens overgebragt, om generaal Bernadotte, die destijds met een groot korps in het 4e district van Zee- land gelegerd was op de hoogte van de manou- vres der Engelschen te houden. Bij het gebruik werden al de glasruiten in de omgeving verbrijzeld. Op den 16 dezer had te Goes de begrafe- nis plaats van het stofFelijk overschot des ont- slapen leeraars Buddingh. Wij maken daarvan ntelding uitboofde van de bijzonderheid dat, be- halve door de 24 dragers, het lijk gevolgd werd door een stoet van circa 150 personen nit ver- scbillende standen der maatscbappij en nit ver- sebillende godsdienstige gezindhedenwaardoor een treffend bewijs werd geleverd van de ach- ting en liefde door het algemeen aan ds. Bud dingh toegedragen. Bovendien was eene talrijke menigte menschen in de straten en op den Gods akker toegestroomd om van deze plegtigheid getuige te zijn. Aan het graf werd door een 5tal personen waarvan ons de heeren den Herder, Schippers, van Paassen en Loggers bekend waren, beurte- lings eene toespraak gehoudenwaarnit bleek hoe lief men den afgestorvene had gehad en hoe zij alien vervuld waren met het denklieeld om de leer en het voorbeeld van hun ontslapen leeraar, nog na zijn dood te willen volgen. Als wij zien op den band die er tusschen ds. Buddingh en zijne volgelingen is aangeknoopt, op den eer- bied en het vertrouwen in zijn persoon en op den lust die er bestaat om hem na te volgen en zijne gedaehtenis te blijven eeren, dan voor- zeker kunnen wij zeggeu Buddingh heeft niet te vergeefs geleefcl. In het koor der oude kerk te Delft is een toestel geplaatst tot waarneming der slingerproef van Foucanld. Het is daar aangebragt door dr. M. Snellen, leeraar aan de hoogere burgersehool aldaar, ten behoeve van zijn onderwijs in de cosmograficbet slingerkooni er van is 30 me ters lang en de daaraan opgehangen kogel is een 24ponder. Onze bokkingen en steurharingen gaan in ontzettend grootcn getale men spreekt van 10 millioen stuks naar Duitschland. Een Seheveningcr pink zou in 4 reizen voor onge- veer f 9000 aan steurhariugen hebben aangebragt. De vrijmetselaars-loge te Gouda werd, ter- wijl zij dezer dagen hare gewone vergadering hield, aangenaam verrast. Van wege den kerkeraad der christelijke Re- monstrantsche gemeente aldaar, ontving zij na- raelijk een fraai piece de milieu met toepasselijke inscriptie, als souvenir, en zulks uit erkentelijk- heid dat deze logo gedurende deu opbouw van een nienw kerkgebouw, eenige maanden lang ge- lieel belangloos haren tempel aan die gemeente heeft afgestaan voor het houden der godsdienst- oefeningen. Wij verlieugen ons in dat wederzijdsch blijk van broederlijken zin tusschen deze loge en de Remonsti autsclie broederscbap daar ten stede en putten daaruit hoop, dat meer en meer de vooroor- deeleu zullen wegvallen van zoovelen, die beoor- deelen zouder weteuscbap, en veroordeelen zou der grond. Tegen den commissaris van politie te Kam- pen den heer Donk is proces verbaal opgemaakt door den onbezoldigden rijks veldwachter G. Voer- man, wegens beweerd achterhoudeu van gelden, euz. Een persoon te Arnhem gearresteerd, schijnt het voornemen te koesteren zieh te laten dood- bongerenbij weigert alle voedsel. Verleden week werd te Assen een huis in veiling gebragt, waarop sedert 1818 zeerbijzon- dere servitulen rnsten. Er mag geen „nil of vliegend gevogelte" worden gehouden, noch leer worden gelooid. Er mag geen slagter, herher- gier, smid, koperslager of jood wonen, en zoo meer. 't Gekste is nu dat een Israeliet de hoogste bieder en ten minste provisioneel eigenaar werd. Men berigt nit Luxemburg, 16 November. Antwoordende op het adres van den raad van state, bedankte prins Hendrik hem voor zijn in- stemming met de manifestation der herolking. „Die overeenstemming" zegt hij „is in de tegenwoordige omstandigheden gewenscht. Het groothertogdom heeft nooit iets gedaan, dat in strijd met zijn onzijdigheid was het stelt daar- om volkomen vertrouwen in de loyanteit der mogendheden, die het tractaat van Londen onder- teekeDden. Er bestaat geen enkelen grond ora uwe onafhankelijkheid te bedreigen. En zoo de diplomatic zulks trachttedan zon ik er mij kraehtig tegen verzetten." Het gebruik van paarder.vleesch neenit te Luik meer en meer toeer bevinden zieh reeds verscheidene winkels waar dit vleesch uitslui- tend verkocht wordt. De koopers komen er in menigte. Ook te Gent wordt paardenrleeseb gegeten. De correctionele regtbank te Brnssel heeft dezer dagen nitspraak gedaan in de zaak van zekeren Apollonarius Laurent, een zieh in BelgiS ophoudenden Franscbmandievolgens zijne opgave, te Rijssel te huis behoort. In de vorige maand heeft deze Laurent aehtereenvolgens twee brieven aan zijee majesteit Napoleon III, krijgs- gevangene, geiuterneerd te Wilhelmshobe, gerigt, waarin hij mededeelde, dat hij en drie zijner vrienden, die zieh te Londen bevonden en batrek- kingen met de omgeving van keizerin Eng^nio hadden aangeknoopt, het plan haddeit opgevat om den keizerlijken prins te ontvoeren en naaf Frankrijk over te brengen, of, indien zij in dat opzet verhinderd mogten worden, den jengdigen prins om te brengen, tenzij de keizer onverwijlil aan het adres van hem (Laurent), poste restanie te Brnssel, eene som vah honderd dnizend frc». afzond. Deze brieven zijn nit WilhelmshOhe onraiddelijk naar de Brusselsche politie gezonden en hebben tot de arrestatie van den schrijver geleid. Laurent heeft niet ontkend, de bvaadt brieven geschreven te hebben, maar heeft beweerd, dit in eene ijlende koorts ol in eene vlaag v*n verstandsverbijstering te hebben gedaan. De regtbank heeft met deze opheldering geen genoe- gen genomen en Laurent tot het minimum der op zijn misdrijf gestelde straf, gevangenzetting voor den tijd van zes maanden en het betalen eener geldboete van 100 fr., veroordeeld. De veroordeelde was op het punt van aan de Fran sche overheid uitgeleverd te worden wege]m eene hem te last gelegde ontvreemding van gelden te Rijssel. Waartoe de dood van een kanarie wel aan. leiding kan geven, bleek oulaugs nog te Antwer- pen. Een jonggehuwd paar kreeg een bevigen twist over den dood van zulk een vogeltje, het- welk de vrouw verznimd had te voederen. Van woorden ging men weldra over tot daden. In zijn woede nam de man een inelkkan op en smeet dien op den grond aan stukken. Het vrouw- tje liet zieh niet onbetuigd, en weldra was het slagveld bedekt met verbrijzeld huisraad. Teu slotte wierp men elkander de scherven naar bet hoofdde man werd gewond. Op het gezigt van bloed vloog de vrouw de straat op uitroe- peude dat zij haar man vermoord had. Hiermede niet voldaan wierp ze zieh in de Schelde, waarnit een schipper haar onmiddellijk redde. Inmiddels was de door bloedverlies tot bedaren gekomen Per drie maaidea biunm N.uzrnf 1,_ franco door het geheele Rijk. !,25 geheel Belgie>1.40 InVele nommera0,05 Man abonnecrt lich bfj alle Boekhandelaara, Posldirecteuren en Brierenbnshoudcrs. BIJ Van 1 tot 4 regels f fl.40 Voor elke regel meer0,10 Adrertentien geliere men aao da Uitgerera in ta aaadan iftartjfk Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1