ALGEMEEBI No. 571. Zalurdag 12 November 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O X T A COUP, te Xeuzen. ADVEETENTIEN. JPolitieli Overzigt. Menig vaartuig, door een storm beloopen, werd in de ure des gevaars nog gered door een krach- tige bemanning, waarvan ieder, van den kapitein tot den geringsten matroospal op zijn post stond en met naauwkeurigheid en onversaagd de bevelen van den moedigen en scbranderen bevelhebber volbragtmaar ook menig scbip ging in znlk een aogenblik verloren door het onlian dig gedrag, soms van een enkele derscheepsbe- manning. Zulk een onhandigznlk een dwaas en on- bruikbaar zeeman is Gambetta voor het slinge- reude Frankrijk. Na zijn onverstandig verraad schreenvven hebben reeds een groot aantal heofdoffieieren waaronder 4 generaals hnnne degens ter beschik- king der regering gesteld ten eersten uit ver- ontwaardiging der beleediging den opperbevel- hebbers Bazaine en Mac-Mabon aangedaan, ten anderen nit vrees op hnnne beurt als verraders buns vaderlands te worden gebrandmerkt. Ook vele burgcrlijke ambtenaren leggen hnnne bctrekkingen ncder. Een algeineen wantrouwen in den toestand van zaken schijnt het verstandig deel der natie te bevangen. Is de opstaud te Parijs slechts bij geluk door het ontkomcn der gevangen regeringsmannen onderdruktook in vele andere steden zijn op- roeren uitgebroken. Te Toulouse dwong een bende muiters generaal Courtis d' Harbal en andere officieren af te treden. Te Grenoble werd generaal Bravaleen der officieren nit Straats burg, gevangen genomen te Nimes hadden op luopen |)laats, te Marseille werd de buitengewone regerings comniissaris Gent gewond. De berigten uit de provinciSu zijn over het algemeen hoogst trcurig, zegt een telegram uit Tours. Vele groote fanrilien uemen de vlugt uit vrees voor roof en moord van de zjjde der roode republikeinen. En ParijsWat men ook van den staat der verdediging en den moed der bevolking mag roepen, waar is het, dat tengevolge de in- sluiting zoo al tot heden geen gebrek, althans eene schrikbarende duurte der levensmiddeleu werkelijk reeds aanwezig is. De boter wordt per kilo met f 11 of f 12, kaas f 8 a f 9 betaald. Aardappelen en groenten zijn niet meer te bekomen. Alleen brood staat nog op den ouden prijs. En vleeseh ook daaraan uitgezonderd paarden- en ezelsvleeseb, kan geen enkelen bur ger meer denken. Men begint reeds te spreken dat hondenvleesch bij doelmatige toebereiding wel te eten is. En bij znlk een toestand, hoe is hetmogelijk bijkans, raeldt men dat de onderhandelingen over de wapenscborsing zijn afgebroken. ZooaU de zaken thans staan, schijnt deze ge- hcele onderhandeling niets geweest te zijn dan eene eomedie, om ware het doenlijk, malkauder te verschalken. Frankrijk vraagt Pruissen vrijen invoer in Pa rijs van levens- en krijgsvoorraad gednrende den vvapenstilstand eene voorwaarde gelijk staande met het stnk slaan der glazen in het gansche gebouw der behaalde overwinningen. En Pruissen De jongste berigten melden, dat v. Bismarck blijft aandringen oj) deu afstand van den Elzas en Lotharingen. Zoo ziet Europa eene worsteling voortzetten aan den eenen kant gedreven door een hoog opgesehrocfde vaderlandsche eer, aan den anderen kant door inhaligheid. Verlangt het weldenkend gedeelte der Fransehe natie naar vrede; ook Duitschland en het Duitsehe leger zien met niet minder verlangen uit naar het einde van dezen moeijeljjken togt. Het leger om Parijs telt duizenden zieken en dagelijks sterft een ontzettend getal aan de ge- volgen der ontbering en ellende, die het heeft door te staan. Eu over die aanhechting aan Duitschland van den Elzas en Lotharingen, och, daarover is men ook al zeer onverschillig, al is het ook dat de regcringsorganen de inlijving dier provincien een bohverk voor Duitschlands veiligheid noetnen. Men beseft dat het reeds zoo magtige Duitsch land weinig behoefte heeft zich tegenover Frank- rijk nog gednchter te maken en het genot om het overmoedige Frankrijk met het verlies van zijn grondgebied te straffente duur gekocht wordt door eene voortdurende worsteling, die met opoffering vac het edelst burgerbloed gekocht wordt. De sympathie die Europa voor Pruissen ge- voelde toen het met ernst en bedaardheid de woorden sprak „met Gods bulp hoop ik de over winning te behalen en Duitschland en Europa voor eene nieuwe Fransehe overweldiging te be- hoeden," verdwijnt gaande vveg meer en meer nu die afgebedeu overwinning verandert in een togt die niets minder dan do geheele onderwer- ping van Frankrijk schijnt ten doel te hebben. Voor het bombardement van Parijs is alles in gereedheid. Dit is al zoo dikwerf berigt, dat men vvaarlijk moet denken, dat Pruissens leger- hoofdcn huiveren de vernieling der fraaiste stad van Europa aan te vangen. Het laat zich ver wachten dat de operation zich in de eerste plants wel uitsluitend tot de vestingwerken zullen be- palen. Het bombardement van Neu Breisach, den 5 dezer aangevangen, heeft het gevolg gehad dat dit plaatsje zich met 220 man en 5 stukkeu geschut heeft overgegeven. Tbionville, de plaats aan de Moezel, die nog altijd dapperen weerstand heeft geboden, wordt nu ook gebombardeerd. Het garuizoen bestaat uit 9000 manwaarvan 4000 man geregelde troepen. De vesting is gewapend met 300 stuk keu geschut. Als leden van een uieuw te vormen ministe- rie worden in den Haag, naar het schijnt Diet zon der grond, genoemd professor Vissering, als mini ster van financien en professor Asser, voorjusti tie. Neuzen, 11 November. Gedurendede vorige maand zijn het kanaal albier opgevaren44 zeeschepen, metende 6413 tonnen en 398 bin- nenschepen, m. 23522 t.en afgevaren 30 zee schepen, m. 5549 t. en 391 binnenschepen, m. 23672 t. Totaal sedert 1 Jannarij 1870, zijn het kanaal opgevaren 296 zeeschepen, rn. 53155 t. en 2826 binnenschepen, m. 160413 t.en afge varen 262 zeeschepen, in. 55447 t. en 2763 bin nenschepen, m. 158757 t. In de eerste 10 maan- den van 1869 zijn bet kanaal opgevaren 319 zeeschepen, m. 53303 t. en 2525 binnenschepen, m. 147960 t.en afgevaren 293 zeeschepen, in. 54728 t. en 2574 binnenschepen, m. 137671 t. Op dejl. woensdag alhier gehouden najaars paarden- en veemarkt waren aanwezig 8 paarden, 50 runderen en 90 varkens. Van de uitgeloofde premien werden uitgereikt die voor het schoonste paard, aan E. W. van Immen te Hulst die voor het schoonste stnk rundvee van buiten de kantons Axel en Hulst aangevoerd, aan J. van Boven te Ellewoutsdjjk die voor het schoonste sink rundvee van binnen die kantons, aan J. Dielemau Az. te Neuzen die voor het grootste getal aangebragte run deren, aan Jos. Lanihrechts te Eertvelde die voor Let grootste getal paarden, aan J. Dieleman Az. te Neuzen en die voor het grootste getal varkens, aan P. Willems te Sluiskil (Neuzen). Er werd nog al handel gedaan en voor het. rundvee werden hooge prij/en besteed, llet meeste is doorgevocrd naar Belgie. Naar vvij vernernen zal op den 25 dezer te Middelbnrg worden aanbestced 1°. Het bouwen van drie slnisknechtswoningen en een magazjjn bij de oostslnis te Neuzen; 2". Het bouwen van vijf sluisknechtswoniugen en een magazijn bij de beneden schutsluis van het kanaal te Sas van Genten 3°. Van werken aan de calamiteuse polders, Margaretha, Kleine Ilnissens en Walsoorden. De stoomboot Telegraaf, van Rotterdam naar Antvverpen vertrokken, heeft tnsschen dingsdag en woensdag nacht nabij Bath avarij beloopen en zal naar de werf moeten gebragt worden, om gerepareerd te worden. De goederen aan boord zijn gered en naar Antwerpen vervoerd. Te Oudenbosch iiad dezer dagen een 14jari- ge jongen, werkzaaru in de beetvvortelsuiker-fa briek aldaar bet ongeluk te diclit bij de in wer king zijiule machine te komen, met het noodlot- tig gevolgdat hij met zijn kleederen er tns schen geraakte en hern het hoofd werd verbrij- zeld, wat den dood ten gevolge had terwijl de overige gedeelten van zijn ligchaam, verminkt niet dan met zeer veel moeite uit de machine wer den te voorscbijn gebragt. De Economist maakt,'de ,volgende opmer- king„Zij, die niet met Pruissen ingenomen zjn bevveren dat het Nederland wil annexeeren en de Oostzee tot een Pruissisch" of voor het minst tot een Duitsch meer maken. Het is eehtcr zegt het genoemde weekblad, boven alien twijfel verbevendat Pruissen in den tegenwoordige oorlog er groot voordeel uit getrokken heeft, dat het was zooals het isdat het uamelijk noch Nederland noch de kusten der Oostzee in bezit heeft. De regtstreeksche handel tnsschen Enge- land en Duitschland is wegens den oorlog eude Frar.sche blokkade zeer verurinderden indien die blokkade zich ook tot de Nederlandsche havens had uitgcstrekt, zou de handel geheel stil hebben gestaau. Zaturdag morgen ten 10 ure zijn de 53 Fransehe adelaars juit Metz te Berljju aaugebragt en in het koninkljjk arsenaal gedeponeerd. De afdeelingdie met het transport werd belast werd aan het Potsdauimer station opgewacht door een militairen stoet die de veroverde veldteekens in ontvangst nam. Aan het hoofd van (lien stoet reden de gouvemeur-generaal en de militaire gouverneur van Berljjn. Daarna volgde het mu- ziekkorps van het cadetten korpsbenevens 53 onder officieren die ieder een Franschen adelaar droegen eu geiiscoteerd door een bataljon fuseliers, grenadiers en gardetroepen. Onder den toeloop eener ontelbare mcnigte begaf zich de stoet in voile staatsie door de stad naar het arsenaal waar de adelaars met de gebruikelijke houneurs werden afgeleverd. Bij het Fransehe leger in Metz was de volgende anecdote in omloop, waarnaar men het ooideel kan aimeteu, dat de soldateu over hunue officieren vellen. Generaal Man6que was gesueu- veld, en al de generaals woonden zijne begrafenis bij. Men verwittigde hie.-van prins Frederik Karel eu drong er bij hem op aan dat hij de Fransehe troepen zou overrompelen maar hij weigerde dit, verklarende dat wanneer men het Fransehe leger aanviel zonder generaals, de ne- derlaag der Duitschers zeker was. Men verhaalde er bij dat het ten strengste was verboden aan de Duitsehe soldateu, om op de Fransehe gene raals te vuren. Men meldt nit Parijs, 10 Nov. Het Jour nal Offic. van 8 Nov. bevat de circulaire van Favre aan de vertegenwoordigers van Frankrijk in het buitenland waarin hij zegt, dat de ver werping van den wapenstilstand door Pruissen ecu uieuw bewijs is, dat het deu oorlog alleeu voortzet nit persoonlijk helang, /.onder zich om het welzijn van zijn eigen onderdanen te bekom- meren, of van de Duitschers, die het in zijn ge volg medesleept. Pruissen beweert tot de voortzetting van den oorlog gedwongen te zijn, door onze weigering om twee provincien af te staan die wij noch kunnen noch willen aan haar lot overlaten in waarbeid wil het ons ten onder brengen, om aan de eerzucht te voldoeu van den man die aan zijn hoofd staat. „De opoffering van de Fransehe natie wordt in koelen bloede voltooid, onrdat zij bevorderlijk is aan bun magt, en zij verwonderen zich, dat wij weigeren hnn medepligtigen te zijn, door ons over te geveu aan de zwakheid, die hunne di plomatic ons aanraaclt." Favre geeft een overzigt van het gedrag van Pruissen, dat, na den val van het keizernjk ieder wapenstilstand weigerde. Favre bewijst verder, dat de proviandeering een noodzakelijk gevolg van een wapenschorsing moest zijn zonder dat zou het een onverraijdo- lijke overgave zijn, zonder eer en zonder room. Door de proviauderihg te weigeren, weigerde Pruissen dus den wapenstilstand, en het is niot alien bet Fransehe leger maar de Fransehe naiie die men wil vernietigen, door Parijs aan hougpr- snood prijs te geven. Europa wilde dat Frankrijk zijn afgevaar- digden zou bijeenroepen, om over den vrede te beraadslagen Pruisseu belet die bijeenkomst door het stellen van onbiliijke voorwaarden, die in strijd ziju met het geineene regt. Voorts wederlegt Favre de beschuldiging van Pruissen dat het Fransehe gouverneiueut hen dvviugt Parijs uit te hougeren. „Ziedaareindigt hij, hefgeen de Pruissische aauvoerders niet schroomen te antwaorden op de voorstelien der drie groote mogendheden. Wij roepen tegen hen de getuigenis der regtvaardig- heid in, en wij zijn overtuigd, dat wauueerhuu leger en bun volk even als de onze konden stemmeudie onmeuschelijlie oorlog algemeen veroordeeld zou worden. Men wete wel, dat het gouverneinent der natiouale verdediging tot het laatste ongenblik zal blijveu waken voor de ge- wigtige belaugen die hen zijn toevertroawd, en alles zal doeu om een vrede mogelijk te maken, die Frankrijk waardig zal zijn. „Men weigert het de middelen om Frankrijk te raadpiegen het oudervraagde Parijs verheft zich gewapend, om aan het land en aan de we- reld te toonen wat een groot volk vennag, wan neer het zijn eer, zijn haarstede en zijn onaf- hankelijkheiil verdedigd. Het zal u geen moeite kosten de waarbeid dezer opmerkiugen te doen uitkomen als zich daartoe de gelegenheid opdoet. In deu tijd van 12 dagen hebben de Beijer- sche troepen onder von der Taun vijf Franscho dorpen verhraud, omdat de burgers op de Duitsehe soldateu haddeu geschotende oorlog, schrijft meu uit Orleans aan de Frankf. Zeit., wordt elkeu dag verschrikkelijkerde Franschen worden faua- tieker eu de Duitschers woedeuder. Garibaldi heeft het hard te verantwoorden en het zou niet te verwonderen zijn als wij eerstdaags vernamen dat de redder der Fransehe repuhliek met zijn corps van 6000 volgeliugeu gevangen genomen of verslageu was. Volgeus een zijner warmste aanhangers moeten de Fransehe generaals alles doen om dit te bevorderen. Alle h'utp van dezen wordt hem geweigerd eu reeds driemaal zoud hij zijn ontslag in dat niet werd aaugenomen. Door het bezet- ten van Dijon door de Duitschers is hij bijua geheel ingesloten, alleeu langs een omweg kan hij in geval van nood nog op Lyon terugtrekkeu. Met het oog echter op het voortrukkeu der Duitsehe troepen heeft men in Lyon begrepen, dat bet noodzakelijk was alie bruggeu in do rigting van Garibaldi's hoofdkwartier te iatea Per irie roaanrtea binnen Neuzenf mm rn franco door het geheele Rijk. 1^25 mm geheel Belgie1^40 Enkele aomroeraqY.5 Mil abotineert tich bij »lle Boekhandelaars, Postdirectearea en Brierenbushouders. BIJ Van t tot 4 regels Voor elke regel meer. 0,48 0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgerers in te aenden uiterlijk Dingadag en Vrijdag avoud 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1