ALGEMEEN No. 568. Woensdag 2 November 1870. lQde Jaarg. Binncnlandsche beri«:ten. Bustenlandsche berifften. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elkeu Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) W OUT C !TI P. (e leuzen. ADVERTENTIEN. JPolitiek Overzijrt. Metr,tie beroemrte vesting van Europa, met zijne drie eitadellen arijn groote voorraad oor logsmaterieel, met eenc liezetting van circa hon- tierd taclitig dnizend geoefende soldaten van Frankrijk,, onder de bevelen van den beroem den generaal Bazaine, is dan eindelijk na eene bclegering van pas drie maanden bezweken, be- zvveken door uitputting en ellende. Opgesloten in een naanwe eugte, is de bekwame generaal, met zijn magtig leger, niet overwonnen in een openbaren strijd waarin hi}, al de euergie van zijn veldheerstalent had kunnen blootleggen niaar word hij gedoemd tot eene werkeloosheid, die eindelijk dwong door gebrek aan levensmid delen, door ziekte-en jammer, zich aan de genade zijns vijands over te geven. De overdrngt heeft 29 Oct. plaats gebad. Het getal krijgsgevangenen bedroeg 173,000 waar van 25,000 ziek zijn. Door outberiDg en uitputting nam dit getal in de laatste dagen schrikbarend toe. Wanneer eeumaal de gescbiedschrijver r.a tal van jaren de gebenrtenissen dezer dagen aan de nakomelingschap zal ovcrbrengen, dan zal nog met renvomlcring gestaard worden op het onge loofelijke feitdat in dezen oorlog, van enkele maamien 300 dnizend manschappen werden ge vangen genomen, meer dan vijftig duizend man in bet bloedig tooneel den dood vonden, een wel uitgernst leger van drie A vier maal honderd duizend man in zoo korten tijd totaal vernield en twintig stedgn, waaronder de sterkste vestin- gen, werden veroverd. Wat inoet Bazaine, de Afrikaansche held, wel gevoelen by zulk eene nederlaag. Maar zijn toestand was ook ten eenenmale •nboudbaar. De mobiele garde verzamelde zich in openbaren opstand voor zijne woning, om hem tot overgave der stad te bewegcn. De verzor- ging zijner soldaten was zoo slecht, dat vclen uaar den vijand overliepen, en op hnnne knieen smeektea een schuilplaats in het leger der bele- geraars te uiogen vinden. Ziekte en gebrek heerschte onder burgers en soldaten op schrik barend^ wijze. Brood was niet meer voorhanden, paardenvleesch was bet eenige nog aanwezige dierlijk voedsel en dit moest nog zonder zout wor den genoten. De geheele cavalerie was in inlan -terie herschapen, omdat de nog overige paarden door gebrek aan voedsel stierven of bewaard moestejn blijven om het leven der menschen te rekken. Geen pen zal ooit naar waarheid beschrijven wat in deze stad door burgers en soldaten go- leden is. Metz bezat eene welvarende bevolking van vijftig duizend inwoners, met hloeijende fabrieken van dekensflanel en andere wollen stoffen looijerijen en verwerijen. Hoeveel van al die welvaart is in de laatste dagen niet verwoest. Sedert het jaar 1048 werd de stad aan Frank- rijk afgestaan, zoodat hare inwoners meer dan 200jaren Franschen waren; en zal thans hare her leving onder Duitsche vlag moeten geschieden Dat is de vraag die thans veler hoofden bezig houdt. De vredesonderbandelingen, op speciaai verzoek van Engeland begonnen, schijuen iu de laatste dagen nog weinig te zijn gevorderd. Het beginsel van afstand en behoud van grond- gebied is het struikelblok waarover de partijeu het-niet eens schijnen te kunnen worden. Velen hopen dat thans, nu Metz gevallen is, de Fransche regering toch eindelijk zal inzien dat Frankrijk de tuchtiging voor een onbesuisden, overmoedigen stap niet kan ontgaan en het waaracbtig belang des lands gebiedend eiseht. aan deze jammervolle geschiedenis hoe eer hoe beter een einde te maken. Alle pobsie, zegt een blad, is van den tegen - woordigen oorlog af en wjj staan voor de nnch- teren waarheid, die ons niets anders overlaat dan het kale rif van moord, dood en verderf. YVij behoorcn niet tot hen, die in den oorlog^ 'onder welken vorrn dan ook, eenige poesie zien, ze is bij elke schrede niets anders dan het treurig bewijs, dat de magrhebbers der aarde, als ze het willen, het slagtersmes in de hand kunnen nemen, om de beneden lien staanden te vernietigen, ze is het rampznlig kenfeeken, dat eene dwaze hovaardij nog altijd bij de volkercn kan worden voortaeplant, ze is het ellendig spel dat met de domheid en de bekronipenheid der menigte wordt gedreven. De vredebonden onzer dagen, wie die liun optreden niet met vreugde zou begroeten, maar wie ook die niet vreest dat het slechts eene klank zal zijn, ja opgeroepen door de tegen vvoordige tijdsornstandigheden, maar die bestemd is weg te sterven, zoodra deze gebeurtenissen tot het verledene zulien behooren. Het militairisme, dat Europesch monster, dat moet den kop worden ingedrukt, en daartoe zal voor den vredebond een ernstigen strijd nood- zakelijk zijn. Waar ze slechts sohnchter optreedt, vragende of ze zich ook even waagt buiten de terrnen der vredelievendbeid met staatkundige instcllingen, daar mag veel worden georeerd, vereenigd, gedrukt en gesehreven, maar daar zal voor het werkelijk doel, het onmogelijk maken van den oorlog, ook weinig nuts worden uit- gerigt. Waar vorsten, ministers en afgevaardigden nog bezield blijven met den ouden geest van over- winning, militair vertoon en ^rootheid, daar zal het volk met alle zijne vereenigmgen ook weinig vooruitgaan op den weg die door ieder wie mensch is, zoo vurig wordt begeerd. o Blijkens het. voorloopig verslag der tweede kamer over hoofdstnk VI B der staatsbegrooting voor 1871 (R. katli. eeredienst) had weder in de meeste afdeeiingeu eene nitvoerige gedachten- wisseling plaats over de instandhonding der afzonderlijke afdeelingen van eeredienst. In de meeste was het be-daan, thans nog, met bevreem- ding opgemerkt. Vele ledeu verwachtten de geheele scheiding van kerk en staat, het over- brengen der zaken van eeredienst bij de depar- ternenten waar zij behooren, de geldelijke zorg opgedragen aan bet departement van finantien, de bescherming en het politie toezigt bij j ustitie. Zij bleven de volkomen scheiding wenschelijk aehten en drongen op de opheffing der afzon derlijke administration aan daartoe moest zonder draleu en met een vasten stap worden overge- gaan. JNeuzen, 31 October, neden werdt op voordragt van de Geneeskundige Facnlteit tier Hoogeschool van Gent, den heer P. A. Walraven Platteeuw, van lloek, na vergelljkend examen, henoemd tot adjutor clinicum voor de oogheel- kundc. Men meldt uit Biervliet, 20 October. De ingelanden van den Eiizabethpolder zijn ander maal bijeengeroepen om te beraadslagen over de verdere verdediging van dezen in gevaar verkee reuden polder. De middelen daartoe zijn, naar het gevoelen van den hoofdingenieur der provincie Zeeland, tweeerleimen moet of den zeedijk over het geheele aangevallen oevervak met zinkstnkken bezetten en daarloe ruim 80,000 gulden besteden, of men moet den tegenwoordigen inlaagdijk acli- teruit brengen en door een dwarsdjjk met den tegenwoordigen zeedijk in de nabijheid der zee- slnis vereenigen waarvan de kosten ongeveer 20,000 gulden zulien bedragen. Men meldt uit IJzendijke, 20 October. In de zitiing van maandag heeft onze gemeenteraad met algemeene stemmen, het verzoek (oegestaan, hem door iugezetenen toegestuurd, tot "bet op- rigten onder waarborg der gemeente, van een telegranfkantoor alhier. Tevens heeft de raad besloten dezen winter de som van 700 gulden te laten overwerken om de zuidwesteljjke wal- len in de modderpoelen der vesten alhier te laten voeren, waar door deze gemeente eene aan- winst van plus minus l'/s hectare tningrond zal bekomen terwijl dat werk menig arm man be- zigbeid zal verschaffen ook de gezondheid be vorderen en de stad verfraaijen. Door deze stemming liewees de gemeenteraad van IJzendijke nogmaals dat het welzijn van burger en werkman hem 't even aan 't hart ligt. Van zulke regering mag het Zeeuwsch Vlann dersche stadje de verwezenljjking verwachten van de schoone toekomst aan IJzendijke voorbestemd. Wordt de kwestie van den aanleg der verlangde spoorbaan eens ernstig aangevat, dan zal zulke regering ook wel hierbij aan hare tank niet te kort schieten en dit alleen behoeft IJzendijke nog enkel om een middenpunt van intcrnationale koophandels en nijverheidsbeweging tusschen Zeeland en Vlaanderen te worden. Dit begrijpt de gemeenteraad van IJzendijke, en elke pogiug in dieu geest juichen wij hem toe. Naar wij vernemen heeft het Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, behaagd, voor een zeer aanzienlijk getal loten deel te nemen in de premien-leening, nitgeschreven door de ver- eeniging tot bevordering van 's lands weerbaar- heid. De golden, op verschillende plaatsen in de voorlaatste week gecollecteerd ten behoeve van het roode krnis en aan het hoofd comitA te 's Gravenhage opgezonden, zijn dezer dagen aan de opzenders teruggezonden ingevolge het be- sluit van het hoofd comitA om vooreerst geene giftcn meer aan te nemen. De Arnh. ct. wijst er op dat, terwijl de lijfstraffen voor militairen bij kon. beslnit zjju afgeschaft, deze nog bestaan bij het depdt van discipline. Het ergste hierbij is nog dat de rietslagenstraf moet toegepast worden door kor- poraals van het leger, die aldus tot beul worden gepromoveerd en, bij weigering, zich aan stremre straffen blootstellen. De A. C. vraagt naar aan- leiding hiervan of soldaten buiten het gemeene regt zijn geplaatst of op hen straffen mogen worden foegepast, die zijn afgeschaft en of, in dit geval zijdie weigeren aan de toepassing dier straf medepligtig te zijn, daarvoor gestrai't mogen worden De Duitschers koopen in onze provincien niet alleen het spek op, maar ook rundvee, een handelaar te Schiedam heeft de leverantie van 200 ossen aangenomenalles is voor de slagt- bank bestemd. o JOURS, 31 October. Gambetta heeft heden een proclamatie uitgevaardigdwaarin de capi tals! ie van Metz bekend gemaakt wordt. Hij zegt daarin „De generaal, op vvien Frank rijk in weerwil van het gebenrde in Mexiko rekendeheeft het in gevaar verkeereud vader- land van meer dan 100.000 verdedigers beroofd. Bazaine heeft ons verradenhij heeft zich ver- laagd tot een agent van den man van Sedan tot een medepligtige van den vijand. De eer van het leger, dat aan hem was toevertrouwd schendende, heeft hij, zonder een laatste poging te wagen, 100.000 krijgslieden, 20.000 gekwef sten. geweren, kanounen, vaandels en de sterkste vesting van Frankrijk overgegeven. Tegen over zulk een misdaad schiet iedere straf te kort." Gambetta vervolgt dan: Wij hebben besloten noch met den binner.landschen noch met den buitenlandschen vijand te capituleeren uit de volheid onzer rampen zulien wij de verjongin onzer zeden onzer kracbt en oiizer sociale po° litiek putten. Wij zijn tot alle opofferingeu be- reid tegenover een vijand, vvien alles begunstigt. Zweren wij, ons niet over te geven zoolan" wij nog een duim breed van den heiligen vadei-' landschen grond onder onze voeten hehben Houden wij onwankelbaar de roemrijke banier der revolutie omhoogOnze zaak is de zaak van de regtvaardigheid en van bet regt. Laten wij ons niet laten ontmoedigen nog ontzenu- wen Bewijzen wij door onze daden, dat wij aan ons zelf kunnen ontleenen, de eer, de onaf'han- kelijkheid, de on-chendbaarheid en alles wat het vaderland vrij doet zijn. „Leve Frankrijk „Leve de 66ue en ondeelbare republiek De kavallerie te Parijs ten minste wat de paarden betreft verdwijnt langzamerband in de magen der Franschen. Men heeft der- halve naar een ander middel omgezien om toch met de uhlanen te kunnen blijven konkurreren, en zijne toevlugt gezoeht bij eene kavallerie van een geheel nienwe soort. De heeren Reynolds en Mag, de twee Ameri- kanen die met de heer Gambetta in denzelfden ballon uit Parijs or.tsnapten waren in de bele- gerde stad gekomen om met de Fransche rege ring eene overeenkomst te trefiFen voor de le vering eener groote hoeveelheid v^Iocip6des van geheel nienwe vinding- welker wielen met ka- ontchouc banden om geven zijn. Zij zulien onder de troepen worden verdeeld, die men in alle deelen des lands organiseert om de Pruissische legcrseharen te bestoken. De banden van kaoutchouc dienen om alle gerucht te vermijden van de aanrollende vliegwieler de- tachementen, die drie mijlen in het utir kunnen afleggen. En bij zulke tocbereidselen, wil men noch van vrede spreken Den 28 October verlieten plotseling bon- derden vrouwen en kinderen Parijs en kwamen in de rigting der voorposten te Bagnuexwaar zij zich uitgehongerd op de aardappelvelden stort- ten. Op het bevel van den komraandant der voorpostendat zij zouden terugkeeren of dat anders op hen zon worden geschoten, antwoord- den zij: „erger dan in Parijs kan ons nietover- komeu, zelfs al schiet men ons dood. Dat ver iest ons des te spoediger vaD ons ellendig leven." Er werd op de ongeiukkigen dan ook niet ge schoten. Zij trokken landwaarts inde Beijer- sche linie voorbij. Maar dit voorvalhetwelk officieel gemeld werd is van groote beteekeuis en werpt een vreesselijk licht op den toestand binuen Parijs. Van Metz wordtover Engeland gemeld dat de zaraenkomst voor de overgave van Metz, gevolgd is op de voorstellen die generaal Boyer te Versailles aan koning Wilhelm gedaan heeft. Koning Wilhelm vond het billijk de voorwaaruen te verzachten die prins Frederich Karl gemeend had te moeten voorschrijven. De zamenkorast om te capituleeren had plaats den 27 Octolierdes morgens ten 3 uremet generaal von Sticle chef d'6tat major van prins Friedrich Karl. Toen werden de voorwaarden aangenomenmaar de onderteekening werd verschoven tot 5 unr des namiddags. toen Bazaine genoodzaakt was zich onvoorwaardelijk te oudenverpen en de capitu- latie werd geteekend te Frescatie. even buiten Metz. De voorwaarden luidden als volgt 1. De overgave van alle fortenverdedigings- werken en wapenen aan <le Pruissen. 2. Alle otliciereu op hun eerewoord vrijgelaten. 3. Alle auderen krijgsgevangenen. Het totaal dezer laatsten is 173.000. waaronder 3 maar- schalken en meer dan (5000 otficieren. De Pniis- sen trokken des vrijdags de stad binnen om de Fransche posten te bezctteu. Er is een brief opeubaar gemaakt van den heer Gulzot. De grijze staatsman zegt daarin hoofdzakelijk hot volgende: Het is niet Frank rijk hetwelk van 1866 tot 1870 het gouveme- ment gedrongen heeft oorlog te voeren het gou- verneiuent zelf oordeelde den oorlog noodzakelijk om de dynastic te bevestigen, maar het waebtte steeds, hopende dat Pruissen in een afstand van Per drie maandeu bionen Ncuzenf 1,_ franco door het geheele Rijk. 1,25 geheel Belgie1.40 Enkele aommerim 0,05 Men abonneert aich b(j alle Boekhandelaara, Posldirecteuren en Brievenbushoudera. BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elke regel meer. o,)0 Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden nitertijk Dingadag en Vrijdag avond 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1