ALGEItlEEN No. 567. Zaturdag 29 October 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche herii^ten. Buitenlandsche berigten. o ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken "Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) HOST C O ITS P. te Icnzcn. ADVERTENTIEN. J >oliti<tlc Overzi^t. Ilet berigt der vredes ondeihandelingen, in ons vorig nummer medegedeeld, heeft zich volkomen bevestigd. De Enropesche niogendheden scliijnen eindelijk het oogenblik gekomen te achten, tns- schen beiden te treden. De Engelsche ministers Lyons en Loftus onderhandelen te Tours en Berlijn en worden in liunne pogingen krachtda- dig ondersteund door de regeringen vanOosten- rjjk, Rusland en Italie. De grondslagen waarop deze ondei handelingen steunen, zijn nog onbekend. Dat echter de kei- zerinregentes en zelfs Napoleon daarin betrok- ken z\jn, blijkt duidelijk nit de drnkke corres- pondentien welke zoowel met Wilhclmshiihe als met de verblijfplaats der keizerin in Engeland in de laatste dagon onderhonden worden. Intnsschen gaan de krijgstoebereidselen voort. Ilet belegeringsge8cliut der Dnitsehers, is ondanks de grootste Bioeijclijkkeden in bet transport tbans bij Parijs aangebragt. Van Straatsburg is naar Parjjs gezonden eeu groot aantal ouderwetscbe belcgoringskanonnen. 25 en 50 ponder mortieren genoemd naar bet gewigt van de ovalen, inanncren kogels, die in limine loopen past. Vervolgens hebben de Duit sellers getrokken mortieren, van 21 centimeters kalibor die een langwerpige bom vuren, van 20 duim lang en meer dan 200 pond zwaar. Deze mortieren hebben eene versclirikkelijke nitwerking, want omdat zij getrokken zijn, tref- f'en de daarmede geworpen projectielen zeer juist de bom valt steeds op zijn zwaarste einde, vvaar de ontplofbare lout is aangebragt, zoodat zij uit- ecn spat op bet oogenblik, dat zij met een ge- weldige kraebt het getroffen voonverp doordringt. Boveudien beeft bet Dnitsche leger getrokken 24pouders, die granaten werpen en zeer zware kanonnen der zee-vestingen, die bestemd vvaren om dc gepantserde schepen te bescliieten. Zij zijn van eeu Oduims kaliher en werpen homincn en gepnnte kogels van 120, 200 en 300 Engel sche ponden. Daar bet zwaarste geschutdat bij de belegering van Sebastepol gebruikt i6, op verre na uiet zoo geducht was, omdat toen slechts enkele kanonnen een kogel van 180 Engelsche ponder, wierpen, overtreft het geschutdat tot beschieting der Parijscbe forten gebruikt wordt, evenzeer de stukken van 185G als deze de ka nonnen overtroffen die bij vorige belegeringen gebruikt werden. De vvouwenschaar te Parijs begint ook aan de algcmeene strijd deel te nemen. ErzijuSkom- pagnien ieder van 150 vrouwen, zamengesteld. Ilun uniform bestaat nit zwarte broeken met oranje streep langs de heup, wollen kielen met kapjien en een gevvecr. Zij zijn inzonderheid bestemd om de wallen te verdedigen en de gekwetsten bij te staan. Deze Kenau's bestaan grootendeels u it eclite keuken-princessen dames van eenigzins gevor- derden leeftijd en officiersdocbters. De laatsteu die gewoonlijk eer.ige meerdere kennis ol bedre venheid in de exercitie bezitten, worden benoemd tot sergeant-majoors, officieren enz. Allen die zieh aangevenmoeten vergezeld zijn van een borg of iemand die zijne toestem- ming verleentdat de amazone, dochter, znster of geliefde, in de gelederen des vaderlands op- treedt. Niet alleen dat het getal der verdedigers hierdoor met 1200 krachtige vrouwen wordt ver- sterkt, rcaar bun voorbeeld brengt menig Parij- zenaardie tot nog toe rustig het groote bedrijf aanzag, en op de eene of andere wijze zich aan den dienst wist te onttrekken, onder de wapens. Dat er te Parijs trouwens nog al moedige maar daaroin voor de regering niet even volg zame dametjes zijn, mag blijken uit het volgende artikeltje, door eene dame in het blad le Combat geplaatst, dat dus luidt „Kan de gemecnte, al of niet, de fouten der verraders en domooren berstellen en Frankrijk redden Ja, de gemeente kan bet, omdat zij het *vil, omdat zij bet volk is, en bet volk almagtig isstoutbeid en bovenal liefde beeft. Welnu, vrouwen, decreteert de gemeente, en de gemeente zal er zijn. Knnt gij niet in massa naar bet stadhuis gaan en bet paleis des verraads in bezit nemen, zooals uwe moeders het paleis van bet despotisme in bezit natnen Gij liebt geen ge- vveren noodig; gij hebt zedelijke kraebt; gij zijt zusters gij zijt dochters en gij zijt bnrge- ressen, vooruitAls dat niet voldoende is, zult gij 't tocb winnen gaat naar uw htiis terug sluit de deur voor hem, die niet terugkeert, de eer des vaderlands met zich brengende. Kan bet volk niet nemen wat men het weigertals bet overtnigd is, dat daar de redding is Mocd, gedurende den strijd beteekend weiuig; de die- ren hebben dien ook. Wat noodig is voor de republiekis bnrgerlijke moed. Burgeressen verstoot lien die dien niet bezitten, en zij zul- len dien verkrijgen. Geen plaats langer aan den liaard, geen plaats langer aan den iamiliediscb, geen plaats langer zelfs naast de wieg der jong- geborene, voor hem, die zijn pligt en zijn kraebt niet keut, die zijne regteu niet uitoefent. Geen plaats langer in onze ackting, nocb in onze bar- ten. Verbanning en verachting, dat zijn onze wapensZij treffen goedgebruikt ze. Sluit uwe deuren gij zult ze spoedig weer openen om de zegepralende gemeente te zieu voorbij- trekken en later, als vvij bet zullen verdiend hebben de overwinningmet den algemeenen vrede en broederscbap in baargevolg. Vrouwen, die verlangt u zelven op te offeren vrouwen der ambulancesvrouwen op de wallen vrou wen van het volk, die uw land lief hebt, ver- eenigt u eerst tot 66n doel£6n gemeenschap- pelijk bandelen morgen zult gij uwe rollen kie- zende gemeente zal eeue plaats geven aan alienregt tot opoffering en toewijding. Vrou- wengij wordt liescbuldigd den vooruitgang te hebben tegengebouden de algemeene demorali- satie te hebben bevorderd de ontwikkeling der vrijheid te hebben belemmerd. Als uwe beschul- digers liegenzult gij bet bewijzenals uw verleden niet onberispelijk is, zullen bet keden cn de toekomst het door bun glans uitvvisseleu." Benoemd tot ontvanger der directe belas- tingeu en accijnsen te Sluis e. a. de beer H. G. Radijs Ellens, tbans te Arnemuiden c. a. De eerste kamer der staten-generaal is tot bervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen woensdag den 2 November aanstaande. De beer de Roo van Alderwereld heeft bij bet verslag der afdeelingen over de begrooting van oorlog eene nota gevoegdwaarin bij op zeer uitvoerige wijze tracht aan te toonen dat 's ministers bevveren, alsof „onze forten enves- tingen zijn gewapend en tegen een onverboedschen aanval in gereedbeid gebragt," niet wel met de werkelijkheid scbijnt overeen te koinen. Immers, in zijne uitvoerige nota betoogd de heer de Roo, dat, toen de troepen bij de jongste mobilisatie buiswaarts keerden, „niettegenstaande de uiterste inspanning van alle betrokken ofli- cieren en minderen, geene enkele linie en geene enkele vesting in gebeel verdedigbaren toestand verkeerdenoch de Amsterdamschenocb de Utrechtsche linie, nocb de positie GroDiugen Delfzijlnocb de IJssel-linienocb de Grebbe- linie, noch de kustversterking. Npuzen, 27 October. Hedcn avond t as - scheu 8 en 10 ure woeude bier en in de omstre- ken een bevig onweder, vergezeld van zwaren van ongelukken hebben wij uiets hagelslag veruomen. Axel 2G October. Op de veemarkt gis- teren alkicr gebouden vvaren aangebragt10 paarden en 64 stuks rundvee. De premien zijn uitgereikt aan Christiaan Dieleman te Koewaeht f 5, voor bet grootste getal paarden ter markt gebragt. Levinus de Feijterte Axel f 5, voor het grootste getal rundvee ter markt gebragt. Christiaan Dieleman, te Koewaeht fb, voor het scboonste ruin of merrie werkpaard van 3—6 jaren oud ter markt gebragt. Jacobus de Jouge, te Axel, voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe ter markt ge bragt. De handel was zeer gering. Door de arrondissements regtbank teGoes, is in zijne zitting van 17 Oct. de volgende uit - spraak gedaan J. W. J. van Vonders Westenbnrger, 51 jaar, gepensionneerd visiteur der rijksbelastingen te Sas van Gent, beklaagd van moedwillige mis- bandeling, veroordeeld tot cellulaire gevangenis- straf van vijftien dagen en boete van acbt gulden subsidiair cellulaire gevangenisstraf van eeu dag en in de kosten van het regtsgeding. Men rneldt uit Middelburg 23 October. Naar men verneemt zijn dezer dagen de werk zaamheden aan bet gedeelte spoorwegen tnsscben Arnemuiden en Middelburg, met bet graven van een kanaal door de oude Arne en bet maken van een spoorwegbrugaangenomer. door den heer P. J. Lienders, geheel gestaakt. Dit werk bad reeds 1 Julij 11. gchee! voltooid moeten zijn opgeleverd. Iedere aanbesteding,die acbtereenvolgens uit- gescbreven wordt, levert het bevvijsdat men bier nog veel geduld zal moeten hebben alvo- rens spoorweg en kanaal geopend zullen worden. Om niet eens te spreken van de afdammiug van bet Sloe, blijkt nit de 17 November a. s. te houden aanbesteding, dat bet kanaal tusschen de binnenhaveu en Veere en de nieuwe Middel- burgsche haven met de oeververdediging eerst 1 Junij 1872 beboeven voltooid te zijn. Daarbij komt nog, dat bijna geen der tot dus7er ver- rigtte werken op den bij bet bestek bepaaldcn tijd wordt opgeleverd. Men scbrijft nit Vlissingen Reeds voor eenigen tijd zijn uitgebreide opnemir.gen in ver- band met de liavenwerkenalhier in aanleg, bewerkstelligd. Thans verneemt men dat die in verbaud staan met een door den beer Hope Loudon c. a. gedane aanvraag tot concessie ter uitbreiding dier havens, aanleg van dokken enz., tevens bevattende de exploitatie dezer uitgebreide onderneming. De toenemende handelsbeweging, die zich naar bier verplaatst, belooft dit plan eene scboone toekomst. Men wil dat ook van andere zijde dergelijke concession zijn aange- vraagd. De verpacbting der oesterbank Yerseke op de Oosterschelde levert voor de pachters goede uitkomsten op; dagelijks vangen zij sedert den In dezer omtrent 8000 oesters die van 3'/2 tot f4 de 100 gretig van de baud gaan. Middelstum, een dorp in Groningen, krijgt een tweede lantaarn, omdat iemand door de duis- teruis bijna verdronken is. Het noorderlicbt, dat eergisteren avond in een deel van Europa zichtbaar was, scbijnt ster- ker geweest te zijn dan bij menschengeheugen gezieu is. Op sommige p'laatsen in ons land was bet zoo helderdat men voorwerpen op verren afstand kon onderscheiden. In den Staatsanzeiger leest men „De voorposten voor Metz maken al druk ge- bruik van de cbassepots te Sedan buit geinaakt. Die geweren bevallen onze troepen zeer goed en onze soldateu, be,ter geoel'end in bet schieten dan de vijand, kunnen er best mee te regt. Bij bet schijfschieten verdringen zij zich, om bet effect waar te nemen. „De chassepot komt bun handiger voor, van minder zwaar kaliher, hetgeen bet gewicht der patronen venninderd. Zij gebruiken dat gevveer liever dan him ztinduadei." BERLIJN, 27 Oct. (Officieel). De koningin heeft in Homburg de volgende depeche van den koning ontvangen „lieden morgen heeft het leger van Bazaine en de vesting Metz gecapituleerd. Hierdoor zijn 150.000 krijgsgevangenen, alsmede 20.000 ge- vvonde en zieke soidaten in onze handen gekomen. Heden namiddag zal het leger en de bezetting de wapens nederleggen. Het feit is een der gewigtigste gebeurteuissen vau deze maand. De Voorzienigbeid zij hiervoor dank gebragt. WILHELM." De verdediging van Verdun wordt met kracht volgebouden en de artillerie zou bet be- legeringskorps veel schade toebrengeu. Volgens een berigt nit Tours hadden de Duitscbe troepen op den 23n de Fransche stellin- gen te Cbatillon-le Due aangevallen, maar vvaren afgeslageu, bij welke gelegenheid de Franschen eenige krjjgsgevangen hadden geraaakt en weinig veriiezen geleden. Volgens de Times begeeft de Fransche regeringsdelegatie zich van Tours naar Clermont in Anvergne. Volgens Julius von Wickede zou men met de beschieting der forten te Parijs niet voor den 22 of 24 Oct. beginnendaar men eerst alles gereed wil maken om met kracht te kunnen voort- bandelen. De aanvoer van amunitie is bet inoei- jelijkst en men wil er voor waken dat men uit gebrek daaraan na een paar dagen het vuren zou moeten stakeu. Het vervoer van het geschut zelf, dat met 10 of 12 paarden moet getrokken wor den is zeer bezwaarlijk. Hij berekent dat de forten van Parijs door 1000 zware getrokken stukken geschut worden verdedigd. Een ooggetuige geeft ons de volgende schil- dering van het voorkomen van Parijs. Op de drukst bezochte gedeelten der boulevards zijn aan tonwen die van den eenen boom tot den andereu gespannen zijn, spofpreDten opgebangen die op do jongste gebeurtenissen betrekking heb ben. Napoleonde koning van Prnissen en graaf von Bismarck zijn de voorwerpen der be- spotting. Op straat worden te koop aangeboden degeustokkeu om Pruissen te doorboren, lederen en metalen borstbarnassen en vilten pleisters die met een lint om den bals worden gehangen tot beveiiiging der borst tegen geweerkogels ook is er een groote voorraad van govdels, ran- sels en andere stukken. behoorende tot de uit- rusting van de mobiele en nationale garde. In de kleermakers-uitstallingen ziet men niets dan nniibrmen voor nationale garden en vrij- willigers en de hoedenmakers hebben niets te koop dan allerlei soorten van kepi's en dekens voor de soidatendie den nacht onder den bloo- ten kernel doorbrengen. De smeden verkoopen kleine ijzeren kisten om papieren van waarde te begraveu de apo- tkekers vijzelen de voortreffelijke eigenschapj)en op van bet patronen-verband" voor alle soorten van kwetsurenwelk verband oogenblikkelijk het bloedverlies tegeugaat, terwijl depapierver- koopers bunne wiukelkasten hebben opgevuld met een nieuw soort van papier dat fijn als gaas is en met de nieuwe postkaarteu ter verzeuding met de postbalion. De Echo du Luxemburg meldt, dat zatur dag ongeveer 2000 man met 2 kanonnen Thion- ville verlaten hebben, om de in Verdun ingesloj- ten troepen te bulp te komen. Het veld bij Saarbrtieken, waardedooden begraven zijn, den 6 Aug. gevallen, is in het bij- zijn van 5000 toescbouwer6 den 18n dezer kerke- lijk gewijd. Ilet volk beeft die plaats den naam gegeven van dal der eere. De Beijerscke verlieslijsteu meldden den dood van den soldaat Teufelevan bet 3e reg, infanterie. Zjju bedroel'de vaderde burgeraees- ter Tenfele van Recbtig, liet 25 September een plegtigen lijkdienst kouden. die naar oud go- Per <lri« maanden binnen Nenswn s franco door het gchecle liijk. geherl Belgie 1 1,25 1.40 0,05 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaara, Posldirecteurea en Bricvenbushouders. Enkele nommers BIJ Van 1 tot 4 regels Voor elke regel meer 0,40 Advertentien gelieee mea aao da Uitgerera in te zeaden niteriyk Bingsdag en Vrijdag avoud <j ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1