ALGEMEEN No. 565. Zatui'dag 22 October 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsclie berigten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure DilOKT COUP, te W^uzeu. ADVERT ENTIEN. I 'olitieli Overzigt. Een Fransch schrijver zegt ergensDe buitensporigheden der Franschen zijn ten alien tijde bun booze genius geweest." Bewijst de geschiedenis van een groot aantal jaren deze vvaarheid op elke bladzijde, niet minder hebben ons de afgeloopen weken geleerd, dat de angel die knaagt aau bet geluk en de welvaart van dit volk, geen andere is geweest dan hunne overdreven inbeelding van bet meest beschaafde, bet magtigste en roemrjjkste volk van geheel Europa, ja der gebeele vvereld te zijn. Uit deze bron vloeijen ook voort de ernstige rampen die Frankrijk treffen en bet nn voor de oogen der weveld van het voetstuk zijner inge- beelde en schijnbare grootheid totaal afwerpen. Wat men zeggen mag, dat Napoleon III den oorlog beeft opgeroepen, het valt niet te ontken- nen dat van de 245 afgevaardigden 235 hunne stem voor bebben laten klinken en de overige 10 enkel nit vrees voor den uitslag zich daarvan bebben terug gebouden. Er wovdt wederom door Jules Favre en von Bismarck onderhandeld. Uit Brussel meldt men dat thans de grondslagen zouden zijn vereeniging van den Elzas en Luxemburg met Duitschland. Daar de Belgische berigten in den laatsten tijd niet al te betrouwbaar waren, valt er op de vvaarheid dier grondslagen nog weinig te rekenen. Weer is eene belangrijke vesting in kanden der Duitsckers gevallen. De stad Soissons, de eenige plaats van aanbelang aan de noord-oost- zijde van Parijs, is na eene vierdaagsche ver- dediging gevallen. De bezitneming dezer stad is daarom voor de Duitsckers van bet grootste aanbelang, omdat de togt naar Parijs aan die zijde geheel open ligt en Soissons een centraal punt is der noordeiijke en oostelijke spoorvvegen waardoor ook de requisitien voor het Pruissische leger uit het noorden veel gemakkelijker worden. Soissons, gelegen in het departement Aisne, is eene stad met 12 A 15000 inwoners. In 1814 was bet met Laon langdurig ingesloten zouder dat het ecbter tot eene belegering kwara. Nog wordt bet belangrijke berigt medegedeeld, dat een adjudant van Bazaine de kapitulatie van Metz beeft aangeboden. Met den val van Metz zonden, except Verdun, de drie belangrijke vestingen, door von Bismarck bij de vroegere onderhandelingen geeischt, in handen der Duitsehers zijn en dat ze niet geneigd zijn ze weer los te laten, blijkt uit woorden en handelingcn der Duitsche ambtenaren in de ver- overde gewesten. De gouverneur-generaal van den Elzas, von Bismarck Bohlen, beeft den lOn dezer eene pro clamatie aan de bevolking van den Elzas doen afkondigcn, uitsluitend in de Duitsche taal gesteld. Daarin wordt o. a. gezegd, dat bij zijne betrek- king beeft aanvaard met het stellige voornemen om al zijne krachten aan te wenden tot een spoedig berstel van den wettelijken toestand in de provincie en tevens om aan de bevolking der hoofdstad van bet gewest onder zijne leiding, de bezwaren en moeijelijkheden, bij de belege ring ondervonden, te doen vergeten. Duitsch land is in alle zijne staten bereid om rnime of fers tot dat einde te brengen. „Straatsburg is thans weer Duitscb geworden, zoo luidt het slot der proclamatie, en dat zal het voortaan blijven." Gelijk met weethebben de Franschen het kasteel St. Cloud, de verblijfplaats van vele Fran- sche vorsten, zelf moedwillig in brand gescboten, nadat het door de Duitsehers voor verwoesting was bewaard. Dit kasteel bezat van de vroegste tijden af eene historische bekendheid, en het is daarom te meer te bewonderen, dat de Franschen met eigen hand dit eervvaardig gedenkteeken der grijze oudheid hebben kunnen vernietigen. Men brengt zijn oorsprong tot de zesde of zevende eeuw. Aanvankelijk tot klooster ingerigt, was het later de verblijfplaats van vele Fransche koningen of vorsten. Hcndrik III, Lodewijk XV, Lodewijk XVI en keizer Napoleon I hielden er hunne resideutie. In 1814 werd dit kasteel be- zet door de voorhoede van bet leger der verbon- den mogendheden, in 1815 had Blucher er zijn boofdkwartier. Z. M. heeft aan J. de Feijterop zijn verzoek eervol ontslag verleend, als dijkgraaf van den Flooswijkpoldertevens tot dijkgraaf van den Visartpolder beuoemd J. F. Goethals. De lijst van de te bebandelen zaken in de najaarsvergadering der provinciale staten van Zeeland van 1870, vastgesteld door gedeputeerde staten, bevat de navolgende punten 1. Het koninklijk besluit van den 7 Augus tus 1870, no. 18, houdende goedkeuring van het besluit der staten van den 7 Julij 1870, no. 14, waarbij is goedgekeurd het gehouden beheer van gedeputeerde staten, met betrekking tot de enkel provinciale en huishoudeiijke inkomsten en uit- gaveu over het dienstjaar 18G8. 2. Het koninklijk besluit van den 25 Julij 1870, no. 9, boudende goedkeuring van het be sluit der staten van den 8 Julij 1870, no. 9, tot wjjziging der provinciale begrooting voor bet dienstjaar 1870. 3. Het koninklijk besluit van den 9 Septem ber 1870, no. 22, houdende goedkeuring van de begrooting dm- enkel provinciale en huishou- delijke inkomsten en uitgaven voor 1871. 4. Het koninklijk besluit van den 10 Augus tus 1870, no. 16, houdende goedkeuring van het besluit der staten van den 8 Julij 1870, no. 12, ter aanvulling van bet reglement voor het wa- terschap der sluis aan de Wielingen. 5. Het koninklijk besluit van den 7 Septem ber 1870, no. 20, houdende verdaging der be- slissing op het besluit der staten van den 8 Julij 1870, no. 20, behelzende bepalingen omtrent het berijden van kuustwegenbij dooiwederals- mede de bedecking der regering te dien aan- zien met voorstel tot wijziging der voorscbreven bepalingen. 6. Een staat der bij de staatsbegrooting voor 1871 voorgedragen sommen voor de kosten van bet provinciaal bestuur voor zoo veel het rijks- bestuur is. 7. Mededeeling van gedeputeerde staten van het antwoord der regering omtrent eene spoor- weghalte aan het kanaal door Zuid Beveland. 8. Mededeeling van gedeputeerde staten van de, iugevolge het besluit der staten vau den 8 Julij 1870, no. 15, aan de spoorbootmaatschappij van Middelburg opgelegde voorwaarden van een subsidie over 1871. 9. Mededeeling van gedeputeerde staten be vattende den uitslag van een onderzoek, inge- steld, naar aanleiding van de afgelegde verkla- ring door den beer Verhageu in de zomer-zitting der staten, „dat de begrooting voor den ontwor- ]ien steiger aan het Katsche veer met opzet te iioog was gesteld." 10. Mededeeling van gedeputeerde staten van den uitslag van bet door de staten, bij besluit van den 7 Julij 1870, no. 12, verlangde onder zoek omtrent het verzoek vau den geinecnteraad vau Haamstede om een renteloos voorschot voor eene nieuwe haven met een voorstel dienaan- gaande. 11. Mededeeling van gedeputeerde staten van den uitslag van het door de staten, bij besluit van den 8 Julij 1870, no. 17, verlangde onder zoek omtrent het verzoek van den gemeentcraad van Yerseke om een renteloos voorsehot voor eene nieuwe haven, met een voorstel dieuaan gaande. 12. Mededeeling van gedeputeerde staten vau aanvragen om rentelooze voorschotten tot verbe tering vau wegen, met een voorstel dienaangaande. 13. Het ontwerp reglement voor de calami- teuse vvaterschappen in deze provincie, met me- morie vau toelichting. 14. Een voorstel van gcdepuleerde staten tot den verkoop van boomen op den weg tusschen Sckoondijkc en IJzendijke. 15. Een voorstel van gedeputeerde staten tot het verhoogen der geldleening, te sluiten ter be- strijding van de aantieiningsom voor de in aan- bouw zijnde nieuwe stoomboot. 16. Een voorstel tot wijziging der begrooting van enkel provinciale ontvangsten en uitgaven voor bet dienstjaar 1870. 17. Een brief van de hoofd directie van bet institunt voor doofstommen te Groningen van den 1 September 1870, no. 144, ten geleide van een exemplaar van het laatst gedaan verslag wegens dat institunt. 18. Eeu adres van den korenmolenaar W. vau Strien Cz. te Wolpbaarsdijk, met verzoek dat het provinciaal reglement op de buurtwegen zal wor den gewijzigd. 19. Een schrijven van den beer mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, waarbij aan den beer commissaris des konings wordt gezonden een exemplaar van het „Musenm Catsianum." ter plaatsing in de provinciale bibliotheek. PER TELEGRAAF. AXidcleltmi's*' 21 Oct. Heden beeft bet provinciaal geregtshof in Zeeland uitspraak ge daan in de zaak van Johannes Josephns Buijs arbeider te Clingebeklaagd van opzettelijke brandsticbting in een gebouwwaarbij te voor- zien was dat eenig menscheuleven in gevaar kon worden gebragt. Het hof heeft den beschuldigde vrijgesproken, met last om hem onmiddeliijk in vrijheid te stellen, zoo bij niet om andere reden moet worden ge bouden. ^Vxel, 21 October. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 ure is er in de gemeente Koevvaebt in de vvoning van Joseph de Paepe arbeider al- daarbrand ontstaan waardoor het geheele huis met toebehoorende stalling geheel is afgebrand. De bewonerruim 70 jaren oud. welkezich alleen in huis bevond werd door het geblaf van zijn hondje uit den slaap gewekt. De oorzaak van den brand is tot heden toe nog niet bekendniets is tegen brandschade verzekerd. Men sehrijft uit Vlissingen 17] October. Heden kwam alhier weder uit zee terug Zr. Ms. stoomscbip Argus, hetzelve is lek en zal moe- ten dokken. Wij vragen of het na de herbaaldelijk geble- onzeewaardigheid van dit schip, niet onverant- woordelijk moet geuoemd worden. om in dit jaar- getijde hetzelve zee te doen kiezen en alzoo de equipage aan een waarscbijnlijkeu ondergang prijs te geven." In de op 19 October 11. gehoudene zitting van den gerneenteraad van Goesis besloten tot het oprigten vau eene middelbare school voor rueisjes. Maandag 11. is te Delfshaven op plegtige wijze bet standbeeld van Piet Hein outhuld, in tegenwoordigbeid van Z. M. den koning, prins Hcndrik. de minister van binnenl. zaken en ma rine en de commissaris des konings in Z. Hoi land. De feestrede werd uitgesproken door den oud-burgemeester dier gemeente, den beer J. W. Rosener Manz. Hierna werd het beeld van bet dock ontdaan op alle aauwezigen maakt het een guustigen indrukZ. M. de koning drukte den beeldbouwer Joseph Graven, van's Hertogenboscb de band tot bulde voor dit meesterwerk. De beer Manz droeg het beeld aan de stad over waarop de burgemeester, de beer G. B. van Duyl, in krachtige dock gevoelvolle taal antwoordde. De liedertafels der gemeente zongen een lied be- geleid door de muziek onder directie van den beer Vollmar, waarna de koDing het terrein ver- liet om het hem door de feestcommissie aange boden dejeuner te gebruiken. Des avouds had eene illuminatie plaats. Onlangs keerde iemand, die drie jaren had doorgebragt iD de militaire gevangenis te Leiden, naar Iugen terug. Na eenige dagen in de ge meente te hebben rondgeloopen en dezen en genen door bedreigingen te hebben verontrnstbegaf hij zich naar Tiel, en kwam daar bij de politie zoo althans luid het verhaal met verzoek, dat men hein weer gevangen zou zetten. De politie weigerde natuurlijk, waarop de man zich verwei- derde. Hij ging den weg op, stak een hooimijt in brand, en kwam toen terug met betzelfde ver zoek en werd nu in hechtenis genomen. Uit Karnpen verhaalt men het zonderling maar treurige geval, dat een werkman, door dat hij een jongen een groote laars aantrok, het zooda- nig op de lachspieren kreeg, dat men genood- zaakt was geneeskundige hulp in te roepen. V66r deze echter verscbeen, was de man over- leden, Berigten uit Havana van 17 Oet. per trans- atlantische kabel ontvangen, maken melding van een ontzettende orkaan die op de noordkust van Cuba beeft gewoeil en waardoor vreeselijke ver- woestingen zijn aangerigt. De scbade aan de scheepvaart moet niet heel aanzienlijk zijn, doch men berigt dat er 2000 menschenlevens bij te betreuren zijn. Nadere bijzonderbeden daarom- trent ontbreken tot nog toe. Volgens een besluit van den koning van Belgie, van 12 Oct. 11. is de concessie, verleend voor bet aftnaken der werken van den spoorweg van Mechelen, langs .St. Nicolaas naar Neuzen, verlengd tot op 31 December 1871. f?>5elza,ete19 October. Gisteren voor- middag beeft alhier eeu verschrikkeljjk ongeluk plaats gehadeenige werkliedeu waren bezig met zinksteenen te lossen, toen, bij het opkijschen van een dier steenen eensklaps de tonw onder het gewigt bezweek, met het ongelukkig gevolg dat twee werkliedeu die zich op bet dekbevon- den, bet evenwigt verliezende in het ruim stortten. Een van hen, Augnstin Inghels, viel met het hoofd op eenen steen, waardoor bij zich den schedel verbrijzeldede ongelukkige beeft slechts drie uren zijnen val overleefdhij laat eene bedrukte weduwe met vier kinderen acbter. Wat de tweede werkman betreft, deze is er met eenige geriuge kueuzingen van afgekomen. De Moniteur zegt, dat de vermeende ver- giftigde brief, uit Virtou aan den burgemeester van Berliju gezonden door eeu krankzinnigen Franscbman geschreveu is, maar niet bet minste vergif bevatte. De Moniteur deelt nog nieuwe stukken mede over den doortogt van gewonde Duitsehers en zegt, dat er nu over deze zaak licht geuoeg ver- spreid is, zoodat men de debatten daarover als gesloten mag beschouwen. Men meldt uit Brussel18 October. Weldra ziet men overal luchtballonneu. Eergistereu avond was hier een oploop in de Ecuijer straat. Een grappenmaker meende aan den donkeren liemel eeu luehtballon te zien met eeu iautaarn aan. Tien minuten later500 personen uieen- den betzelfde te zien eu staken hunne neuzen met een gepasten ernst in de lucht. Wat en wie zou zich daarin beviudeu Van waar kwam zij en waar zou zij nederdalen. Men heriunerd zich, juist in tijds den sterrekuudige op de place Vendome die voor „twee stuivers de maan eu de sterren laat zien." Na zijn instrument geplaatst eu eenigen tijd de fameuzen ballon bespiedt te hebbentrekt hij zijn verrekijker zeer ouvoldaan terug, verklarende niets te heb ben gezien dan eene een weinig flikkerende ster. Per drie maanden binnen Neuzenf m 9 9 franco door het geheele Rijkm 1,25 mm geheel Belgie1,40 Enkele nommersm 0,(»5 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Posldirecteuren en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regels f 0,40 Voor elke regel meer.0,10 Advertentien gelieve men aao de Uitgevera in te zendeo uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1