ALGEIEEN No. 563. Zaturdag 15 October 1870. lOde Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure DUO AT CO MP. te Atuzen. ADVERTENTIEN. JPolitielc Overzitrt. Gelijk de ruwe najaarsbnijen steeds dreigend aan het luchtruim zweven en eindelijk hnn kou- den onaangeuamen inhoud uitstorten, 7.00 drei- gen Parijs steeds nader en nader de kogel- buije« der Duitsehers. Voor het oogenblik ech- ter blinkt aan de kimmeu weder eeu, al is het dan 00k nog zeer gering, lichtpunt van vrede. Favre die door zijne ongelukkige houding bij de aanvaarding der rcgeriog en na zijn onder- boud met von Bismarck de Fransche zaak zoo veel kwaads heeft gedaan, scbijnt nu toch tot het inzigt te komen dat er toch vvel iets meer mag vvorden gedaan om bet uitgedaagd Pruissen tot vredelievendheid te stemmen. Volgens de jongste berigten zijn de verkiezingen vvederom uitgesteld en koestert men nog de hoop op een wapenstilstand. llet blijkt thans nit een nader schrijven van von Bismarck dat bij als hoofdbeginisei bij de bij de vredcs-onderhandelingen beeft gevraagd den afstand der vestingen Straatsburg en Metz met het daarom gelegen grondgebied. 1* rank rijk zou bierdoor eene verkleining van grondgebied en bevolking ondergaan wcinig meer dan die welke Italic in 1866 door den afstand van Savoye en Nizza beeft geleden. De opruijende verklaring der Fransche be windslieden, dat Dnitscbland Frankrijk tot eene mogendlieid van den tweeden rang* wilde ver lagen is das als alle overige berigten en aan- kondigingen zeer overdreven en enkcl berekend, om daardoor bet volk tot woede en vvraak op te winden. Welk een nimmer gehoord sncces de Pruissiscbe wapenen gebad hebbenblijkt de berinnering aan het groote aantal vestingen die zijn geno men of nog in bedwang worden gehonden. Ge- nomen zijn Straatsburg, Toul, Marsal, Vitry, S6 dan, Lutzelstein, Dichtenberg en YVeissenburg belegerd worden Pbalsburg, Bitsch en Soissons ingesloten zijn Parijs, MetzThionvilleMe zieres, Montmedy, Verdnn, Longwy, Schletstadt en Neu-Breisach. Dus zijn binnen den tijd van drie maanden een tvvintigtal vestingen, waaron der de beroemdste van Europa, geheel schade- loos gemaakt. Inderdaad de gebeurtenissen der laatste drie maanden zijn in bunnen uitslag zoo eolossaal dat vriend nocb vijand, krijgskundige nocb on- ingewijde, die ooit zoo had kunnen verwachten. Maar is bet sncces voor Dnitscbland groot de offers die bet gekost heeft, zijn niet minder uitgebreid. Volgens de lijsten, door de Pruissiscbe bladen publiek gemaaktbedragen de verliezen voor zoover die tot dusverre bekend zijn a. Aan dooden 2 generaals, 43 stafofficiercn, 477 su- balterne officieren, 125 feldvvebels, vice-feldwe- belswachtmeesters, onderwacbtmeesters, vaan- drigs, stadstrompetters, 758 sergeants, ouderoffi cieren opperjagershautboisten trompetters, 6785 vrijwilligers, gemeen soldateu, muzikanten, 7 artsen, lazaretbdienaarstotaal 522 officieren, 7675 man. b. Gekwetst zijn 7 generaals 99 stafollicieren, 1407 subalterne officieren, 490 feldwebels2938 onderofficieren 35 artsen, 5 ziekendragers, 29,477 gemeen soldaten. Totaal 1553 officieren 32,945 man. c. Vermist 1 ko lonel, 12 officieren, 5 vice feldwebels, 2 vaandrigs, 1 regements tamboer 97 onderofficieren 5755 gemeen soldaten. Totaal 13 officieren5860 man. Totaal verlies: 2088 officieren, 46,480 man. De Fransche krijgsgevangenen zijn over 21 Pruissiscbe vestingen verdeeld, als volgt Koningsbergen 1210, Grandery 330, Thorn 1300, Dantzig 1030, Stettin 11,950, Kustrin 890, Span- dau 3310, Maagdenburg 11,170, Erfurt 6800, Wittenburg 4730, Torgau 4000, Glogan 8000, Posen 5800, Cosel 2000, Neisse 5600, Glatz 500, Coblentz 11,400, Keulen 10,000, Minden 5000,' Wezel 5000, te zamen 110,020. Negen Duitsehe legerkorpsen zullen met t.us- Bcbenruimte rondom Parijs in kampen worden opgesteld. De kavallerie trekt voortdureud tus- scbeu die kampen, welke door een telegraaf met elkander in verbinding staan, been en weer, om alle gemeenschap van de stad met de buiten- wereld af te snijden. De voornaamste aanval zal aan de zuidzijde plaats hebben tegen de forten Ivy, Bicetre en Charenton. Zoodra Ivry in de rnagt der belegeraars zal z^n zal bet leger op den Fauburg Bercy aanrukken en de brnggen van Bercy en Australitz bezetten, natunrlijk wan- neer de Franschcu ze te voren niet hebben doen springen. Te gelijkertijd zullen sterke colonnes tegen de voorsteden Belleville aan do noord oost- zijde en Austeul aan de zuid oostzijde oprukken. Overigens rigten zich de Duitsehe troepen rondom Parijs zoo huisselijk mogeljjk in terwijl ze zich, behalve met de voorbereidselen voor bet beleg, bezig houden met het opzamelen van ver borgen levensmiddelen. Ook begint de vrecs der bewoners in de veroverde gewesten meer en meer te wijken zoodat onderscheidene ge- zinnen, die op de nadering des vijands de vlugt genomen badden, van tijd tot tijd in huune wo- ningen terugkeeren. ingeleverd1314 stemmen. van onwaarde 27 De minister van binnenlandscbe zaken be- ligt, ontvangen nebbende, dat in sommige ge- meenten maten en gewigten met valsche ijkstem- pels in omloop zijn gebragt, waarschuwt de be- langhebbenden, dat bij art. 29 der wet van 7 April 1869 (Staatsblad no, 57), het gebruiken, bezitten of voorhanden op plaatsen, bestemd of gebruikt tot bet verkoopen, inkoopen, afleveren of in out vang nemen van waren, van maten en gewigten, niet voorzien van de vereiscbte stempelmerken, strafbaar is gesteld, onder mededeeling voorts, dat van de wetfelijke stempelmerken op aileijkkan- toren inzage kan worden genomen. Blijkens het afdeelings verslag der tweede kamer over het wetsentwerp voor de begrooting van bet departement van buitenlandsche zaken^ hebben enkele ledeu te kennen gegeven dat zij wantrouwen hebben in het beleid van den mi nister. Voorts zijn een aantal vragen gedaan of is op voorziening in sommige omstandigboden aangedrongen. In bet algemeen werden nadere inligtingen verlangd over de verhouding met Ca racas. Er werd met kracht aangedrongen op de afdoening der zaak betrekkelijk de Luxemburg- scbe schnld en teveus op eene betere regelin"- der water aftappingen van de Maas. Voorts wenschte men met Belgie overeen te komen tot bevordering eener afdoende regeling der benrzen sticbtingen wier zetel in Belgie is. Eindelijk werd aangedrongen op vennindering der uitga- ven van bet departement, op vereenvoudigin<> der diplomatie, terwijl omtrent eene nieuwe voor- dragt betrekkelijk de missie in China de gevoe- lens verdeeld waren. Heden zal voor het provinciaal geregtshof in Zeeland behandeld worden de zaak van Johan nes Josephus Buijgoud 58 jaren, arbeider te Clingethans gedetineer te Middelburg, be- klaagd van opzettelijke brandstichting in een ge- bouw, waarbij te voorzien was dat eenig meuscben leven in gevaar kou worden gebragt. Als verdediger is ambtshalve toexevoe«-d mr W. C. Borsius. 0 Neuzen, 14 October. De hevige wind welke gisteren voortdurend heerschte, heeft groote stoornis aan de telegraaflijneu veroorzaakt, waar- door wij het telegram, betreffende den uitslag der verkiezingvoor een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het boofd kiesdis- trict Middelburgin de plaats van den beer mr. G. A. Fokker, welke te Middelburg 's na- middags ten 2 uur 56 minuten was aangeboden, eerst s avonds ten 7 uur 13 minuten ontvingen. De uitslag was aldus geldige stemmen 1287 Volstrekte meerderbeid 644 stemmen. Iliervan verkregen de bcereu Mr. J. P. R. Tak667 st. J- P. J. Graaf van Zuijlen van Nijevelt386 Jhr. Mr. J. G. H. van Tets van Goudriaan137 F. Nagtglas54 Mr. J. YV. Gefken21 Joban Tak1 De overige stemmen waren op 11 persouen verdeeld. Alzoo gekozen de beer mr. J. P. Roeter Tak. ■A_xel, 12 October. Naar men hoort, scbjjnt er weer sprake te zijn om bet zijkanaal van oluiskil tot Hn 1st, over het onbevaarhare gedeelte van de Axelsche Sassing tot Hulst, door uitdie- ping en verbreeding bevaarbaar te maken. Dit werk dat_ toch in vergelijking der thans onder- handen zijnde groote werken, weiuig zou kosten, z.on ons geheele 5e district een zeer groot voor- deel en gernak opleveren. We bopen toch vurig dat wij bier in dit nagenoeg vergeten gedeelte van Nederland, door de regeni g nog eens zullen bedacbt worden als aan goede Nederlanders past. Verte^en woordigers rust dus niet voor dit plan wordt aangcuomen, dan toont ge, dat ge voor ons strijdt. Hontenisse, 11 October. Gisteren in den vroegen oehtend, is de bliksem gevallen op bet wageahuis van den landbouvver Jobs. Ver durmen Jacz.in de gemeente Ossenissebet- weik met al de daarin geborgen wagens, karren ploegen, eggen en andere landbouwgereedschap- pen benevens eenige gedorschen tarwe, vlas een zaadzeil enz. door de vlammen verteerd is. Al- leen bet gebouw en eenige landbonwvoortbren"- selen waren tegen brandschade verzekerd. c'e °P 13 dezer aan bet ministerie van binnenlandscbe zaken gehouden aanbesteding voor het maken van een spoorwegdam door htj loc tot voltooijmg van de spoorwegwerken tusscheu Goes en Vlissingen, is bet minst inge- schreven door G. M. Sigmond te Werkendara voor de som van f 1.020.500.—. 1 T,rY,an, goedeihand w'l geinformeerd dat de Wilhelminapolder sedert den 1 Augustus jl van calainiteit is vrij verklaard. Als eene zeldzaambeid in vruchtbaarheid meltlt men ons dat aan bet bulpstation te Vlake te zien is een aardappel, waaraan gegroeid zijn 1< kleinere, te zamen wegende l'/t kilogramme. De ontbulling van het standbeeld van Piet Hem te Delfshaven, zal op maandag a. s. plaats hebben. De feestrede zal uitgesproken worden door den heer YV. J. Rbsener Manz, oud-burse- meester der gemeente. Als eene historische herinnering mo°*e ver- mehl worden, dat in bet begin der maacd Novem ber e. k. juist zeven eeuwen zullen verloopen zijn sinds de zoogeuaamde AUerbeiligevIoed plaats bad. Door deze vloed werd toen "een groot deel der gewesten Holland, Zeeland, Utrecht Fries land en Vlaanderen geteisterd. Het water klom zoo boog, dat men te Utrecht op de bruggen zeeviseh ving. Naar velen beweren, zonden toen de eilanden Texel en Wieringen van bet vaste iand zijn gescheiden, al bet land tusschen Texel Stavoren en Medembiik verdronken, en zoodoende de Zuiderzee uit bet meer Flevo ontstaau zijn. VERSAILLES, 12 October. (Officieel.) Aan koningin Augusta te Homburg. Gisteren is een zegevierende slag geleverd ilooi generaal von der Tann, bevel voerende over de twee en twintigste divisie, welke de Loir© armee totaal heeft verslagen. Er zijn eenige duizenden gevangenen gemaakt. De strijd duurde van 9«/2 smorgens tot 's avonds 7 ure, op eeu zeer moeijelijk terrein. Orleans is bij duisternis genomen. De vijand is achter de Loire terug- geworpenbij beeft groote verliezen geledeu. Uuze veriiezen zijn naar vei houdiug klein. Bij- zonderbedeu zijn nog on bekend. Uit Beaugency wordt van gister gemeld De I hlanen zijn uog altijd in den omtrek. Zij hebben requisition te St. Ay gedaan. Zij zijn Annean binnengetrokken en hebben den mai're ge\.ingen genomen. Daarna zijn zij weerheen- gegaan. Een depecbe van'Combi iel over Ablis ontvan gen meldtdat gister te 12 ure 's middags de Irausche voorposten siaag geweest waren met 15UU Pruissische ruiters, die veel artillerie bij zich badden. De Frauschen bleveu overwin- naars. De vijandelijke voorboede rukt over Remher- ville naar Epinal op; zij strekt baar verkeunin- gen tot regts en links van de Fransche positien uit Het zwaar geteisterde Straatsburg begint weder te herlevenlaugzamerhand worden de pninhoopen opgeruimd, lerwijl bier en daar weder buizen verrijzen welke door de bommen en granaten der Pruissen waren vernield. Ongeveer twintig duizend personen zijn er, die door de open bare weldadigheid moeten worden onder- steund. Bij de inneming was in de gemeentekas met meer aanwezig dan veertigdnizend gulden. De schade wegens" het bombardement wordt op 75 millioen gulden gescbat. Uit Berlijn wordt gemeldt dat gedurende de laatste dagen der belegering 140.000 granaten op de stad zijn geworpen, elke granaat wordt op 8 tbalers geschatwat een bedrag van 2.100 000 gulden vertegenwoordigt. Behah e 1070 kanonnen hebben de Pruissen te Straatsburg nog gevonden 12,000 chassepots, een giooten voorraad kruid en 50 locoiuotieven. den jongsten uitval uit Metz op Vrijdag der vorige week zijn nadere berigten in- gekomen, waaruit blijkt dat Bazaine thans ten tweeden male met zijn gansche garnizoen bc- pioeid beett zich door te slaan. De eerste maal bad zulks plaats op den 31 Augustus, toen Mac- Mahon te Sedan was. Onder begunstiging van een dikken mist uitgetrokkenbeproetden de troepen eerst een artillerie-aauval op het door de Pruissen bezette Ladonchampsdie echter mislukte; daarentegen bezette bij de dorpjes Grandes te Pettes Tapes, waarop hij een groot korps regts naar den Moezel zond. Dit korps bad eene ontmoeting met Pruissiscbe landweer; \an beide zijden word verbitterd gestreden bet fusilier bataillon van bet 58e landweer regiment werd bij 11 a geheel vernietigd. ook de andere ha- tail Ions van dit en het 59e regiment leden zwaar. ien slotte echter, tegen half vijf's narniddags werden de Fransclien uit al hnnne stellingen verdreven, en badden de Pruissen een volkomen overwinning bebaald, echter ten koste van een aanzienlrjk getal dooden en gewonden, onder welke laatste generaal von Brandensteio. Het verlies der Franschen is grooter. De Borsenballe bevat eene officieele mede deeling, waarin de aanwezigbeid der FranseFie \loot in de Noord/.ee geoonstateerd wordt. IXj bakens moeten terstond weggenomen worden. De torenvuren aan de nieuwe kerk te Cuxbaven worden uitgebluscht. Men meldt uit Amiens, dat Garibaldi bij zijn aaukomst aldaar, door vele Franschen slecbt werd onthaald. Do Vendeersde Bretanjers Per drie maanden binnen Neuzen fraDco door het gebecle Rijk. geheel Belgie. Enkele nommers Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdireeteuren en Brievenbuahouders. I,— 1,25 1.40 0,1.5 BIJ Van 1 lot 4 regela0 40 Voor elke regel meerp jq Advertentien gelieve men aan de Uitgevera in te zenden uiterlijk Bingsdag en Vrijdag avoud 6 ure. jmijimuu WlLHELM.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1