ALGEMEEN No. 562. Woensdag 12 Oclober 1870. l()de Jaarg. berigten. Buitenlaii(Ische berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure ADVERTENTIEN. 8) 13 S3 T C O M P. te Kcuzcn. f olitielc voi'/iu t. Hit Berlijn is offioieel berigt ontvangen dat de voorbereidsclen om de forten random Parijs aan te vallen, zjjn vol bragt en hot bele geringsgeiofitvt en de mortieren in gereedheid staan. Uit deze woorden blijkt, dat, hoe vveinig bclangrijks in de lnatste dagen van het oorlogs- terrein werd gemeld, de Duitschers niet hebben stil gezetcn, terwijl daardoor ook worden gelogen- straft de Fransclie berigten van geleden neder lagen en riirfipen der Duitsdhe legers als daar zijn, het in de Ineht springen van honderd dnizend Pruissen, de dood van den koning van Pruis- sen, van graaf von Mollke en al diergelijke ver- lialen, die men goed vindt bet geloovige Fran scbe volk oj> den inoinv te spelden. De troepen nit Straatslmrg en Tool zijn be- Flemd oni bet land van Straatsburg tot Parijs, zooveel doenlijk, in bezit te nemen. Dit is eene maatregel, vooreeret geboden oin het vrije ver kcer te verzekeren, ten anderen om bij niogelijk ongeval den terngtogt te dekken. Daaiom ook worden overal in de overwonncn gcwesten, de Frar.sch plaatselijke besturen afgezet en Pruis sische atnbtenaren in hitnne plaats benoetnd. llierdoor zijn deze streken, except de bevolking, reeds gelieel verduitscht. Maar 't schijnt dat bij de Duitschers, ondanks 't Fransclie gesnoef zich tol den laatsten man te znllen verdedigen, weinig vices bestaat, dat zo hun doel niet zullen berei- ken en ook de meest ervaren krijgsknndigon zijn van oordeel, dat Parijs niet zeer vele wcken de helegcring of liever insluiting zal knnnen volhonden. Wij voor ons zegt de Times, houden ons over tiigd, dat do Duitschers zich om het overige Frankrijk weinig hebben te bekommeren, imiien ze slechts random Parijs, binnen eon bring van 15 of 20 mijlen, het land knnnen schoon vegen van mobielen en vrjjkorpsen. Parijs moet naar alle waarschijnlijkheid binnen eene niaand vallei. en ge.lurende een zoo korten tij 1 is het, zelfs met. den best en wil en de grootste iuspanning ten eenenmale onmogelijk een Fran soli leger zamen te brengen dat weSrstond zon knnnen bieden aan de vliegende kolouneswelke de Duitschers niet zullen nalaten in het veld te zenden. Bovendien, welke kans bestaat er, dat de Fransclie landverdedigers eendragtelijk en met goeden wil zullen te werk gaan Van de meest geloofwaardige correspondenten vernemen we hoe onlangs een 1200tal van die vrijvvillige veld- ontdekkers nit Parijs, door hnn mnitziek gedrag, de goede stad Tours, den tegenwoordigen zetel der regering, met schrik vervuiden. Geheel Frankrijk begint bedncht te worden voor die vrijkorpsen, welke gebrek tot plundering dwingt. Op vele plaatsen weigcren de burgers en land- lieden aan de tuchtelooze bcnden gastvrijheid of zelfs toegang tot stad of dorp te verleenen. Deze troep trekt te velde onder het opsteken van de roode vlag, ziugende de Marseillaise, een nnder bevvierookt de socialc republiek, weer anderen hebben tot lens Hendrik V, de banier der beilige maagd RochefortJules Favre, het keizenijk, enz. Zulke troepen zijn eer gescbikt een burger- oorlog te doen ontvlammen, dan de geregelde Duitsehe troepen te bestrijden. De stad Epernon is, na een levendig gevecht, door de Duitschers ingenomen. De hertog van Mecklenburg trekt met een legerafdeeling naar Rijsselterwijl de generaal Vogel van Falken stein met een nieuw gevormd korps van 80,000 man over Besaucon naar de omstreken van Lyon zal oprukken. De legermagt die Duitscbland thans in Frank •-vijk heeftwordt geschat op 700,000 man in fanterie met 50.000 man paardenvolk verdeeld als volgt*. Voor Metzonder bevel van prins Frederik Karel210,000 man infanterie met 12,000 man paardenvolk, bij Parijs 240,000 man infanterie met 36,000 man paardevolk, Het ove rige gedcelte ligt bij Soissons, Mezieres, Verdun, en Bitsch in Sedan en weg tusscbeu Duitscbland en TliionvilloPhalsburg overal langs den Frankrijk naar Parijs. De spoorweg-commiinicatic, waarvoor Metz tot nogtoe eene belemmering v as is tlians geheel vrij. 2(1 Augustus gaf van Moltke bevel op drie mijlen afstand van Metz een spoorweg aan te leggen, die reeds nu is voltooid en waardoor de 1 inie Metz en Saarbruch met die van Metz en Parijs in verbinding is gebragt. 3000 werklieden uit de Saarbriicker kolenmijnen werden onder leiding van bokwame ingenieurs gebezigd dat werk te voltooijeu. De weg beslaat eene leugte van 5 mijlen. Ifet voorsteldoor den beer van Honten bij tie tweede kamer ingediend, beoogt vier wij- zigingen in de wet op de personeele belastiug 1°. om bij de taxatie van de huarwaarde de rnimten, uitsluitend gebezigd tot nitpakking en ultstalling van goederen, d. i. de winkels bui ten aanmerking te laten 2°. oin een berziening der hunrwaarde te erlangen van de perceelen, waarvan de hunrwaarde niet in de laatste aeht jaren op nieuw is geregeld 3°. om het onttrek ken van stookplaatsen aan de belasting te voor- komen en 4°. om bet tarief voor de berekening van de waarde van het mobilair inclien daar- van gecn taxatie gevraagd wordt, te verhoogen. Bij tie behandcling der wet op de middelen ten vorigen jare heeft de voorsteller bij de re goring op het voordrageu dezer wijzigingen aan gedrongen. Het voorstel heeft ten doel de personeele be lasting, en diensvolgens ook de daarop geheven provinciale eri gemeentelijke opeenten en de di- recte gemeentelijke belastingen, voor zoover zij naar den gronclslag der huurwaarde geheven wordt, billijker te regelen. Men deelt ons mede, dat de nieuwe post wet met 1 Jan. 1871 in working zal treden. Gelijk men weet, is daarbij aan de regering de bevoegdheid voorbehoudcn om hnar geheel of bij gedeelten intevoeren. De voorbereidende werk- zaamheden zijn echter vergenoeg gevorderd, om een geheele invoering te veroorloven. Onder anderen zal men met I Januarij op elk postkan- toor coi respondentie kaarten knnnen bekomen bestemd om korte correspondentien, waarvan de inhoud niet geheiin behoeft te blijven voor 2'/j cents door het geheele rijk te verzenden. Weuzen, 11 October. Meldden wij nog zeer kort geleden, dat de werkzaamheden met veel spoed werden voort gezet, zoo knnnen wij tlians zeggen, dat die voornit zijn gevlogcn. Op 26 September 11. is men begonneu do materialen, die tot het leggen van de lijn noodig zijn, alsmede de grond, daar te vervoeren, waar zulks onrniddellijk vereischt werd, zoodat reeds sedert 1 October jl. de loco- motief van eenige wagons vergezelt, de stad Axel minstens vier maal per dag passeert met materialen als anderzints. De weg is reeds berjjd baar tot in hot poldertje dat tnsscben den zoo- genaamden Armendijk en den Kanaahlijk gelegen is, dus reeds een twintigtal minnten voorbjj Axel. Naar wij vernemen zal den weg voor den winter niet verder worden gereed geuiaakt, dan tot de brng over het kanaal naar Hulst. Wat genoemde brng betreft, hiervan zullen de muren binnen 14 dagen opgetrokken zijn. Denkelijk zal deze brag zoowel als die over de waterleiding in den Buthpoider voor den winter worden afgemaakt. De houten Ioods bij bet station te Axel is ingerigt om de loeomotief in te bergen en te zuiveren. Men heeft ook een aanvang genomen om de wachthuizen, alsmede het station Axel te voltooijen. met dat produkt, omstreken werden Men zal nu een begin mnken met het aan- lu-engen van den wissel aan het station Sluiskil om van den weg NenzenGent op den weg NenzenMechelen over te gaan, en zoo zal nu gedurendc bet wintersaizoen bet tlians liggende gedeelte der lijn geheel worden afgemaakt. Het station te Hulst, alsmede alle verdere gebouwen en duikers voorbij Hulst zullen eerst met bet voorjaar worden opgebonwdalleen zullen nog eenige duikers tusschen Hulst en Axel worden gelegd. Aldus zien wij, dat toch aan alles een einde komt, hoe zeer het al eens lang duurt. Zoo men ons niet heeft bedrogen zal de weg in 1871 voor bet publiek knnnen worden geopend. Om alle gevaren te voorkomen is de toegang over/ de lijn verboden. Ook is op den provinciale weg bij Axel een barriere geplaatst. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer van de staten generaal op heden zijn ter stembns opgekomen ie Nenzen 54 van del05, en te Iloek 20 van de 45 stemgeregtigden. Het vervoer van suikerwortelen trekt dit jaar ieders aandaclit en wij gelooven niet, dat nog immer zeo\eel bunders begroeid zijn geweest sedert zij bet eerst in onze geteeld. De wcgen, vooral de grindwegen lijdeu door het vervoer dezer vrnchten zeer veel en velen liggen slechter dan ooit, daar zij door de droogte volkomeu zand- wegen gelijken, waarom zij bij regenachtig weder niet van aardewegeu te onderscheiden zullen zijn. I foelj, 11 October. Tot gemeenle-genees beer is benoemdde heer J. Hoogkamer ge- neesheer te Kadzand. Zcaamslasr, 10 October. Tot predikant der hervormde gemeente alhier, werd heden be- roepen, de wel eervv. zeer geleerde heer D. Niessen W.Jz., thans te Nieuwe Tonge. De te Hulst op maandag 3 Oct. 11. gehou- den jaar-veemarkt en tentoonsteiling wevd door nitmuntend schoon herfstweder begunstio-d en ook door vele belangstellcnde uit omliggende plaatsen bezoeht. Het ter markt aangebragt vee bestond uit14 paarden, 28 stuks hoornvee en 87 stuks varkens die grootendeels verkocht zijn. De van gemeentewege uitgeloofde premien zijn genoten doorM. Vernimrnen te Hnlst, voor het grootste getal paarden, 3 E. Vergouts te Hulst, voor het grootste getal rnndvee, 5; A. de Meij te Zuiddorpe, voor het grootste getal varkeus 2 J. de Brouwer te Clinge, voor het schoouste werkpaard, 6 G. F. Willemsens te Honfenisse, voor de heste koe, f 6P. Burrn te Hulst, voor het schoouste toeejarig paard, f 3; en D. Har- togte Hulst, 3 premien; voor het sehoonste twee- jarig rnnd, 3, voor den schoonsten stier, /'3 en voor de vetste vaars of os, f3. Op de tentoonsteiling van landbouwvoortbren- selen werden de voigende prijzen behaald tarwe le prijsJan Burmf 12 50; 2e prijs, A. van Waesberghe te Hulst f 8.— rogge le prijs P. A. de Maat te Hoiitenisse 12.50; 2e prijs, Schaapmeester te Hulst, f 8.— Gerst le prijs, zameiing van veldvruchten vanger te Hulst f 10, 2e te Hotiteuisse f 8. 8.ver- le prijs, E Vogel prijs P. A. de Maat Men sellrijft ons uit Zuiddorpe van 9 Oct. Naar wij vernemen bestaat bet plan om in 1871 de straat die van af Zuiddorpe voorbij de hofsteden van de heeren Leo en August vau Haelet en wel tot aan bet begin der straat in den Cani-svlietpolder loopt, te begrinden. Als wij den sleebten t e ta id in aanmerking nemen, waarin dezen weg verkeert gednrende dit saizoen, waarin de inwoners, zoo landbouwers als anderen, die zoo dikwijls moeten passeren, gelooven wij dat de gemeente Zuiddorpe, geen groofer weldaad zon kunnen worden bewezen. Hoevele jaren acbtereen dit plan ook heeft hestaan, moet het thans toch als bepaald zijn aangenomen, daar het gemis aan een goeden weg hier zoo zeer wordt itigezien nu de land- bouw op een geheel andere schaal wordt gedre- ven dan vroeger. Wij jnichen dit plan toe en hopen dat het door andere gemeenten en corpo- ratien zal gevolgd worden, opdat wij overal goede wegen krijgen om onze landhouwprodncten te kunnen vervoeren. Het voordeel is voor ieder ingezeten onbetaalbaar. Op 3 October jl. des middags een lire is er brand ontstaan op de Hollandsche Clinge in de woning van F. de Wit, waardoor die woning ge heel is afgebrand. Er schijnt vermoeden te bestaan dat hier aan kwaad.villigheid moet worden ge- dacht, alt bans genoemde de Wit is in hechtenis genomen. De dezer dagen gehonden proeven met mitrailleuses te Waalsdorp, hehbeu nog geen bepaald resultaat opgeleverd daar de patronen nog niet goed bij de werktuigen pasten er zullen thans te Delft nieuwe geinaakt worden. Uit Hoorn wordt aan het Noorden gemeld, dat het ook door ons overgenomen berigt omtrent het ongeluk, mevr. W., aldaar overg-ekomen, ten gevolge der ontvlamniing van Naphta, sterk over- dreven en gedeeltelijk onwaar is. Deontvangen brandwonden waren hevigdoeh het leven der patiente wordt niet bedreigd, integendeel verbe- tert haar toestand. Te Arnbem heeft dezer dagen een policie- agent tegen zich zelven wegens enkele begane policie overtredingen, proces-verbaal opgemaakt. De man bleek krankzinnig te zijn, zoodat men hem naar het gesticht te Zutpbeu heeft moeten vervoeren. Wegens de ontevredenheid onder de in het kamp van Beverloo in Belgie geinterneerde Fran sclie soldaten is den 6den des mo,-gens ten 3 ure een bataillon karibiniers daarheen gezonden om vvanordelijkhedeu te voorkomen. Men schat het aantal gevlugte Parijzenaars in Brussel op 30.000. Daaronder zou zich ook de ex kouingiu van Spanje Isabella beviuden. Te Namen kwam dezer dagen een zooge- naarnde breackvan vier plaatsen, bespannen met 65n paard, en iuhoudonde zes en twintig als arbeiders gekleede personen en met een meuigto goedereu geladen aan. Die personen waren uit de bosscheu van Sedan, Carignan en Montmedy gevlugte soldaten welke hun uniform voor ar- beidetspakken gevvisseld hadden om op die wijze te ontkomen. Het paard en rijtuig hadden zij afhandig gemaakt aan den een of anderen Pruis- sischen officier, die in vol vertronwen op de veiligheid dor plaats door de overwinning der Pruissen in dat rijtuig met zijnen ordonnans rondreeddoch door overrnagt overvallen zijn equipage prijs moest geven aan vlugtende turco's die alle hunhe goederen daarop laadden en op de meest venvonderlijke wijze zonder ontdekt te worden, over de gren/.en kwamen. De politie heeft hun na eenig bedenken bet rijtuig voor 500 francs laten verkoopen, terwijl zij daarrnede naar Rijssel vertrokken eu zoo Frankrijk weder bin- nengekomen Het mceste vertrouwen stellen de Parijze naars in het fort Mont Valerien. Daar houden ze van als een zeenian van zijn sellip. „Als er bij was," zei een meisje, „Zou ik het ecu Per drie maanden binned Neuzenf franco door het gehecle Hijk25 geheel Belgie1,40 Enkele nommerso f Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdircctearen en BrieveBbubhouders. BIJ Van 1 tot 4 regeli Voor elke regel meer 0,40 Advertentien getieve mea aaD de IJitgeyers in te zenden niterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure. l,t- 1 v-- JWllWWf SPOORWEG NEUZER—MECHELEIf. m nu. Hi Hnn nuhnaiuMii zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1