ALGEMEEN No. 560. Woensdag 5 October 1870. 10de Jaarg. k BEN EN DM AKIN G. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsclie berigten. T E AXEL, ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O If T COUP, te l¥&uzen. ADVERT ENTIEN. H O N D S D O L. H E 1 I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN maken bekend dat hun beeluit van den 23 September jl., waarbij werd bepaald dattot nadere keunis- gevingalle bondeu van de pnblieke straten en wegen nioeten verwijderd blijvenis inge trokkenzoodat de houden voortaan weder kunnen losloopcn. N e u 2 e n den 4 October 1870. Burgemeester eu Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. D I E L E M A N. DINGS DAG DEN 25 OCTOBER 1870. I 'olit ielf Overzieft. Tenvijl anders bij schoone herfstdagen als de tegenwoordige Parijs al zijne schatten van weelde en praeht ten toon stelt, de teierlijk aan- gelegde plantagien wemelen van vvandelaars, die bet pronkjuwee! van Enropa's steden er.kel be wonen otit 't vele genot dat zij aaubiedt, wijl anders bet Bois de Boulogne doorkruist wordt met de schitterendste equipagies van hot rijke eu vertooning makeude publiek kunnenthansde Parijzenaars waar zij bun oog wenden de blin kende belnten der Duitscbe Ublaneu in de heer- lijke najaai-szon zien scbittercn. Wat men geen Parijzenaar, geen Franscbman voor zes weken tijds ooit als eene gebeurlijke zaak bad durven aan- zeggen, is dan tocb gesckied. Ue nederlagen der groote natie zijn te verras- send, te ovennagtig, dan dat een Franscbman, als bij niet met eigen oogeu bare uitwerksclen aanschouwt, ze inderdaad kan gelooven. Dai bleek ook weer in de afgeloopen week. Op denzeli'den dag dat de telegraal" den val van Straatsburg aan Europa verkondigde, vernemen de Franscheu dat Straatsburg zich goed koudt en nog lang kan staande blijven. Volgens Fransche berigten zijn de Duitschers in de laatste dagen geslagen bij Villezuif en bij Pierrefitte, hebben ze 10 kanonnen, 2 mitrail lenses en 20.000 manschappen verloren eu zijn de Duitsche soldaten zeer ontmoedigd. Even als vroeger, wordt al die bluf door de gebcnrtenissen zelve weersproken. Straatsburg heeft zich in den naclit van woensdag op don- derdag vvevkelijk moeten overgeven. Eene groote hoeveelheid ammnuitie is weSr vcroverd en 17.000 manschappen, waaronder 451 officiereu, zijn gevangen genomen. De stad heeft bitter geleden. De bevel voerende kommandant, in stede de inwoners met den waren toestand van zaken bekend te maken, heeft aan zijn zoogenaamden krijgseer, vele inwoners, hunne huizen en bezittingen noodeloos opgeofferd. Eene Zwitsersche depntatie van het roode kruis, die reeds voor eenige dagen te voren naar Straatsburg was getrokken, geeft van den toe- stand der stad de volgende beschrijving Bijna geheel vernield zijn de fanburg de Pierre, bet station met de korenkamers, de fauburg Nationalbinnen de grachten de artilleriescbool, de kanongieterij, het theater, het groote koffij- huis van Bozin en gedeeltelijk het stadhuisop het plein van Basglio de groote club, de nieuwe kerk bet gymnasium, de boekerij deze laatste is geheel afgebrand. Alleen enkele zaken, waar onder de vvapens van Kleberwerden gered maar de boeken en bandschriften zijn zooals tron- wens reeds is gerneld, ten eenemale vernield. Op de Kleberpiaats zijn verbrand bet Etat Ma jor de l'lako, een groot geboinv, het Cale Cadet en het museum van schilderijen. Wat de dom- kerk aangaatdie van wij binnen en van bniten bezigtigden, deze is gelukkig niet erg geliavend. Alleen is het dak van bet middeDstuk, waarop een observatorium stond, (jnist op grond hiervan), weggesehoten, zoodat men in bet schip door de gateu van bet gewelf den liemel kan zien. Een bom heeft bet orgel vernield en de glazen van sommige vensters zijn besebadigd. Geheel gaaf is de schoone roset in het koor, de kansel eu de doopsteen everizoo het beroemde astronomi- sche nnrwerk. Aan den toren is hier en daar eenige sciiade toegebragt. Een der kleine slauke zuileu, die hem versieren, is op bet rniterbeeld van Ludovicus gevallen die haar met zorg in de arnien houdt vvachtende op de betere tijden, die beta van zijn last zullen bevrijden. De citadel, weike bet noordelijk gedeelte der stail beheerscht, is vreesselijk door de bommen gehavend. Dit behoeft zeker geen verwondering te bareu. Alles wat zich eenigermate boven het andere verheft is ook zoo goed als vernield. In bet algemeen kan men zeggen, datbetnoord- westelijk gedeelte der stad het meest, het zuid- oostelijk gedeelte bet ininst geleden heeft, of scboon men ook in dit laatste op sommige plaat-- sen in bet geheel geen huizen meer kan zien. Zij zijn weggeblazen. Maar wat beteekent dit tegenover geheele straten, kerken en gebouwen, die in het uoordwestelijk deel tegeu den grond liggen De depntatie legde eenige bezoeken af in en kele woningen en kelders, die in woningen wa ren herschapen. Het is inoeijelijk zich eene voor- stelling te maken van den feitelijken toestand dier geimprovieerde huizen. Men inoet den staat van zaken hebben aanschouwd oin hem te kunnen begrijpenlaat staan te schilderen. Kettkenge- reedschap, voorraad van allerlei aard, groote kis- ten met kostbare zaken, bedden en menbeleu dit alles in een enge ruimte zaamgedrongen. Tocb nog een plaats voor een haard want men moet. immers koken. Hoe bondt men het nog nit in die holen, waarin ganscbe gezinnen zich hebben genestelddie geen licht en geen lucbt hebben en die vochtig en ongezond zijn. Alle gaten zijn toegestopt met mest en steenen. De keldertrap ziedaar de eenige opening, waar- door en versche lucht eu bet flaauwe daglicht moet binnendriugen. Welk een toestandora daar dag aan dag en altoos weer te moeten hui zen. En dan vier bange weken vier eeuwen Is het te verwonderen, dat velen als venvilderd waren, dat anderen zich allecgs weder aan het daglicht moesten gewennen en dat alien bleek en uitgeteerd door wekenlange zorgen en ont- bering, meer gelijken op schimmen dan op men- schen. Nog een ander treurig en eigenaardig schouw- spel tevens mogt de depntatie aanschouwen de vensters der huizen, die met bun front naar de batterijen der Duitschers gekeerd zijnhebben geen enkele vensterruit meermaar matrassen, zandzakken en stroobalen om de vijandelijke kogels op te vangen. Elke woning zag er uit als een schansIn het kort, zegt de depntatie alles had het aanzien van belegering en van vreesselijke belegering. Van het oorlogstooneel valt heden weir.ig nieuws te vermelden Bazaine lieeft weder een poging gedaan om zich door de Duitschersdie hem rondom Mets houden ingesloten, been te slaan. Eene kolone infanterie van zijn leger, onder- steund door kavalerie en artillerie, heeft dings- dag een uitval gedaandeze troepen zonden bezit hebben genomen van Lagrange en Colomby, en vervolgens zijn doorgedrongen tot Ars, waar zij echter door de overmagt der Pruissen werden tegengehouden en teruggeslageu. o Benoemd tot ontvanger der directe betas- tingen, in - en uitgaande regten en accijnsen te Axel c. a. J. Loetf. tlians ontvanger derzelfde middelen te Aarle Rixtel. Neuzen, 4 October. Gednrende de vorige niaand zijn het kanaal alhier opgevaren: 24 zeeschepen, metende 4345 lonne.n en 373 biu- nenschepen, m. 19328 t.en afgevaren 31 zee schepen, m. 7721 t. en 343 binnenschepen, in. 10774 t. Totaal sedert 1 January 1870, zijn bet kanaal opgevaren 252 zeeschepen, in. 40742 t. eu 2428 binnenschepen, m. 130891 t.; en afge varen 232 zeeschepen, in. 49898 t. en 2372 bin nenschepen, m. 135085 t. In de cerste 9 mann- den van 18G9 zijn het kanaal opgevaren 258 zeeschepen, m. 41078 t. en 2363 binnenschepen, m. 130407 t.eu afgevaren 250 zeeschepen, m. 48144 t. er. 2322 binnenschepen, m. 121815 t. Zaamslag, 3 October. Voor bet Roode Kruis is, ten behoeve der verpleging van zieke en gewonde krijgslieden in den oorlog tnssohen Frankryk en Duitscblandin deze gemeente bijeengebragt Door de commissie voor eene algemeene colleete bij inschrijvingf 410,99 Door bet zanggczelschap 0 e f e- ning en U i t s panning, van een concert, gegeven met medewer- king van bet bier onlangs opgerigte Tooneelgezelschap14,50 Door het zanggezelscbap 0 e f e- n i n g baart kunst, van eene colleete in zijn midden 12,60 Door de leerlingen der opeubare school5,50 Zamen f 443,59 De voormelde coinmissie heeft besloten zich voor alsnog niet te ontbinden. Hulst, 3 October. De geschiedenis der letterkunde bevvijst ons, dat groote gebeurteuissen, groote macnen voortbrengen ofliever, dat groote gebeurtenissen groote niannen ontwikkelen. Dit is vooral met de dichtkunst het geval; want jnist in de tijden, waarin groote staatkundige, en vooral gods- dienstige gebeurtenissen plaats hebben, als bijna de gansche maatsehappij in spanning verkeert, dan ontwikkelen zich dikvvijls de grootste dichters, of wel betrekkelijk zeer schoone dichtstukken worden vervaardigd door hen, van wic men dit anders niet zou kunnen verwachten. Wij hebben daarvau hier dezer dagen wederom een bevvijs aangetroffen, daar onze kapelmeester der Harmonie, de beer P. de Pauw, die volstrekt geene letterkundige opleiding heeft geuoten, dock die overigens als een zeer bekwaam mnziek- meester en componist bekend staat een Nieuw Nederlandsch Volkslied heeft vervaardigd, „op de tegenwoordige tijdsomstandigheden toepasse- lijk." (Vroeger ook in deze courant van 7 Sept. no. 552, medegedeeld) dat algemeen zeer veel bij val heeft gevonden. Onze geachte kapel meester heeft zijn Volkslieddriestemmig op mnziek gebragtZ. M. onzen geeerbiedigdc» kouing aangeboden, waarop bij bij missive van 29 Sept. jl. boogstdeszelfs dank heeft ontvangen. Wij voelen ons gedrongen onzen verdien- stelijken kapelmeester met deze vorstelijke onder scbeiding geluk ie wenscbcu, en de hoop nit te spreken, dat bij nog dikwijls bewijzen moge geven van het genie, wat in hem is weggelegd, en tevens ook, dat Hulst zijne muziekstukken, en al, wat hij verder tot oplnistering onzer schoone Harmonie, die in hem een bekwamen en waar digon leidsman heeft gevonden, zal vervaardigen, altijd naar waarde mag schatten. De beer rur. G. A. Fokker heeft aan de kie- zers in bet kiesdistriet Middelburg een schrijven gerigtwaarin hij den beer mr. J. P. R. Tak als zijn opvolger in de tweede kamer aanbeveelt, als een zeer bekwaam man, die reeds blijk gaf van zijne kenuis en bckwaamheden in zijn aeade- miscb proefschriftHet rccbt van am en- dement in de constitdtioneele mo narch i e en die en als secretaris van de staatscommissie voor de regeling van d e uak der calamitense polders, en in zijn jongste geschrift; over het pol der b e h e e r in Wat'cheren, getoond heeft op de hoogte te zijn van het Nederlandsch dijkfegt en dijkwezen. De heer Fokker zegt de voor- keur te geveu aan den heer Tak boven den heer Nagtglas, omdat hij bij onderviiidiug weet, welke mate van veelzijdige vooral van regtskennis in den volksvertegenwoonliger vereischt wordt. De bevidking van bet koningrijk der Ne- derlanden (volgens de bevolkingsregisters) be- stond biijkens de provinciaie verslagen op den 31 Dec. 1809 nit 3.052,072 zielen (1,812.550 niannen en 1,839,522 vrouwen), tegen 3,029,144 (1,801,833 niannen en 1,827,311 vrouwen) een jaar te voren. De bevolking der ondersclieidene provincien was als volgtNoordbrabant 430,798, Gelderland 437,819, Zuid Holland 703,214, Noord-Holland 590,434. Zeeland 179,430, Utrecht 176,234, Frieslaud 300,802, Overijssel 259,203, Groningeu 232,273, Drenthe, 108,257 Limburg 227,401. In alle provincien had vermeerdering plaats, behalve in de provineie Utrecht, waarde bevolking met 568 zielen verminderde. Tot waarsckuwing vermelden wij bet vol gende verschrikkeljjk voorval, door het A. D. v. N.medegedeeld. Dezer dagen was de jengdige eclit- genoote van een predikant te Hoorn moeder van twee kinderen, terwijl bet detxle te wachlen stond, bezig haar glac6 handsehoenen met najibta te wasschen. Door te hard te wrijven geraaktc bet leder plotseling in brand. In een oogwenk stoud zij van boven tot onder in vlain. Haar echtgenoot die tegenover haar aan tafel zat wendde wanhopige pogingeu aan om baarte red den. Een oogenblik seheeu de vlam gebldscbt, maar weldra sloeg zij weder met vernieuwde kracht, nit en mogt het niet meer gelukken haar uit te dooven voordat de ongelukkige vrouw op de ontzettende wijze was vermiiiktzoodat er ofschoon zij nog niet bezweken is, nogtans geen hoop op haar beboud meer bestaat. De verzending van gerookt spek naar Pruissen is te Meppel op nieuw in vollen gang. De slagers aldaar zijn bijna nacht en dag in ile weer. om de groote bestellingen uit te voeren en koopen daartoe van rondom de vette varkens tegen hooge prijs. 00 ct. per kilo, raw zooveel mogelijk op. In 't laatst dezer week moet weder om 10.000 pond worden afgeleverd. o Het Journal de Bruxelles meldtdat de miliciens der ligtiugen 1803, 1864 en 1865 bij de infanterie en artillerie te voet, alsmede alle ge huwde mauschappen met groot verlof zullen worden gezonden. Bovendieu zijn van af 1 Oc tober het observatieve leger en het leger van Antwerpen, alsmede de generale staf ontlwnden. Men schrijft uit Gent. Zaturdag 11. is een der gekwetsten die over eenige dagen alhier zijn aangebragtin de Bijloke overleilen. Hij bad eene erge wonde in de borst ontvangeu een kogel was er in gescboten, die men er nog niet had kunnen uitkalen. Zomlag heeft zijne bcgraving plaats geliad. Eene depntatie der verscbillende wapens van ons legers lieeft den overledene tot aan zijne laatste rust plaats vergezeld. Eene aanzienlijke volksuieuigte woonde die treurige plegt,igbeiil bij. Men meldt uit Ferrieres 30 Sept. Giste- ren rnorgen vroeg zijn groote massa's Fransche troepen uit Parijs tegen ons zesde armeekorps opgerukt. Gelijktijdig werd de voorhoede van het vijfde legerkorps door drie batailjons aange- tastterwijl een brigade tegen het elide armee korps demonstreerde. Na een gevecht van twee Per arie maanden bionin Neuzen. 1,— 9 9 franco door bet geheele Rijk9 1,25 i geheel 3e{gie1.40 Rnkele nommers 0,05 Men abonneert zich hij alle Boekhandelaars, Po9ldirectearen en Brierenbuiihoudors. BIJ Van 1 tot 4 regelaf 0,40 Voor elke regel meer. 0,10 A.Wertentien geliere men aan de Uitgevers in te zenden aiterlijk Dingsdag en Vrijdog avond 6 ure. 7. jgi-. Limit OP

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1