ALGEMEEN No. 559. Zaturdag 1 October 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsclie berigten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure DIIOKT «fc CO n P. t<- leuzeii. ADVERTENTIEN. JPolitiels Overzigt. De zon des vredes die zoo liefelijk door de donkere oorlogswolken begon te blinken, is be- laas weer geheel verdweuen. Ofschoon van den beginne af de tegenvvoordige Fransche regerings- mannen niet het hout schenen te zijn waaruit de vrede gesneden moest vyorden had toch de tweede meer getnatigde eircnlaire van Jules Favre, de hoop doen voeden, dat men eindelijk begre- pen had dat het opvoeren van de nationalen volks- trotsdie reeds zooveel onheil over het arme Frankrijk had gebragt, nergens anders voor dienen kou, dan de ellendeu des rampzaiigen krijgs te verlengen. Den 19 en 20 September jl. hcbhen tusschen graaf Bismark en Jules Favre besprekingen plaats gehad over de voorvvaarden van eeu wapenstil- staud en het hijeen roepen eeuer Fransche wet- gevende vergadering. De vorderingen van Bis- mark bepaalden zicli tot de overgave van Straats- brng, Tonl cn Verdun, ten einde gedurende den wapenstilstand het hijeen houden van het leger te verzekeren. Deze voorwaardeu zijn den 23sten door de regering te Parijs verworpen. Wij kuunen ous dus voorbereiden weldra nieuwe tooneelen te zullen vernemen aan den eeuen kant opgeroepen door het besef dat deze oorlog mi voor eens en altijd het overwigt van Duitsch- laml in Europa moet grondvesten en aan den anderen kant door den haat en de woede der vernederiug van de meest trotsche en iugeheelde natie van geheel ons werelddeel. Het Duitsche leger heeft ongetwijfeld in de laatste weken de kraehtigste bevvijzen zijuer bekwaamheid in den oorlog gegeveu maar het zal deze in de nu volgende dagen ook tot het uiterste moeten toonen, otn over al de elementeu van vaderlands- liefde, haat en verachting van eene tot het uiter ste gehrachte natie te zegeviereu. Dat de iusluiting van Parijs volkomen is, hlijkt daaruit dat alle gemeenschap met de hoofdstad ten eeneumale is afgebroken. Men onderhondt die alien nog door tniddel van balons. Zooda- liige ballon is, dus meldt men, uedergedaald in Tours, waar het bevvind van Frankrijk zich ge deeltelijk heeft gevestigd. In die ballon is een brief gevonden waarin de per telegraaf niede- gedeelde onlusten te Parijs worden weersproken. llet Fransche gonvernement roept ihans de natie in de volgende bewoordingen tot een hard- nekkig verzet op. Aan Frankrijk „V66r de insluiting van Parijs heeft de heer Jules Favre den graaf von Bismarck willen spre- ken, ten einde de bedoelingeu van den vijand te leeren kenuen. Ziehier wat de vijand ver- klaard heeft „Pruissen wil den oorlog voortzetten en Frank rijk tot een mogendheid van den tweeden rang verlagen „Pruissen eischt den Elzas en Lotharingen, zelfs Metz, uit kracht van regt van overwinuing. „Pruissen om in een wapenstilstand toe te steinmen, durft de overgave eisclien van Straats- burg, Tonl en den Mont Valerien „Maar Parijs, tot het eerste gedreven, zouzich liever onder zijne puiuhoopen begraven. „Op zulke onbescliaamde eiscben antwoordt men slecbts door eene worsteling op leven en dood „Frankrijk neemt die worsteling aan en rekent op al zijn zonen Gelijk reeds in ons vorig mimmer is ver- meld, is de vesting Toul gevallen. De inneming dezer vesting is voor de Duit sellers van het uiterste belangomdat daar- door de gemeenschap met Duitschland van Parijs langs Chalons en Nancy kan worden onderhou- den. Nu ook Straatsburg is gevallen, heeft men op de gchcele liuie vrij spel om langs dnbbele spoor- banen het oorlogsmaterieel uit Duitschland en de proviandering uit de omliggende Fransche dis- tricten aan te voereu. De maatregel van het ^Fransche bevvind, om alle voorraad levensmid- delen uit de omuiddelijke oiustreken van Parijs te verwijderen, wordt hierdoor schadeloos ge- maakt. De belegering van Toul werd dan ook sedert den 17 dezer met alle kracht voongezet. Het belegeringscorps werd versterkt en nieuwe zwaar dere stukken geschut24 ponders aangevoerd. Sedert den lOden werd het bombardement met acht schoten in een miuuut volgehouden maar nu braakte er zulk een moorddadig vuur tegen de vesting, dat het niet meer viel nit te houden. 109 officieren eu 2240 manschappen werden ge vangen genomen en de buit gemaakte voorraad bedroeg 120 paarden, 1 adelaar van de mobiele garde197 stukken bronzen geschut, waarvan 48 getrokken kanonncn, 300geweren, 3(X)sabcls, 500 kurassen, en een aanzienlijke voorraad am- mnnitic en uitrusting. Door de arrondissements-regthank te Goes, zijn den 20 September 11. de volgende vonnissen uitgesproken. I. 1°. L. Ranssenarbeider te Koewacht defaillant20. N. Ingels de Rechter, oml 22jaar, landbouwer te Koewacht; 3o. J. de Blok, oud 23 jaararbeider te St. Jansteen 4<>. P. de Blok, oud 31 jaar, arbeider te St. Jansteen, be- klaagd van onderlinge moedwillige mislmiideling, de tweede, derde en vierde ontslagen van regts- vervolging, de eerste bij verstek veroordeeld tot een maand cellulairc gevangenisstraf en drie boeten van acht gulden, subs, een dagcellutaire gevangenisstraf voor iedere boete en de kosfen. II. J. van Marke, oud 45 jaar, arbeider te Koewacht, beklaagd van hoon, veroordeeld tot boete van drie guldensubs, gevangenisstraf van een dag en de kosten. III. P. Zaman, oud 43 jaar, arbeider te Stop peldijkdefaillant, beklaagd van diefstal van oogst op den akker, veroordeeld bij verstek tot gevangenisstraf van drie dagen en de kosten, eu bevel van teruggave van de overtuigiug- stukken. IV. J. F. de Bakker, oud 40 jaar, arbeider te Ossenisse, beklaagd van diefstal van dijks materialen, veroordeeld tot 14 dagen cellulaire gevangenisstraf en de kostenen bevel van teruggave van de overtuigingstukken. V. 1°. C. L. van der Heiden, oud 19 jaar, visscber te Clinge (Zeeland)2". C. L. Goos- sens, oud 22 jaar, polderjongeu te Clinge (Zee- laud), beklaagd van eenvoudige diefstal (van mosselen)de uitspraak is uitgesteld tot over acht dagen. VI. N. R.immeloo, oud 46 jaar, schipper en herbergier te Philippine, defaillant, beklaagd van boon op verlangeu van den officier onbepaald uitgesteld. In de entrepots te Rotterdam en to Am sterdam liggen zoo verbazend veel buitenlauilsche koopmans goedereu opgeslagen, dat de Neder- landscbe Rijnspoorweg eu de Staatsspoonveg maatscbappijeu niet alleeu geen genoegzaam aan- tal wageus voor bet vervoer hebben, maar zelfs alleen voor de laatstgenoemde 6 a 70U wagens balen koffie liggen te wachten om via Arulrem en Salzbergen naar Duitschland le worden ver- voerd. Naar eveuredigheid is dit het geval met allerlei soort van koopmansgoedereu ook bij de Nederlaudsche Rijnspoorweg maatschappij. Zondag middag waren de reizigers op den trein die te 4.36 uit Emmerik vertrekt, getuigen van een akeligen zelfmoord. Even voor het op rijden van de brug te Westervoort had zich plotseling een man op de rails geworpen, om zich door den aansnellenden trein te laten ver pletteren. De machinist zag het en stopte dadeljjk, maar in 't naaste oogenblik ging de locomotief over den ongelukkige been, vvieus ligchaam door midden werd gesneden. Te Raalte is men drnk bezig met alle hnizen, hooibergen enz. met pannen te bodekken, ter vervanging van de rieten daken. De gemeen- teraad aldaar heeft do verordening gemaakt, dat voor 1 November e. k. alle gebouwen met pannen bedekt moeten zijn. Te Warffnm is een bestuur benoemddat een regleinent zal maken voor een vredebond dat een adres zal opzenden als dat van Goes. Door het prov. geregtshof te Groningeu werd den 2l dezer een doodvonuis uitgesproken, vermoedelijk bet laatste in Nederland, daar de wet tot afschaffing der doodstraf humeri korten tijd in working treedt. Het betrof een jongen van 16 jaren, die te Stadskanaal eene wooing opzettelijk heeft in den brand gestoken,|terwijl de bewoners sliepen. Bij het comity der zouaven te* Brussel is uit Livorno 22 Sept. een telegram ontvangen Officieren Nantini, Styrum, van der Straaten, Arts en Wils (de twee laatste zijn Nederl.) Neder- landsche aaltnoezenier. SergeantenSwaay en van Dijck, 250 Hol landers en Belgen zijn hier te Livorno, wij hopen spoedig naar ons vaderland gezonden te worden. Deze zonaven waren met lnit. kolonel Charette te Civita Vecehia. Charetta heeft zich zouder strijd overgegeven. Wij vestigen de aandacht van de land bonwers op achterstaande advertentie betreflfende een poederdat voornamelijk in Belgie en Frank rijk in het gebruik is en goede resnltaten op- levert bij het verdrijven der masser indetarwe. In den nacht van 11. donderdag omstreeks twee ure brak te Antwerpen een versehrikkelijke brand uit in de suikenafinaderij van gebr. Meens, gelegen op bet Walburgsplein. De fabriek is geheel vernield. Vier groote aangreuzende hni zen zijn mede |een prooi der vlaminen geworden. Het Journal Ofliciel bevat een rapport van den minister over de gebeurtenisseu van 24 de zer. De minister zegt dat er op den Mont Vale rien en de battenj Sant„ Ouen volmaakte kalmte heerschte. Er is alleen op een grooten afstand geschoteu op vijandelijke convooijen. Terug komende van Suresnes zijn de troepen hevig aangevallen bij het passeeren van het park van St. Clond. De mitrailleuses hebben bet vijande- lijk vuur tot zwijgen gebragt terwijl den vijand gevoelig afbreuk is gedaan. De Franschen telleu twee ernstig gewonde mariniers. Uit bet fort d'lssy is hevig geschoteu in de rigting van Sevres, waar de vijand batterijen scheen op te rigten. De brug, die uabij Triel was opgeslagen, is onder het gewigt der vijandelijke kanonnen bezweken. Drie stukken zijn in de Seine ver- dvvenen. Over het algemeeu is de toestand goed. Een artikel in de Ivoln. Volksztg. beschoinvt als de beste verdedigingsmiddelen der Parijze naars bunue 10 a 12 gepantserde kanonneerbooten op de Seine en hunne electrische verlichliugs- toestellea in de forten. „Zonder de laatsten zou de stad uanvvelijks te houden zijn. Want het zou ou/.e troepen iederen nacht mogelijk zijn op verschillende plaatseu gelijktijdig tusschen de forten door te breken en door kanonskogels als anderezins sebade in de stad aan te brengen. Zulk een onophoudclijk verontrusten zou de be- zctting onmogelijk lang kuunen weerstaan en spoedig zou er gelegenheid wezen tot een storm. Hiertegen waken de liclittoestellen, die de voor- werpen in den ointrek mijlen verduidelijk doen onderscheiden. Het zal echter te bezieu staan of men deze onaangename toestellen niet met een paar schoten oubruikbaar kan maken. Wat de kanonneerbooten betreft, die voornaamlijk op de nOordvvestelijke zijde dienst zullen doen, zj moeten hunne proeven van bekwaamheid nog Ieveren. Het is mogelijk dat zij deu belegeraar veel schade doen maar ook dat zij spoedig in bet zand hiijeu stekeu en in de handen van onzen troepen vallen. Zooveel is zeker zonder de/.e beide middelen van verdtdiging zou de noordwestelijke linie de zwakste zijn en voor namelijk op de lijn Argentenil-Asni6res Neuilly bijna zonder bescherming wezen, daar het pas- sereu^ der Seine zelfs zonder bruggen tegeuwoordig slecbts een kleinigheid is." Onder de vele caricaturen waarmede op de Boulevards gevent wordt is er 66n die de Parijzeuaars in 't. bijzonder bevalt. Zij stelt eene vesting voor, waarin eene moedige jonge vrouwr (Parijs) staat, met de eene hand vriendelijk een kleinen knaap (den koning van Prnissen) wen- kende, die op eenigen afstand buiten de vesting staat te kijken en niet naderbij durft komen. In de andere hand houdt zij, aehter den rug eeu geduchte bullepees verborgen, om den knaap als bij aan haren verleidelijken raad gehoor geeft ongemakkelijk af te rauselen. Volgens berigten, door de Daily News van de noordknst van Frankrijk onl vangen, heerscbt daar een buitengewone opgewondenheid onder de bevolking en eeu mate van angst bij de re gering, die door de gebeurtenissen niet vol- doende wordt verklaard. Te Cherbourg heeft men iedereen die een spade kan hanteeren, ge- prest tot den arbeid aan de nieuwe aardewerken, welke met den meesten spoed ter verdediging van de stad aan de landzijde worden opgewor- pen. Alles is gereed om de sluizen te sluiten en het land lnundeeren. Al het vee is wegge- voerd, en het volk weet niet waarheen. De autoriteiten hebben niet het minste ontzag voor particuliere eigendommen. Te Dninkerken zijn toebereidselen tot inundatie gemaakt en de hnizen die in de vuurlijn der vesting liggen, worden gerasseerd. Te Havre zeilen dagelijks kleine zeilschepen uit met roereude havedie door de bezitters naar bnitenslands wordt overgebragt. De overgaaf van Straatsburg is II. woensdag morgeu gesloten door geaeraal Leszinski. 451 officieren en 17.000 man, zijn kiijgsgevangea gemaakt. De inneming zal aan de Dnitsehe legermagt toelaten, die nn beschikbaar geworden is, de Fransche vrije schufters uit den opper Elzas te verdrijven. De Engelsche dagbladen brengen hnlde aan den moed van generaal Uhrich, bevel- hebber der bezetting,van Straatsburg. Lotha ringen en den Elzas zullen worden beschouwd als Dnitsch bondsland onder bet regtstreeks be- stnur der bondsoverheden. Zij zullen voorloopig van de ruilitaire lasten zijn ontslagen en zullen door eene commissie in het parlemeut worden vertegeuvvoordigd. De koning van Prnissen heeft aan de Duitsche vorsten, in de eerste plaats aan die van Beijeien en Wurtemberg, zijn weusab te kenuen gegeven om zich gereed te houden aan den iutogt der Duitsche legers in Parijs deel te nemen. Men meent in het Duitsche leger dat Parijs slecbts voor drie weken geapproviandeerd is. De ellende en hongersnood in de omstreken en op het. platteland is onbesclirijfelijk. Gcheele ge- meenten dwalen rond met hun-ne geestelijken aan 't hoofd en bedelen om brood bij de voorposten der Duitschers. De Constitationnel, die de delegatie van bet voorloopig bewind naar Tours gevolgd is en daar op eeu half blaadje verschijnt, declt mede, dat 't zoogeuaamde Hauoveraausche legioen, dat zoo heeft aaugedrongen om onder de Fransche vanen te strijdeu, zaniengesteld was enkel eu alleen uit Pruissische spionnen. Pruissische troepen concentreeren zich voor Soissons. Van af zaturdag jl. doet de bezetting nitvallen en werpt kogels en granateu in het kamp der belegeraars. ii Per drie oiaandeu biunen Neuzeuf t,— fraoco door het geheele Kijk1,25 geheel Be]gi«.1,40 Enkele nommera0,l>5 Men abonneert zich bij alle Boekhandelgari, Postdireetearen an Brieveubaahoudera. BIJ Van 1 tot 4 regelaf 0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien geliere men aao da Uitgevera in te zeuden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avoud 6 ura.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1