A.LGEMEEN No. 538. Woensdag 28 September 1870. 10de Jaarg. OiiiiiesaSasidsclie berigten. Buitesilandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D 13 O X T CO M P. te leuzen. ADVERTENTIEN. A3olitiel£ O verzijjt. De omsingeling van Parijs, de intogt der Itali aauscke troepen in Koine en eene bijeenkomst van den Franschen minister Favre met v. Bis marck xi|.(t de drie koofdpuutcn in de groote gebeurtenissen, welke ons achtereeuvolgend wet- den medegedeeld. De kortstondige rust op het oorlogsveld, beeft dns weer plaats gemaakt voor eene reeks meer en min belangrjjke gevechtenwaarvan als bet voornaamste treffen dat bij Vissoux moet genoemd worden. Daar bad zich een corps van 25 dui zend Franschen bjjeenverzanield, on: de Pruissen den verdercn doortocht te belemmeren. 't Schijnt dat ditmaal de FYanseheu de overwinning be hanldeu en het Prnissiscbe korps, 15 (Tnizeml man sterk, voor die gelegenheid lieci't moeleii terng trekken.Bij alle andere gevechten hebben de Prilis sen steeds de overhand behonden 't geen is op te makcn nit de voorwaartsche bevveging hnuuer troepen, die, volgens de jongsle berigten, Parijs gebeel hebben ingesloteu. Dat bij dozen stand van zakcn de reeds, hoog oogevoerile geestdrift der Parijzenaars ten toppunt wordt gcvoerdis gemakkelijk te begrijpen. tteenc middeien dwaas en overdrevcn genoeg, die geen bijval viuden. Brandstichtingen door middel van petroleumOntploffingen door gly- cervne, ondermijningen derstraten, hetaanschaf fen" van dolken en ander wapentuig, dat is het dat de anders vrolijke onbezorgde Parijzenaars bezig boudt alsof de Pruissen dwaas genoeg zouden zijn de stad liinnen te gaan alvorens door bun krachtig artillerievunr de ineeste diet* hinderpnlen te hebben weggeruimd. En niet allceu dat die dwaze opgewondenheid bij bet volk gevonden wordt, ook de regerings matinen voeden door overdreven maatregelen, de hand der vernieling. Bosscben die volstrekt gecne scbuilplaats voor den vijand aanbieden wordetj in brand gestokcn, bruggen zonder welke de Pruissen even goed de Seine overstekeu, worden vernield. Huizen en boerenplaatseu in den omtrek van Parijs worden weggesloopt, en bet opgewonden gepeupel maakt van de/.e vcr nielingstaktiek der regering een ijverig gebruik, om bet vandalisme tot de schaudelijkste oogtner ken uit tc strekken. llet is dan ook zoover gekoinen, dat alle rns tige lieden ter sluiks Parijs en omstreken verlaten en de boeren in den omtrek minder bevreesd ziju voor de nadering der Pruissen, dan voor de troepen zwervende patriotten hunner eigene natie. De voorloopige republikeinsche regering zal misschien binnen weinige dagen geen kwader vijand te bestrijden hebben, dan jnist deze opge wonden menigte. In Parijs zelf vormen zich comites, die onder het voorwendsel van verde diging, de huizen der ingezetenen binnen stor- men, zoo bet heet om alle weerbare lieden op te sporen, of alle middeien na te gaan die voor bet beil des vaderlands kunnen dienen. Te vergeefs tracbt de regering deze huisznc kingendie geen enkel burger een oogenblik veiligheid in eigen huis laten, te keer te gaan. Als eenmaal deze beproeving voor Frankrijk zal ziju voorbijgegaan, dan zal men te meer in zien met boeveel onuoodige ellende de eigen re gering des lands de reeds zoo vreesselijke oor logsrampen heeft vermeerderd. En tot die algemeene opgewondenheid draagt niet alleen de regering, maar ook vele voorname Franschen het hunne bij. De dichter Victor Hu"-o heeft eene brief tot zijne landgenooten ge- li^t, waarhij in de uitzinnigste taal de Fransche natie tot weerstand wordt gedrongen. Wie zal de cavagnac zijn, die na dezen bloc digen oorlog het verontrustte Parijs weer tot stil- stand hrengt Nevens de hoogst gewigtige gebeurtenissen m Frankrijk staat de inneming van Rome door de Italiaansche troepen. Donderdag bragt de tclegraaf de tijding dezer zeer belangrijke ge beuvteui8. Zoo zal dan weldra bet laatste over hliji'sel dor wereldlijkc kroon van den H. vader in bet konjngrijk Iialie worden verzvvolgen. llet zal een feit zijn wat jaren lang zoo iunig en zoo heftig van vele zijileii zoowel in als bniten de R. C. kerk, werd liepleit en bestreden. En deze oplossing, ze is bjjkans als met stillen trom vol- bragt. Nadat de in Rome gelegerde soldaten nog eenige uren weerstand badden geboden, beeft de H. va der gelast den striid op te geven, welke hande- liug van Pins IX zijner waardig en zeker door gebeel Europa zal worden gewaardeenl. Alle zouaven of buitenlandscbe vrijwilligera worden nu naar liuis gezonden terwijl de pans de be-eberming der Italiaansche troepen voor zijne persoonljjke veiligheid beeft ingeroepen. Mogt bet voorbeekl van Rome's kerkvorst wor den gevolgd door de maunen, aan wier banden in deze dagen bet lot van Frankrijk is toever- troawd. o Aan bet ontwerp der staatsbegrootiug voor 1871, ontleenen wij bet volgende De doortrekking van het kana.il van de Axel- scbe Sassing naar llulst is aangebomlen, ook in verband met eene door Belgie ter sprake gebragte verbeteriiig van liet kanaal van Neuzen, waar- voor waarschjjnlijk eene bedijking der zobge- naamde Axeiscbe vlakte zou noodig zijn. Evenwel wordt nader overwogen in boever aan het geuit verlangen ware te voldoen door bet kanaal voor- eerst tot Axel door te trekken. Wij vernemendat bet wetsontwerp tot regeling der schutterijen, dat thans op nieuw bij de staten generaal ingediend is gelijk is aan bet laatst vorigedus met algemeenen dieust- pligt; alleen is daarin opgenomen eene reeks van voorscbriften voor een toestand van Kriegs- bereitschaft en krijgeu de schutters vergoeding voor alle buitengewone oefeningen waartoe zij verpligt worden. Deskundigen aebten dit groote verbeteringen. SStoppelclijk, 26 Se[itemher. Werden wij. log slecht8 weinige maanden geleden, in rouw gedompelil, door den brand, welke onze hoewel kleine toch nette kerk in asch legde, thans hebben wij ons rouwgewaad afgelegd bij bet zien herrijzen van eene kerk, welke onder alle opzigten de vorige verre zal overtretfen en nil reeds de goedkeuring en den lot* van elken wareu kunstkenner vveg,draagt. De bouw nadert met rassche scbreden zijne voltooijing, altbans de zoo ijverige als onver- moeide aannemer, die in cxecutie met juistbeid de teekeningen weet terng te geven, vcrzekert, dat bij met November e. k. zijn werk zal kuu nen ojileveren. De zeer eerw. pastoor, C. van Raak, die teregt een ware berder mag genoemd worden, vleit zicli dan ook met de gegronde hoop, dat zijn eerw. aan ons verlangen zal kun nen voldoen, met alsdan de kerk in gebruik te aanvaarden. Moge zijn bartewen'cb vervuld worden en zijn eerw. in dezen sierlijken tempel nog jaren en jaren kracktvol de herderlijke dienst ver- rigten. Volgens berigten bij de regering ingeko- men zijn een aautal torpedo'sdie Iangs de Noordzeekusten van Duitscblaud en voorname - lijk om en in <len mond van de Weser waren goplaatst, van liunne ankers geslagen en thans vermoedelijk in voile zee rouddrijvende. Ue regering meent de aaudacbt der bclanghebbenden op dit feit te moeten vestigen. Een handwerkman te Utrecht kocbt dezer dagen voor 7 een oude kast, om die te amo- veeren tot gebruik van bet boutbij voml aeh ter het bescbot, bij bet openslnan p. in. 25 gon den ducaten, benevens eenig zilver; en ook een pakje bankbiljetten, dat ecbtor zoo goed als ver gaan was. In onderscheidene militaire bospitalen in Belgie komen thans zonderliuge verwondingen voor, en menig buitenge\voon verscbijnsel levert aan de geneeskundige wetenschap stof tot na- denken eu onderzoek op. Zoo heeft o. a. een soldaat een kogel tusschen het inwendig gewelf van den scbedel en de ber- seuen. llij is zeer welvarend, eetdrinkt eu slaapt goed, maar bij kan niet de minste bewe- ging makenof hij voelt den kugel door zijn hoofd rollen. Een ander inilitair is aan bet voorhoofd ge- troffen doeli in plaats van naar binnen te drin- gen, is do kogel inwendig langs de hnid, rond om bet hoofd gegleden, en er op dezelfde plaats weder uitgekomen, waardoor rondom het hoofd van den gewonde een bloedige voor is getrok- ken als of bet scalpeerrnes van een Indiaau deze bewerking bad verrigt. Een derde eindelijkdie in de hersenen ge- raakt is, beeft gedeeltelijk het gehengen verlo- rcn en is bepaald de namen van alle voorwer- i»en vergeten. Om b. v. een geweer of een ander voorwerp aan te dniden moet bij de toevlugt nemen tot eene beschrijving daarvan. Generaal Chazal, die het Belgiscbe obser- vatieteger op de grenzen kommamleerde, heeft de oflicieren van zijn staf bij zich doen komen oin linn dank te betuigen voor bun jjver, en van deze gelegenheid maakte hij gebruik tot het doen van belangrijke mededeeliugen. „Ik ben te Sedan geweest," zeide de generaal, om het vervoer van gekwetsten naar Belgie te rege len, en te Pourru aux-Bois zag ik maarscbalk Mac-Mahon, die mij vertrouwelijke inlichtingen gaf met betrekking tot de ramp van Sedan. Mac Mahon was voornemens geweest steeds in geuieenscbap met Parijs te blijven en te zorgen dat zijn troepen derwaarts de wijk konden nemen maar hij kreeg tegenstrijdige beveleu1. de keizer en de minister Palikao gelastten hem slag te leveren met zijn gansehe magt2. maar scbalk Bazaine, de opperbevelhebber, zond hem de order Metz te hulp te komen 3. generaal Trocliu verlangde dat bij op Parijs zou terug- trekken. „„Wat mij betreft,"" dus vervolgde Mac Mahon, „„ik wilde deze bevelen zoo moge- lijk in overeeustemining brengen, en had dus besloten langs de Belgiscbe grens te trekken en niet meer dan 6en mijuer legerkorpsen in bet vuur te brengen dit was mij gelukt in de eerste twee dagen, en ik rekende er reeds op twee derden van mijn leger naar Parijs te zullen brengen, toen ik gekwetst werd en buiten staat geraakte om te konimandeeren. Generaal Ducrot was met mijn plan bekend en zou bet hebben uitgevoerd maar generaal Wimptfen betwiste hem bet koiumandement kracbtens een geschre veu bevel van Napoleon III, Deze laatste is voor alles aansprakelijk." Daar de ondei bandelingen tnsscben Bismarck en Favre afgebroken zijn, zal de oorlog nog wel een paar maanden dureu. Of bet bombardemeut van Parijs onmiddelijk beginnen zal, weet men nog niet. I let is niet onmogelijkwant bet Duitsche leger beeft belegeringsgescbut bij zich, waaromler een mortier van nieuwe viuding, die boniruen van 1000 pond slingert. De groote tnogemlbeden sebijneu op een krach- tigen aanval op Parijs te rekenen, daar zij ge- neraals naar de Fransche hoofdstad hebben ge zonden, om de evenementen bij te wonen. De Times zegtBazaine beeft aangeboden te capitnleeren, onder beding dat ziju leger de wapens bebouden en gedurende drie maanden niet tegen de Dniischers strijden zal. De zending vau den beer Thiers aan het bof van St. Petersburg beeft ten doel de hulp van Rnsland in te roepeu, tegen belofte van aan dat rijk in bet Oosteu vrij spel tc laten. Vrijdag jl. rukten Fransche troepen in de rig- ting van lbionville op, doch werden, na een geveckt van vier men, met verlies teruggeslagen. Volgens tijdingen van 26 dezer door nit Parijs ontvlngte reizigers aangebragtkeerscht aldaar eene volkomene regeringloosheidmen boort dag en nacht geweer vuur. Gevluchte zou aven worden bij bun terugkeer te Parijs dood geschoten. Men meldt uit Tours, 26 September. Door middel van ecu luchtballon ziju bier tijdingen aangekomen uit Parijs, van 22 dezer, Daarin wordt nitdrukkelijk de depecbe van Pruissisebe zijde omtrent beroeriugen binnen Parijs tegeu- gesproken. Nopens bet geveebt van den 19den wordt het volgende medegedeeld Generaal Ducrot iiield met ddivisien de hoogten tusschen Villejuif eu Neudon bezeten stnitte bij bet doen van een verkeuning, op aauzienlijke massa's Pruissen, die van een krachtige artillerie voorzien eu in de bosscben verborgen waren. Na een le\ endig geveebtmoest bij zich terng trekken. Die retraite bad aan den regtervlengel overhaast plaats; de overige division echierreti- reerden in goede orde aehter de redoute van Chatillon, en van daar acbter het fort Vanvrcs. Ducrot had vooraf 8 stukkeu gescbut in de bo veugenoemde redoute doen vernagelen. De vjjan- delijke artillerie was zeer sterk docb ook de onze hield zieb goed. De mobiele garde muntte uit door koelbloedigbeid. Onze troepen moeten zich voortaan definitief binnenParijs conceutreeren. Onze verliezen zijn gering, terwijl de vijand veel geleden beeft. Hij heeft nog geen demon- stratie tegen de forteu gewaagd. De Fransche batterijen hebben meer dan 25CKX) schoten gedaan. Generaal Trochn beeft een dagorder uitgevaar- digdwaarin bij constateert, dat onze artillerie aan den vijand euorme verliezen heeft toegebragt. Verder laakt hij de houding van bet lste re- gement zouaven, dat tengevolge van een ouver- klaarbare panniek en een verwarde vluebt, den afloop van bet geveebt heeft beuadeeld hoe wel die afloop desniettemin gnustig te noemeu is. De generaal zal tegeu die tucktelooze en gedemoraliseerde soldaten streuge maatregelen neineu. De vijand heeft geen kanonnen veroverd. In bet fort van Vincennes is brand outstaan, die onmiddelijk geblusckt is. Pruissisebe dragouders hebben volgens gerueh- ten bet kasteel van Meudon bezet. Den 2lsten bezoebt generaal Troehu de forti- ficatieu van St. Deuis, welke hij in zeer vol- doenden staat bevond. De vijand ligt binnen BougivalReuil en Nanterredoch te Courbovoye eu Suresne is hij nog niet gezien. Op den weg van Chauillon bebben we hem met eenige goed gerigte granaten bestookt. Acbter Villejuif, in de rigting van la Haye en Cbevilly sebijnt een ontmoeting te hebben plaats gebad met vijaudeiijke tirailleurs. De vijand is te St. Cloud, en beeft aardeu- werken opgeworpeu tusschen Gourneuve en Bourget. In overeeustemining met de proclamatie der regering, riep bet oftieieele orgaau der Fransche republiek gisteren Europa tot getuige, dat wij een barbaarsche worsteling, die de volkeren ter wille vail eenige eerzucbtigea decimeert, hebben willen stakeu. Wij willen alle aaunefmbare voorwaardeu aannemen d(>ch siaan geeu duiin van ons groudgebicd eu geen steeu van onze vestiugeu af. De Fransche regering weerspreekt de be- wering der Pruisseu als zou er iu de stad tus schen burgers en troepen gestreden ziju, en bij voorbaat ook reeds die waarvan Pruissisebe be rigten in 't vervolg de tijding zullen breDgen. Gelooft er niets van, zegt Gambetta, eu spreekt het ten stelligste tegeu. Wat bij verder laat Per drie maanden binnen Neuzen1,— 9 n m franco door het geheele Rijk1,25 geheel Belgie1,40 Enkele nommers0,(>5 Men abonneert zich bij alle Boekhaodelaars, Po9tdirectcaren en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regelaf 0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgevera in te aenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avoud 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1