ALGEMEEN No. 556. Woensdag 21 September 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsclie berigten. Buitenlandsche beri«;ten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken "Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure 1) II O 1 T Ac CO N I*. te 1'eiizen. ADVERTENTIEN. JAAR PAARDEN en VEEMAllKT, met TENTOONSTELLING van LANDBOIJW-VOORTBRENGSELEN te Hnlst, op M A A N D A G DEN 3 O'C T O B K R 1870 aanvang des voormictdags om 10 tiu1', met toe- kenning van verschillende PREMIEN en PR1J ZEN voor aangcbragt Vee en Laudbouwproducten. Burgemeester en Wethouders van Ilulsi P. PIE11SSENSBurgemeester. J. ROTTIER, Secretaris. ITolitielr Overzigt. Toen Napoleon zich bij S6dan gevangen gaf, toen da a lop de val der kei/.erlijke regering volgde toen LehoeufGrammont ea Ollivier naar een ander heenkoinen zochten, met regt bedncht dat het Era use he volk wraak zou koinea nemen over het door hen aangestoken oorlog-vuur, toen dacht men in Europa niet anders, dan de man- nen die in hunae plaats optraden zouden het herstellen van de vrede hnn eerste en zwaarste taak iiehtcn. Het tegendeel is hclaas waar. I)c circnlaire van Jules Favre heeft in dit opzigt niet alleen eene groote teleursteliing verwacht maar ook de /.ending van Thiers bij de voor- uaamste boven van Europa, toont duidelijk aan, <lat de repuhlikeinscbe regering er ver at' is het hoofd in den sclioot te leggen. Niet alleen dat de verdedigingswerkeu ron- dom Parijs zoo goed mogelijk gewapend worden, ook in de hoofdstad zelve zijn maatregelen ge- nomen, om, zoo nooilig door het opwerpen van barricades zich tegen den vijand te verdedigen. Met dat doel wordt het bout nit de nabijgelegen bosschen gokapt en zijn de straatsteenen te Parijs opgebroken. De laatste beschikkingen zijn nu door den gencraal Trocltu en door het bewiml van de nationale verdediging genomen, opdatde Parijzenaars terstond het hoofd kunnen hieden aan "den vijand. Heden zal er eene groote revue o-ehouden worden over dc sedentaire nationale garde. De industrieelendie loodsen met bout in bun hezit liebben, moeten dit terstond naar de oevers der Seine transporteren, 0111 net gevaar van brand te verminderen ook aan de hande- laars in petroleum zijn bcvelen gegeven, met het oog op gelijk gevaar. De wetenscbappelijke cominissie voor de verdediging heeft proefuemin- gen gedaan met de signaler, van kruisvnreu roode en wittede forteu hebben op deze sig nalcu geantwoord zoodat men tbans verzekerd is van, met bebulp van oogeublikkelijke teekens, die goed begrepen worden, bet uitgebreide stel scl van verdediging te kunen zamentreken. Aan de niet gefortuneerde nationale gardes die hulp noodig liebben, zullen bons voor wijn en vleesch worden uitgereikt. De bevolking zal worden besclicnnd tegen bet winstbejag der slagters door de wederinvoering van de schatting gedu l-ende den tijd van bet beleg. Verder is bepaald dat de poor'ten van Parijs zullen worden geslo- tcn van af donderdag a. s. te zes uur des och- temls, en dat niemand de stad meer zal kunnen biuue'ukomeu of die verlateuzonder speeiale ver'Uiniing van den minister van binnenlaudsebe zakeu. Ook is besloten dat de gasfabrieken bin n'en een paar dageu zullen gesloten worden en de winkeliers alzoo op een andere vvijze in de verlichting buuner wiukels zullen hebben te voor- zien. Des avonds zal ieder persoon die zijne wouing verlaat, van een brandeude lantaaru voor zien moeten zijn. Door den Public wordt de volgende opgave betreffende de wapening der afzonderlijke forten en van den ringmnur van Parijs medegedeeld Het fort Chareton is gewapend met 70 vunr monden, Vincennes met 117, Nogeut met 55, Ronsy met 56, Noisy le-sec met 57, Romaiuville met 49 Aubervilliers met 66, bet oostelijke fort van St'. Denis met 38, bet dubbele kroonwerk van St Denis met 52, bet kroonwerk la Bridie niet 61 Mont-VaWrien met 72, Issy met 64, Mnutiouge met 43. Bicctre met 60, Ivry met 70 l ukkcu te zamen (behalve de rodouten Gravelle en Joinville) alzoo 982 vuurmondeu waarvau 135 mortieren. De wapening van den riugmnnr be-taat uit 1226 stukken geschnt en nit verschil lende oorlogswei ktnigen van uieuw maaksel waarvan wij geene nadere aanwijzing kuoueu geven. Alle maatregelen zijn dus genomen in het voor- uitzigt op de zeer aanstaande komst der Pruissen. De catecoiuben," zoo deelt men aan de Times mede, zijn met vaten petroleum gevuld, die, zoo noodig een stroom van vuur door de stad zullen verspreidenhet stadhuis en bet Louvre zijn ondermijnd; de welputten zullen vergiftig I wor den en de bakkers zijn van strychine voorzien.'' I let blad gelooit niet, dat de Eranschen tot. zulke ongeoorloofde uitersten hunne toevlugt zullen no- 't Is ineer gebeurd, zegt het, dat de bur- men. gers van eene stad in het vooruitzigt op een beleg, zulke wanho|)ige bedreigingen deden boo ren. We zagen daarvan voorbeelden te Milaan in 1848, en le Rome, Venitie, Wecnen en Pesih, in het volgende jaar. De kelders van het Va ticaan en de gewelven van St. Pieter werden toen beschreveu als reusachtige kruidmagazijuen en waarlijk, de Romeinen verdedigden zich dap per doch hnn heroisme ging niet zoover als ze gedreigd hadden, en razend als ze waren, maak- ten zij zich r.iet schuldig aan moord en zelfinoord op groote sehaal. Wat nn de Italianen niet deden, zullen de Eranschen nog veel minder doen. Om niet eens te sprekeu van de hoogere beschaviug der Eransche natie boven de Italiaansche, is het Fransche karakter ook te ridderlijk, om naar ponjaard en vcrgif te grjjpen. Elke Eranschman is bovendien in zijn binnenste overtuigd dat Erankrijk den oorlog, zoo niet gezocht, dan toch verklaard heeft, en dat, had de oorlogskans het gewild de Eransche armee thans voor Berlijn zou staan, ondcrwerping eischende, cn niet ver- wacbtendedat de bevolking der Pruissische hoofdstad bij strychine en petroleum baat zou zoekeu. in deze ver gelijk de Vereenigde zitting der beide kamers op maan- dag 19 September 1870, tot opening van de gewoue vergadering der Staten Generaal. T ROOiN It E IE. Na voorafgaande gewoue formaliteiten houdt Z. M. de koningde volgende openingsrede Mijne Heeren Is bet niij telkenmale aaugenaam, raij omringd te zien door de vertegenwoordigers van het ge heele Nederlandsche volk, met ongemeeii genoe- gen begroet ik u heden. Ik gevoel behoefte het jadering uit -to spreken hoe ik hoo- troitw en vaderlandsliefde waardeer door het Nederlandsche volk, gedurende de ern- stige omstandigheden der laatste maanden, op zoo indrukwekkende vvijze aan den dag gelegd. Eeuparig bleek de wil, wat ook gebeuren zou de zelfstandigheid van den staat te haudhaveu. Zee- en landmagt, nationale militie, schutterijen, vrijwillige vereeuigingen wedijve>en in dien geest. Orde en rust heersehteu overal. De last der iu- kwartieringeu vverd met toewjjding gedragen voor degeziiinen der opgeroepen militiepligtigen mil- dellijk gezorgd. En bij dit alles niogen wij met voldoening wijzen op de gelijktijdige werkzaam- keid onzer landgenooten voor 'net roode kruis. In onze vriendschappelijke betrekkingen met de andere mogendheden bragt de uitgebroken oorlog geenerlei stoornis. De oorlogvoerenden hebben niet alleen de door niij aangekomligde strikte onzijdigheid erkend, maar tot de oplos- siug der daaraanuit haven aardverbonden moeijelijkbeden welwillend de band gebodeu. Vele zijn de bewijzeu van vertrouwen, in dezen hag- gelijken tijd door oris ontvangen. Het is mijn bepaald voorneiuen bij de geko- zen onzjjdigheid te volhardeu. Intusscben heeft de loop der gebeurtenisseu rnij vrijheid doen vinden, met bet buiswaarts zenden der buitengewoon bijeengeroepen ligtin- geu een aanvang te maken, en daardoor de ingezeteiien van buitengewone lasten te onthetfen. Moge weldra die buitengewone maatregelen niet meer noodig zijn De algemeene gesteldheid des rijks levert allezins reden tot dank. De landbouw bloeit. De vloot der visseherij is in de laatste drie jaren aanmerkelijk uitgebreid. Andere takken vau nijverheid, ofschoon thans door den oorlog gedrnkt vertoonen toenemende veerkracht. Meer en meer groote werken voor het versneld verkeer, van Staatswege en door maatschappijen ouderuomen, bedekten het Nederlandsch gebied. Het onderwij8, aan welke verbetering alle vlijt wordt besteedverspreidt in steeds wijderen kring zaden van beschaving en weivaart. De toestaud onzer geldmiddelen is niet ongun- stig te noemen wanneer men den invloed der tijdsomstandigheden op het loopend dienstjaar iu aanmerking neemt. De laatste tijdingen van de overzeesche be- zittingen en Kolonien worden u heden medege deeld bij het door de grondwet voor^eschreven verslag. Ook daar is zeer veel guustigs niet te miskeanet. De regeling der aangelegenheden, waarvoor met 11 we medewerking in dit jaar de grondslagen zijn vastgesteld wordt ouverpoosd voortgezet. Is er alzoo overvloedige stof tot prijzen mijne heeren niettemia eischt menig gewigtig onder- werp, het rijk in en buiten Europa betreifende, voorziening. Uwe medewerking zal dan ook we der in ruime mate worden ingeroepen. Reeds de oinvangiijke wetsvoorstellen in uw vorige zitting onafgedaau gebleven, die u nader worden aarigeboden, zullen gespannen aandacht vorderen. Het is mijn innige vvenseh, dat het grondwettig geineen overleg rijke vrnehten drage. Schenke God op onzen arheid Zijn onmisba- ren zegen Ik verklaar de gewone vergadering der Staten- generaal geopend. De verkiezing voor een lid der tvvecde ka- mer ter vervanging van den heer Mr. G. A. Eok- kerzal den II Oct. te Middelburg plaats heb ben de herstemining, zoo noodig, op 25 Oct. INe«zeii, 20 September. Do werkzaamheden aan dezen weg zijn sedert onze laatste berigten merkelijk gevorderd en het laat zich tbans aanzien of er meer belang in gesteld wordt, dat de voltooijing dezer lijn wordt bespoedigd. We kunnen nu mededeelen, dat de rails reeds liggen tot even voorbij de waterlei- diug in deu Bulbpolder en met het leggen daar van gaat men steeds voortwordt hiermede doorgewerkt zooals thaus plaats heeftdan kunnen wij gen, de weg tot Axel gereed te zien. De daar- nog te leggen duikers en den opbouw van bet station te Hulst. Men n eldt ons echter, dat nog vele perceelcn lands tusschen bet zijkanaal en Hulst moeten onteigend wordenechter gelnoven en hopeu wij niet, dat dit eonige belemmer'ng in de uit- voering der werken zal te weeg brengen. Met de hoop, dat de nitvoerders <le neodige spoed zullm gebrniken en naar wenseh slagen, besluiten wij voor ditmaal ons schrijven. De heer A. B ink, prediknnt alliier, he ft voor het op hem nitgebragt beroep, naar de Christ, gerefor. gemeente te Meliski rke bedaiikt. Axel, 19 September. Eene colleete aan de huizen, ten behoove van het R iode Krnis, heeft in deze gemeente opgebragt eene som van rtiiin f 360. Ook hebben eenige liefderijke dam. s zich belast, met het inzamelen van oud linm n en het trekken van plukse! In de Pall Mall Gazette leest men „'tls thans voor niemand te Amsterdam een geheim dat Z. M. Keizer Napoleon 66r ei nigeu tijd eene som van 400.000 p. st. (tien millioen francs) heeft geplaatst in obligatien van den Hoi- landschen spoorweg. door welker dividen len met de intressen van andere uitzettingen bij zieh en zijn geziu hehoorlijk kan en zal kunnen onderhouden. ons binnen weinige weken verheu- Axel gereed te zien. stalling der ijzereu brug over den Buth water- leiding zal plaats hebben gelijktijdig met die over het zijkanaal van de Axelsehe Sassing naar Hulst, aau welk werk reeds voor een veer- tiental dagen een aanvang is gemaakt en dus biunen kort ook gereed zal zijn. De doortogt over eerstgenoemde waterleiding met de wagens die de materialeu vervoeren, geschiedt ook reeds o\ er rails, die op 4 zware balkea rusten, zoodat steeds de te gebruiken bills en rails als ander- zins, tot o)) bet werk kunnen worden aangevoerd. De laatste onteigening der gronden tot aan bet zijkanaal naar Hulst i* voor 14 dagen geschied, zoodat er dieuaangaande voor dit gedeelte geen belemmeringen iu de werkzaamheden meer kuu- neu plaats liebben. De reeds lang in aanbouw zijnde wachterswoningeu, alsmede het station te Axel, naderen hunne voltooijing. Alle duikers tot Axel zijn gereed, ook zijn er twee iu de nabijheid vau Hulst voltooid. Steeds wordt der sleeu voor de voortgegaau met dea aanvoer Het Journal Officiel meldt, dat de vcrkie- zingen voor den gemeeuteraad in goheel Erankrijk zullen plaats hebben op 25 September. De verkiezingen voor de constituerende ver gadering zullen vroeger danoorspronkelijk liepaald was, eu wel op 2 October plaats hebben. Glais Bizion en Eonrichon gaan naar Tours, om met Cremieux de delegaiie der regering te vormen. De treinen van den Noorderspoorweg, gaan uiet verder meer dan St. Denis. De Orleans- spoorweg is afgesneden tusscben Ablun (dep. Seine et Oise) en A'his. Vierdnizeud Pruissen bezetten Mulhouse, Cer- nay (Duitsch Sennbei.ndep. Bovenrijn) en Bussang (dep. Vogezeu). Het scbijnt dat zij naar Parijs tiekken. Het beleg van Parys is zoo goed als be- gonnen. Sedert gisteren morgen 6 are mag niemand de stad verlaten of bmueut.reden, zonder verlof van den bevelhebber. De Pruissen zijn steeds nader gekoinen cn de co.n.nnnicatie, die in de laatste dagen reeds zeer onge; geld was, scbijnt nu geheel afgebrokeu te zijn. Par s verdwijnt dus voor eenigen tijd uit ons gezigt en daar zoowel belegeraars als belegerden even- veel belang hebben bij het geheimhouden banner nperatien, zullen wij, vreemd genoeg, OD/e be- ligten van de stad, die het remlez vons van de gebeele weveld placht te zijn, uit bet Duitsche hoofdkwartier. uit de teleg.ainmen van koning Wilheliu aan kouing'.u Augusta vernemeu. De toestand van Parijs zelf, zegt men, is wanhopig. De officieren der mobiele garde ne men bij menigte bun ontslag. Een groot deel der nationale garde wil van de repubiick uiess vveten. De kassen zijn It-dig. De bourgeoisie is der wan hoop nabijde papiereu die zij bezat zijn een denle minder waard. De huizeu wor den voor een appel en een ei verkocht. Voor millioenen aan huizen die in bet vestinggrayon lagea, zijn vernield, zonder vomaf onieigeud te worden. Alle hnmlel en bedi ijf staat stil. De oogst is uatuuriijk mislukt, zoodat er geen granen genoeg zijn voor bet ongelttkkige land. Het is alsof de tien plagen van Egypte over Erankrijk uitgestort zijn. Maar gevaarlijker dan de rampen vaii den krijg en bet gebrtk aan geld is, volgens een onpartijdig ecbi'ijver. de zelfverblinding, die uit onwetendheid en ijdel- beid en springt en die zich zelfs aan de besten der natie medegedeeld beeft. Men leze slecbts wat eeu Jules Favre scbrijit. Meu kaa het hem Per drie maanden biuocn Neuzen1,— franco door hit gchede Bijk9 1,25 n n geherl Belgie1,40 EnkHe nommersw 0,1*5 Men abonncert zich bij alle Boekhandelaara, Poatdirectcaren en Briev» nbushoudera. BIJ Vnn 1 tot 4 regfl» f 0,40 Voor elke regel meer.0,10 AiWertentien gelieve meu nnn de Uitgevers in te eenden uiterlijlt Dingsdag en Vrijdag avond 0 are. SPOOEWEG NEXJZKK—MECHEL33IT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1