ALGEMEEN No. 555. Zaturdag 17 September 1870. lOde Jaarg. BEKENDMAKING. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) 33 1 T COIP. te lenzen. ADVERTENTIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN makeu bekenildat tijdens de »an- staande Kermis aldaar kan worden aftreweken van de artikelen 2 en 3 der vei or dering op de tapperijen in die gemeente van dcu 15 Maart 1869, onder voorwaarde even we., dat op den laatsten kennisdagdes Zaturdags, de tapperijen uiterlijk des nachtsten 12 ure moeten worden gesloten en dat voortsten alien tijde de bevelen van het boofd der politie inoeten'worden uageleefd. NeuzRn, den 16 September 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. JAAR PAARDEN- en VEEMARKT, met TENTOONSTELLING van LANDBOUW-VOORTBRENGSELEN te Hulst op Ma AND AG DEN 3 0 C T O B E B 1870 annvans: des voormiddags om 10 nur, met toe- kenuing van verschillende PRE MIEN en PRIJ- ZEN voor aangebragt Vee en Landbouwproducten. Burgemeester en Wethouders van IIuls., P. PIERSSENS, Burgemeester. J. ROTTIER, Secretaris. A'olitielc Overzigt. Er is meermalen gczegd „In 1866 hebben de schoolmeesters den veldslag gewonnen doelende op bet grootere getal wel ontwikkelde personen die het Prnissische boven bet Oosteuiijkscl lege.- in zijne gelederen telde. Die zedelyke n.eerderheid valt ook in alle opzigten toe te pas- sen op de tegenvvoordige gebeurtemssen. lei wiil bij Pruissen overal orde en regel wordt ge- vonden, komt bij Frankrijk wanorde en verwar- ring in alle administraties voor den aag terwijl Pruissen zonder groote woordenpraal als met dommekracht naar een vast doel werkt, verneemt men uit Frankrijk ijdel gezwets, grootspraak en inisrekening terwijl bij Pruissen, als op de hoog- ten bij Saavbrttcken, onder den zwaarstcn kogel- ve-en nadat alle offieieren buiten gevecht zijn cestoid de soldaat onverschrokken op zijn post blijft en de legerorde geen oogenblik wordt ver broken, keert zich bij Sedan de Iranscke sol daat in blinde woede tegen zijne offieieren en ontsnapt een generaal Frilly met levensgevaar aan de moordlust zijner soldatenterwijl by Gia- velotte door de onverstoorbare kloekmoedigheid en orde de ouneembaar geacbte stelliug der V ran- schen wordt vermeesterd beeft Mac-Mahon by Sddan zijne nederlaag voor een deel aan den onvvil en oproerigheid zijner soldaten te danken terwijl Frankrijks soldaten schieten op parlemen- tairen met bunne witte vlaggen, wordt in Duitseh- land het honderdduizental gevangenen en ge- kwetsten op l»et liefderijkst rerzorgd en verplfiegd. En dat de meester nict beter is dan de kneclit, de regeving niet meer dar. de soldaten, dat lie- wiist het oproepen van Afrikaansche borden om Enrona te toonen welke duivelen in menscben gedaante zich nog op Gods goeden aardbodem heweeen wezens wier levensgenot het is den medemensch te folteren, te dooden en te slagten. Daarenboven, waar in Dnitschland geen enkelen Franschinan eenige belemmering, eenige demin- ste ovcrlast of miskennmg wordt aangedaan driift de Fransche regering elken Duitscher, tot kinderen toe, onmeedoogend van baren bodem on dat de republikeinsche de keizerlijke regering hieriu nog overtreft, toont het wreede bevel tot uitzetting der Dnitschers binnen 24 uren tyds. Alles cenoeg om aan te toonen, dat de hoog- hartiae Franscben die zich de bewaarders van de bron der verlichting noemen, zelve nog wei- nig of in 't geheel niet van dat water selnjnen te^hebben gedronken. Van 't oorlogslooueel verneemt men dat de 1 stad Laon zich aan de Pruissen heett oveige- gevenmet de treurige bijzonderbeidj dat bet ki-uidinaga/.ijii, even na die overgave met 50 Pruis sen en 300 man mobiele garde in de lncbt is gevlogen, bij welke gelegeuheid de prins W il- belm von Mecklemburg gekwetst vyerd. Overigens hebben de Pruissen zich bezig ge- liouden met eene steeds naanwere insluiting der verschillende vestingen, die dapper door de be- zettingen werden verdedigd. Het groote liootd- nunt in deze wereldgescbiedenis is de omsinge- iing van Parijs den 14 dezer op 1'/^ uur atstanGs der forten moet zijn volbragt. Volgens de jongste berigten waren reeds zaturdag de Duitsche voor- poslen Fert6, Champenoise en Vitry la Francais, dns op 12 uren afstands van de Tuillerien ge- naderd. Dat de Franscben bij deze omstandigherien ijverig in de weer zijn, laat zich denken. Voor eenige dagen schreef een Fransch blad: op een goeden morgen zullen onze boerinnetjes en gioen- teverkoopsters Parijs binnen komen met den uitroep wij hebben de Uhlanen gezienDie profetie is dan nil vervnld. Wij hebben geen ruimte al de snorkerijen cn uitgebreide vertoo- gen van magt, van moed, van opgeblazeuheid der Franschen in ons blad op te lialen. Mcnig lezer heeft ook al genoeg van die opgesmukte berigten, die reeds zoo dikwijls bleken onwaar- heid° of zeer vergroot te zijn. Onze bevolkingdns schrijft een bengtgever nit Parijs, schijnt voor de eene helft te bestaan uit gekken en voor de andere uit schurken. Men dvveept met de republiek, Victor lingo cn llochefort worden de hand gedrnktruaar de altijd ijverige dieven en boevenstand beeft nil eerst het echte troebele water tot visschen. In de oinstreken plundert men dan dezen dan geneu bewoner. Gewerkt wordt er bjjkans niet meer. Ieder neemt krispijn want 'tis imtners nn de tijd van vechten. Elk doet wat hij verkiest en deponecrt de overblijfselen zijner huishouding op den openbaren wegzonder eenigzins te letten op het geniak of genot van zijn buurman. Bij dezen toestand van zaken ziet de goede burgerij de toekomst met bekommering te gemoet, nog° ruiin zooveel om hetgeen in, dan om het Prnissische leger dat om Parijs zal komen. Want aan eene beiegering en ernstig gcmeende verdediging van Parijs, wordt door deskundigen ir. waarheid nog niet ernstig geloofd. Men is niet vreemd aan het dcnkbeeld dat de voorloo pige regering in bet eind zich verheugen zal dat Prnissische soldaten baar komen lielpen. Parijs voor de grnwelen eener burgeroorlog en de pogingen der roode republike.nen te bewareoi. Stellig is het, dat vele weldenkendc ingczetenen wensebten dat de Pruissen reeds binnen Parijs waren. Hoe gering ook,schijnt de diplomatic tocli enkele lichtpunten te zien in den zwaren oorlogslucht. De Engelscbe regering heeft, ook nit naam der overige onzijdige groote mogendheden bij den koning van Pruissen aanzoek gedaan om wapen stilstand. Ook de Amerikaansche gezant beelt zijne bemiddeling aangeboden. De miliciens der verschillende ligtingen, be- balve die van 1871), zullen in den loop der vol- gende week snccessivelijk met onbepaald Jverlof huiswaarts keeren. Het Algcm. Dagbl. verneemt, dat bij de regering* het voornemen bestaat,aan art. 177 der grondwetbepalende dat „het dragen der wapenen tot baudhaving der onafhankelijkbeid van den staat en tot beveiliging van zijn grond- gebied een der eerstc pligten van alle ingezete- nen blijfteene ruiinere toepassing to geven, door remplaceering en uonnnerverwisseling af te sehafifen. Sedert eenige dagen komen te Rotterdam sucessievelijk eene groote menigte Nederlanders aan, woonaehtig in verschillende gemeenten van ons vauerland die uit Parijs en andere groote steden van Frankrijk door de politic zijn verwij dcrd als zonder direct middel van bestaan of weigcrachtig om militaireu dienst te nemenof niet bij magte zich voor eenige maanden ofwe- ken behooriijk te knnnen provianderen. Deze menscben meestal handwcrkslieden, alsdia mantslijpers kleermakerswevers, naaisters en rondventende kooplieden enkele met vroinv en kinderen, konden van bunne eigendonnuen niets meer dan bet draagbare medenemcn terwijl ze zonder middelen on te knnnen reizen, door de Nederlandsche politie naar hnnne vvoonplaatsen moesten worden voortgeholpen. Eene zeer aanzienlijke dame kwain een bezoek brengen aan hare modiste, om getuigen te halen van een dienstmeid. Ik wil zeide zij slechts twee dingen weten. Is zij eerlijk En doet zij goed boodschappen Wat het eerste be- treft, autwoordde de gevraagde, kan ik u de gun stigste getnigenissen geven, maar boodschappen doen, daarvan beeft zij blijkbaar geen verstand. Hoe zoo? vroeg mevrouw. Verbeeld u, was het antwoord, ik heb baar minstens reeds zes malen met eene kwitantie naar uvv huis gezouden mevrouw maar zes malen is zij teruggekomen zonder eene penning niede te brengen. uik, of het waar was, dat de I ranscheu een Franciscaner monnik hadden opgel angen wegens spiondieusten de monnik antwooid -aniet, maar vroeg met bevende stem, dat hij /.on losgelaten worden om zijn beilig werk voort te zetten. Daar zullen wij eens nader over praten" ant- woardde de ritmeester, „maar ik moet eerst den brief hebben van den beer Bazaine, dien ge naar Parijs zoudt brengen." Bleek als een lijk wees de monnik op zijn sandalen, waar bet geheim verborgen was, tie zolen werden losgesneden en tnen vnnd drie brieven, een aan Trocbu, eeu aan Pa.ikao en een plan voor Mac Mahon. Uit het schrijven van Bazaine bleek, dat zijn toestand zeer treurig was; daagde er binnen tieu dagen geen ontzet op, dan moe-t. bij een wan- bopige daad verrigten, want de troepen hadden aan alles gebrek. Ik den brief aan Paiikao kwain o. a. de vot- gemie merkwaardige uitdrukking voor „verhin- der dat bevelen of proclamaties van '/j- M. voor de soldaten of het volk bestemd, gepnbliceeid wordenik heb een oproeping gerigt tot bet volk om in naam des vaderlauds vol te konden in den strijd." ,r Uit bet plan tot ontzet, dat Bazaine Mac Mahon aan de hand gaf, bleek hoe weiuig hij at wist van hetgeen er buiten Metz was geschied bij gaf o. a. deu raad om te Chalons in elk geval stand te houden, nieuwe troepen van Parijs af te wacbteu en dan over Clermont en biiey op Metz aan te vukken. De spion werd, toen hij van zijn last bevrpd was, als gevaugene naar Span lau getranspor- teerd. Bij kon. besluit van 8 Sept. is besloten, dat de tegenwoordige vergadering der staten generaal zal worden gesloten op zaturdag 17 Sept. des nam. 2 ure. De min. van binnenl. zaken is gemagtigd om die vergadering in's Ko nings naam te sluiten. Zooals men weet wordt het~nieuwe zittingjaar maaudag 19 Sept. weder geopend. De eerste kamer der staten generaal hebben iu bunne zittiug van 15 dezer, bet wetsontwerp tot afsehaffing van de doodstraf aangenoiuen met 20 tegen 18 stemmen. Volgens het Journal de Bruges werden er te Brugge sedert eenigen tijd 3 5 400 Pruissen verwaclit, die op Belgiseli grondgebied ontwapend waren. Alles was gereed om hen te ontvangen maar zij kwamen niet. Het ministerie van oorlog van waar bet berigt afkomstig was, verklaarde eindelijk, dat er geen Pruissen kwamen, om de eenvoiidige reden dat er geen waren. De brieven die de maarschalk Bazaine uit Metz aan den minister Paiikao zond, zijn onaer- sehept. De Bund meldt daarover bet volgende Den 24 Augustus kreeg generaal Steinmetz be rigt dat tegen den morgen een bode uit Metz naar Parijs zou vertrekken met brieven van den maarsehaik Bazaine, en wel verkleed als Fran ciscaner monnik, voorzien van het teeken van de conveutie van Geneve; hij zou de vesting ver- laten en door bet zoeken naar en aanspreken van gewonden de opmerkzaamheid van de Duit sche soldaten trachten te verschalken. Aan alle voorposten werd hiervan kennis gegeven met last om te zorgen dat de gewaande monnik niet ontsnapte. De ritmeester Poisl kreeg bevel om met een half eseadron Uhlanen den omtrek van Metz naauwlettend te bewaken. Weldra ontdekteu de Uhlanen bij Bois de Saulcy een Franciscaner monnik, die de huizen opzocht, waar gewonden lagen. Voor den rit meester gebragt, hood deze hern een glas wijn aan om zich op zijn moeilijken togt wat te sterken(ie monnik bekiaagde zich zeer, dat de Uhlanen hem hadden gevangen genomen en iu zijn beiiig werk gestoordde ritmeester vond bet zeer ongepast van zijne Uhlanen venter bragt deze bet gesprek op den vrede, die welligt spoedig zou gesloten worden, en vroeg den mou Van den regter Rijnoever voor Straatsburg wordt aan bet Franf. journal dd. 10 Sept. ge- seureven Het bombardement gaat zijn geregelden gang. De belegeringswerken zijn nog zoo ver met ge- vorderd, om een bestovroing te kunnen oudei- nemen. Kehl blijft sinds eenige da_ei tamelijk wel van de Fransche kogels versehoind. De inwoneis keeren langzamerhand naar bunne wo- ningen terug en gaau weer aan bun bezigbed. n. Over 't algemeen is men zoo gewend aan bet o-evaar en bet schieten, dat de laudlieden geen 10 minuten van de hatterijen hun veldarbcid verrigten. De militaire tnaatregelen tegen \-reem- delingen en nieiuvsgierigen zijn zeerstreng; het is nioeijelijk om in Kehl te komen. Deze plaats is vreesselijk toegetakeld. De paradeplaats te Straatsburg moet in een groot kerkbof herschapen zijn. De lijken van ile helft der stad worden daar bijeeugebracht om te zamen begraven te worden, als deze uitdruk king nog gebruikt mag worden. Vooral kinderen sterven er in grooteu getale ten gevolge van sleclile voeding en algebeel gebrek aan melk. Volgens de France, zou bij de capitulatie te Sedan geen eukele Fransche vlag in bamlen des vijands zijn gevallen. Door de zorg van eeu der ordonnans offieieren des keizers, kapitein Pie- ron waren zij alien vo6r het onderteekenen van bet verdrag van overgave verbrand gewordea. Een ander blad meldt, dat in den slag bij Sedan vijfhonderd Fransche offieieren van gezondheid en militaire verplegers aan het geveeht hebben deelgenomen, van welke nagenoeg tweehonderd den "dood op bet slagveld hebben gevonden. Een correspi ndent ian den lenips beweert dat bet volstrekt niet de vestiiigkommamlaut is, die Laon iu de lucht heeft doen springen. Iu- tegeudeel! De/.e beeft zich aan bet sebaudelijkste pligtverzuim scbuldig gemaakt, door een vesting over te geven, welke zeer goed verdedigd kon worden, dock waar men geen de minste voor- zorgen genomen bad. De schrijver, ecu kapitein van de mobile garde, zegt dat, zoo de outploffing geefl plaats gebad, de eer daarvan toekomt aan een eenvoudig kanouier, die deze scbande niet wilde overleven. Per drie moanden binnen Neazen. fraDco door het geheele Hijk. 1,-5 geheel Belgie. 1.40 0 1»5 Enkele Men abonneert zich bij alle Boekhandelaara, Pustdirectearen en Brievenbnshouders. BIJ Van 1 tot 4 f °.*0 Voor elke regel Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden aiterlijk Ping9dag en Vrijdag avond 6 are.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1