ALGEMEEN No. 553. Zaturdag 10 September 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche beri^ten. Buiteniandsche berigten. ABONNEMENT. YERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) 11 o K T C O M P. If Keuzeit. ADVERT ENTIEN. Jt'olitieh: Overzigt. Welk een contrast leveren de tegenwoordige difcu niet op bij die van voor weinige maandeu. Toen wierd er geluisterd naar elk woord dat uit tie binaenkameren der Tuillerien ontsnapte over den bezorgden toestand waarin Frankrijks ge bieder verkeerdetoen was de bears gelijk aan eene kark die telkens vvegzonk als bet advies der geneesbeeren ongunstig en weer boven dreef wanneer dat boopvol was. loen was bet nog, of met Napoleon de rust van Enropa stood ot viel en nn, nu die zelfde man van bettooneel aftre'edtnn is 't Enropa wel dat de man aan wien zoo niet alletocb voor een groot deel -de scbuld is te wijten van de tegenwoordige zware beproevingcnwaaraan de ongelukkige volkeren van Pruissen en Frankrijk ziju bloot gesteld, is gevallen. De man die als de stiobter genoemd kan wor- den van 't tegenwoordige ltaliaanscbe koningrijk, die bet collossale Rusland in de Krini verne- derde, de man die zijn scepter in Amerikadoor een berboren Mexicaanseb rijk -/.oclit te voeren, die man beeft thans tot den koning van Pruissen gesprokeuomdat ik niet met mijn leger kan sterven, zoo geef ik mij aan u over met audere woordenomdat Frankrijk nilj beeft verworpen, omdat men mij niet waard gekenrd beeft als een gering soldaat in zijne gelederen voor bet va derland te sneven daarom koning Wilbelm eeus mi joe gelijke, eens mijn gevierden logo op de Tuillerien cens de bewouderaar van mijn prachtig leger in de velden van Chalons, daarom nn, nu mijn eigen volk mij als nuttelonzen ballast we'gwerpt, daarom werp ik mij nn in uwe annen omdat ik weet, dat de vijand mij genadiger zal zijn dan de eigen kinderen mijns lands. Koning Wilbelm beeft die verwacbting Napo leons niet beschaamd. Napoleon is door hem met al de aebting aan zijneu rang, met alle co:n- plaieanceaan een gevallen grootbeid verschuldigd, ontvangen en bebandeld. De ontvangstdns meldt menwas waardig. Napoleon reed in een open caieche bet Pruissisebe hoofkwartier bin nen, omringd van eenige zijner meest getrouwe ge- neraals. Napoleon was uiterlijk kalm en bedaard. En iuderdaad men moet zeggen. dat zelden een vorst met zoo weinig persooniijk gevaar, met zoo weinig iuspauning van bet booge standpunt des troons tot de lagere stoel des bnrgerlijken levens is afgedaald. De rusteloozezamenzweerende, eer- en beerschzuchtige Napoleon, die ziju leven voor den troon van Frankrijk en de grootbeid van ziju geslacbt meermalcn roekeloos in de waag scbaal stelde, zicb daarvoor armoede en elleude getroostte, zicb de onedelste middelen niet ont- zag dit zijn doel te bereiken, legt thans, telenr- "esteldmocde en afgeniat zijnen scepter neer en bet laat zicb aanzien dat Pruissens taak de vernedering van Frankrijk en daardoor een ge- vvaarborgden Europeseben vrede, nog verre van volbragt, nog menig bloedig offer zal kosten. Nog gekft 't: alles voor de eer, niets voor de rust en de vrede van Frankrijk. Pruissens le- gerbenden rigtcn zicb op nieuvv naar Seines seboone dreven en weldra, binnen weinige da gen, zal zeer waarscbijnlijk de telegraaf op nieuvv gewagen van duizendtulleu gevallenen van beide natieu. Hontenisse, 9 September. De alhier door <len beer burgemeester en de eerwaarde beeren geestelijken van beide gezindten geopende inscbrijviug voor de gekwetsten van den tegen woordigen oorlog, beeft tot dusverre opgebragt eene som van f 396.21'/^, welk bedrag ter be- scbikking van bet boot'd comite van bet roode kruis is gesteld. Meerdere bijdragen wordeu bij voortduring aaugenomen. Dezer dagen is te Bonn een duifnpgevan- gen die onder den vlengel een stukje papier droeg met het woord „Koewacht." Willigt is dit een duif die uit dat Zeeuwsche dorpje op gelaten is. - De N. R. C. en andere bladen behelsden eenige dagen geleden eenige dichtregels van den beer A. Grimmiger. De vertaling luidt als volgt Triomfde vreemdling is verslagen Bezegeld werd de broederband, Onnoodig is 't no meer te vragen Wat is des Duitschers vaderland. De slagboom tusschen Zuid en Noorden Verdvveeu, dank zij d' Alzegenaar En weder, sterk door eendragtskoorden, Blijkt Duitscbe trouw onwankelb&ar. Wii rukten, daartoe door gevaren Geprest, ons erf uit 's vijands band, Verzekerd dat wij hroeders waren En kindren van een vaderland. Ja vader Arndt! 'tis nu voldongen, Hoor 'tin uw rustplaats aan den Rijn, Neen, niet vergeefs hebt gij gezougen „Het ganscbe Daitscbland zal het ziju Drie beestenkoopers waren in bun logement bijeen en besloten voor gemeenschappelijke reke- ning werkzaam te zijn. Ten dien einde gaf ieder banner duizend gulden het gezamelijk bedrag van drie duizend gulden werd aan de eigenares van bet hotel toevertrouwdonder het beding dat zij bet geid niet mogt afgeven dan wanneer het diietal bet kwam afbalengevolgelijk mogt bet niet een banner wordeu uitbetaald. De vroaw bad dien gelnkkigec nitslag te dankeu aan de slimheid van haren advokaat, die uamens haar kwam veiklareu dat zij bcreid was de 3000 terug te betalen. Hiermede was de zaak uit maar toen de twee veekoopers kwamen om ieder f 1000 in ontvangst te neuien, kregen zij tot bescheiddat de vrouw de 3000 eerst mogt teruggeven wanneer de drie veekoopers er te za- men out kwamen vragen. Zij betaalde geen cent en mogt geen cent betalen aan een of twee hnn- ner, wel aan alle drie tegelijk. Wie mal opke- ken, waren de twee veekoopersdaar de derde met f 3000 op de vlngt was gegaan en niet te vinden was De vrouw bleef door de gevatbeid van haren advocaat voor scbade bewaard, waut de twee veekoopers zoeken nog altijd naar bun voortvlugtigen makker. Nu de grenzen niet meer gevaar loopen gescbonden te worden, trekt bet Belgiscb observa tieleger zicb van de grenzen terug. Verscheidene troepen zijn reeds in hunne garnizoenen terug- gekeerd. Onder andereu zijn twee bataillons grenadiers en drie bataljons carabiniers te Brussel terruggekomen. De Moniteur van Brussel meldtdat bet aantal Duitscbe soldaten, dat over de Belgiscbe grenzen gekomen is, zeer oubeduidend is. Franscbe officieren die op Belgiscb grond- gebied ziju aangekomeu, verhalen bet volgende ,'Toeu wij Chalons verlieten, waren wij 110,000 man sterk. In de eerste gevecbten nabij Sedan, verloren wij 20,000 man zoodat wij ten slotte met 90,000 man tegenover 300,000 Duitschers stonden. Den 1 September behaalderl* wij een groot voordeel. De Pruissen waren er in geslaagd Maas over te trekkeu zij werden door ons de l.aar dat op zijn dood vindt. 2 September 1870 beeft zicb gewroken op 2 December 1852. Vele vragen doen zich thans op Zal met den val van Napoleon III, de oorlog een spoedig dude nemen, of zal bet eerst nn regt beginnen eu bet karakter aanuemen, dat onder Napoleon I de strijd in Spanje droeg, bet karakter van on- verzoeulijken haat Zal het fanatisme zicb men- gen in (ie worsteling en nioordtooueelen aanrig ten zooals alleen een verbitterd volk die kan opvoereu Wat vraagt men, zal thans bet lot van 't arme, door staatkundige twisten, door een aan tal "-ewetenlooze partijgangers steeds zwaar ge- teisterde Frankrijk worden Niemand weet bet. Reeds bebbeu de jongste tijdingen ons vermeld, dat in plaats van het keizerrijk. thans de repu- bliek is uitgeroepen, en de wraakkreet waarmede de eerste proclamatie van bet thans opgetreden bewind de Franscbe natie oproept, is nog weinig bemoedio'end. In plaats woorden van verzoeuing, in plants pogiug van wapenstilstand met Pruissen, wordt op nieuvv de oorlogsvaau boog opgebeven gewoon om geld van bare logos in ontvangst te er nemen en bet voor ben nit te betaleu, nam de opdragt aan. Een uur later kwam een der bees tenkoopers buiteu adem aauloopen bij eischte drie duizend gulden om een partij vee te betalen, die zoo even door bet klaverblad gekocht was. De vrouw weigerde maar de veekooper wist z66- veel te verhalen van het nadeel dat zou ontstaan en van zijne soliditeitrijkdom en eerlijkbeid dat de vrouw zich ten laatste liet verleiden. Zij af hem de drie duizend gulden, llij vertrok mee en moet nog altijd terugkeeren Toen de twee anderen tbuis kwamen, vernamen zij tot bun schrik eu ontsteltenis wat er voorgeval- len was. Zij scbreeuwden buizen boog en eiseb- ten van de logementhoudster bun geld terug, die erg weeude en erg op den bedrieger scbold, maar geen cent wilde betalen. Van daar een proces dat van huis uit verloren scheen, daar de vrouw niet ontkeude dat zij bet geld ontvan gen bad onder de voonvaarde dat zij bet slechts dan mogt terruggeven, wanneer de veekoopers bet met bun drieen kwamen terug vragen. Tocb mogt zij er in slageu bet proces te wiuaen. Zij deu tegenovergestelden oever terruggewor- pen. Gedurende den nacbt trokken zij evenwel de rivier ten tweedeu male over. Des morgens, toen vvy ontwaakten, zageu wij niets dan Duit schers om ous been, oiitelbare digt opeengeboopte legerscharen. Wij waren aan alle kanten inge- sloten de vijand was daarbij voorzien van eene zoo formidable artillerie, dat geen militair zicb beriunereu kon ooit iets dergelijks bijgewoond te bebben. Wij moesten ons laten doodsehieten of ons door dien munr van vijauden een weg banen. Wij kozen de laatste partij, wierpeu ons vast besloten op de Duitschers, en bet is daaraan te dankeu, dat wij bet onzijdig Belgiscb groud gebied konden bereiken. De berigtgever van de Independance, die bet slagveld bezocbt beeft, meidt dat men zicb geen begrip kan vermeil van de aangerigte slagting en verwoesting. De Duitschers bebben hunne lijken reeds begraveu. Die der Fratiscbeu li gen nog zoo als zij gevallen zijn. Ilet is een sebouwspel, waarvau bet buiveringwekkende alle bescbrijving te boven gaat. Generaal de Failly is met zijn adjndant gedood, niet door zijn eigen soldaten, maaV door bet schrootvuur der Pruissen bij lag zatun|ag nog op bet slagveld uitgestrekt met een splinter van een bom in de zijde eu zonder regterarm die door bet vijaudelijk loot, werd wegge'scboten. Men meldt uit Parijs, 8 September. Van wege bet ministerie van binnenlandsche zaken wordt ofsehoon onder voorbeboudt, medegedeeld eeu depGcbe vau den Franscken consul te Bazal gedaleerd Saint Louis 7 September 10 ure des morgens. „Drie duizend Pruissen in garuizoen te Mutter holz zondeu bevel bebbeu ontvangeu, dadelijk bet belegerings leger voor Straatsbiirg te versterken De belegerden zouden in eeu uitval 8 a 10,000 man vau bet Duitsche leger buiten gevecbt beb ben gesteld eu eeuige stukkeu bebbeu vermees terd. „Tusseben donderdag cn vrijdag was de vij and op pontons tusschen de poort des Juits cn de poort van Austerlitz yerscbenen. 11 ij was tot deu laatsten man toe gemitrailleerd. „Er beerscbt een groote beweging door vrij willige scherpsehntters en gewapende boeren in de Hardt, tusschen Cballaiupe en Iteiubs. Eene zwakke mobiele vliegende kolonne Badensche troepen met twee raonierea bewaakt den regter Rijnoever. 700 inau staan te Freiburg. De pritiseu uit bet huis Orleans zijn to Parijs aangekomen. Een komuiandemeut zal bun opgedragen worden. Mae-Mahon en Napoleon 111 zijn van den zelfden onderdom, beiden ziju iu 1808 geboreii, bijgevolg G2 jaren ond. Maarsebalk Mac Mabon beeft in November 1861 in koedauigheid van buitengewonen gezant, de kroouing bijgewoond van den koning van Pruis sen, wiens krijgsgevangcn bij is even als Napo leon III. De voornaamste data in het leven van Napoleon III, beden reeds overal de ex keizer genoemd, zijn de volgende 20 Dec. 18d8. Hij wordt president van de republiek met 5.534 520 tegen 1.879.298 stemmen. 3 Julij. 1849. De Ftanscbe expeditie bestormt en ueemt Rome. 2 Dec. 1851. Coup d'6tat. De vertegenwoor- iligiug outbonden en de oppositie leden gevan- gen gezet. Een volkssteinming stelt hem met 7.439.216 tegen 618.737 stemmen in het gelijk. 31 Dec. llij wordt voor 10 jaar tot pre sident berkozeu. 2 Dec. 1852. Het keizerrijk geproclaineerd, tengevolge van een volksbeMuit 7.824.198 tegen 253.145 stemmen. 29 Jan. 1853. Napoleon huwt Eugenie de Monty!), gravin van Teba. 27 April 1854. Oorlogs verklaring van Fraa- rijk en Eugeland aan Rusland. 16 Maart 1856. De keizerlijke prius geboreu. 30 Het tractaat van Parijs ge- sloten. Hoogste bloei van bet keizerrijk. 14 Jan. 1858. Expeditie naar Cochin China. 3 Mei 1859. Oorlog met Oostenryk, die in Julij van dat jaar eiudigde met deu vrede van Villafranca. 24 Maart 1860. Savoye en Nizza aan Fraa- rijk afgestaan. Jimij 1862. Exjieditie naar Mexico. 5 Nov. 1863. De keizer verklaart dat de verdragen vau 1815 opgeboudeu bebbeu te be- staau. lu 1866 bield Frankrijk zicb onzijdig iu den Pruissiscb-Oosteurijksebeu oorlog. 8 Mei 1870. Plebisciet, waarbij bet volk met 7.336.434 tegen 1.560.709 stemmen den keizer op nieuw steunt. 19 Julij. Oorlogs verklaring aan Pruissen. 2 Sept. De keizer geet't ziju degeu over aan kouiug Wilbelm III van Pruissen. 4 Sept. De republiek te Parijs geproclaineerd. Eeu episode uit den slag van Graveloilo vau 18 Aug. „Door den aauval der Franscbe korpsea in den avond van deu 18n, bij Gravelotte, begon eeu gedeelte van onze infanterie, dood moede en zeer gedund, aan den linkervteugel. op onrust- bareude wijze te vvijkeu. De naebt naderde. De goede uitslag biug af vau dat gedeelte vau bet slagveld. „Geueraal von Moltke berekende angstvallig hoe lang bet nog dag zou ziju, daar de over- winning bij daglicht uioest beslist worden. Hij begon te vreezen dat eeu noodlottig accident ziju berekeniugen iu duigeu zou storten. Met zigt- bare ongerustbeid kiek bij naar het Zuid-Oosten, waar de Pommerauen vau bet 2e legerkorps moesten opdageu. Eindelijk komen de Pom- meranen met deu stormpas, op bet opgegeven uur, geen minuut vroeger. Moltke vliegt bun te gemoet. Voor de eerste gelederen stand hon- dend, wordt bij doer de troepen kerkend eu Per drie maanden biunea Neaze*. 1.— franco door het gebeele liijk1,25 I geheel Belgie1,40 Enkele nommera- "'l'5 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieveubushouders. BIJ f 0,40 0,10 Van 1 tot 4 regela Voor elke regel meer Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingadag en Vrijdag avoud 0 ure. •t -V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1