ALGEMEEN pr, V No. 552. Woensdag 7 September 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O il T CflJIP, te lenzen. ADVERTENTIEN. De betrekking van gemeente- geneeeheer te Hoek is sedert 1 "lexer vacant. Die genegen zijn dezelve te vervnllen wortlen veriocht in peraoon of per franco brief zich aan te melden bij den Bnrgemeester dier gemeente, bij vvien wlichtinger. omtrent de boegrootheid der aan de bedoelde betrekking va bonden jaar- wedde als anderzins zijn te verkrijgen. Hoek, den 5 September 1870. JPolitiek; Ovcr-zi«:t. Als men voor weinige maanden, vveken, de schoone Rijnstrekca verliet en zijnen voet zette op Frankrijks bodem, om zich te verlustigen in bet natnurschoon van Moezel Maas of Seine- oevers, met hare schoone trotscbe wonden, met hare bioeijende en welvarende plaatsen wanneer men de bewoners dier grenslanden, ijverig werk- zaam tot bevordering van malkanders belangen, elkander gnlhartig de hand zag reiken dan vvendde men onvvillekeurig het oog van dicvele gedenkteekenec van vroegere oorlogen, welke deze streken aanbodenen terwijl men met welgevallen het oog liet rustcn op het vele dat in de laatste 50 jaren tot ontwikkeling dezer schoone streken gedaan wasstond men ver- baasd over de verregaande bekrompenheid en laagheid der vroegere geslacbten die zich had- den laten opvvinden om in piaats van al dat zegenrijke, een toestand van algemeene ellende, van d#od en verderf in het leven te roepen dan ontvlood onwillekeurig de zncht nit den borst van den reiziger„neen nooit kan de mensch heid weer zoo diep zinken, dat ze deze becrlijke oorden aan verwoesting ten prijs geeft, dat ze deze frisscbe stroomen verft met het bloed der bewoners, dat het moordend kanon zijne ver schrikkelijke echo's doet wecrklinken langs bosch en veldneen nooit zal dit volk zijn arm weer leenen om malkanderen te verderven." Helaas, hoe hebben onze laatste nummersdie Katuurlijke uitspraak der gansche weldenkende nienschiieid weersproken, hoe de afgeloopen week dit algemeen geloof aan eene verbeterde meusche lijke maatschappij den bodem ingeslagen. Vervvachte men in den aanvang der vorige week elken dag de tijding dat Pruissens troepen de voorsteden van Parijs zonden naderen, die verwacbtig is niet vervnld. De onde von Moltke, die met een scherp oog het oorlegsbord voor zich heeft, beeft eensklaps eene andere wending aan zijne stukken gegeven. llet plan van Mac Ma- hon om zijn in Metz opgesloten collega te hulp te komenscheer. zoo roekeloos en gewaagd dat daaraan bijkans geen geloof kon worden ge- slagen. Veeleer bleef het te verwaehtendat bet corps van Mac Mahon met versnelde roar- schen op Parijs zon aanrnkken om daar der ontstcldo burgerij zijr.e h-ulp te bieden. Maar Pruissens leger heeft zich niet laten verschalken en toen het werkelijk bleek dat Mac-Mahon het roekelooze waagst.uk toch zon begaan toen vva- ren drie linien der Pruissen gcreed op het be- dreigde pnnt aan te rnkken, en weer zijn daar aan de Belgiscbe grenzen, bij Stenau, bij Retliel en Sedan bloedbaden aangerigt zooals de afge loopen weken nog niet hebben vertoond, bloed baden zoo grnwelijk dat de bewoners der om- streken met afschrik het oord der verwoesting verlaten. De strijd schijnt dingsdag der vorige week bij Moutmedy een aanvang genomen te hebben. Wei werd Mac Mahon reeds op dezen dag terug gedrevcnmaar bleef de overvvinning twijfel- achtig. Het gevecht werd daarop woensdag morgen te 5 ure hervatwaarbij de krijgskans reeds meer ten Dadeele van Mac-Mahon besliste. Een gedeelte van zijn leger wierd op'de vlngt gedreven, een groote voorraad zijner ammunitie, waaronder 4 mitrailleuses en 12 kanonnen werden buit gemaakt en Mac Mahon genoodzaakt naar de laatste stad aan Belgie's grenzen Sedan, terug Je trekken. Ook daar is hi) donderdag weer vervolgd en aangevallen. Naar de ontvangen telegraiumen, berigtte de koning van Pruissen dondenlag na- middag 3'/v uur, dat het gevecht voor zijne troe pen gunstig stond, de vijand tot bij de stad was terug geworpen tervvijl men uit Brussel mede deeldedat 4 dorpen in brand stonden en de lijken der verslagenen langs de Maas dreven. Napoleon zal den troon van Frankrijk niet weer betreden maar al ware het dat hij driemaal mag- tiger werd dan hij ooit als keizer van Frankrijk is geweestdan dunkt ons inoet het bloedbad van Sedan, waar hij volgens de laatste berigten met zijn zoon verblijf hield, met zijn talrijk ver inoordc onderdanenmet de lijken drijvende in den stroommet de vernietiging van de bloem zijns legers, immer als een spooksel voor zijnen verwarden geest oprijzen. Voar hem die eenig menscbelijk gevoel in zijnen borst onulraagt en zich te beschuldigen heeft de aanleiding van al dien weedoin te zijn moet wel het laatste uur van alle levensgenot geslagen zijn. „Wat hebt gij met Frankrijk gedaan die vraag rigtte eeuige jaren geleden, de berfog van Aumale tot prins Napoleon. „Thans zegt de Daily News berhaalt niet alleen Frankrijk zelf, doch geheel Europa, die woorden Wat hebt gij Napoleon III met Frankrijk gedaan V Wat heeft het Caesarisme of bet Bonapartisme aan Frankrijk geschoirken tot loon voor de ontzettende opofferingendie het land zich getrooste Gedurende bijna twintig jaren heeft een der incest intelligente nation van Europa haar licht moeten verbergen onder een domper. Alles is in Frankrijk opgeofferd om der natie diets te maken, dat het persoonlijk bewind beter is dan het parlemeutair stelsel. En wat is de uitslag geweest „Jnist dat persoonlijk bewind was de oorzaak van alle ratnpen en verliezen en zoo bet land telkens en telkens voor schande is gevrijvvaard gebleven 't is te danken aan de moed en den goeden wil van bet volk en aan den invloed van een zuiver patriotisme dat zelf de Bonapartes niet hebben knnnen uitdooven. „Ook thans kan Frankrijk's eer slechts gered worden door zijn burgers, die, voor het oogen- blik althans, het juk van den Caesar hebben af- geschud, en naar bun eigeu ingeving zullen han- delen. Daarom te midden van de gruwelen des oorlogste midden van de plassen heldenbloed, aan beide zijden verspild blijft ons eene troos- leiule gedaeiite bij; het is deze: dat al dat bloed niet te vergeefs zal vergoten zijnindien de menscbheid uit de geschiedenis van dezen oorlog de les mag putten hoe een natie, die van hare vrijheid afstand doettevens bare grootheid en rust in gevaar brengt.". Naar men ons berigt, zal de tentoonstelling van Zeeuwsche oud- en merkwaardigheden te Middel- bnrg wegens het talrijk bezock dat haar in de laatste dngen te beurt valt, nog tot den 10 Sep tember a. s. opengesteld blijven. Wij twijfelen niet of dit vrijgevig besluit der commissie zal nog door velen op prijs worden gesteld. Naar wij vernemen beeft onder meerderen de beer Broes van Dort, doet. in de medicijneu te Leiden, zich voor de vereeniging van het roode kruis beschikbaar gesteld, en zal, zoodra hij de noodige instructien van het hoofdeomite ontvangen beeft naar het oorlogstooneel vemekken. De Arnh. Ct. spreekt een woord ten gnnste van de condnctenrs der spoorwegen menschen van wieractiviteit, gedienstigheid en beleefdheid zooveel geeischt wordt. Het blad wenscbt dat de wetgever in hun belang moge bepaleu dat alle spoonvegrijtuigen binnen zekeren termijn zoo moeten ingerigt wezendat de conducteurs in alle wagens midden door passeeren en van het eene njtuig in het andere stappen kunnen. Te Moerbeke is eene vrouwdie zich alleen in haar woning bevond op wreede wijze doodge slagen, naar alle waarschijnlijkheid (ioor middcl van een bijl. Haar hoofd was schrikkelijk ver- minkt. De moordenaar heeft het slachtoffer ook eene breede wonde aan den schouder toegebragt. Het pakket van Gent heeft zich terstond der- waarts begeven om onderzoek te doen. Een jongeling van 18jaar, op wien zware vermoedens drnkken, is aangehoudeu geworden en naar Gent overgebragt. In piaats dat Fransche soldaten in Prnis sische wagons hun intogt in Berlijn zonden doen, zijn thans Pruissische gewonden in veroverde Fransche wagons Berlijn binnengekomen. Men meldt uit Brussel, 3 Sept. De corres pondent van de Pall Mall Gazette te Brussel aangekomeu en getuige van de jongste gebeur- tenissen aan de Duitsche grenzenzoomede van de aankomst van keizer Napoleon in het Pruissische hoofdkwartier, deelt de volgende hij zonderheden mede, gedeeltelijk reeds door tele grammen bekend. De slag die gisteren morgen ten 4 ure onder de muren van Sedan begonwerd ten 2 ure gestaakt en ten 3 ure met vernieuwde woede hervat en eindigde eerst ten 5 ure 's namiddags zoodat gedurende 9 uren gestreden is. Mac-Mahon en zijn leger werden in Sedan terruggeworpen en geheel ingesloten door 250,000 Duitsche soldaten en verkeerde in de onmogelijk- heid om langer dan 2 dagen de onvoldoende vestingwerken der piaats te verdedigeu. Ten G ure kwam een Franseh officier als par- lementair naar het Prnissisch hoofdkwartier om over eene capitulatie te onderhandelen. Men meende daar, dat hij geen volmagt had om over het lot van een gelieel leger te beslissen en ver- langde te onderhandelen met den geueraal O'Reily, bevelhebber van Sedan. Daaraan werd voldaan en de generaal begaf zich in persoon naar het Duitsche hoofdkwartier. Men gaf hem te verstaan dataangezien een ernstige verdediging van Sedan eene oumogelijk- heid voor de Franschen was, men de overgaven der stad en van het Fransche legercorps op ge- uade en ongenade eischte. Op dat oogenblik was er nog geen sprake van den keizer, omdat men met zijne tegenwoordig- heid onbekend was. Het verzwijgen der tegen- woordigheid des keizers werd den eersten Fran schen parlemeatair zeer ten kwade geduid. Eensklaps rees een oorverdoovende kreet van verwondering in de Duitsche gelederen op „der kaiser ist da(daar is de keizer.) Op hetzelfde oogenblik werd koning Wilhelm een brief van keizer Napoleon ter band gesteld. De inhoud van dien brief waarvan wij dejuiste bewoordingen niet keunen, zeide volgens officie- ren van den staf van bet Pruissische leger, dat de keizerne pouvant pas mourir a la tete de son armee, il depose son 6pee er.tre les mains du roi de Prusse (aangezien bij niet aan bet hoofd van zijn leger kan sneuvelen, hij zijn degen aan den koning van Pruissen overgaf.) De geestdrift van het Duitsche leger kende paal Dog perk. De soldaten legden hunne wa- pens neder en omhelsden elkander, begrijpende dat de oorlog gceindigd was met den val van hem, die al deze ellende veroorzaakt heeft. Een kwartier later begonnen de mnziekcorpsen, te spelen eenigen Partant paur la Syrie, anderen zelfs de Marseillaise, betgeen ecbter onmiddelijk verboden werd daar het onwaardig werd geoor- deeid om overwonueu vijanden te liclecdigen of te kwetsen. Graaf Bismarck werd omringd door een ta van personeu, die hem geluk wenschte. Wij geven onze lezers hierbij een vervolg ^an bet bekuopt overzigt van de oorlogsberigten van jl. woensdag. 29 Aug. Het leger van den kroonprins van Pruissen begeeft zich naar Reihel en Vouziers, westkant van Reims. Straatsbnrg belegerd met grof geschut. 250.000 Duitscliers roud Metz. 250.000 Pruissen in optogt. 30. Gevechten te Voncq, tnsschen Vonziers en Attigny, te Nouart, en eindelijk te Beaumont, waar het leger van Mac-Mahon verslagen wordt. Veel kanonnen, mitrailleuses en krijgsgevangeneu bljjven in banden der Pruissen. be gevechten duren voort. 31. Uit Yarennes meldt de koning aan de konitigin dat de overvvinning glansrijk is. De spoorwegen zijn meest alien in't bezit der Pruis sen. De spoorwegdienst tnsschen Parijs, Kales en Boulogne is opgebrokeD. 1 Sept. Nog dnurt het gevecht. De Fransche dagbladen verspreiden het gentcht dat Mac-Mahon zou gezegenpraald hebben. De Fransche ministers verklaren dat, indien de Pruissen de vrije korpsen en de mobilen niet willen aanzien als deel makende van het leger, zij hetzelfde zullen doen met de laudwehr en de landsturm, alzoo dood- schieten en geene krijgsgevangenen maken. 2. Mac-Mahon is gisteren met geheel zijn leger teruggedreven op Sedan. Hij is gekwetst en wordt door generaal Wimpfen vervangen. Bazaine wordt overal door het le Pruissische korps en de divisie Kuinmer verslagen en op de vlugt gejaagd. De vierde divisie der landwerh neemt een schittereud deel aan den strijd. De strijd houdt op. 3- Het leger van Mac Mahon geeft zich krijgsgevangen te Sedan. Keizer Napoleon geeft zich krijgsgevangen in handen van koning Wil helm. Parijs zendt bulletins uit dat koning Wilhelm krankzinnig is 4- Nog krijgt men telegrammen uit Parijs, zeggende dat Mac Mahon zich vereenigd heeft met Bazaine, die de Pruissen op de vlug jageu langs alle kanten. (II i s t o r i s eh.) Keizer Napoleon rookte heel bedaard een cigarette als hij zich overgaf. Hij was omringd van gegalon- neerde livreiknechtcn. 5. De republiek wordt te Parijs uitgeroc- pen. Een provisoir gouvernemeut wordt inge rigt. Napoleon, Eugenie en de kleiue Napoleon worden in Kassel geinterneerd. De Pruissen trekken voort naar Parijs. Men meldt uit Parijs 4 Sept. Heden is in het wetgevend ligchaam Louis Napoleon Bo naparte en zijne dynastie vervallen verklaard van den troon, tervvijl een voorloopig gouverne- ment is benoemdals volgt: de heeren Jules Favre, Jules Simon, Ernest Picnrd, Eugene Pel- letan Cremieux Jules Ferry, Glais-Bizoin RochefortAragoGamier Pages. M. Lavertu- jon algemeene secretaris van het voorloopig gouvernement. Het ministerie is zamengesteld als volgt Gambetta, minister van buitenlandsche zaken Favre- buitenlandsche zaken; Maguin. llnantian Simon, ondervvijs Cremieux justitie Leflo oorlogGrevyvoorzitter van den staatsraad. Trochu is als gouverneur van Parijs behouden. Keratry, politic-prefect; Etieune Arago. bur- gemeester van Parijs. LL dingsdag was het gerncht te Gent verspreiddat de zoon van den gewezen keizer van Frankrijk door onze statie zou reizen. Eene groote volksmenigte had zich daarheen begeven, om den jeugdigen bauneling te zieu. Inderdaad kwart voor zeven ure is hij niet den trein uit bergen te Gent aangekomen en na een tiental iniuuteu stil te hebben gehouden beeft hij zijne reis voortgezet. Hij begeeft zich naar Londen. Een persoon die hem gezien heeft, zegt dat hij Per maan^en binnen Neuzen1,— fraDCO door het geheele ltijk. 1,25 geheel Belgie.1,40 Enkele nommeri0,05 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaar8, Poatdirecteuren en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regeU Voor elke rcgel meer. 0.40 0,10 Advertcntien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlyk Dingsdag en Vrijdag avond 6 nre.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1