L G E M E E N No. 549. Zaturdag 27 Augustus 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsehe herigten. Buitenlandsciie berigten. ii f abonnement. -VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure DIIO X T C O Itt P. te Kciizcn. advertentien. I 'olit.ielc Overzigt. 19 Julii jl werd door Frankrijk aan Prnissen den oorlog verklaard. Luid klonk door de stra- ten van Parijs de leusnaar Berlijn, en nn „as 4 weken laterkan men kaast zeggen dat lie Prnissen voor Parijs staan. De verschillende gevecbten der vorige week hebben geheel ten voordeele van Prnissen beshst. Bazainehet knndigeniaar helaas te later nur geroepeo onperhoofd des Franschen legers, hecft zijneplan- nen verijdeld gezien. Uit alle omstandigheden van dezen oorlog blijkt, dat de Franschen hunne e'eene kracht en bekwaambeid te hoog, daaren- teo-en die van den vijand te laag hebben geschat, en" dat bij geveehten der afzonderlijke corpsen de besliste ineerderheid bij de Prnissen was. Bazaine doorzag spoedig dat de Franschen corps voor corps niet tegen de Prnissen bestand waren en daarom de concentratie van bet geheele leger •illcen in staat zon zijn den overwinnenden yij and weerstand te bieden. Met de vermetiging van dit plan in de vlakte van Chalons, zon men den oorlog als geeindigd knnnen beschouwen. Jammer echter, dat het Fransche volk nog steeds ineene trenrige verblinding wordt gehouden. Van den beginne af misleid, meent men dat ovenvin- ning op overwinning wordt behaald. Zoo ook nog beeft Frankrijks minister van oorlog het tret- fen van den 18 dezer bij Metz voorgesteld met- censtaande men weet dat dit gevecht Bazaine van alle kracht beroot'd en hem als t ware de g'cuadc slag beeft toegehragtwaardoor hij zich misschien hinne weiuige dagen met zijne soldaten aan de Prnissen zal moeten overgeven. Maar zal het daartoe komen. Zal Parijs mder- daad door Pruissen worden belegerd. Zal het hooggevoelende Frankrijk voor de oogen van Euro pa nog ineer worden vernederd V\ q wagen ons aan geen antwoord, maar dit is zekcr, de meeste vrneht van dezen oorlog ligt voor Prnissen I bans in zijne gematigdheid. De ineerderheid der Dnitscbe wapenen in de beide laatste oorlogen is te overvloedig gebleken, dan dat ecnige mogendheid in Enropa het lig telijk wagen zal het wederom aan te valleu. Alleen door overdreven eischen zon tegen I ruis sen cene Europesche coalitie knnnen yerrijzen. llet laat zich vermoeden dat de diplomatic^ reeds in de weer is met vredes voorstellen. Graaf Oil off, Iiussisch gezant, is naar Parijs vertrokken en stellig hebben tnsschen Oostenrijk, Ltahe en llusland reeds besprekingen van tusschenkomst plaats gehad. Bij koniuklijk beslnit is de le luitenant- adjndant II. Pothovenvan het 2e regement infantcric, in afwachting vau nadere bescbikking, op nonactiviteit gesteld. Thans verneemt Het Vaderland met zeker- heid, dat al de gehnwde miliciens, die 20 Juljj jl. in dienst zijn getreden, met den eersten Sep- temher aanstaande met oubepaald verlot lnus- waarts zullen keeren. De miliciens der ligting van dit jaar, be- hoorende tot de vier regementeu huzaren het reo-ement veld- en het regement rijdende artillene, die na hun inlijviug in Mei 11. tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen den 3 October a s. bij hun corpsen in activiteit optreden ten ciud'e gekleed en geoefend te worden. De miliciens van vroegere ligtingen dan 180b die op grond van art. 146 der militiewet eerst la ter het paspoort, zullen ontvangen, voor zooveel zij do" dienstpligtig en niet in de algemeene op roeping begrepen waren, zullen tegen den 1 Sep tember a. s. worden opgeroepen en door den burgemeester hunner woonplaat.s regtstreeks naar bun"corps worden opgezonden. Ter verduidelijking van dit bengt dientdat dezc oproeping b'etreft personen, die, hetzij omdat Bun uummer eerst later dan de overige ter in- lijving is opgeroepen of omdat zij te laat aan de oproeping hebben voldaan, nog geen vijf jnven waren ingelijfd alsmede hen die, wegens het ondergaan van gevangenisstrafgednrende zes maanden of langerbet hewijs van ontslag uit den dienst nog niet ontvangen hebben. Door den cominissaris des konings in Zee- land, is bekend gemaaktdat de opening der jagt op klein wild in deze provincie, is bepaald op zaturdag den 3 September aanstaande. Voorts, dat de korte jagt dagelijks, met nit- zondering van den zondag, en de lange jagt op den maandag, woensdag en zaturdag van iedere week alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de s'.niting der jagt, zal geoorloold zijn. Het provinciaal blad van Zeeland no. 105 bevat het besluit van gedeputeerde stater, dezer provincie van den 19 dezer, houdende geheele ophefling der maatregelen, ter voorkoming van de verspreiding der longziekte onder het rund- vee te Hontenisse en te Axel bevolen. Nenzen, 26 Augustus. Naar wij vernemen heeft er gistercn avond aan den Nieuwe Neuzen polder, bij de Verkorting, weder eene zeer be- langrijke oeverafschuiving plaats gehad, de lengte daarvan wordt op 120 en de breedte op 60 ellen geraamd, terwijl dezelve tot bijua den teen van den zeedijk is genaderd. Axel, 24 Augustus. Gisteren werd albier onder geleide van de rijks ambtenaren, gesta- tionneerd te Hulst, en van de marechauss6e's albier hinnen gebragt, een paard en karde kar met ongedorschen tarwe geladen en toebe- hoorende aan den landbouwer A. Antheunisser, te Stekene (Belgie). Genoemde landbouwer schijnt eenigo dagen geleden genoemd paard uit Nederland tersluips in Belgie te hebben ingevoerd en werd nn, ter wijl hij op Nederlandseh gebied bezig was zijn oogst in te zamelen, aangehouden. Oneenigheden tnsschen den landbouwer en den paardenverkooper schijnen de oorzaak te zijn, dat de ambtenaren hiervan werden onderrigt. Het paard is reeds dezen middag door den ontvanger der dirccte helastingen publiek ver kocht.. Hulst, 25 Augustus. Ten gevolge eener oproeping, uitgegaan van een twaalftal ingezete- nen, had alhier dingsdag avond eene bijeenkomst plaats die ten doel had de oprigting eener afdeeling der vereeniging tot het verleenen van hulp aan gewonde en zieke krijgslieden in tijd van oorlog, genaamd „het ltoode Kruis." Het resultaat dezer vergadering is, dat. tot de oprigting eener afdeeling is besloten, waartoe bcrcids 19 personen zich bereid verklaarden. Het zijn de heeren P. de Boy, J. E. Callen- fels, W. E.Cazuis, J. J. Claassen, A.E. Croocke- wit, P. F. W. Engelse, II. T. J. Fassaert, A. G. V. Hombach, P. F. Ketner, K. de Lozanne, Tli. F. Martin, M. A. T. Moors, C. P. P. Piers- sensP. H. do Bidder, C. 8>akko, C. J. 8>. Tetterode, H. N. Tetterode, E. Vogelvanger en J. J. Voss. Tot leden van het bestnnr werden gekozen de heeren: Mr. A. E. Croockewit, voorzitter C. P. P- Pierssens, onder voorzitter; P. F. Ketner, secretaris penningmeesterdr. E. Vogelvanger en A. G V. Hombach, bestunrsleden. Aan het bestuur is opgedragen zich tot het boofd comite te 's Gravenhage te wendeu, om inlichting enz.terwijl zoo spoedig mogelijk eene vergadering zal worden belegd, tot vast- stelling van het reglement, en al hetgeen verder raadzaam zal worden geacht. 1 iulsst, 26 Augustus. Gisteren werd bier in de Wapens van Zeeland, de 7e algemeene vergadering der Onderwijzers Vereeniging in het 6e schooldistriet van Zeeland gehouden. Met eene hartelijke toespraak werd deze ver gadering geopend door barer, voorzitter mr. J. \V. A. Schneiders van Greij ffensweerth. Met belangstellende aandacht werden de he- belangrijke redevoering van den heer J. J. Claas" sen, hoofdonderwijzer te Hulst, en de gepaste bijdragen van de heeren P. Stroeeken en H. van Wijngaarden te Axel aangehoord. Voor het eerst werd bij deze gelegenheid, in dit district een wedstrijd gehouden in het voor de vuist spreken. Was de commissie van beoordeeling bij nit- nemendheid te vreden over ieder der vijf mede- dingers, zij moest den prijs van f 10 uitgeloofd door den. wel ed. geb. heer dr. Vogelvanger, die deze bijeenkomst met, zijn ed. tegenwoordigheid vereerde, toekennen aan den heer Marletterwijl de premie van f 5 door het bestuur uitgeloofd, werd toegewezen aan den heer Lemson. De punten van bescbrijving gaven aanleiding tot belangrijke gesp'ekken, vooral over school- verznim, schoolbibliot'heken en v a- c a n t i ii n. De vergadering achtte schoolbibliotheken wen- schelijkvooral ook als middel, om schoolvcr- zuim tegen tc gaan, door sleehts aan de getrouwe bezoekers hoekjes ter lezing te verschaffen. Zij sprak als haar gevoelen uit, dat voor ge- woon lager onderwijs 4 uren, hoogstens 4'/iuur per dag voldoende was; dat de avondsehool eene herhalingschool hehoorde te zijn voor leerlingen, die voldoend onderwijs op de dagschool hadden genoten en dat op iedere school minstens veer- tien dagen vacantie hehoorde gegeven te worden, zoowel aan de leerlingen, als aan de onderwijzers. Omdat door ouders en invloedrijke personen krachtigtegen schoolverzuim kan worden gewerkt en door gemeentebesturen en schoolcom- missien veel kan gednan worden, zoo tot de op rigting van schoolbibliotheken, als tot verbetering van den dnur der schooltijden en de regeling der vacantien, waar zulks te wenschen overlaat, hesloot de vergadering hare gevoeleus hierom- trent openhaar te maken. De belangrijke werkzaamheden dezer vergade ring werden afgewisseld door toepasselijke znng- stukjes, welke de heer van Wijngaarden daartoe had vervaardigden besloten met een' vriend schappelijken maaltijd. Hontenisse. 23 Augustus. De eerwaar- de geestelijken van beide gezindten alhier hebben op nitnoodiging van- en met den heer baron Collot d'Escury, burgemeester dezer gemcente cene inteekeniug geopend tot het hekomen van liefdegiften voor de gekwetsten van den tegen- woordigen oorlog. Het is ons aangenaam te knnnen mededeelen, uat dit lofwaardig pogen aanvankeiijk met ge- wenschten uitslag bckroond wordt. Men verneemtdat volgens de herziene kiestabel, welke dezer dagen aan de tweede ka- mer is ingezonden, de census voor Zeeland zou zijn als volgt Hoofdkiesdistrict Middelburg f 24,(thans f 32), met uitzondering der gemeente Middel burg, waarvoor de census zal hedragen f 30, (thans f 60, De beide hoofd-kiesdistricten Goes en Zierikzee f 24,— (thans f 32,—). Uit den Helder schrijft men van 22 Augustus Heden morgen, omstreeks eeu nur Da middernacht werden de inge/.etenen in hun eersten slaap on- aangeuaam opgewekt door een schril geroe|> van brand. Spoedig ontdekte men een felle vlain en vuurgloed, en bleek het dat het Wapen van den Helderhet vroegere logement van dien naam in voile brand stond. De brand was te feller en nam te spoediger de overhand, omdat het per- ceel or.der de panuen met een dikke laag riet was bedekt. In wcerwil van de krachtige en doeltreflfende pog'mgen van de hrandweerwas het gebouw spoedig nitgehrand. Door zeven huis- geziiinen bewoond was de eigenaar alleen tegen brandgevaar verzekerd en zijn de andere hnis- geziunen, tot den hanwerkersstand behoorende voor een groot deel van het hunne beroofd. Men schrijft uit Parijs. De maatregelen ter voorbereiding van de verdediging van Pariji wor den met ijver voorlgezet. De forten zijn gevnld met een menigfe stukken geschut van zwaar kalibersoldaten krijg-- en levensvoorraad. Te Parijs zijn aanzienlijke hoeveelheden levens- midelen en amnnitie aanwezig. Alles is gereed voor een krachtige verdediging, zoo deze noodig mogt zijn. De nalionale garde wordt geheel ge- wapend, is met vaderlandsliefde bezield en oefeut zich dagelijks. De gemidilelde prijs voor een plaatsver- vanger bij het Fransche leger is thans tnsschen 10,000 en 11,000 fr.en voor een plaatsvervan- ger met een militaire medaille gedecoreerd en in het bczit van een getnigschrift van goed gedrag, wordt 12,000 fr. tot 15,000 fr. bctaahl. Te Parijs loopt het praatje rond dat de keizerin de volgende depeche aan den keizer zon hebben gezonden „Te Parijs wordt gezegd, dat hij onzen zoon geplaatst lieht op de plek waar onschadelijke kogels vallen. Ik verzoek u hem eene plaats aan te wijzen op het punt waar de kogels vallen die dooden." Het volgende is woordelijk vertaald uit een brief van den Parijzer correspondent van de Pall Mall Gazette Men betoogt bier op nienw dat het zeer raad zaam zijn zon de lijkeu die op het slagveld hlij- ven liggen te verbranden, en menig denkheeld wordt geopperd eenig nut te trekken van de gesneuvelde soldaten in plaats van ze de lucht te doen besmetten en pestziekten voort te bren- gen. Een geleerde brengt in herinnering dat men in Indie proeven genomen hecft, waardoor bewe- zen werd dat elke doode held 200 kubieke me ters uitmnntend gas kan opleveren." Volgens de Daily News hedragen de verliezen aan Franschen zijde in de slagen van den 14, 16 en 18 dezer aan dooden 12000 man. Men schat het aantal gesneuvelden, gewonden en gevange- nen gednrende die dagen op 50.000 uian. Een correspondent vin dat blad deelt als bij - zonderheid omtrent den slag bij Weissenburg mededat generaal Frossard tijdens dit hevige gevecht aan tafel zat en zijn maaltijd niet staakte ofschoon men hem van den hopeloozen toestand van het Fransche leger kennis had gegeven. Hij zegt dat er onder de Fransche generaals, even- zeer als onder de Oostenrijksche in 1866, eeu onderlinge naijver bestaat. Uit Ludwigshaven meldt men aan de Frankf. Zth de gevangenneming van vier zeer verdachte liedenwelke den lijkenroof in het groot dreven, of de maraudeurs op kleine schaal als heeler of kooper der op het slagveld gestoler. voorwerpen ter zijde stonden. Op de wagens die zij met zich voerdeD, vond men allerlei equi- pementstukken van officieren te velderegen- mantels, Iedere tassen, laarsen met zilvere spo- ren revolvers en andere wapenen. Het paard zelfs werd erkend voor een militair paard. Aan geld vond men bij hen over de 4000 fl. Te Speyer hadden zij een scliip willeu huren, om met hun buit den Rijn af te zakken, maar dat was hun niet gelukt. Zij wekten wantrouwen en werden bier gesignaleerd, waar ze dan ook in eer. logeinent gearresteenl en vervolgeus naar Franker.thal vervoerd werden. Een zwaarge- kvvetste kolonel die voor dood een nacht op het slagveld had doorgebragt, schetst de afschuw in hem opgewekt door die akelige gedaanten in de duisternis van den ei-ncn hoop lijken naar het andere rondsluipend, om hun walgelijk hand work te verrigten. Een Eugelsche hofkapelaan over keizer Napoleon. Zondag 17 Julij jl. hield ds. Stopford Brocks kapelaan der koningin van Engeland, in de SI. Jacobs kapel eene ieerrede over de Frauscheoor- Per drie Trmanden bionen Neuzen. f 1.— fraoco door het geheele Ttijk. "»-» geheel Belgie1,4-0 0,(»5 K"Men 'XmneeV zich bij alle Bockhaodelaars, Postdireetearen en Brievenbuahouders. BIJ (1,40 0,10 Van 1 tot 4 regels Voor elke regel Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avoud 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1