ALGEMEEN No. 546. Woensdag 17 Augustus 1870. BEKENDMAKING. l()de Jaarg* Binnenlandsche beri^ten. Buitenlandsche berigrten. o ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken "Woensdag- en Zaturdag-rriorgen ten 8 ure I) II I T A C M P. te leuzen. ADVERTENTIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN brengen ter kennis van de belang hebhenden dat tengevolge van het aangevangen werk tot demping van een gedeelte van de stads- haven in die gemeentemet het bouwen van eenen bazaltmuurenz., het gebruik der los- plaatsen langs dat gedeelte wordt opgeheven en herinnerenwat het gebruik van het over- blijvende gedeelte betreft, aan artikel 1 der verordening op het aanleggen in de haven van Nenzen van den 29 Oktober 1857, luidende als volgt „De schippers, welke de haven aar.doen zijn gehonden bij het uit- en invarenhet aanleg gen, laden en lessen zich te gedragen naar de bevclen door den daartoe aangestelden ambte- naar of de bcainbten van policie." Ni.ijzkn den 15 Augustus 1870. J. A. van BOVEN Burgemeester. J. DIELEMAN Secretaris. folitielc Overzigt. Nog voor weinige dagen gold het in Frank- rijk„Vier jaren lang hebben vvij ons bezig gehoBden Frankrijks strijdkrachten tot eene boogie op te voeren, dat geene mogendheid van Enropa in staat is oris te wederstaan. Wij heb ben een millioen soldatcn, de dapperste en be- kwaamste der geheele vvereldonze wapenen zijn de verst dragende, de zekerste en de ver sehrikkelijkste van alio legers van Enropa-, onze arsenalen bezitten een onuitpnttelijken voorraad inaterieelwie is er, dus roept men, die ons zott duvven wederstaanen indien er al een enkele vennetele mogt zijn, die in zijne onnoozele verwaandheid dit zon dnrven ondernemen wee hemwant wij hebben sleehts te gebieden en die vcrinetele ligt aan onze voeten. 't Was met zulke gevoelens en verwaehtingen dat Napoleon Pruissen, met een spoed die Europa verbaasde, den oorlog verklaarde. Wat weer- hielp hem, ze waren iminers gereed, heden een inval in de Rijnproviccien twee, drie weken verder, en Frederik Wilhelm komt te Berlijn den roemvollen derden Napoleon den vrede afsmeeken. Hoe droevig is die Fransche glorie zon ver- dnistcrd. Naauwelijks zijn de legerbenden Frank rijks grenzen genaderd, of reeds ervaart men dat Duitschlands grond niet dan vOet voor voet en met bloed gedrenkt, kan worden gewonnen. Van daar het voor velen onverklaarbare dralen des Franschen legers in de eerste dagen der veldtogt. Men voud een weerstand waarop niet gerekeud was en in plaats dat Duitschlands bodem de plaats wordt van den vreesselijken Btrijd, is het worstelperk weldra'naar Frankrijks velden overgebragt. Duidelijk is het dat deze spoedige verplaatsing van het oorlogsterrein, een onberekenbaar nadeel voor het Fransche leger heeft aangebragt, en de Pruissen, gedekt door de bosschen, van den begiune af schrik en ont- zetting onder de Fransche soldatenheblien te weeg gebragt, terwijl daarenboven de oubekwaamheid der hoofdofficieren, de Pruissen de gelegeuheid hebben gegeven, telkens en telkens met grooteren aandrangde zonder eenigen zamenhang ge- plaatste legercorpsen aan te vallen. Hooren wij wat van Fransche zijde hierom- trent wordt medegedeeld „Wij zijn als kinderen door de Pruissen om den tuin geleidonze staf heeft zich laten ver- schalken. Hij heeft alle krijgslisten van den vijand voor goede munt aangenomen aan alle opgaven der spionnen werd geloof geslagen. „Wat Zijn onze generaals toch goedgeloovige zielen „Er gaat in 't geheele leger maar 66n kreet op, en dien kreet heb ik op het slagveld bij forbach gehoord, te midden der Pruissische kogels-. Men geve ons een aanvoerder, in wien wij vertrouwen kunnen stellen," riep men. „Offic:eren en soldaten, alien herhaalden die woorden, en onze dapperen hadden, terwiji zij vielen, sleehts eene gedachiehet vaderland sleehts eene smartde toekomst van Fraukrijk aan zulke handeu vertronwd te zieu. „Ik durt te naauwernood zdo verschrik- kelijk is het alle misslagen van ouze ver- gulde nulliteiten bekend maken. De minste korporaal van onze armee zon de soldaten beter in den strijd kunnen aanvoeren. „Een voorbeeld onder dnizend: langs de geheele Pruissische linie vindt men bosschen, in welke de vijand zich verbergt. Al zijne manoeuvres wonlen daardoor aan ons oog onttrokken, en wij loopen blindelings toe. De maarschalk Mac- Mahon heeft per telegraaf den keizer verzoeht die bosschen in brand te mogen steken. Doeh de keizer heeft uit een gevoel van meuschlie- vendheid geweigerd. „Alzoo hebben wij te Wissembourg onze troe- pen uit menschlievendheid laten verslaante Forbach hebben wij dnizenden in ons midden uit menschlievendheid laten dooden. „Indien wij zulke onbekwame lieden tot aan- voerders moeten honden, ware bet beter dadelijk den vrede te teekenen en ons te onderwerpen aan al wat de vijand eischt. Misschien zou bij zich tevreden stellen met den Elzas en met Lotharingen „Hetzij het Trochu ofChangarnier, Bourbakie of Bazaine zij, onverschillig wie, wij moeten een man hebben, met of zonder epaulet, op dit oogen blik eenvoudig luitenant of maarschalk. Die man leere onze van geestdrift gloeijende trocpen, hoe men den vijand te gemoet snelt, niet hoe men voor hem wijkt. „Ik was te Forbach, binnen 't bereik van 't Pruissische vnur en daar heb ik onze soldaten, doodelijk getroffen, hen, door welke zij noodeloos den dood te gemoet werden gevoerd, hooren verwenschen. Wat ik bier zeg is gcoeld, uit- gedrukt door 30000 soldaten, die door de mis slagen banner chefs in de pan gehakt zijn. Ilet is de laatste wensch der stcrvenden." o De minister van justitie brengt in de Staats- Courant in herinnering, dat volgens de wet de staat van Nederlander wordt verloren door bui- ten toesteraming des konings zich in vreemden krijgsdienst te begeven. Belanghebbenden worden tevens verwittigd dat, wegens den tegenwoordigen politiekeii toe standverzoeken om de bedoelde toestemming te verkrijgenvoorskauds buiten beschikking moeten blijven. Men schrijft ons nit Middelburg van 15 Aug. In den vroegen morgen van heden had hier een treurig voorval plaats. Een zoover bekemi oppassend man en buisvader, de winkelier in koloniale waren D., heeft zich zelf door ophanging het leven benomen. Men noemt tot deze treurige en wanhopige daad als oorzaak dat zijne zaken zeer diiister stomlen. Maar voorzeker is het voor de aehtergelaten weduwe en kinderen nog treuriger en beklagenswaardiger. Wij maken trouwlustige dames opmerkzaam op de volgende aaulokkelijke adverteuiie in het Handelsblad van gisteren „Ee»i j, hestendig" pcrsoon 32 jaren oud, R. C., vrij van sterken drank, een knap uiterlijk en geen ligchaamsgebreken, uitoefende des winters en des zomers verschillende en fatsoenlijke vak- ken a 7 gulden per week, terwijl hij geregehl per jaar 8 weken moet verzuimen, en verstoken zijnde van ouders en lamiliezoo verlangt tiij gaarne naar eene vaste besteiuming enwenschte in een vast besluit te treden met een dame of jufvrouw, die in staat is zijn broodwinning te verbeteren verdere ialiebtiug wat zijn gedrag aan bef reft, kan bij solide gevestigde personen geinformeerd worden. Hierop reflecterende ver- voege zich met franco brieven onder 't motto woord, in den teekenwinkel van C. L. C. Vosknil, Regit liersbreedstraat te Ainsterdan." Mei Liebchen, was willst Du noch mehr Als eene bijzonderheid wordt uit Wolvega gemeldt dat T. W. de Hoop, veehouder eu koop- man te Nijholtwoldedie in 1814 de paarden destijds door deze gemeente aan het rijk te le- veren, mede naar Leeuwarden heeft overgeb'agt, ook nu weder met de overbrenging derwaarts van de paarden thans door deze gemeente te leveren, wordt belastterwijl hij mede tot het bekonien van gesehikte paarden werkzaam is, l it Drenthe meldt men, dat door de wel- varende landlieden, in 't heste deel der provincie in menigte aangetn ffengezamenlijk voor ver- soheidene tonnen gouds aan effect eu zijn aange- kochtop hoop van eene gelukkige speculatie in deze troebele dageu. Men leest in den Ned. Financier: „Niettegenstaande de oorlog tussehen de twee meest verlichte staten van Europa eevst aan gevangen iszijn reeds de volgende credieten aangevraagd: door Fraukrijk f 283 millioen, Pruissen 180 millioen, Engeland 24 millioen, Beijeren 18,200,000 Wurtenberg f 5 900,000, Nederland f 4 millioen, Hessen 3,376,000. Totaal f 518 millioen. Het laatste nrtmmer van het Engelsehe weekblad The Spectator, bevat een diehtstukje, hetwelk vrij vertaald, nageuoeg aldus luidt „Louis heeft den vuurdoop outvangen." Generaal Abel Uouay. wiens dood zeer be- treurd wordt, kwam op de volgende wijze om Toeu bet geveeht verloren was, stoud liijopeen boogte en hield bet oog op de laatste regiuien- teu van zijn divisie die onder hevig schieteu van den vijauii den heuvel afdaahien. Hij had al bet mogelijke gedaan 0111 den slag te wiuuen. Hij bad geen eukel bataillou of kompaguie meer 0111 mee te strjjden. Nu gaf hij aan de officieren van zijn staf bevelen, waarop deze zich in verschil lende rigtiugen verspreidden en alleen ging bij den heuvel at. Benedeu gekomeu, greep hij een pistool uit den holster, schoot zijn paard dood eu begun met het zwaard in de hand de boogte voor hem te heklimmen. Soldaten van verschil leude korpsen eu verschillende wapenen poogdeu hem tegen te honden. „Waar gaat gjj been riepen zij. „Naar den vijand" was het autwoord eu door een hand- vol soldaten gevolgd. liep hij door. Eeu hevige losbarsting van de Pruissische positie deed hier en daar de mannen, die als geelectriseerd waren door de stoi'sche kalmte van deu generaal neer- vallen. Nog meer soldaten kwameu er bij en poogden nogutaals huu geueraal terug te houden maar hij wees met zijn zwaard naar den top van den henvel en liep door. Ecu tijdlang werd hij door de kogels gespaard, schoou velen die aan zjju zijde liepen gedood werden, maar ten ■aatsten wankelde hijeen soldaat sprong voor uit en ving hem in de armen op Generaal Douay was niet meer. Dezer dagen verzochten eenige generaals keizer Napoleon naar Parijs terug te keeren. „Dood of overwiunend!" zon de keizer geaut- woord hebben. Rochefort aan den voorzitter van het wet- gevend ligebaam „Mijnhcer de president, „De zitting is geopend. Het wetgevend lig ebaam heeft geen magtiging gegeven tot de ge- vaugenschap, die ik thans in Sainte-Pelagie on- derga. Ik heb den minister van binuenlandsche zaken gesoinmeerd oiu een eind te maken aan een toestand zonder voorbeeld in de geschiedenis der parleinenten en op vrije voeten te stellen een afgevaardigdewiens pligt hem naar het wetgevend ligchaam roept, en wien men niet in de gevangenis kan houden zonder de schaode- lijkste wetsovertreding. De minister heeft niet geantwoord. Ik wend raij dus tot u, mijnheer de president, den natuurlij- ken beschermer van de prerogatieven der verga- deringen verzoek u deze qnaestie onmiddeljjk aan de afgevaardigden mijn ambtgeuooten, te onderwerpen." Een Engelsehe teekenaar op het oorlogs- tooneel is zoo ijverig en noteert alles wat hij ziet steeds zoo dadelijk, zonder dat hij op zijn omgeving let, dat hij reeds driemaal gearresteerd is en bijna op het punt was doodgesehoten t-e worden, toen Napoleon hem grenade heeft ge- schonken. Als een bewijs hoe volkomen de nederlaag van Mac-Mahon geweest is en hoe weinig hij die voorzien hadwordt medegedeeld dat zelfs zijne ridderorders en veldkaarteu in handen der Duitschers zijn gevallen. De proclamatie van generaal Uhrich, kom- roandant van Straatsburgvoordat de vestiiv ingesloten werd, luidt als volgt Veroutrustende geruchteu zijn geduremle de laatste dagen, opzetteljjk of niet, in onze goede en sterke stad verspreid. Eenige personen beb- ben durven verkondigen, dat de piaats zich zon der tegenstand te bieden moest overgeveu. „Wij protesteren in naatn van de moedige en echt Fransche bevolking tegen deze laffe eu schuidige woorden. „De wallen zijn bezet met 400 kanonnen. Ilet garuizoen bestaai uit 10.000 soldaten, zon der de rustende garde nationale te rekenen. U ordt Straatsburg aiingevallen, het zal zich verdedigen zoolang er nog een soldaat6cu be- schuit, eeu patroou overblijf't." Het Pruissische uaaldgeweer en het Fransche ehassepot. De ervariug sehijnt te leercn. dat het eerste wapen verreweg de voorkeur verdient. Het ehassepot heeft twee uadeeleu vooreerst kan men daarmede volgens eeu correspondent van de Times, die het geveeht hij Saarbruck heeft bijgewoond op korteu afstand slecht treffen. De sehoteu gaanook volgens de Pruissische Staats-Anzeiger te boogeen aaumerking die lievestigd wordt door de Dnitscbe gekwetsteu, die meest alien aan lials of boofd zijn gevvond. IJit den Pruissiscben veldtogt van 66 is bekend dat bet uaaldgeweer meest beenwouden maakt. leu tweede wordt, volgens de Times bet ebas- sepot-geweer ua eeuige scboten warm eu kunnen de soldaten er uiet meer mee teregt. De Dnitscbe soldaten hebben hier en daar veel te lijden van de landbevvoners in den Elzas. Zoodra zij eeu ot twee Duitschers ontwaren worden dezeu afgemaaktdieutengevolge heeft er menig exeeutie plaats. Deu 7u dezer werden op ecu puut uiet miuder dau 26 booreu gefusi- Per irie winnnctrn binnen Nenzen franco door het geheele Rijk. geheel Belgie. Enkele nominees Men nhonneert rich Brievenbushouders. 1,— 1,25 1,40 0,06 bij alle Boekhandelaars, Postdirecteareo en BIJ Van 1 tot 4 regela Voor elke regel meer. 0,40 Advertentien gelieve men aan de Uitgevera in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag arond 6 ure. Burgemeeetcr en Wethouders voornoemd Telegrain van den keizer. „Hoe aardig, papa, en hoe pleizierigt Hoe tuim'leud die blaauvvjassen roud! Ziedaar sc hiet men een 'i'urco het hoofd af Hoe aardig spuit 't bloed uit die woud! En zie welk een schitterend vreugdevuur! Maar in 't douker zon 't vviunen in pracht O papa, verbrand nog heel veel stedeu, Maar doe bet toeli liever bij nacht." Ja kind, het heeft iets van een opera-scene- Maar hoor, vergeet nooit wie hij zijt: Sleehts oin u wordt het stuk hier gegeven, Opdat ge nij waard zijt op tijd. Vroeger doopte men met heilig water, Zooals men een Cbistenkind doetj Maar 7ij zijt van tgeslaelit \au de Cesars, En die doopt men met vuur en met bloed. Gedoopt zijt ge nu als een Cesar; I/" is 't wat u bijblijveu moet; Een braudeude stad was uw doopvont, Eu bet water was: traueu eu bloed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1