ALGEMEEN No. 545. Zaturdag 13 Auguslus 1870. 10de Jaarg. Iliiinenlaiidsclie berigten. Buitenlandsche berig-len. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O 1 T COM P. te ileuzen. ADVERTENTIEN. Elke morgen ten 6 ure zullen bij de Boekhandelaren DIIONT COME, alhier verkrijgbaar gesteld worden, berigten betrekkelijk den oorlog. Prijs 4 centfranco per post 5 cent. JPolitielc Overzigt. De gebenrtenissen volgen elkander met de snelbeid van den stoom op en tenvijl men meende dat de wonderen der mitrailleuses en uitgevonden riviermonitors de Pruissen al spoedig acbter den Rijn zouden werpen, zijn daarentegen Duitsch- lauds triuml'eerende benilen reeds een goed eind, 20 a 00 uren, in Frankrijk ingedrongende hoofdlinie des Franscben legers tusscbeu Straats- burg, Nancy, Metz en Tbionville bedreigende. Mogt Frankrijks adelaar voor een oogeublik bij Saarbrnek victoria kraaijenal heel spoedig volgeus sommige berigten nog denzelfden dag, werden ze reeds weder nit dat stadje verdreven. 1 let ongvlukkige anders welvarende Saarbrnek is dan ook van deze wisseling der oorlogsRans Wijkans gebeel het slagtoffer geworden en voor bet meerendeel verbrand. Toen de Franscben uit bet stadje verdreven waren, beschoten ze bet nog met onvlambare kogels, waardoor nog veel rampen zijn veroorzaakt. (Een fraai werk voor de nicest beschaafde natie). Van dit oogenblik at' tot op de jongste tot ons gekomen berigten, zijn Pruissens wapenen gezegend. Daarna voortgerukt, beliaalden ze overwinning op overwinning. Te Weissenbourgb en Ilagenau hadden zeer gewigtige ontmoetingen plaats, waarbij to!kens de Pruissen overwinnaars bleven, duizenden gevangen nemende en veel oorlogsbnit makende. Volgens onze telegrafiscbe berigten, werden bij Weissenbourgb 800 en bij Hagenau 4000 Franscben, waaronder meer dan 100 officieren, gevangen genomen. Het ernstige dezer feiten kan voldoendc hiernit blijken, dat van Fransche zijde de generaal Douay en van Pruissiscke de geueraal Boze sneuvelde. „Nooit" scbrijft men van den 7 dezer, zal ik bet schouwspel vergetendat Parijs gisteren aanbood. Niemand is in staat de ontboezemingen van geestdrift en vaderlaudsliet'de te scbetsen, door het volk aan den dag gelegd bij de vreug- devolle tijding dat Saarbrnek door onze brave soldaten was ingsuomeu. Wie kon ook aan de overwinning twijfelen. Maar ongelukkig de natie, die slecbts bij de overwinning weet te juichen en door tegenspoed al dadelijk wordt ter neergeslagen. Daar verneemt men dat onze wapenen bij Weissenbourg bebben gezegevierd. Douay, dus lnidt bet, na bet meeiendeel der vijanden te bebben gestagen, en na zelf buiten gevecbt. te zijn gesteld, beeft toch de overwinning bchaald. Zonder eenige officiiiele tijding af te wachfen, zonder te vernemen uit vvelke bron deze tijding komt, wordt er ook nog verspreid en geloofd dat Mac Mahon de overwinning heeft behaald. Men weet naauwkeurig bet gemaakte aantal gevangenen mede te deelen. Nu is de vreugde ten top. Het volk verzamelt zich op de boule vards, overal worden de vlaggen uitgestoken, de Marsaillaise wordt aangegeven. Voor de koffijhuizen verneemt men vaderlandsche muzijk en zangen. Madame Sasse, in open rijtuig, wordt door de menigte herkend, men houdt het rijtuig stil, omriugt het en toont baar de vlag en zij, op hare beurt ontvlamd, zingt staande in baar rijtuig, met bare seboone krachtige stem het ousterielijke lied van Roqnet de 1' Isle. In een woord, heel Parijs was in vervoering. Het was, dus schrijft men, een indrukvvekkend sebouw spelmen zag tranen van blijdscbap storten en een ieder geloofde aan de overwinning. Een uur later wordt Parijs ontnucbterd. Meu verneemt dat schaamteloos de meest valscbe gcrnchten zijn verspreid en gebeel Parijs gefopt is. Eene ailicbe, geplakt tegen een der muren van de beurs, was de eerste oorzaak gevveest dezer algemeene misleiding. En de vreugde veraudert weldra in veront- waardiging. Bij het wapen der infanterie is o. a. benoemd, tot 2e luitenant bij het Be regiment, de ser geant J. C. van Dijkvan bet 2e regiment. Te Middelburg zal op vrijdag 26 Augustus worden aaubesteed, bet aanbrengen eener buiten- berui met Dooruiksche steengiooijing lar.g 150 meters eu bijbehoorende werkenaan den kop "an den Oosthaveudijk te Neuzen. Te Zouteiande is den lsten dezer een flesck aangespoeld, waarin een stuk papier, met bet volgende in de Frauscbe taal geschreven „Jean Paul Descartes, matroos op de Surveillante, ad- miraalscbip der vloot, bestemd naar de Oostzee, beett deze flescli in de Noordzee geworpen, na baar te hebben geleegd. Ik hoop dat de Ber- lijnsche brandewijn even goed is als die van Bordeauxeu dat ik gebeel levend ten mjjnen terugkom. Ten dienste vau alien die pluksel zouden willen inaken deeleu wij het volgende mede In de Anfruf die overal in de stad Kiel is aan geplakt leest men pluksel moet geinaakt worden van zuiver, oud en zacbt linnen. Het meest is bet ongeordende pluksel noodig die gemaakt moet worden van lapjes van de grootte van een speelkaart. Men moet geene draden van ver- scbillende dikte door elkander doen maar elke soort afzonderlijk in een papier wikkelen. Elke plnkselmaakster moet vooraf bare banden was- schen en er voor zorgen dat geene onzuivere bestanddeelen bij het pluksel komen. Goed geordend pluksel moet van 810 duim lang zijn. In den vroegen morgen van dingsdag, om- streeks half 3 ure, ontstond er te Rotterdam brand in een bouten loods, staande in de Houtlaan. Al spoedig deelde bij zich mede aan eenderneveu- staande kolossale pakhuizen, beladen met sniker, thee en palmolie, dat weldra in voile vlam stoud en een ontzaggeiijke vanrmassa vertooude. Naau- welijks had bet vernielende element dit pakhuis tegen den grond doen stortenof hevig stegen de vlammen uit bet tweede pakhuis, dat even zoo zijne vernieling te gemoet ging. De veroorzaakfe schade moet zeer aanzienlijk zijn, men beweert zelf twee millioen. Men zegt dat de gebeele lading vau het scbip de Voorlichter er in geborgen lag. Ongelukkigerwijze heeft men er persoonlijke ongelukken bij te betreuren. Bij bet iustorten nl. van een der buitenmureu, kwam deze in aan- raking met een dak waarop eenige brandspnit- gasten zatenwaarvan een vijftal, ouder welk een ernstig gekwetst werd. Omtrent de oorzaak van deze ramp, is no" niets met zekerbeid bekend. De politie steit ecbter een ijverig onderzoek in. Zij heeft de gebroeders Struijkin wier loods de brand een aanvang nam, ouder toezigt gesteld. De schade komtnaar men zegthoofdzake- lijk voor rekening van de verzekering-maatschap pijen te Rotterdamte Amsterdam en te Tiel. Men leest in bet Utrecbts Dagblad Reeds in 1866 beeft onze stadgenoot, de beer A. F. C. Kruyder, aan bevoegde autoriteit bet plan aangeboden voor eene mitrailleuse eu is daarover zelfs officieel rapport uitgebragtdocb de zaak is verder statig in de areliieven bewaard. Een geestelijke vau de roomscb katb. godsdienst te Utrechtdie vroeger met ijver jougelui voor de dieust van den paus vvierf, is thaus werkzaam alle oud-pauselijke zouaveu die Nederlanders zijn, te vereenigen om die jonge- lieden als corps den kouing aan te biedeu. Als middel tegen den beet van dolle bonden wordt met sueces bet volgende gebruikt: Men wassche en reinige onverwijfd de beet- wonde zorgvuldig met warmen of lauwen azijn en giete er vervolgens eenige druppels mineraal zoutzuur in. Dit zuur lost het in de wornie aanvvezige gift op, waardoor men voor de slecbte gevolgen daarvan helmed blijft. Men leest in de Schager Courant Nederland in 1870. Schoon ons oog nog altijd met zeker welgevalleu blijft gevestigd op het roemrijk gemeenebest der vereenigde Nederlan- den, zal toch ieder moeten bekenneu hoezeer de laatste wekeu bebben bewezen, dat zoowel onze tegenwoordige staatsinrigting als de gezindheid onzer regenten oneindig veel beter is dan in de besten tijden der oude rcpubliek. Want-wij moeten bet tot onze vreugde betoigeneen schouwspel als wij in de vorige maand beleefd hebben is geheel 6enig in onze geschiedenis. Nimmer was ODder de republiek de regering zooals tlians in staat, om uit een bijna ongewapendeu toestand, gednrende den tijd van 7 dagen, een leger van 60,000 man in de wapens te roepen nimmer werd eene oorlogsverbooging zoozeer met een- parige stemmen door de staten-generaal aange- nomen. Nimmer is de bevolking van alle ge gewesten eu van alle gezindheden zoo gezind bevouden om de nationale onafhankelijkheid te verdedigen. Nimmer, zelfs niet in onze roem- rijke 17de eeuw, was Nederland tot krachtiger tegenstand iu staat dan tbaus. Hun die nog altijd meenen dat de zegepraal der Fransche wapenen een waarborg is voor Ne- derlands onafhankelijkheidzal 't goed doen te vernemen dat nog dezer dagen de Pruissisehe regering aan de onze de ofiicieele verzekering gegevon beett, dat tot eene aunexatie van Neder land aan Pruissen nooit plan heeft bestaan en dat geeu enkel verstandig Dnitseber daaraan ge- dacht heeit. Een vriendschappelijke verstand- houding achtte men meer in bet belang der beide natien dan een aunexatie iu strijd met den uit- gedrukten volksgeest. In de Nederiandscbe Sfaats courant van 9 en 10 Augustus 11., lezen wij onder de rubriek Italic, het volgende In een schrijven uit Rome vau29Julij, wordt aau het Parijsche dagblad le Temps gemeld, dat de paus door jezuiten en andere hem oiugevende persouen wordt aangespoord, om eene wijkplaats op het Britsche of zelfs op bet Pruissisehe groud- gebied te vragen. Naar de verzekering van l'Univers zou Pruissen verklaard bebben, iugeval het pauselijk grondgebied door Italiaansche troepen bezet wierd, dit als eene zijdelmgsche ondersteuning voor Frankrijk, en dus als eene scbending der onzij digheid te zullen opnemen. Volgens een door den Parijseben Consti- tutiounel medegedeeld schrijven uit Rome vau 3 Augustus, wordt aldaar door revolutionnairen voorspeld, dat de Kerkelijke Staat weldra met oogluiking van Frankrijk bij Italie ingelijfd zal zijn, maar wordt er aan de andere zijde verze kerd dat Pruissen den paus enzijne wereldlijke magt onder zijne besckerming neeiut. De Unita Cattolica, het hoofdorgaac der katholieke rigting iu het koniugrijk Italie, is sedert de terugroepiug der Fransche troepen uit den Kerkelijke Staat, op de band van Pruissen zij voorspelt dat deze niogendheid de zcgen iu den oorlog tegen Frankrijk belialen en vervol gens den paus weder in bet be/.it van het hem door Italie outweldigde grondgebied stellen zal. o In Engeland worden nit Amerika een groot aantal mitrailleuses venvacht. Nabij Sboebury- ness zullen daarmede iu deze week proeven wor den genomen. In een schrijven uit Rome van 4 Augustus wordt aan het Journal des Debats gemeld, dat de pans eerder Rome verlaten zou dan Italiaan sche troepen op zijn grondgebied toelaten. Het Frauscbe minisferie Ollivier beeft de nederlagen van het Fransche leger niet kuuuen overleven. Een nieuw kabinet is door graaf Palikao ge- vormd. In de zitting van bet wefgeveud lig- chaam heeft deze gisteren de nameu der leden medegedeeld. Het zijn: Palikao, oorlog, Chevrean, binnen- landsche zaken Magne, finantienDuvernois, koophandel; Rigault dejTenouilly, marine; David, openbare werken; De la Tonr d'Auvergne, buiten landsche zaken; Busson, president van den staats- raad Graudperret, justitie Brame, onderwijs. Een rapport van maarsehalk Mac Mahon is iu den miuisterraad voorgelezen. Het bevesiigt de vroegere berigten. Vau de 33.000 man, die hij te Reichshoffen onder zijne hevelen bad, zou de maarsehalk er slecbts 18.000 bebbeu gerallieerd. Te beginnen met den 15 dezer zal niemand, na tien ure 's avonds, Parijs kunneu biuneu- komen of verlaten. De maarsehalk Baragney d'Hilliers voorziet Parijs voor 90 dagen van levensmiddelen. Meu meldt uit Parijs 9 Augustus. Het is een uur 's middags, de gansche nationale gardo is opgeroepeu bij afdeelingen van twee A drie bataillons bezet zij de verscbillende posten in Parijs eu voornarnelijk de gebouwen der mi- nisteries en van het vvetgevend ligchaam. Eenige regimenten mariuiersdie gisteren avond vail Cherbourg gekomen zijn, vatten post iu de stra- ten. Het volk, kaim en koel, doeb met vader- landsliefde bezielddenkt niet aan revolutie maar wel aan de verdediging van bet vaderland. Intusschen neemt meu maatregeleu ter bedwin- ging vau mogelijke ongeregeldheden de gebeele politie en al de cavaierie zijn rondom bet gebou^v van het vvetgevend ligchaam bijeengetrokken men bereidt zich voor tot de verdeuigingen niemand denkt aan den aauvad. Te een uur begint Jules Ferry, de afgevaardigde der linker- zijde, de menigte toe tespreken. Allen juichen hem toe en eischen wapenen de afgevaardigde moedigt hen aan en scbijnt bun met teekeus te beloven, dat ieder ze hebben zal. (Maar wanr zal men die geweren van daan halen, de arme soldaten hebben ze zelfs niet). De onheilspel- lendste gerucbteu worden onder de menigte yer- spreidt. Meu verwijt aan de legerhoofden ver- raad en de onbruikbaarheid vau bet oorlogs- materieel. Men zegt dat de keizer dezen nacbt te Parjjs teruggekomeu is; het is wel waarschijulijk, want meu scbijnt zich op verzet te zullen voorberei- deu en slechts een Napoleon kan dat proclame- reu. Ofschoon zonder wapens, wii bet volk toch het einde afwachten der zeer stormacbtige zit ting, waarin zeer vaak gesprokeu is over Trochu, den generaal dien iedereen een opperbevel wilde zieu bezetten. llij is intusschen geen vriend van het huis. Te twee uren wordt de menigte steeds talrijker, docb blijft nog kalm en dreigd nietzij vraagt slecbts wapenen. De muncipale garde te paard doet daarop met de sabel in de band in draf een charge smartelijke kreten ontsnappeu aau alter borstde soldaten worden verraders (faux freres) en lafaards genoemd. Men roept ben toe naar de grenzen te trekkeuoiu de menigte te doen bedaren laat men een eskadron kurassiers iu deu draf met den sabel iu de hand post vatten de verbittering stijgt ten top. men wil het vvetge vend ligchaam met geweld biuuendriugen "en eischen dat de vertegenwoordigers zich aan het hoofd van bet volk te stellen. Het is echter oumogeiijk om binnen te driugen, meu stuit op Per drie maanden binnen Neuzen1,— franco door het gebeele Rijk. 1,25 geheel Belgie1,40 Enkele nommera0,05 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdireetenren en Brievenbushonders. BIJ Van 1 tot 4 regels 0,40 Voor elke regel meer. 0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avoud 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1