ALGEMEEN No. 544. Woensdag 10 Augustus 1870. 10de Jaarg* Binnenlandsclle berigten Buitenlandsche beri^ten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure ADVERTENTIEN. L'olitielc Overzitrt. Tcrwijl de diplomaten hunne scberpste pennen nog wetlen om malkanderen de verantwoordelijk- heid van bet groote gruwelstnk dezer dagen toe te werpen, hebben imniddels de zoo hoog geroenide mitrailleuses, chassepots, de knnstkanuonnen enz. bun werk aangevangen. Van Fransche zijde wordt zeer geroemd de working der mitrailleuses een wapentuig <lat gemakkelijk op een paard kan worden vervoerd, en afgescboten, op grooten af- stand een regen van kogels op deu vijand neer- slingert. Doeh roemt Frankrijk. op zjjn mitrailleuses en ebassepotsde gebeurtenissen der laatste dagen liebben reeds beweren dat de deugd van bet oude Pruissiscbe naaldgeweer nog geenzius is te ver- wcrpen. Saarbritcken een stadje 4 a 5 uren van de grenzen van Frankrijk, aan den Moezel gelegen, is in den namiddag var. jl. woensdag, nadat de bezetting was terug getrokken, door de Fransche ingenomcn. De Pruissen bekwamen daarbij 71 do Franschen 11 dooden. Het stadje telt 0 a 10,000 inwoners. Meer gewigtig was het treffen in de namiddag van donrderdag jl. bij Weissenbnrgwaar de DniUcbers onder bevel van den kroonprins, eene sehittereude overwinning op eene divisie van de legeral'deeliug van den opperbevelhebber Mac- Mabon, gecominandeerd door den generaal Douai hebben behaald. Wissembourg ligt op de Beijerscb Fransche gren- zeu, vroeger vrije rijkstad in den Elzas, behoort tbaits tot het Fransrbe dcpartement van den be- neden Rijn. Van Weissenbnrg strekt zich een fortificatielinie langs den regteroever van den Lauter nit tot bij Lauterburg aan deu Rijn. De plants telt mini 5000 inwoners. De ernst van dit treffen blijkt genoegzaam daar bierbij de kommanderende generaal, bene- vens boogere en lagere officieren zijn gesneuveld, tcrwijl 800 manscbappen werden gevangen ge nomen. De opgaaf der gesneuvelde manschappen ontbreekt nog, niaar het staat tedenkeu, dat dit getal belangrijk zal zijn. De Pruissen maaklen zich bierbij van vele legertenten en ander krijgsvoorraad meester. Doeh ook aan de knsten staat Duitschland ge- reed zijue belagers te ontvangen. Langs de ge hecle kust is men bezig met bet opwerpen van scbansen. De meeste der werkende personen zijn werklieden uit de naast liggende omstreken. Te Straalsund is men ijverig bezig de fortification te versterken. De geestdrift der Duitschcrs voor de goede zaak verloochent zich ook bier weder niet. Gewillig staat men in steden en dorpen bet afbreken van magazijnen en huizen af. Aau- zienlijken en geringen alleu zijn bereid, onder opzicht van ingcnieurs, bet ruwste graaf of vracht- werk te verrigten. Ovcral staau kruiwagens gereed opdat ieder die wil maar ongevraagd mode aan bet werk kan gaan. Geeu plaats, geen vlek waar niet goed en bloed op het altaar des vaderlands zonder eenigen aandrang wordt aangeboden en dat zelfs van zijden, van welke men dit bet minst bad verwacht. Bekend is bet dat bijkans alle Duitscbe vorsten waaronder onderscheidene die zich met v. Bis marcks taktiek niet vereenigden, nu alle vete op zij gezet en zich onder de Duitsche vanen ge sehaard hebben. Zelfs de zoon des koniugs van Hannover is zijne woonplaats outvlngt om zijue diensten Pruissens koning aan te bieden. Die eensgeziudbeid van Dnitschland is bepaald een streep door Napoleons rekeningen waar- lijk de positie der Franschen is ganscb niet be- nijdeuswaard. In een vijandelijk land waar alles gloeit van haat en verontwaardiging voor de be lagers des vaderlandschen gronds eene bevolking als 6en legermuurbet kan zijn dat de Fransche wapenen, zooals men meldt zeer exellent werken maar ze nioeten ook wonderen verricbten als jjier de overwinning zal worden bebaald. Z. M. heeft bij besluit van den 6 dezer no. 15, benoemd tot ge.zworen van den Loven en W-illemskerkepolder de beer Jacs. de Kraker te Iloek. Neuzen, 9 Augustus. Gedurende de vorige maand zijn het kanaal alhier opgevaren49 zeeschepen, meteude 7355 tonnen en 273 bin- nenscbepen, m. 16828 t.en afgcvaren 47 zee schepen, m. 9671 t. en 257 biunenschepen, m. 16307 t. Totaal sedert 1 Januarij 1870, zijn het kanaal opgevaren 193 zeeschepen, m. 33380 t,. en 1570 binnenscbepen, m. 98389 t.en afge- varen 172 zeeschepen, m. 34407 t.en 1521 bin nenscbepen, m. 96683 t. In de eerste 7 maan den van 1869 zijn bet kanaal opgevaren 163 zeeschepen, m. 26990 t. en 1826 binnenschepen, m. 96856 t.en afgevaren165 zeeschepen, m. 29290 t. er. 1784 binnenschepen, m. 87546 t. Men meldt nit Krabbendijke 5 Augustus. Ileden werd alhier een kind gcboren van het vrouwelijk geslacht zonder arnien en beenen. Aan de schouders was niet het minste spoor van arnien zigtbaar. Ter plaatse waar de beenen inoesten zijnwas aan de eene zijde een zeer klein uitwasje, aan de andere een kuiltje de vrucht van 7 rnaanden werd dood geboren. Op- merkelijk is het, dat aan den wand der kamer der oiulers eene schilderij hangt met een figuur, bestemd om door kindereu nitgeknipt en in een- gezet te worden, waarop volmaakt dezelfde af- beelding als die van bet bewuste kind voorkomt. Volgens geruchten, bestaat er eenig uitzigt, dat de uitvoer van steenkolen uit Pruissen naar Nederlandonder zekere voorwaarden weder zal worden toegestaan. Naar wij uit een goede bron vernemen bestaan er tegen het zenden van eene stoomboot op de Rijn tot vervoer en verpleging van ge- kwetste en zieke krijgslieden der oorlogvoerende legers, zulke gewigtige bezwaren van geldelijken, praktiscben en, voor ons land, van teederen aard dat het hoofdcomite bet ongeraden beeft geacbt dit plan uit te voeren. Dr. Wap beeft voor 1870 een „Lied van Nederland" vervaardigd. Weldra zal bet, bege- leid met mnziek van Richard Hoi, in druk ver- schijuen. Inmiddels zijn wij reeds thans in staat den „bezielden tekst" mee te deelen. Des dicbters „geestdriftvolle woorden" luiden aldus Neerland Neerland boven alles, 't lieve Nefhland bovonal Daar staat heel het volk, als broeders steeds voor regt en vrijheid pal, Van de Maas tot aan de Scbelde van den Amstel tot den Rijn... Neerland, Neerland boven alles zal ons harte dierbaar zijn. Neerlands duinen en landouwen, Neerlands rond en eerlijk woord Pralen voor het oog der wereld in ons juicbend klankaccoord Ja, wij schilderen in de toonen van ons jubelend gezang Neerlands overschoone gouwen Neerlands taal, ons leven lang Eendracht snoer haar rozenkreten tot een onverbreekbren band, Orn bet fier gemoed der zonen van bet gansche vaderland Zoo zal rede, regt en vrijheid op den Nederlandsehen grond Onverwrikt gevestigd blijven tot des werelds jongsten stond In bet Vaderland komt eene advertentie voor van iemand, die eeu docbtertje beeft ge- kregen. llij brengt hun die deelueming hebben betuigd ook namens dat docbtertje welgemeen- den dank. Men zal crkennen dat deze vader zijne docbter bij tijds in de wereld brengt. Gister avon l zijn te Utrecht door militairen van verscbillende wapeus straatgevecbten met de sabel geleverd waarbij verwondingen zijn toegebragt, niettegenstaande er sterke militairen patronilles langs de straten liepen. Hetoverma- tig gebrnik van sterken drank en jaloezie tussehen de militairen van verscbillende wapens gaven biertoe aanleiding; een mineur, die met zijn sa bel een artillerist een slag wilde toebrengen sloeg bij den beer Bolk een groote ruit stuk. In de Oprechfe Ilaarl. Conrant wordt op een seeretarie in Overijssel gevraagd „een klerk, liefst een gepensioneerd gehnwd persoon." Wordt hier bedoeld een weduwnaar, diealszoo- danig pensioen geniet Wie 't weet moet het zeggen De kermis te Arnhem zal dit jaar, wegens de tijdsomstandigheden, niet doorgaan. o De fusilier Krans, die den eersten Fransch- man doodde, beeft uit Berlijn dertig thaler ont vangen. Eene eerste, en bloedige Rlag heeft 11. vrij dag plaats gebad. Het Pruissisch Beijersche le- ger onder bevel van den kroonprins, heeft onder de muren van Wissembnrg(stad gelegen aan de Lauter en de Beijersche grens, op 38 mijlen afstands van Straatsburg) de Fransche regter- vleugel aangevallen. Wissembnrg is eene der belangrijkste vestin- genvan die welke langs de Lauter gelegen zijn; beroemd in de cesehiedenis onder de uaam van, de Wissemburgsche grenslijn. De Fransche afdeeling onder de bevelen van generaal Douaij is ternggeslagen en bovenge- uoemden generaal gesneuveld. De Franschen lieten linnne tenten, een kanon- stuk, en meer dan 800 ongekwetste gevangeuen waaronder vele Turcos aehter. De Duifsche generaal Kirbach werd ligt ge- kwetst. De koninklijke grenadiers, en het 50ste regi ment telden aanzienlijke verliezen. Saarbruck is bernomen door het Pruissisch leger; de kroonprins van Pruissen heeft te Woerth, den maarschalk Mac Mabon geslagen, bet Fran sche leger is tot bij Rietsch terug gedreven ge- worden bet Pruissisch leger rukt op Straats burg aan en belet de gemeenschap tusscben die stad en Metz. Tevens werden twee vaandels veroverd, 6 mitrailleuses en meer dan 30 stukken geschut, terwijl uit de voorloopige telling is ge- bleken, dat meer dan 4000 manschappen krijgs- gevangeu zijn gemaakt. Men zegt, dat Mac Mahon gewond is. De Pruissen zijn tot bij de Saar voortge- rukt, zaturdag morgen stuite generaal von Ka- inecke op den vijand, ten oosten van Saarbruck, die eene sterke stelling, op de bergen bij Spric- keren ingenomen had. Generaal von Kamecke begon onmiddelijk de aanval, op het eerste ka- nonscbot storten zich de regementen van de af deeling Barneckoe en Skilpnagel in den strijd, generaal von Hoebeu nam het opperbevel op zich, en na een scherp gevecht gelukten bet dezeu bet legerkorps van generaal Frossard uit zijne stellingeu te verdrijvengeneraal Francesky werd gedoodvele honderden manscbappen uit het legerkorps van Frossard zijn gevangen ge nomen. METZ, 7 Aug., middernackt. Mac Mahon beeft den veldslag verloren. Frossard is 11a bet gevecht aan de Saar ge- noodzaakt geworden zich terug te trekken. „Die terugtogt beeft in goede orde plaats ge- had. Alles kan nog teregt komen." (get.) „Napoleon." METZ 7 Aug. Ileden trekken de troepen die gisteren verdeeld waren, zich te Metz zamen. In den slag bij Freiscbwilier bad maarschalk ernstige tijdingen is onze noodig, Mac Mahon vijf division in het vinir. Het corps onder Failly had zich bij hem kunncn aansiniten. Men zegt dat onderscheiden charges door de rniterij plaats hadden, maar de Pruissen hadden mitrailleuses die ons veel schade berokkenden. (get.) „Napot.eon." De volgende proclamation zijn te Parijs uitgevaardigd Van de regering: „Tegenover deze pligt duidelijk. „Wij moeten een beroep doen op de vader- landsliefde en de energie van alle Franschen. „De kamers zijn bijeengeroepen. Parijs moet (iadelijk in staat van verdediging gebragt worden. 1 en eiude de militaire maatregel'en daartoo te vergemakkelijkeu, vvoidt Parijs in staat van beleg gesteld. „Geen wankelmoedigbeid, geen veideeldheid „Onze hnlpbronnen zijn ontzaggelijk. nWij znllen den strijd met kracht voortzetten en het vaderland zal worden gered." Van de keizerin. op de TuUeriSn Franschen Het begin van den oorlog is ons niet gunstig. Uwe wapenen hebben tegeu- spoed gebad. Laat ons standvasHg zijn in dit ongeluk en laten wij ons haasteu bet te berstel lea. „Er zij onder ons slechts Oen partij, die van Frankrijk; slechts een vlag, die der natioualo eer. Ik kom in uw midden. Getrouw aan inijn roeping en mijn piigt zult bij mij vooraan zien in bet gevaar 0111 Frankrijks vaandel te verde- digen. „Ik bezweer alle goede burgers de orde te handhaven de verstoring daarvan zou zamen- zweren zijn met onze vijandeu." Van den maarschalk Baraguay d'Hilliers aan de bevolking van Parijs „Teugevolge van deu staat van beleg heb ik volmagt tot handhaving der orde in de hoofdstad. „lk reken op de vaderlandsliefde der natioualo garde van Parijs, om daa toe mee te werken. Alle zamensckolingen zijn verbodeu." Geruchten te Parijs van een groote over- winning door beursspeculanten verspreid en ge- lootd door 't publiek hadden een groote bewe- ging, zelfs strijd oiider de gewoue bezoekers van de beurs uitgelokt, De Gazette des Tribnnaux zegtdat gisteren iemand is gevangen gen >men beselmldigd van de valsche tijdingen op de beurs te hebben ver spreid. Hij beeft zijue schuld volledig bekend en zegt dat hij door een ander persoon daartoo is overgehaald. Ook deze persoon is gevangen genomen. Gister avond bield de opgewondenheid te Pa rijs aan maar geen ongeregeldheden kwamen voor. De proclamatie van de ministers beeft een gunstigen indruk teweeggebragt. De beer Edmoud Rothschild, zoon van baron James Rothschild, is als lid der mobiele garde met de Parijsche bataillous naar het kamp van Chalons vertrokken. Hij is bevorderd tot korporaal. De beambteu' van den Ooster- spoorweg zagen vreemd op, toeu zij den heer Edmond Rothschild, ,honderdniaal niiliiouair en administrateur van dieu spoorweg, in een waggon derde klasse zagen plaats nemen. Met denzelfden treiu is ook vertrokken de beer Victor de Lesseps, zoon van den ontwerper der doorgraving van de landengte van Suez. Victor is nog geeu twintig jaren oud en was vfior de oorlogsverklaring attache bij het Fransche gezautschap te Berlijn. Victor heeft ook een graad bij de mobiele gardehij is sergeant. Volgens een Parijsch orgaan zouden do oorlogskosten in Pruissen per dag vijf en twintig millioen franken bedragen en in Frankrijk per dag twintig miU oen franken. Te Mainz is het gebeele terrain vddr do bastions geslech'. Alleen beeft men voorioopig Per drie tnaanden hitmen Neuzen m n fraDco door het gebeele Rijk. geheel Belgie Eukele nommera Men abonneert zich Brifveobufehouders. i.- 1.25 1,*0 bij alle Boekhandelaars, Posldirepteuren en BIJ I) II O If T A CO!! P. Ip IKOn.p.. Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elke regel meer. 010 Advertentien gelieve men aao de Uitgevcrs in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure. T)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1