ALGEMEEN No. 54.3. Zalurdag 6 Augustus 1870. lOde Jaarg. Binnenlandsche heri^tcn. Buitenlamlsehe heri^ten. O O ABONNEMENT. VERSCIIIJNT elken Woensdag- cn Zaturdag-morgen ten 8 ure I) IB O it T COM P. te Xtuzpn. ADVERTENTIEN. JLJolitieli Overzifft. De keizer van Frankrijk en de koning van Pruissen zijn thans beide naar bet leger vertrok- ken. Napoleon beeft vooraf zijne Eugenie met bet regentschap bekleed. Het besluit daaromtrent genomen, luidt als volgtAan onze welbeminde gemalin, de keizerin, blijken willende geven van bet vertronwen, hetwelk wij op baar stellen, zoo bebben wij besloten den titel van regentes aan onze welbeminde gemalin op te dragen." De keizerin vvordt in deze opdracht bekleed mefhet presidium van den ministerraad, doch mag geene wetter., tot beden niet in bebandeling, decreteren. Toen Napoleon Ina den slag van Waterloo in Parijs terugkeerde, vielen zeli's zijne trouwste generaals en vrieuden hem af en waren al zijne pogingen om bet gezag te heroveren vrucbteloos door zijne eclitgenoote bet roer van staat in handen te geven, wenscht Napoleon in onverhoopt geval, zich welligt te dekken voor dat lot van den 00111. Men maakt zich altbacs voor alle gebeurlijkhe- den gereed. Het garnizoer. van Parjjs, vereeniga met de nationale garde, zal meer dan verdubbeld zijn. Alle gebouweu, benoodigd tot verdediging der voorsteden, moeten worden ontruimd, en in- derdaad dc iuzet tbans door Napoleon op spel gezetis hoog; nu reeds openbaart zicli eene beweging om bij ongelukkigen uitslag van den oorlog, de republiek nit te roepen. Van het oorlogstooneel verneernt men, dat j. 1. zatnrdag de Franschen een aanval op Saarbruck bebben gedaan, docb door de Pruissen zijn afge- slagen. Napoleon de bijkans algemeen ongeneesbaar verklaardeen bijkans doodelijk lijder eener buiks- kwaal is tbans zoo vlug als de jengdigste en gezoudste zijner soldatenbij vliegt ouophoude- lijk van den eenen legervleugel tot deu andere. Iedere vesting wordt bezocht en naauwkenrig opgenomen. 't Scbijut dat de oorlogskuur hem gcueest. Nu, geen wonder, 't zit in't Bonapartische bloed. Als men ooit gedroomd beeft van een eenig Duitschland, dan is die illusie, except Oostem ijk, uu waarbeid geworden. Alle partijsehap zwijgt voor den eeneu kreet„het vaderland is in uood de oude erfvijaud van Duitschland bedreigd den gevierden „freien Kheiu". Men vraagt, boe heefr Napoleon, zonder eeni gen steun of bondgcnootscbap dozen grootcn strijd durven aanvaarden Het gevaarlijke der onder- neming wordt door velen in Frankrijk gevoeld. Daarom vleit men zich dat er nog wel wat brand- liout acbter den kagcbel opgestapeld zal zijn. Ten eersten hoopt men o]> Oostenrijk en zijn wraak van Sadowa. Ten anderen geeft bet trac taat, den 19 Julij tusscbeu Frankrijk en Italie gesloten waardoor uu Italie's bartewenscbde outrunning van Home, is vervuld, alle hoop, dat in de ure des gevaars deze dieust met een we- derdienst zal worden beantwoord. 't Is opmerkelijkdat tbansnu de zesmaal konderd duizend soldaten aan den Rijn staan dat er nu zooveel ernslige kwestien met vernieuw- den kracht opdagen. Het lust ons wezenlijk niet, te dolen in bet warnet der Benidetsche-Bismark scbe politiek, maar thans, nu Napoleon een cir- cnlaire beeft in de wereld gezonden dat bet gebeele ontwerp tractaat, zooals 't tbans in zijn geheel door v. Bismarck is medegedeeld en waarbij hij verklaart dat Frankrijk al sedert 8 jaren Pruissen beeft aangezocbt te zamen een nacbtelijk avontuurtje te wagen om dat de polieieman Engeland toch sliepen de argelooze Luxem burgers en Belgen van de wereld gceu kwaad wisten tbans moeten we toch wel mededeelen dat de onoozele goedhartige Benidette bet gc beele plannetje op van Bismarcks ei der beeft op 't papier gesteld en bet stuk toen zijn intieme beeft ter bewaring gegeveudie er nu o zoo'n vcrraderlijk gebruik van maakt. Doin, wie dat niet inziet en opregtelijk gelooftdat er ja wel ecuige letters zijn gekrabd, maar toch eigenlijk yon bet gebeele plannetje om Luxemburg en Belgie in te slokken en wie vveet wat meer eigenlijk toch niet.s, volstrekt niets gemeond is. John Bull, ja die vreeselijke groote, met zijn almagtige staartdie zoo gerust sliep in bet zonnetje van den vrede en nog altijd zoo zacbtjes voortdommeldedat bij volstrekt niet merkte dat er 300,000 gewcren, ecu groote massa patronen cn steenkolen voor de monitors en ramtorens en nieuvve Rijn-duikers aan Frankrijk nog na de oorlogsverklaring werden geleverden nit dat plannetje LuxemburgBelgie haast niet wijs kon worden Bull hegint nu toch ook in zijn oogen te wrijven en een weinigtje tot zien te koinen en wil nu ook met alle kracht leger en vloot op oorlogsvoet brengen. 4 gepantserde fregatten liggen gereed om zee te kiezen 25 duizend man staan gereed naar Belgie over te steken, dat, wordt er gezegd. De kleintjes die zoo digt bjj 't vuur zitten dat nu aan den Rijn en den Moezel wordt ge- stookt en misschien al brand en die daarom volgens John Bufl, wel heel gevaarlijk zijn, la- ten Belgie en Nederland en Luxemburg gerust zijn, dus zegt hij, dat Engeland, als 't er op aankomt voor haar spreken zal Dat 's toch iets voor die kleine rustige bunrljes van die groote woedendevecbtonde en schim pende naburen, die ben zoo lief bebben, dat ze ze wel wilden binnen slokk neen niet zoo naar hedendaagscb gebruik, amicaal annexeren. o Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagen P. J. van Santen, als burgemeester der gemeente Breskens, eu als zoodauig beuoeuid Chr. J. Cornelis. Has van Gent, 1 Augustus. Heden bad alhier ter herberg van H. Piereteene algemeene vcrgadering plaats van eigenaren van den nieuvven polder in bet Axelsche gat, in die vergadering is besloten dien polder den naam te geven van den Visartpolder, en is als dijkgraaf voorgedragen, den beer J. F. Goetbals te Neuzen, en tot ontvanger-griffier benoemd, deu heer A. Taelman te Philippine. Het Haagscbe comit6 van bet Roode Kruis stelt zich voor een stoomboot af te lniren en onder de door alle natien als neutraal erkende vlag der vereenigingden Rijn op te zendeu. De boot zou ruim worden voorzien vau verple- gingsmiddelen, ververschingeu en iiggingstukkeu voor een aantal gewonden de reeds geoefende verplegers en verpleegsters (zestien in getal) van van bet Haagscbe cornitezullen er op worden geplaatst, en de expeditie gesteld worden onder leiding van een lid van bet hoofdbestuur der vereeniging en van 6en of meer geneeskuudigen. Zoodra er veldslagen aan den Rijn geleverd wer den zouden de gewonden aan boord van de stoomboot worden overgebragt en, na verbonden te zijn, de meest ernstige gekwetsten op het dek, onder beboorlijke bescbutting, en demiuderern- stig gewonden in de kajuit vervcerd, betzij naar een der bospitalen aan den Rijn, betzij wanneer deze mogten gevuld zijn naar Nederlandten einde aldaar verder geneeskuudig te worden be- bandeld. Op eene te Utrecht gebouden bijeenkomst van dameshebben 28 zich bereid verklaard om, zoo dc nood bet vordert, in cn om die plaats als ziekenvcrpleegsters op te treden enkelen stelden zich disponibel voor bet gebeele vader land cn aanvaukelijk twee om zell's op vreemden bodem te arbeiden. Uit Nieuvvediep wordt gemeld Eergisteren naebt beproefden vjjfmatrozen van ecu in de haven liggend Franseb scbip bij bet kruit scbip, dat aan bet einde der haven ligt, op te enteren, toen de marinier, daar op post, ingevolge zijne consignes, driernaal „Wcidai" riep. In weerwil van deze waarschnwing klom een dier mannen de gesebntpoort van bet hewnstc kruitschip op en ontving toen van dien marinier znlk een goed aangebragten -Joot met diens harts vanger, dat bij, naar wij vernemen, reeds beden morgen aan de zware wond is gesforven. De an dere mannen moeten in verzekerde bewaring zijn genomen. De Tijd verneernt, dat al de pausselijke zouaven die met verlof naar huis zijnworden opgeroepen om onmiddelijk naar Rome terug te keeren. Te Li th kwam dezer dagen een jnfvronw bij een winkelier in m.annfacturen om een kleed te koopeneenige uren later kwam dezelfde jnfvronw weder hij den koopmnn om bet kleed niet af te snjjden, uithooide zij NB. een neef had, die in de termen van schutter vielwant als deze eens weg moest voor den oorlog en snenvelde, moest. zij ronw dragen. Het is ook bcter zich in tijds te bedenken dan te laat Waar de slechte tijd al goed voor is In een der bladen leest men Drommels, wie wil niet in deze tijden van verwikkeling een flinken baard en knevel dragen Daarvoor is een flacon a f 2 van den beroemden Mindons balsem noodig enz. Als een groote zeldzaamheid wordt mede gedeeld dat een 20jarig jongeling te Gorredjjk dagen aebtereen lean slapen, zonder wakker te worden. Nadat hij 14 dagen achtereen in slapen- den, althans in bewusteloozen toestand had door- gebragt, is hij gepasseerden donderdag weder wakker geworden. Gedurende dien toestand gaven zijn huisgenooten hem dagelijks spijs en drankdie bij geheel bewnsteloos gehrnikte. Als hij weer tot zich zeif komt, is hij geheel afgemat en onvermogend om geregeld te denken. Tot nog toe is bet professoren en geneeskuudigen niet gelukt dezen jongeling van zijn inderdaad vreemde ziekte te genezen. Als een bewijs te meer van de noodloltige gevolgen die de uitgebroken vijandschap tus- sehen Frankrijk en Duitschland op de nijverheid en handel bier te lande uitoefent, kan, helaas het zekere berigt dienen dat zatardag avond honderd werklieden, alien uit de gemeente Ren knm, werkzaam op de steenfabriek aan de over- zijde van 't Renkumscbe veer, door den eiger.aar, den heer Mijnlief aldaar ontslagen zijn terwijl de vijftig overige op 't einde dezer week broode loos zullen zijn. Tot. welke avontnren de tegenwoordige omstandigheden in de oorlogvoorende staten aan- leidir.g kunnen geven, kan het volgende leeren Een inwoner van de provincie Drenthe, om zaken Prnisseu bezoekendewenschte, waarschijnljjk ook ten gevolge van het uitbrcken vau den oorlog, langs de Ilanoversche-Westbaan naar zijn vaderland terug te keeren. Te Lingen komende, vernam bij, dat hij wegens de stoornis in den dienst der treinen, zijne reis niet per spoor kon vervolgen. Weldra verseheen ecbcer een trein met militairen voor Oost Friesland bestemd. Welke pogingen bij ook aauwendde, onze Drentenaar mogt niet mede bet vertoonen ecbter van een gevulde vcldvlescb aan eenige militairen, bewoog dezen een plaatsje in deu door hen bezetten waggon in te ruiinen en onder harteljjke dron- ken s'oomde men eenige oogenblikken later verdertot eindelijk onze laudgenoot, die zijne Duitscbe breeders te Aschendorf weuscbte te verlaten, met schrik vau ben vernam, dat de trein niet eerder stopte voor en aleer de plaats van bestemming was bereikt. Mede door te gaan scheen dc man te gevvaagd bij gaf zijn vooruemeu te keunen te Aschendorf uit den trein te widen springenhetgeon bij eenige miuuten later ook weikelijk deed, terwijl reis- tascb, hoed eu stok hem volgens belofte werden nageworpen. De gewaagde sprong Hep goed af, en weldra zat de wnaghals in bet logement. van de wed. K te Aschendorf, toen hij hoorde, dat eenige gendarmes op den drcmpel der waning versche- nen om te informeeren naar den onhokende, die uit deu trein was gesprongen en die volgens ben niomand anders was dan een Prnissiseh desertenr, die herwaarts eene wijkplaafs wiblo zoeken. Naanwelijks hoorde onze hold dit, of ondanks de overtniging dat bij geen desertenr was, pakte hij zijne liiezen, verdween door een achterdeur en liep of liever vlngtte door tninen en over roggevelden in de rigting van Lhede, om, na eenige oogenbiikken toevens, zijn overhrtasfen loop te hervatten, niet eerder rnstende voor dat hij eindelijk in de ligting van Pellingwolde do grenzen van zijn dierbaar vaderland had bereikt. o Men meldt ons uit Gent 3 AugustusDo kiezing heeft bier veel opstand te weeg gobragf, want gij weet misschien dat al de clericalea er boven zijn, dns daaruit kant gij begrijpen welk vreeselijk leven bet was. Geheel de Jozuiten- kerk is bijna aan stuk geslagen alsmede bet cercle catholiqueook van de Sint Jacobskei k zijn bijna al do glazen ingeslagen. Gistore l avond omtrent 6 nren reden zeven pastoors in een vigilant door de Magelein straat, doch zoodra zij op do botermarkt kwamen begon bet volk al de glazen van het rijtnig in te gooijen. De steenen werden bij menigte uit de straat gebro- ken om near de pastoors to werpen. Om tien men kwam een bende van wel dnizeud man voorbij fluitende en roepende vive de liberalen. Onmiddelijk daarrchter 50 man van de garde civiquo en even zooveel gendarmes te paanl. Den vorigen avond was het een l'akkeltogt met de liberalen voorult. Zondag a. s. vvordt er een concert gegeven ten behoeve der weezen en der vrouvven die litiune mannen in dienst zijn. Het Fransche leger zal ook gebruik niaken van een versterkten spoortrein. Deze zal nidus zamengesteld zijn Een zeer zware en zeer sterke wagen met 18 wielen en bedekt met ijzeren pla ten van 8 centimeters dikte. De platen zijn ongeveer 6 voet hoog en vormen een soort vau prisma dat den vloer van den wagen tot basis heeft. Aan ieder der vier hoeken bevindt zich een stuk geschut dat met kabels vastgebondeu is op een affuit, eveuals op de oorlogsschepen. Overigens beviudex kanonuiers, kanouner., muni- tie, proviand, enz. zich eveuals daar volkomeu besebut. Zulk een wagen nu wordt voor de locomotief geplaats die hem dus voortduwt, in plaats van, ceuals bet overige gedeelte van deu trein, getrokken te worden. Bovendien wordt nog een dergelijke wagen acbter deu laatsteu waggon geplaatst. De gehee'.e trein is dus tus scbeu vmmnondeu geplaatst die ieder oogenblik en in alle rigtiugeu buune projectielen kunneu werpen. Ook zijn er hospitaal-waggous uitgedacht. Dit zijn goedei en waggons die zoodauig ingerigt zijn dat zij gekwetsten knnnen opnemeu. Die in- rigting is zeer eenvondig en gemakkelijk ieder rijtnig bevat 24 hangmatteu die in drie rijen boven elkander geplaaist zijn. Door dit stelsel zal den gewonden bet scbokkeu grootei.deels gespaard worden. - Bij bet Fransche leger van den Rijn zijn 49 Katbolieke aalmoezeuiers, 9 Protestautscbo en 3 Israelitiscbe geestelijken. Te Godesberg werden de iugezetenen uit- genoodigd een maaltijd te geven aan de soldaten die passereu zouden. Des uiiddags stoudeu er 25 tafels aan bet station eu ieder bragt bet beste aan wat hij geven kon, om de militairen te ont- balen en ben te bedieuen. Na bet diner kwa men er kisteu sigaren. Ook de Hollandscbe familien, die aan de koud-water inrigtiug ecu Per drie maanden binnen Neuzen1,— m 9 franco door het gebeele Rijk. m 1,25 geheel Belgie1.40 Knkele nommers Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regels f 0,40 Voor elke regel meer.0,10 Ailvertentien gelieve men aao de Uitgevers in te zenden niterlijk Dingsdag en Vrijdag avoud 0 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1