ALGEMEEN No. 542. Woensdag 3 Augustus 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche berigten. AANBESTEDING ABONNEMENT. V E R S C IIIJ N T elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O A T COHI'. te Keuzen. ADVERTENTIEN. BURGEMEESTER en WETHOITDERS van NEUZEN zullen op Maasdag d k n 8 be z e r des voormiddags ten t i e n uurop het Gemeenteraadhuis aldaar, in het openbaarbij enkele inschrijving aanbestedcn de levei'iaiy; van I? 1ST 16OLEW51 t*i» HATOIll voor «le straatverlivli- tiny jfeinreiitt'. alsmecle liet seliooiilion«lviiaansteken en uitrtoen <ler laiitaarns met al het tlaarvoor benoodigdege- durende 18701871. De voonvaarden liggen ter inzage op de ge- meente-secretarie. Neuzkn, den 1 Augustus 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. van BOVENBurgemeester. J. DIELEMAN Secretaris. JPolitieb: Overzigt. Als met ingehouden adem vervvacht Europa dc dingeu die daar komen zullen. De stilte de lusteloosheid, die in alle vakken van handel en wandel heerscht, toont duidelijk, dathetdrei- gend ouvveder aller gemoederen drukt en men angstig de eerste uitbarsting var. een vreeselijk drama verbeidt. Waarbeen, waarheen, das vraagt men, voeren de donkere wolken, die tbans Eu ropa overscbaduwen, en die vraag, ze verkrijgt bcteekenis, nu men verneemt dat acbter de scher- van 't staatstooneel sedert laug allerlei van betgeen de Fransche minister men plaunen zijn gemaakt en besproken. Het ontwerp- tractaat, waarbij Luxemburg en Belgie's onaf baukelijkheid wierd bedreigdheeft werkelijk bestaan en nu men eens de gordijn een vveinig lieeft opgeligt zal er waarschijnlijk nog wel meer voor den draad komen, dat het iiebt der wereld met kan verdrageu. 't Is of Frankrijk en Pruissen sedert lang bunue begeerige blikken naar buiten bebben geworpeu, maar 't uiet eens konden vvorden over bet aan deel dat ieder bunner uit de veroverde buit zou erlangen. De or.eenigheid uit deze onderbandehngen voortspruitende zijn nu de aanleiding tot den oorlog. Het is inderdaad vervelend, wat er nu al niet bijeengehaald wordt, om de verantwoor delijkheid vau het voorbereide gruwelstuk van zich af te werpen. De kijveiij loopt en ondcr- scheidt zich weinig vau die welke men bij de hartstogtelijkste twisten in bet dagelijks leven waarneemt. Treurig is het dat het lot der volkeren aan zulke banden is toevertrouwd. Keizcr Napoleon is, volgens de laatste berigten, nu naar het leger vertrokken. Al de officieren, tot zijn gevolg behoorendezijn hem vooruitge- reisd. Maandagavoud 25 jl. zijn de paarden en rijtuigen van Parijs naar Metz verzonden. Dit materieel bestaat uit 30 rijtuigen, 60 postpaarden en 30 rijpaarden. Men vveet nog niet vvaar de kcizer zijn hoofdkwartier zal vestigen, te Metz of te Nancy. Prins Napoleon is benoemd tot opperbevelbeb- ber der Fransche landingstroepen op de Oostzee- vloot. De keizerin heeft eerst het zee eskader te Cherbourg bezocbtaldaar eene opwekkende proclamatie uitgesproken en zal nu wordt ge meldbet leger in oogenschoiuv nemen. Bij Cherbourg sprak Eugenie: „De beslissingvan den oorlog is dc overvvinning, is de zegepraal des Franscben legers. Een vrede, die geteekend zou worden na eene nederlaag, zou bet einde der Na- poleontische dynastie ziju." Dit laatste kou wel eens vvaar zijn. Wat men wenscht gelooft men gaarnemaar is de zegepraal der Fransche wapenen wel zoo peker Tbans is ook de diplomatieke correspondentie openbaar gemaakt betreffende de bemoeijingen van Engeland tot eene bemiddeling tusscben Frankrijk en Pruissen. Zij bevat 124 depecbes gewisseld in den tijd van 20 dagen. Uit de stukken blijkt, dat Frankrijk de goede dieusten van graaf Granville heeft iugeroepen om te ver- krijgen, dat prins Leopold afstand zou doen van de bekende kandidatuur. Graaf Granville deed biertoe een opdragt aan den Britscben gezant te Berlijn. Daarop ontving men te Londen be rigt van Lord Lyonsgezant te Parijs, dat de bertog de Gramont bereid was het conflict bij te leggen, ingeval de kouing van Pruissen aan prins Leopold verbood de kandidatuur weder te aanvaarden. Granville verklaarde bet te betren- ren dat Frankrijk met den afstand der kandi datuur door den prins niet bevredigd scheen te zijn maar deed toch den 14n dezer te Berlijn mededeeling verlangde. Daarop sebreef de Britscbe gezant te Berlijn aan graaf Granville, dat bij met Bismarck een gesprek bad gehad waarbij deze hem bad ge- zegddat Frankrijk de zaak der kandidatuur slechts tot een voorwendsel nam om wraak te nemen wegens Sadowa. Ten slotte deed Granville te Berlijn en te Parijs een voorstel om bet geschil bij te leggen, met inachtneming van het tractaat van 1856. Uit Weenen schreef lord Blomfielddat von Beust verklaard bad ook al bet mogelijke te bebben gedaan om Frankrijk van alle uitersten terug te bouden. Verder vffidt men onder de stukken eene d6- pecbe van von Bismark aan lord Loftus te Ber iyiivan den 18n jl. waarin bij verklaart van verdere onderhandelingen af te zien op grond dat Frankrijk een initiatief bad genomen in oorlogszuchtige rigting, en Pruissen derbalve geen initiatief, kon nemen om de goede dieusten eener bevriende mogendheid tot handbaving vau de vrede in te roepen zonder het natiouaal ge- voel van Duitschland te kwetsen. Opmerkelijk is bet nog, dat lord Lyons in ver- schillende dbpeches de vaste verzekering van den bertog de Gramont mededeelt betreffeude de eerbiediging van Belgie's neutraliteit. Bij kon. besluit van 25 Julij is vastgesteld bet bedrag der dagelijkscbe bijslag op de soldij van officieren en boofd officieren, die buiten bunue garnizoenen dienst doeu, aismede de schadever- goeding voor bureau kosten van koinmandanten en intendanten. 0. a. is daarbij verder nog bepaald dat adjudant onderofficieren 25 en onderofficie ren en mansckappen 10 cents kamptoelage ge- nieten zullen behalve 10 cents voor brood, die worden uitgekeerd aan militairen, die in forten gelegerd, geen garuizoensbrood ontvangeu. Het Staatsblad no. 119 bevat de wet van den 19 Julij 1870, koudende vaststelling der voor- waarden, waarop aan calamiteuse polders in de provincie Zeeland tegemoetkoming uit 's rijks- sebatkist kan worden verleend. De minister van oorlog heeft bet kouinklijk besluit van 7 Maart 1867 in berinnering gebragt. Dat besluit bepaald dat aan officieren van bet leger en der schutterij, die zich door daden van dapperheid op nieuw onderscheiden, nadat zij reeds gedecoreerd zijn even als zulks bepaald is voor bet Indiscb leger een eeresabel kan worden uitgereikt. De minister van oorlog brengt in de Staats- Courant ter algemeene kennis, dat bet de wensck van den kouing is, dat de onderofficieren, korpo raals en mansckappen die bij het Oost-Ind. leger hebben gediend en gedecoreerd zijn met de mi- litaire Willemsorde, wanneer zij in den graad vroeger door hem bekleed, voor onbepaaldeu tijd in dienst treden dit bij voorkeur geschiede bij bet regiment grenadiers en jagers. De minister van oorlog heeft alle bevoegde militaire en administratieve autoriteiten uitge- noodigd, om, wanneer in de gemeente, waar transportmiddelen moeter. worden in dienst ge nomen, geene genoegzarne paarden, wagens of karren aanwezig zijn, zich tot het bekomen van het ontbrekende te wenden tot. de burgemeesters der naburige gemeenten, en zich daartoe reeds dadelijk zoo naanwkeurig mogelijk op de hoogte te stellen, vau de middelen in die gemeenten besckikbaar. Het is den officier van bet leger verboden om voortaan (altbans tijdelijk) burgerkleeding te dragen. Aan den beer D. A. Dronkers te Middel bnrg is door den minister van oorlog den dienst der militaire trausporten te water, voor den tijd van 66n jaar gegnnd. De Pruissiscbe regering bandbaaft bet een maal door baar genomen besluitkoudende verbod van uitvoer van steenkolen naar Neder- land. De aanvoer van steenkolen uit Engeland en Belgig blijft mogelijk en de regering heeft bet vervoer van steenkolen uit Belgie, zooveel dat in baar vermogen lag vergemakkelijkt. Axel, 2 Augustus. Gisteren middag tus- scben 2 en 3 ure had alhier, omtrent de drie Schouwen, cen zeer bedroevend ongelnk plaats. De vraebtrijdersknecht Jacobus Wittoek van Ilulstkwam met een kar bfeladen van Neu- ze n, bij zich hebbende zijn 8jarig zoontje, door bet een of ander toeval viel bet knaapje onder de rijdende kar, waardoor een der wielen het kind over de borst ging en op de plaats dood bleef. Men begrijpe zich de toestand van den vader, bij het zien van zijn kind, zoo even nog vol levenslust en terstond een lijk. Jan Steen 1 Augustus. Door den gemeenteraad albier is tot secretaris dezer gemeente benoemd de beer A. Rottierklerk ie Hulst. De regelingscommissie van het Xlle Neder- landsch Taal en Letterkundig Congres, heeft in eene circulaire van den 28 Julij jl. bekend gemaakt, dat de overweging, of bet raadzaam is, om, bij den tbans uitgebarsten oorlog, dat congres op den bepaalden tijd te doen plaats hebben geleid keeft tot bet besluit, om bet congres tot een volgend jaar uit te stellen. Intussckeu blijft het reeds vastgesteld pro- gramma, beboudens daarin later noodzakelijke wijzigingen, van krackt en worden zij, die reeds als ledeu zijn toegetreden, voortdurend als zoo- danig bescbouwd, ten ware zij daarvan schrif- telijk tegenberigt mogten inzenden. De commissie vleitzicb, dat zij, die zich thans bebben willen belasten met de bebandeling van eenig onderwerp, of het bouden van eenigerlei voordragt, daartoe ook een volgend jaar bereid zullen zijn. Door de arr.-regtbank te Goes zijn op 25 dezer de volgende arrestee uitgesproken. 1. J. Rammelo, 56 jaar, ambtenaar van den burgerlijken stand te Philippine, beklaagd van het als ambtenaar van den burgerlijken stand niet teekenen van eene door hem opgemaakte akte, veroordeeld bij verstek tot eene boete van een gulden teu bekoeve van den staat en in de kosten. 2. J. de Klerk Az., burgemeester-nrnbtenaar vau den burgerlijken stand te Wemeldinge, defaillant, beklaagd van 1». het als ambtenaar van den burgerlijken stand niet teekenen vau vier opgemaakte akten 2o. bet als ambtenaar van den burgerlijken stand voltrekken van een buwelijk, zonder dat de toestemming tot bet aangaan vau bet buwelijk door den aaustaanden ecbtgenoot, oad 28 jaren, aan zijne nog in leven geldboeten ieder van een gulden ten bekoeve van den staat en verder in de kosten. 3. D. Lauret, ond 21 jaar, visseber te Philip pine, beklaagd van 1°. rehellie2o. beleediging met woorden aan twee beambte van de gewapende magt veroordeeld tot drie geldboeten van acht gulden, subs, drie dagen gevangenisstraf voor iedere boete en in de kosten. 4. J. Zandee, ond 54 jaar, wethonder amb tenaar van den burgerlijken stand te Krabben- dijke, beklaagd van het als ambtenaar van den burgerlijken stand voltrekken van een buwelijk, zonder zich verzekerd te hebben van het wer kelijk bestaan der toestemming van een persoon tot krackthebbing van bet buwelijk vereischt veroordeeld tot eene boete van acht gulden, subsidiair gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten. zijnde ouders is gevraagveroordeeld tot vijf Jl. Vrijdag is te Middelburg aanbesteed het maken van eenige bnitengewone werken aan de haven te Breskens. Aannemer de beer D. Tbolens te Hoek voor f 10.700. Sommigen willen weten dat eergisteren, in de omstreken van Dordrecht, hoog in de 1 acht een ballon gezien zou zijn. Naauwkeurige waar- nemers meenden zelfs militairen in het sclniitje opgemerkt te bebben. Wij zullen zoo vrij zijn dit vooralsnog niet te gelooven. Onder degenen, die zich ten dienste gesteld bebben van bet roode kruis, vinden wij ook op- gegeven Mgr. Zwijsen, aardbisscbop van Utrecht. Ruim 100 personen, die zich als vrijwil- ligers voor de Nederlandsche militie in bet rijksgesticht te Ommerschans hadden aangegeven, zijn 11. Maandag vertrokken, om onmiddellijk bij de door hen gekozen korpsen te worden inge- lijfd. Men verwacht dat hun voorbeeld spocdig Dog door menig ander wordt nagevolgd. Met bet oog op de onrustbarende tijdsom- standigheden heeft de raad der gemeente Wate- ringen beslotenom de jaarlijksche kermis in- valiendc op den laatsten zondag der maand Julij voorloopig uit te stellen. De Arnh. Cour. andeis niet voor bet af- scliaffen der kermisdie baar eigen dood wel zal sterven geeft echter thans met bet oog op de omstandigheden in bedenking de kermis te Arnkem dit jaar niet te doen plaats hebben. Een vreesselijke tnoord heeft zondagmorgen te Sckaerbeek plaats gehad. Een werktnan geuaamd Joseph Vermersch,' een liederlijk dronk- aarddie al zijn geld verkwiste, zelf ziju meu- beleu grootendeels reeds verkocbt had en ziju vrouw armoede liet lijden, was door baar dezer dagen verlaten. Zondagmorgen zag bij zijn vrouw in de vroegmis; bij bet uitgaan der kerk riep bij baartoen zij ecbter deed, of zij niets hoorde liep bij naar baar toe en stak baar met een dolkmes dood. De meuigte, meer lett.ende op bet slacbt- offer, liet den moordenaar zich verwijderen. Aan enkele bekenden die bij verder ontuioette eu die van 't geval niet wisten, riep bij toe: Waarom boud bij mij niet aan?" of „'t Is oorlog ziet ge wel, dat ik al met bloed besmeerd ben Later op deu dag heeft de politie hem gezocht en na- bij de Alice Verte verdronken gevoudeu Uit Harlingen schrijft men aan hetVader- landTamelijk groote opschudding maakt bier een voorval in belastingzakeu, om de inderdaad forscbe manier, op welke de administrate in deze handelt. De beer L. 11., houtbandelaar en eige- uaar van twee boutzaaginolenslid vau den ge meenteraad en van de kamer vau koophaudel, was volgens zijn oordeel eu dat vau vele andere in verbouding tot andere personen die de z.elf'de beroepen drijven, buitengewoon hoog aangeslagen- in bet patent. Hij protesteerde bij de betrekke- lijke autoriteiten, d'och geen protest baatte. Daar op tooude bij zich onbereid de van hem verlangde belasting te betalen maar voldeed ze op /'61.61s na niet andeis venvachteude of de admiuistratie zou Per drie maanden binnen Neuzen1, franco door het gcbeele Hijk. p 1,25 geheel Belgie1,40 Enkale ".(|5 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaara, Postdirecteuren en Brievenbushouders. BIJ 0,40 0,10 Van 1 tot 4 regels Voor elke regel meer Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zend«n uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1