ALGEMEEN No. 541. 10de Jaarg, Binnenlandsclie berigten. Zalurdag 30 July 1870. abonnement. VERSCHIJNT elken "Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) II O K T C O M P. fe Xtuzpii. ADVERTENTIEN. n,io Tot nog toe bepalen zich de oorlogsfeiten tot enkele ontmoetingen aan de voorpostenwaar- van als 't voornaamste vvordt medegedeeld eene ontmocting bij bet dorp Forbach in bet depar- tement van de Moe/.el. Keizer Napoleon beeft nu alle troepen en materieel nit bet kamp van Cbalons overgeplant naar Duitschland, doch vol- eens de Times heeft bij met die overplauting bet gewenscbte doelvcrdeeling der Duitsehe strijdkracbten niet bereikt. De Prmssen zijn door bunr.e snelle troepenbewegingen hem daann tc vlng geweest. De Pruissen schijnen plan te bebben een kracbtig legerkorps bij Maintz en Keulen te posteeren teneinde de vereemgiug van de Zuid Duitscbe met de noordelijke legers te bevorderen. Een ooggetnige verhanltdat in Duitschland de geestdrift voor den oorlog met elken (lag toeneemt, terwiji daarentegen, uitgezonderd een aantal militairen die op bevordering hope 11 bet Franscbe volk in bet algemeen van dezen oorlog afkeerig is. Te Lyon bebben de werk lieden ondcr de kreten Love de vrede, levede rcnubliek de stad doottrokken. Intusseben schijnen de Franscbe oorlogskraai- iers vast op de overwinning te vertronwen. Een advocaat te l'arijs biedt eene weddingschap aan, waarbij 200,000 frs tegen 100,000 worden ge- zet dat de Franscben den 15 Angnstns e. k. in Berliju zrdlen zijn. De minister Schneider snrak in eene redevoeringGebeel de wereld you de verantwoordelijkbeid van den oorlog op Pruissen werpcn. Die wereld bepaalt zicb dan zeker tot een klein plckje in Parijs, want als Frankrijks minister een weinig daar bmten ging zoeken zou bij heel wnt anders vernemen. De Marseillaise bevat bet volgende protest Is bet een regtvaardige oorlog? Neen Neen Is bet ecu nationale oorlog? Neen Het is de oorlog van een dynnstie. In naam der menscb heid en der democratic en van Frankrijk 8 waai ucbti" belang betnigen wij onze volledige mstem- *ining° met bet protest van de international? ar beidersvereeniging tegen den oorlog! llierop vohrcn eene menigte bandteekenmgen. Volgens 1' Independance Beige van zatnrdag y.al bet. vertrek var. den keizer naar bet legcr eerst over een tiental dagen plants bebben en beeft men vbbr dien tijd ook geen oorlogsieiteu van eenig nanbelang te verwacbten. De organisatie van bet Franscbe leger aan den Hijn scliijut dan ook nog geenszms voltooid te zijn. De afzonderlijke corpsen zijn nog met voltalli". Er or.tbreken nog een aantal regimen- ten en diewelke zicb reeds aan de grenzen beviudenbebben nog niet al de reserves be- Naar mcu verneemt, zal bet keizerlijk hoofd kwarticr vooreerst te Nancij zijn gevestigd wer waarts ook de keizerlijke garde zicb heeft liege yen. llet corps dat bestemd is oin in de Oostzee te oppereren zal 175,000 man stork zijn. Twee en veertig batterijen mitrailleuses zijn reeds naar bet leger verzonden, en men werk- iivcri" aan bet vervaardigen van nieuvve. Dat men de uitbarsting van den oorlog op eroote scbaal ook in Duitschland, in goed onder- ristc kringen niet zoo onmiddehjk, zoo onverwijld te gemoet ziet als in bet algemeen wordt onder- fitcld laat zicb o. a. biemit opmakeu, dat do kroonprins van Pruissen, die tot opperbevelheb ber der Zuid Duitscbe armee is benoernd, met naar zijn post vertrcktdan na den atloop der doopplegtigbeid van zijn jongst geboren kind. stelt, dat tegenover buitengewone behoeften bnitengewone middelen te pas komen, bet tegen- vvoordig tijdstip ongescbikt is om dergelijken tnaatregel in overweging te nemen. De groote meerderheid was verrast, thans een voorstel tot algemeene belastinghervorming te ontvangen dit omlerwerp, in beraadslaging gebragt, zou op een oogenblik, waarin ongestoorde zamenwerking met de regering wenscbelijk is, een twistappel kunnen wordeu. In den avond van 25 dezer is rondgedeeld bet vcrslag van bet verbandelde in de afdeelin ecu der tweede kamer en bet besluit der centrale nfdcelingen omtrent de inkomsten belasting. paaruit blijkt, dat wauueer men bet terzijde De werken aan den spoorweg Nenzen gaan tegenwoordig, hoezoer langzaam toch vooruit. Binnen korten tijd zal de brug in den Butb pol deralsmede bet station bij Axel en eenige wachtersvvoningen gereed zijn. Ook zijn weer eenige rails aangevoerd, die dadelijk zullen ge- legd worden om alsdan daarover de benoodigde materialen aan te voereu. Axel, 29 Ju!ij. Op den 26 dezer ontving de kerkeraad der hervormde gemeente alhier bet verblijdend berigt, dat de vvel eerw. beer A. Mac Plierson, predikant te Montfoort, de be roepinir naar deze gemeente heett aangenomen. t^n,s van Ciont, 29 Jnlij. In den na- tniddag omstreeks zes nro had een kind van Ph. Paauw bet ongelnk aan de Oostzijde van bet kanaal in bet water te vallen A. Wauters zulks ziende aarzelde niet hoewel ann de West zijde van het kanaal zijnde onmiddelijk in het water te springen en was bijna tot aan den drenkeling genaderd toen bij door an lere toe- gescboteu hnlp werd gered, zijne mensclilievende poging verdient voorzeker alien lot". Eindelijk zal er in de gemeente Sint Jan Steen aan eene lang gevoelde behoefte worden voorziendaar de werken aan den grindweg die bier zal worden gelegd, eerstdaags een aan- vang zullen nemen onder het opzigt van den opzigter van den waterstaat Engelsete Hulst, die bierover is aaugesteld. Bij berstenuning voor de verkiezing van ecu lid der prov. staten van Zeeland, in bet kiesdistrict Sluis, tusseben de heeren rar. F. J. Brevet en G. Verdooren zijn 358 biljetten van de 095 kiezers ingeleverd. Van deze verkreeg de beer Brevet 267 en de heer Verdooren 85 stemmen. Zoodat eerstgenoemde gekozen is. 43 pokzieke Amerikanen worden te Vlis- singen reeds in bet afgezonderde etablisseinent verpleegd. Wij vernemen dat de geheele beman- ning van de Franklin zal ontschepen en bet groote maar tbans ledige arsenaal bun tot ver- blijfplaats zal worden aangewezenterwiji bet sciiip zelf door berooking zal worden gedcsintec- tcerd. De gemeenteraad van 's ITage beeft met 18 tegen 15 stemmen besloteu de gevangen- poort te doen afbroken. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk beeft de ten vorigen jare voorloopig aan genomen bepaling tot bet verpligt stellen der gebruikelijke doopsformule, verworpen met 10 tegen 6 stemmen. Uit Waddinxveen wordt van gisteren ge- meld Ter secretarie der gemeente vervoegde zicb de 7Cjarige Adrianus de Bruin te kennen ge- vendedat liij gaarne dienst zou nemen; bij was wel is waar onder dan 50 jaren, maar nog gezond en sterk een uur of vier daags mar- cberen zou wel gaanaltbans voor een paar weken was bij den eenen dag naar den Haag gewandeld en den volgenden dag op dezelfde wijze naar daar terrtiggekeerd zijnde een afstand van 5 a, 6 uur. IIij zou gaarne zijn vroeger metier weder opvatten en de burgemeester kon over hem beschikken. Dit aanbod was ernstig gemeend. De Bruin behoort tot de ond krijgers bij draagt bet zilveren kruis, en lieet't. bij Quatre- bras en Waterloo zicb dapper gekweten. Te Eelde kwam een boer bij den burge meester om voor zijn zoon vrijstelling van den opkomst te vragen. De ongelukkige millicien bad een bloedspuwing, maar de docter weigerde een attest. En werd dns een onderzoek ge- daan, en men vond in waarheid een ontzettende bloedplas op de vloer. Bij nader onderzoek bleek eehter, dat ons boertje bij een slager ge weest was, om daar verseh kalverbloed te halen en dat dit bloed thans figureerdc als dat van den quasi zieke. De patient is dan ook in bla- kende welstand in zijn garnizoen aangekomen. Dezer dagen passeerden te Hagestein eenige militairen, bestemd ter bezetting van het fort Everdingen. Bij een bofstede, staande aan den Lekdijk, gekomen, bielden ze halt en daarvan maakten velen banner gebruik, om zich bij de boerin nan karnemelk te goed te doen. Hoe onvoorzigtig bet was dien verkoelenden drank in den verhitten toestand, waarin zij verkeerden, te gebruiken, bleek spoedig, want naanwelijks was men weder op marsch, of een der man- scbappen viel neder en stierf. Bij den ophanden zijnden oorlog vestigen wij de aandacht onzer lezers op van Santen's volks atlas van alle deelen der aarde in 22 kaarten a 75 cents. Zij stellen een ieder in de gelegenheid zich eene juiste vooistelling der ligging en groote van landeu en steden te kunnen maken. Ruilpnlnndsplip hp,rip;l.en. Belgie zegt de Precnrseuris ernstig be- zig met bet versterken van den linker Scbelde- oever. Men vermoed dat een groot legerkamp zal ge vormd worden. De zuidelijke citadel zal de volgende week een bezetting erlangen. De troepen te Hemixem, Niel, Boom, Conticb Rnmpst, Duffe! en Hove gecantonneerd, vormen nu een cordon van ongeveer 6,000 man, steuuende op bet geretrancheerde kamp. Men wacbt talrijke troepen uit het kamp van Beverloo. Meer dan 400 desertenrs bebben aan den mi nister van oorlog aanzoek gedaan om in het Belgiscbe leger te worden opgenomen. Men zegt dat de minister dat verzoek beeft toegestaan. Voor 3,000 francs kan men in Belgie geen remplagant meer krijgen. Uit Antwerpen wordt berigt dat de troepen bewegingen aanbonden. De linkeroever van de Scbelde is door een cordon troepen bezet, die zicb aansluiten bij de Hollandscbe troepen die met gelijk doel langs de Scbelde opgesteld zijn. De Belgiscbe en Hollandscbe voorposten geven elkander letterlijk de band. Het proces Antbonissen dat in rnstiger tijdsomstandigheden voorzeker meer de algemeene aandacht zou trekken, is geregeld dagelijks voort- gezet voor bet bof van Assises. Een reeks van getuigec is gehoord die bijzonderheden mede deelden omtrent de levenswij/.e van de vermoorde dames van de Foel, de locaiiteit van bun woning en ook omtrent bet gedrag van Antbonissen, den beschukligde, voor, tijdens ea ua den moord in de rue de Brabant. Ondervraagd omtrent de wijze, waarop bij zijn tijd in den avond van de misdaad bad doorge- brag, antwoordde de bescbuldigdedat bij tot elf uur met twee zijner zoons in het Cafe de 1'Empereur een partij billard had gespeeld. Den morgen daaraanvolgcnde was bij naar Antwerpen vertrokken om werk te zoeken in een bakkerij. Hij erkent wel bijzoiulerbedeii te hebbeu ver- teld omtrent [den moord, maar niet den morgen ua de misdaad. Bovendien, zeide bij, men kan tocb bezwaarlijk aannemen, dat een monster, na zulk een vreeselijke misdaad begaan te bebben, de inventavis zon kunnen opmaken vau 't geen bet buis bevatte. Op de aanmerking van den president, dat bij volgens de beschuldiging zelfs voor de dagblader. over de misdaad zou bebben gesprokeuant woordde de beschuldigdedat men in eene groote dwaling verkeerde, aangezien zijne mede- deeling juist aan de berigten van de dagbladen gebeel ontleend waren. Na langdurige deliberation heeft eindelijk de jury het niet schuldig uitgesproken aan den moord op de dames v. d. Foel, maar hem schuidig ge- oordeeld aan den moord van zijn bediende Geerts. Antbonissen is daarop door het hof van assises te Brussel ter dood veroordeeld. De veroordeelde boorde zijn vonnis aan zonder merkbare ontroering. Het berigt dat de Franscbe troepen Rome zullen ontruimen, (zie het telegram uit Farijs in ons nnmmer van 27 dezer) wordt bevestigd door de Independance van gisteren. Het berigt meld, dat de hertog de Gramont, officieel aan Mgr. Chigi, en den markies de Banneville aan den pans bebben te kennen gegeven, dat het Franscbe bezettingsleger bevel heeft ontvangen om vd6r den 15 Aug. Civita Vecebia te ont ruimen. Overeenkomstig de conventie van Sep tember zal Italie de bescberming van Rome op zicb nemen. De, pans, overtuigd dat bet besluit van keizer Napoleon onherroepelijk is, zal geen poging doen om hem tot een ander inzigt te brengen. Op de "rijwilligerslijsten vindt men de namen van een vijftigtal aanzienlijke Parijsebe vrouwen, ute ais maimicm -:u.~ a.... Onder de vrijwilligers bevindt zich een jong mensch, die een fortaiq bezit van zestien millioen. Het aantal vrijwilligers van Frankrijk beelt bet cijfer bereikt vau ruim bonderd duizend man: Generaal Foy onder bet eerste keizerrjjk, zeide Trap met den voet op Frankrijks bodem en gewapende bataillons zullen er voor den dag komen." En generaal Lamarqne „Geef mi) een tamboer en een vaandel, en binnen 24 uren breng ik u bonderd duizend man." Een depeche van generaal Leboenf meldt, dat generaal Bernis bij Niederbroun een deta- cbemeut. dat op verkenning uitging, geslagen heeft. Een Beijerscb officier werd gedood en twee werden er' gevangen genomen. Omtrent de Franscbe mitrailleuses vvordt aan de Koln Zeitung bet volgende medegedeeld De coustructie bestaat uit 20 a 30 ot meer geweerloopen (acbterladers), te zainen vereenigd tot een bundel, die in den vorm van een dikkeu kanonloop op een affuit rust en overigeus als een gewoon kanon kan bewogen worden. De loopen worden door eene tuekauische bewerking geladen en afgevuurd. De patronen liggeu te dien einde in een kastje aan bet achtereiude vau den loop in reijen gerangscbikt. De lnekaniscba bevveging om ze vau daar in den loop te bren gen, wordt te weeg gebragt door ceu kruk. Er worden sleebts eenige loopen tegelijk af gevuurd. Zoodra zij tot eene zekere graad van hitte zijn geraakt,wordt de bundel of kanon loop gedraaid, en komen er andere loopen aan de beurt. De draagwijdte staat gelijk met die van bet acbterlaad-geweer voor de iufanterie. Het kali ber van elken loop is evenwel iets klei ner. Als bet meehaniek goed bewerkt is en vlug bebandeld wordt, kunnen binnen weinige oogeulilikken duizend kogels worden verscboten. De oorlogsbelasting op de koffie in Frank rijk verboogt den prijs vau een kopje met een balven cent. Bij Metz heeft men in de eerste dagen der vorige week een persoon opgemerkt,, gekleed in de uniform der Nederlandscbe bUzaren liij bad met verscheidene Franscbe offieieren kennis ge- maakt, dineerde en wandelde met hen maar tbans is bij op eens verdwenen. Men meent nil dat bet een Pruissisch spion geweest is, en doet ijverig naspoiingeu. Per drie maanden binnen Nenzen. franco door het geheele RijW goheel Belgie. "abonneert' zich bij alle Boekhandelaara, PostdirerteBrcn en Brieveubnahoudera. 1.— 1,25 1.40 O.Ofi BIJ t 0,40 Van 1 tot 4 regels Voor elke regel Advertentien gelieve men aan <le TJitgevera in te zenden niterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 are. lJolitiel* Overzijjt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1