ALGEMEEN No. 539. Zaturdag 23 Julij 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. abonnement. OORLOGS-TELEGRAMMEH. r VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) II o s T CO MP. te Weuzen. advertentien. Elke morgen ten ure zullen door de ondergeteekcuden Telegraflsche be rigten verkrijgbaar gesteld worden omtreut den Oorlog a 4 cent, franco per post d cent. De verzending geschied voor Sas van Gent Westdorpe en Philippine des morgens ten half 7 ure, voor Hoek 's morgens 9 nre en voor de overige gemeenton 's morgens ten 10 ure. Tevcns zijn dezelve A 4 cent verkrijgbaar gesteld: voor Sas van Gent bij MEIJER, bode van Nenzen Iloek bij A. VAN KOELEN des morgens 10 nre; Axel bij A. CORNELISSEN, des "morgens half elf ure; Hulst bij F. RIEMS, postbode van Nenzen op Hulst, hij aankomst. Nkuzen 22 julij 1870. DHONT COMP. l^olitieli Overasigt. De ooi logstoorts is ontstoken Het voorwaarts voor de eer van Frankrijkklinkt van de Pvreneen tot aan de boorden van den heerlyken 1n en Frankrijks liehthartige zonen geven, helaasmaar al te gewillig gehoor aan dien in-ebecldeu nationale trots. Blind als ze zijn voor het bedriegelijk beeld, dat hnn wordt voor irchangcn, heerscht de grootste opgewondenheul onder een groot deel des volks, en de enkele steininen des vredes die er nog opgaan, ze wor sen overschreeuwd door de raddraaijers van (kDe krect van den volkssehaar, die de hoofd straten van Parijs alzweept, is niets minder dan n a a r Berlijn, w e g met Pruissen. Oorlogsznchtige liederen worden onder het volk verspreid en leeren den aanschouwer, dat een geheele eeuw tijds nog geen haar verandering ten goede heeft uitgcwerkt op de heffe des vo ks niet alleenmaar ook op velen die tot den zoogenaamden bescbaafden; ja tot den eersteu stand bchoorcn. 't Is volkomen, alsof de gcest der vonge eeuw is teruggekeerdteruggekeerd niet alleen in de houdin" des volks, maar ook in de taal die van de Tuilerien uitgaat. Even als de eerste Napoleon zich alsloofde on de volkeren de heiligste ver zekeriimen te geven zijner opregte welmeenende bedoelingenzal thans binnen weinige dageu aan Duitschland worden verkondigd, dat bran krijk zijne onafhankelijkheid niet bedreigt. Het hunt zich denken, dat Duitschland zich cvenmin hierdoor zal laten misleiden, als Pruis sen zich door het oneerlijke: „Het keizer- r ij k is de vrede," en ineer audere Iraaije betuigingen heeft lateu verschalken. Te^enover de opgewondeoheid in r rankrijk, is Prnissens houding kalm en waardig. Zouder blnfferij maar in bet gevoel van al bet gewigt des oogenbliks, wekt de taal en bet gedrag van Pruissen eenc algemeene sympathie in Europa. Frankrijk bezit zeker groote oorlogskraehten, zoowel ter zee als te land4 jaren lang, zegt Frankrijks minister Rouher, hebben wij daaraan cewevktmaar Frankrijk vindt ook in Pruissen een krachtig georganiseerd leger en een unlitair Ktelsel een volk dat bereid is de zwaarste onofferi'ngen te brengen en de steun van bijkans -elieel Duitschland te wachten staat. Zoo zal dan de doe.der des kanons weldra over Europa's vrnchthaie velden rollen helaas, nro in tegcustelling van die der uatuur, met de lneht te verfrisschen, maar door zijne verderle- liike gevolgen, zijne nicest al getrouwe zuster, de pestilentie, op te roepen. Dat dat is het werk der dusgenaamde he- gehaal'de l9de eeuw, dat, dat is dc kracht van enkelen tegenover millioenen, dat is de kiacht eener trotsche aristocratie, die het volk vergast met eenige zoogenaamde staatkundige regten maar wanneer het zijn bloed, zijn welvaart, zijn haard geldt, hem nog geen enkele stem geett on zijne stem des vredes met luidruchtig geweld overschreeuwt, zooals de grij/.e Thiers, iavreen Gambetta ondervonden, toen zij de lengenachtige verklaringen van Ollivier, van het bestaan eenei beleedigende Pruissische circulaire aan de Euro pesche hoven, wildeu outmaskeren. Vooralsnog blijft het zeer te wenschen dat de oorlog tot Frankrijk en Pruissen bepaald blijft; maar Europa houde zijne oogen open en bedenke zicb duizendmaal eer bet toelaat, dat Frankrijk met dezen oorlog zijn onde zucht naar wereldverovering weer voelt aanwakkeren. Eene herbaling van bet door onze vaderen doorleefde tooneel, moet daarvan onvermijdelijk bet gevolg zijn. Wat het vorsten of ministerwoord beteekent, dat hebben wij in dp laatste dagen we6r geleerd. De door Frankrijk opgegeven reden van oor log wordt dan ook in geheel Europa als zoo Inttel en nietig beschonwd, dat Frankrijk indet- daad geen dommer streek had kunnen begaan om den bijval van Europa te verliezen. Zelis de anti Pruissischgezinde Ilauoveranen schijnen (lit te gevoelen want 25 voornamc handelshuizen te Hamburg hebben een adres van aanhankelijkheid aan den kouing van Pruissen gezonden. Daarom vreest men de ware bedoeling van dezen ooi log. Door den minister van binnenlandsche za ken is eene aanschrijving gerigt aan de com missarissen des koniugs in de provincien, waaibij zij worden aangeschreven overeenkomstig art. 77 van de wet op de schutterijen de reserve opteroepen en in den wapeuhandel te oefenen. Tevens wordt in dezelfde circulaire mededee- ling gedaan, dat van wege het departeinent van oorlog de vereUchte maatregelen worden geno- men ter bewapening met achterlaadgeweren van de genoemde mansehappen. De oefeningen zullen waarschijnlijx dagelijks plaats hebben. Er bestaat bij onze regering nog volstrekt geen plan om de schutterij te mobiliseeren. Et is alleen eene organisatie op papier gemaakt als voorloopige maatregel. Van inkwartieriugen zal weinig last zijn, want de regering laat onder- scbeidene karnpeu oprigten ook tot betere oeie- ning der militaireu. Tevens heeft de minister van finantien eenige mededeelingen gedaan en herhaald wathijvioe- ,,-er heeft gezegddat de finantieele toestaud guustig en op dit oogenblik geen geld zeifs geen uitgifte van schatkistbiljetten noodig is, maar wat later gebeuren kan is niet te voorzien en daarom wenscht gij bet beginsel eener inkoiu- stenbelasting nu te dnen uitmakenmet vvelk beginsel bij staar. of vallen wil. De volgende wetsontwerpen zijn door de tweede karaer aangenomen. lo. Zatnenblijving van de militie te land van de lichtingen 1806 18(59. Het wetsontwerp bepaalt dat deze lichtingen in werkelijke dienst kunnen gehouden worden tot 20 October 1870. De revering hoopt dat deze termijn van 3 maau deu aanvankelijk voldoende zal zijn voor het beoogde doel, t'erwijl de vertegenwoordiging wel oveiTuigd zal zijn dat die termijn zoodaiiig ver- kort zal worden" als de omstaudigheden te ecai ger tijd zullen toelatcn. 2°. Zamenblijving der zeemilitie. Het wets ontwerp bepaald. „De door ons opgeroepen mansehappen der zeemilitie kunnen, voor zoover wij dit tot bemacning der oorlogsvaartuigen ter verdediging van zeegaton en voor de kusten noodi" zullen achten, in werkelijke dienst wor den gehoudeu tot 20 October 1&70 30. Verbooging van hoofdstuk VIII derstaats- begrooting voor 1870. De totale verbooging som bedraagt 4 millioen strekkende ter voor- zieinng in de kosten van het onder de wapenen houdeu der militie, alsmede van voor de artillerie en genie nog boogst noodzakelijke voorzieningen te doen bewerkstelligen. Voor de remonte wordt f 915,000 gerekend tot aankoop van 1830 paar- den. Voor bet materieel der artillerie 37,000, voor aanschaffing of aanmaak van patroonhulzen met toebehooren f 45000, voor het materieel der genie f 500,000. Het voornemen bestaat wij- Tiers om een gedeelte van het leger in een of meer kampen zamen te trekken en daarvoor wordt een som aangevraagd van f 100,000. „Mogt de staatkundige toestand van dien aard wo"den dat men na de vrees weder een deel van Nederlands jongelingsehap met onbepaabl verlof naar hunne haardstedeu kan doen terugkeeren dan ligt het in den aard der zaak dat de rege ring zich zal haasten daartoe over te gaan en dan zullen zooals van zelf si>reektde gelden thans aangevraagd, niet in hun geheel noodig zijn." 4o. Verbod tot nit- en doorvoer van paarden. Het wetsontwerp bepaalt dat de uit- en door voer van paarden door den koning geheel of gedeeltelijk tijdelijk kunnen worden verboden. Breskens, 21 Julij- Met zekerheid kun nen wij melden, dat de burgemeester dezer ge- meente als zoodanig zijn ontsiag aan Z. M. deu koning heeft aangevraagd, Wat de redenen van dit besluit zijn kunnen wij hier ecbter niet bij voegen. Ook het raadslid dat niettegenstaande de herhaalde afwezigheid zijner ambtgenooten steeds ®p de vergaderingen van den gemeente- raad verscheen, heeft zijn ontsiag uitgediend. - Uit 's Hage meldt men ons Naar men verneemt, was do gouverneur der militaire akademie te Breda, de waardige kolo- nel Enselvaart, tijdens de vacantie aan eene der badplaatsen in Duitschland. Ons gouveruement moet Z.H.Ed.G. aldaar geseind hebben om naar het vaderland terug te keeren en hem tevens zijne benoeming tot kommandant van den Helder berigt hebben. Er kwarn geen antwoord. Veel vuldige telegrammen werden uagezouden. Nog geen antvvoord. De adjudant van Z.H.Ed.G. werd er eiudelijk been gezonden en deze kwam juist tijdig genoeg om Z.H.Ed.G. zijn geluk- wenschingen aan te bieden wegens zijne invrij - heidsstelling uit de gevangenis. lie Pruissen hadden deu kolouel voor eeu Franschman ge houden. Volgens het D. v. Z. II. is aan Z. M. door een onzer aanzieulijkste landgenooten, een naain dragende aan alien bekendals onafscheidelijk verbonden aan het hcrstel onzer nationale zelf- standigheid, eene missive gezonden, waarin o. a. gezegd wordt: „I)e ondergeteekeude vermeent dat ook zijn pligt medebrengt uwe majesteit, in navolging van zooveel anderen de verzeke- ring aan te bieden van zijne verknochtheid, en dat°hij bereid is zijne geriuge krachten aan te wen den om de groolsche taak te helpen volbrengen, waartoe dit geslacbt, met uwe majesteit vooraan, tbaus geroepen is. Hij neemt tevens de gelegen heid waar uwe majesteitals blijk zijner he geerte en ook uit naam van zijne vrouw en kindereubij deze aan te bieden en te doen toekomen 3000 gulden, om te helpen hestrijden de kosten van uitrusting van Neerlands schild wacht." Uit een aan de N. R. Courant medege- deehlen particnlieren brief uit Rnbrortdd. 19 dezer, blijkt dat bet Prnissisck gouveruement, daartoe vim belanghebbenden aaugezochtbet verbod tot nitvoer van steenkolen en cokes naar Nederland voorloopig heeft opgeheven. De ver- Van geachte zijde worden wij opmerkzaain gemaakt dat de berigten, omtrent de moeijelijk heden van het reizen naar Duitschland en Belgie in verschillende dagbladen verspreid, zeer over- dreven zijn. Voor het oogenblik levert het ver- keer met die landen niet het ininste hezwaar. Uit Nienwediep wordt van 19 Julij gemeldt De loodskotter no. 7, hedeu hier binnengeko- nien, heeft tnsschen 9 en 11 nre, in noordelijke rigting, een aanhondend kanongebnlderd gehomd hetwelk ook hier door enkelen is vernomen. Do loodskotter had ter hoogte van Egmoud veel wrakhont zien drijven. Zonder te durven beslissen, of dit kanonvnnr van vreemde schepen is, kunnen wij met zekerheid berigtendat gisteren van hier twee nmni'ors een eiud weg in zee zijn gegaan en zich dunl in de behaudeling van hun geschnt geoeleud hebben. Men verneemt dat een Hamburger stoom- bootzondag morgen van Antwerpen naar do Noordzee gestoomdde vlncht heeft genomen voor Fransehe oorlogschepen en te Nienwediep is binnengeloopen. In Groningen is het geruckt verspreid dat twee Pruissen zijnde spionnen, door den kom mandant van Delfzijl zijn aangehouden. Zij gaven voor kooplieden te zijn, wier papieren ecbter niet hiermede overeeukwamen. Groningen heeft hier reeds een private oorlogsvertooning in het klein gehad. Twee Pruisisehe stakadoors, die leve Pruisen riepen, zijn in contact gekomen met een Groninger, die leve Holland! riep. Onze Groninger is zeer ge- vaarlijk met messteken verwond. Uit Bon sehrijft men Een rijke Ilollan l- sche dame heeft bij de Keulsche en Dnsseldorf- sche stoombootmaatsehappij ecu boot afgehnnnl voor 450 thalerten einde hare landgenooten die zich hier in den orntrek ophouden, te expe- dieeren. Ongeveer 30 persojien hebben zich heden in de vroegte (19 Julij) op die boot naar Arnhem ingescheept. zendingen mogeu derhalve weder een aanvauj nemen, maar er zijn weinig schepen. Den 18u waren 12 schepen zouder lading naar Holland teruggekeerd. De graaf de Pleugrifet deelt aan de Sport een besluit van de Fransehe keizerin mode, waardoor een einde gemaakt wordt aan een aller- belaugrijkste quaestie. De officieelo tekst van het besluit luidt aldus „Gezien het rapport van ouzen minister van mo'dezaken waarbij geconstateerd wordt dat s' zo- mers, gedureude het verblijf in de laudhuizen, wanneer alles s' avonds uitlokt tot een waude- ling onder de groote boomen en in het park te St. Cloud, de zoogenaamde sleep japonneu in het "•ebruik hinderlijk en onaangeuaam zijn; dat zij aan deu gang zijn bekoorlijkheid eu ongedwongen- heid ontnemen en daarentegeu in de hondsdagen ons ondragelijk moede maken overwegende dat het eveuzeer als van een eenvoudige lmisvrouw de pligt eener sonvereine is het leveu harer gasten zoo aangenaam mogelijk te maken, zoo is het dat wij hebben besioteu eu besluiteu bij deze alle dames die op de diners, soiree's of reunies in bet paleis van St. Cloud uitgenoodigd worden beliooreu zich naar genoemd paleis in korte japdn- uen te begeven eu sleebts elegant opgeuomen costumes te drageu zooals die onlangs door de hof kleenuakers en uaaisters uitgedacht zijn. De grootmeesteres van ons buis wordt belast met de uitvoering van dit ons besluit. Men sehrijft uit Parijs. De burgerwachtcn protesteren geweldig tegeu de iulijving hij liet leu-er zij zeggen dat alleen hunne pligt is de versterkte plaatsen te verdedigen, eu voor de binnenlandsche veiligheid te waken. De sterkste plaats van Europa, na Gibral tar, bet eenige punt om Frauki ijk van deu kant der Moezel auu te vallen is Luxemburg. Do mat Per drie mnandeo biiioni Nenzen. 1- franco door het getii-ele llgk1,-5 irehecl Belgie1.*'' 60,05 K"m«d "XTne'rt' rich "bij" aile Bo'ckhandelaara. Poatdirecteureo en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regela Voor elke regel Advertentien gelieve men aan de Uitgevera in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond G nre. f 0,40 0,10 l*v>uvi -- J- o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1