AIL. G E E E N No. 538. Woensdag 20 Julij 1870. 10de Jaarg. Buitenlandsche berigten. Binnenlaridsche berigten. I landelsberigten. 00RL0GS-TELEGRAMMEN. ABONNEME N T. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) !i O X T COME*, te Xcuzen. ADVERTENTIEN. Elke morgen ten t> ure znllen door de ondergeteekcnden Telegrafische be- rigten verkrijgbaar gesteld worden omtrent den Oorlog a 4 centfranco per post i> cent. De verzending geschied voor Sas van Gent. AVestdorpe eu Philippine des morgens ten half 7 ure, voor lloek 's morgens 9 ure en voor de overige gcmeent.cn 's morgens ten 10 ure. Nk.uzkn 18 Julij 1870. DHONT com1. J JPolitielc Overzigt. grondslag lag van de politieke daad van den prins, zonder raadplegiag noch gehoor van eenige vreemde mogendkeid. En de uitkomst heeft bewe/en dat de candi- datuur des priusen van Hohenzollern niet anders is gevveest dan een voorwendsel en dat Frank rijk of liever Napoleon den oorlog volstrekt vvil. Overigens is bet took van geen gekroond koofd te vergeu, dat hij amende honorable of een knie- val voor zijn collega zal doen en daarenboven nog beloven het nooit weer te znllen doen. Neen dat is niet van het liontwaarnit Bis marck en Frederik Wilhelrn gesneden zijn en zoo zc dien eiscli ooit hadden gedaan ze zonden zich voor gansch Europa vcrnederd, bespottel.jk en veracht in hun eigen land gemaakt hebben. Dit wist Napoleon ook zeer goed en daarom heeft hij dan nu den oorlog uiaar verklaard. 21 jongelingen naar Rome vertrokkeu, oin dienst te nemen bij het Pauselijk leger. Bij den ophanden zijnden oorlog vestigen wjj de aandacht onzer le/.ers op van Santen's volks atlas van alle deelen der aarde in 22 kaarten a 75 cents. Wij stellen een ieder in de gelegenheid zich eene jniste voorstelling der ligging en groote van lanueu en steden te kunneu inaken. Wanneer in de physieke wereld de oorzaak eener kwaal is weggeuomen, dan ziet men ge- wooulijk de uatimr optreden om hare rechten te hernemeu en de gezonde normale toestand treedt wederom langzainerhand in. Als het lij- den ophoudt is gewoonlijk ook het lijden voorbij. Niet alzoo in de politieke wereld de gevolgen zijn daar wel ceus erger geweest dan de kwaal zelfs ook al was van deze geen sprake meer. Sints het laatste overzigt zijn wij opdenstroom der genichten meegeslcept eu van vrees, bezorgd- heid en angst tot lilijdschap overgetooverd oin nil weer van de bljjde stemming tot de angst bezorgdlieid en vrees terug te keeren. Rrius Leopold, liectte hethad voor de can- didatuur bodankt, hij hcgeerde dat, met lietoog o|> de vcrwikkelingen waartoe zijne benoeming aauleiding kon geven deze geen voortgang zoude hebben daar hij vast beslotcn was oin door een familie kwestie van ondergeschikten aard geen aauleiding te geven tot een voorwend sel om een oorlog te doen ontstaan. De prins heeft daardowr van zijuen kant een onbereken bare ramp voor Europa vvillen afwerenzijn daad is en blijft cdel en grootbij heeft aan spraak op de dankbare erkentenis van alle welge- zinden, hij heeft de kleiuere belangen opgeofferd voor de grootere en zonder nu koning te zijn noch te worden, heeft hij koniuklijk geliandeld en blijft zijn koofd ecu koningskroon waardig al zal ze dan ook nooit zijn sehedel sieren. Men was voor een oogenblik gerust gesteld, de ther mometer der opinion gaf onmiddelijk door het rijzcn der fondsen kennis van do verbeteide gesteldheid der atmospheer, en wat de morgen nog niet kon vermoedenbragt de namiddag reeds duidelijk aan het zonlicht; het zou helder zijn, de storm stoud te bedaren eu het onweer voorbij te trekken. De telegrammen verdrongen elkandermen was verstoord om dat deze vcr- tra"ingen oudervonden, door dat de weersgesteld- kcid flier eu daar stoornisseu aan de draden had veroorzaakt en te uiidden van al de politieke belangen die de draden hadden over te seinen nam de Kdln Zeit. tevens nog ter loops de be langen der draden zelve in behandeling door ze in plaats van boven den grond onder den bodem te willen plaatsen waardoor ze minder van de temperatuur te lijden zoudeu hebben. Zoo was men den volgomien dag reeds bezig te polimeti- seeren over al de dingen die men zoo eensklaps en snel had doorleefdde dagbladen zochten als om strijd elk wat te zeggen de meesteu zeidt n wel alles wat ze wisteu doch wisten niet alios wat zij zeiden. De koning van Pruisscn was te Ems, hi] gat daar zijn gewone andientien, gaf gastmalen en feesten en zijn gczigt zag er zoo vrolijk nit dat men beweerde dat daaraau alleen reeds te he speuren was dat er van geen oorlog erust kan geweest zijn; de nota van Spanje had, zeide men, duidelijk aangefoond, dat dit rijk op eigen verantwoordelijkheid alleen had geliandeld dat de regering van dit rijk zich regtstreeks tot prins Leopold had gewend, dat een eigen inzieht ten o De commissaris des konings in deze provin- cie maakt bekend, dat de opening der jagt op waterwild, bedoeld in artikel 17, laatste lid der voornoemde wetin deze provincie door gede- puteerde staten is bepaald op woensdag den 27 Julij a. s. rVeuzen 19 Julij. In de raadsverga- dering van gisteren isin plaats van vvijlen den beer J. C. Steenkamp PWz.tot wethou- der beuoemd, de beer J. J. Fercken. Tot ontvanger grifBer van den Ond Zeve- naarpolder is benoemd, de beer C. J. A. Fercken alkier. Heden middag hebben alhier de aanbe- stedingen plaats gehad1". van de gewoue werken aan den Nieuwen Nenzenpolder, minste insebrijver de beer C. van der llooft alhier, voor de som van 7885 en, 2 de bniten- gewone werken aau dien polder, minste in schrijver de beer J. van Male te Breskens, voor de som van f 79648. Tot predikant bij de chr. geref. gemeente te Schiedam is beroepen, de beer A. Brink pre dikant alhier. Dat de burgemeester van Breskensden strijd tegen een deel van den gemeenteraad moeile, zijn post zou neerleggenin een den vorigen dag gehonden vergadering van den ge meenteraad, wordt onder datum van 12 Julij aan de N. Rott. ct. gemeld. Wij meenen redeuen te hebben aan de waar- heid van dit berigt te twijl'elen, daar wij berig ten uit die plaats van den 13n outvangen hebben, en daarin met geen woord melding gemaakt vverd van bovengenoemd praatje. In de vergadering van 12 Mei jl., gehou- den door bet provinciaal Genootscliap van kuu- sten eu wetenschappen in Noordbrabaut is onder anderen tot gewoon lid beuoemd de beer F. Ca- land. De offieieren van het korps koninklijkc scherpscliutters van Rotterdam hebben zich zon der voorbehoud ter beschikking gesteld vau het deiiartement van oorlog. Zij verklaren zich bercid bij welk korps van het leger of van de sckutterijen en in welken rang ook, des gevorderd als gewoon soldaat., voor zoo veel mogelijk aau een eveutueele verdeJigiug van ons vaderland mede te werken. Wij constateeren dit feit met de grootste inge uomeidieid. llet Neerlandseh bloed stroomt door de aderen van Neerlandseh weerbare bevolking uog even kraehtig de geheohtheid aan vaderland en vovst wordt nog even diep gevoeld ook thans nog hebben wij goed en bloed tot verdediging van onze vrijheid even veil als gednrende de meest roemrijke lijdperken van ons volksbestaan. Vrijdag 11. werden te Amsterdam op de benrs in den tijd van een half uur zeveuhon- derd telegrammen uitgercikt. Van Maastricht cn oaistrcken zijn wederom Maandag jl. om 10 ure 's morgens vertrok en grande vitesse uit Lodelinsart naar Flourens (twee Belgische stadjes) een locomotief, zonder machi nist af stoker. Te Kotisart vverd zij opgemerkt door den machinist Robert, die juist een goedereu- trein binnen bragt. Deze raadde spoedig dat kier een geleider ont- brak en in een oogenblik had hij ziju eigene machine losgehaakt en gestnnrd op den weg naar Flonreus, gevolgd door de alleen loopende loco motief. Na de snelheid te hebben afgemeten liet Robert zich door de reizigster inhalen, steeds bedacht oin den schok op het oogenblik van ont- moeting zooveel mogelijk te verzwakken. Deze manoeuvre gelukte volkomen en de kloeke ma chinist had de voldoening met zijn buit behoudeu in bet station te Rorisart binnen te stoomen. De Fransche bladen zijn alien even oorlog- zuchtig. De Moniteur o. a. deelt, ter geruststel- ling van het pnbliek mede, dat de krjjgsvoor- raad overvloedig is, dat er genoeg Chassepots in de magazijuen zijn om iedereen te vnorzien en dat er niet minder dan 150 millioen pat.ronen gereed ziju. die niets liever vragen dan afgevunrd te worden pour c6l6brer eette petite fete militaire. Een Ulein militair feestdus noemt de Moni teur een oorlog tnssehen de honderddnizenden van Frank rijk en de houderdduizendeu van Duitschland Eon ander blad vertelt, tot opbenring en aan- moediging der Pruisscn, dat proeven zijn geno- rnen met een paar mitrailleuses, eene soort van draagbare revolverkanonnen die in een paar minuten eenige duizenden kogels, verroestespij- kers, sehroot enz. afvuren. Driehonderd ongelnkkije paarden werden ten offer gebragt aan den god Mars, den bloeddoi stigen god der veldslagendoch terwijl de onden de heste en schoonste dieren hunr.er kndde offerden, koelit het Fransche ministerie deze 300 slagtoffers van den vilder. Zij werden in eene weide ge- jaagd en op 2600 meter afstand (l1/2 Engelsehe mijl) begonnen de mitrailleuses hare.n kogelregen af te zenden op de ellendige kndde slagtvee van welke binnen drie rninnten niet een paard meer in leven was. Een sckoon vooruitzigt dus voor de Pruissen Volgens de o[)gaven der Fransehe dagbladen bestaat de krijgsinagt, waarover bet Noord Daitsch Verbond op dit oogenblik kan beschikken ongerekend de militaire kraehteu vau Zuid- 11 voor dan in ons nadeel. Het gemis ou/.er mobile nationale garde, welke nog niet volledig geor- ganiseerd is, zou aanvankelijk eenige ongelijkheid in ons nadeel te weeg brengen, maar deze zou, indien de oorlog, in strijd met onze wenschen, mogt uitbrekenspoedig zijn hersteld." Do Fransche mobile nationale garde kan, zoo als bekend is, enkel tot de verdediging der vestin- gen en plaat en, tot het Fransche grondgebied behoorende, en niet buiten de grenzen, te velde worden gebezigd. Laatste Beria'ten. 's HAGE 19 Julij. Het geruebt omtrent de schutterijen heeft zich in zooverre bevestigd dat de dienst '.benle sehutterijeu en de reserve van den eersten baa opgeroepeu zijn, tot oefeniiig in deu wapenhandel. Tevens wordt verzekerd dat ook spoedig den tweeden ban zal worden opgeroepen. LUXEMBURG, 17 Julij. De P uissen hob- ben bezit genomen van de ln ug bij Rewich, het Pruissisch dorp Conz wemeld van militaire. LUXEMBURG, 18 Julij. Graaf von Bismarck heeft per telegram de verzekering gegeveu, dat de Noord Duitsclie bond de onzijdigheid van Lu xemburg zal eerbiedigen zoolaug Frankrijk dit doet. GENT, 18 Jnlij. De geheele bezetting is naar Antwcrpen vertrokkende stad wordt door de burgerwacht bewaakl. LONDEN, 17 Julij, De minister van buiten landsche zakeu heeft per telegraafaan de groote mogendhedeti voorgesteld eene Europesche eonfe- rentie te houdeu op deu grondslag der Lon- densche protocollen. LONDEN, 18 Julij. Het gerucht loopt dat Rusland zich met Pruissen verbonden heeft. BERLIJN18 Julij. Men verhnalt dat een Pruissische troep zich op den linker rijnoever vertoond bij Forbachdoor de voorhoede der Franschen aangevallen zijn zij terug getrokken. METZ17 Julij. De Pruissen bezetten de iijr. gelegen tnssehen Sane, Trovers en Saar- bruclieu. Metz is wat Woolwich voor Engelnml isin groote hobveelheid bommen chassepot- geweren en andere oorlogsbelioeften zijn er op- gestapeld, kunnende een leger van 300,000 man van alle behoeften voorzien. KEULEN 18 Jnlij. Alle krijgslieden zijn het eens dat een veldslag niet voor het midden der volgende week zal geleverd worden. MUNCIIEN17 Julij. Beijeren beveelt de uitvoer van wapens en oorlogsbehoeften, die even als in Noordelijk Duitschland naar de grenzen van Saarbruchen, Neuburg, Lindeu en Pfronten gezonden worden. WASHINGTON, 18 Julij. Men zegt dat den admiraal Porle bevel gegeveu heeft tot aanwer- ving van zeelieden en andere maatregelcn geno men heeft, de mogelijk inziende dat de veree- Duitsckland, waarop Pruissen, gelijk men weet, nigde slaten zich in de Europesche aangelegeud- ingevolge de met de versebillende Zuid Dnitsehe Staten aan/egane overeenkomsten, insgeliiks de beschikkiug heeft nit 540.000 man veldtroe- penmet 1170 stukken gesehut en 133.000 paarden; 188.000 man reserve en 175.000 man landweer. De troepeti, die dadelijk in het veld gebragt kunnen worden, zijn verdeeld in 13 armee e.orp«eu, uitmakemle 114 regimenten infan- terie, 16 bataillmis jmrers, 74 reg. kavallerieen 13 reg. artilleiie. Van deze 13 legerkorpseu bestaan siechts 9 uit oude Pruissen bet 9 te corps is zainemresteld uit Sleeswijkers en Hoi steiners, het 10 le uit Hanoverauen, het 1 lde uit Hessen het 12de uit Saksers. Het elfectief der infanterie van het Fransche leger (zegt de Parijsehe Si6cle) is naireuoeg even sterk. Wij hebben 112 reg. infanterie, de Turco's niet inede- gerekeud, en 20 hataillous jagers te voet. Wat de kavallerie en de artillerie betreft, is het ver sehil van woinig beteekenis en eerdor m ons heden konden mengen. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN van lO tot 10 Julij. F»rijzen tier* Effecten. 16 Jnlij. Per drie maanden binnen Neuzen1 n 9 franco door het pebeele Rijk. 1,25 geheel Belgie1.40 Kukele O.l'B Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirectearen en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regela f 0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 0 ure. HUWELIJKEN. ll Julij. Jan Loof, oud 26 j., jm. en Coruelia Donze, oud 24 j., jd. HUWEL1JK i-A AfiGIFTEX. 16 Julij. Marinus Johannes vau Hoogstraten, oud 24 j., jm en Cornelia Klazina van Dijk, oud 18 j jd. OVEKLUl'EN. 12 Julij Sara Kalhurina Kirl oud .">1 j., weduwe vau XViHem de liegt. Den 13. Cornelia MariaSeeboldt, oud 6;'> j., weduwe vau Uendrikua lior.uuerts. Nederiaud. aCertifio. VVerkclijke aehuld2] pet 50 atlito dito (lilo 3 a fldito dito tfilo 4 80 aAandee! Ilarulelmaafschappij. 4* dito uiyloitatie Ned. staatspoorvf. m 8' i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1