ALGEMEEN No. 536. Woensdag 13 Julij 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure DIIOXT CO M P. te ilcuzen. ADVERTENTIEN. X'olitielt Overzijit. Het nieuws der week is nog eens, een candi daat voor Spauje. De/.e candidaat onderscheidt zich opmerkelijk van de tot dnsverre genoernde door de groote seusatie, die hij maakt in de voor- naamste kringen van Europa's politiek. Wat bet gekste ismen was reeds vol angst en bezorgdheid, vddr men eigenlijk wist waarom men zich verontrustteof voor wien bet dan eigenlijk was. Eerst las men algemeen dat de schrik candidaat de jongste breeder was van den vorst van Ru- mauie; tbans is bet bekend dat bet de ondste breeder van dien vorst is prins Leopold van Hohenzollerngeboren in 1885, kolonel bij de Pruissiscbe garde, gebilwd met prinses Antonie, zuster van den koning van Portugal. Deze cundidatuur beeft van een verziusel af, al de dagbladen een rnime stof van beschouwingen gcgever., en is van geruchte tot gerucbte eiude lijk voor f'eitelijk verklaard, zoodat men nn voor een gewigtig politiek factum staat. Nergens was de iudruk van bet bcrigt levendiger dan bij bet Fransch gouvcrnement. ilet keizerrijk bij veruieuwd volksbcsluit wordt in zijn jongsten triomf nog al aardig ver- entrust. Afgaande op dc bonding, welke men in de kamcr nannam, en op de opvatting, die men het Fransch gouvernement ziet nemen van deze omstandigheid is het openbaardat het keizerrjjk, ondank zijne millioenen stemmen van trouw en gehechtbeid, nog niet zeer van die trouw en gehechtbeid verzekerd is. Eerst de Orleanis- tcn en nu een PrnissiscU prins op den troon van Spanje en dan deze twee dingen te gelijk, zijn als zoovele spookgestalten voor de regering. Men hcel't gczegd, dat bet eeii loutcre grap was van Prim om een dergelijken candidaat te stellen waardoor bij de cortes wou heduiden dat men ecu koning zoo maar niet op ecu gegeven of ver langd oogenblik kan aanstellen. Wanneer de co:tes echter door onmogelijke candidaten, waar- onder men den prins in kwestie beeft gerang Bcbiktnog leeren moet, dat de benoeming van een koning moeijelijk isdan moet die cortes wel en bloc met blindbeid geslagen gevveest zijn, tocu die mocijelijkheid zich zoo kracbtig opdeed te midden van een tal van candidaten van alier- lei vorm en kletirmaar niet zooals deze van Pruisisch blaauw. Een amlere beschouwing stelt tusschen een grap van Prim of ecr. politieke gaauwigbeid van den minister en een fijuehoog politieke staatsgreep des ministers, maar als eene schrede waardoor de ondoorgrondelijke keizer aardig in de knel kwaiu tusschen de beeren Prim en von Bismarck. Is dat uu zoo, en zou, zooals men nieldt, de prins van Hoheuzollern de kroon aannemen, en Prnissen dit alles dekken en steunen dan ver vvondert bet uiemand dat de dagbladen als om etrijd denkbeelden opperen, die verre van gerust- stellend zijn. Dc Patrie en de Constitutionel komen daarin overeen, dat Spanje even als elk ander land, vrijheid beeft een koning te kiezen naar zijne keuze en wil, maar dat men openbaar- heid geve aan de zaakom den invloed der Iwoze geruchten. Docb de bladen, die voor den keizer gestemd zijnroepen als om strijd bet anathema uit over znlk een keuze. Frankrjjk z d nooit znlk een keuze knnnen gedoogen. Pruis gen moet niet in Europa dc rol gaan spelen welke vroeger Oostenrijk vervuldc. En de minister de Gramont antwoordde op een interpellatie van den beer Cocheryof Prim aan den prins van Hohenzollern de kroon van Spanje had aauge bodcu en of de prins die bad aaugeuomen Ons gouvernement is nog niet bekend met de ouder handelingen welke gevoerd zijn en daarom is het wenschelijk de discussien hieromtrent uit te stellen, uithoofde ze tot geenerlei resnltaat zou- den kunnen leiden. Intusschen zal de regering in bare onzijdige houding volharden maar zij zal niet dulden dat een vreemde mogendheid ecu vwst op den Spaan; c'leu troon plaatstdie Frankrijks eer en waardigheid in gevaar brengt. (Langdnrige toejuicbingen.) Het gouvernement vertrouwt op de wijsbeid der Duitsche en op de vriendschap der Spaansche natie maar wanneer bet zich in zijn hoop bedrogen mogt vinden zou bet zonder aarzelen en zonder zwakheid zijn pligt doen. (Nieuwe langdnrige toejuiching.) De gedachte van een oorlog tusschen Frank rjjk en Prnissen is nog niet zoo zeer verfiaauwd om berigten en gezegden als deze tot een on- rustbareud verschijnsel te niaken, te meer daar nu een brief vau Prim door den Spaanschen gezant tc Parijs aan den keizer ter band is ge- sieldwaarbij Z. M. dit nienws wordt berigt. Prim moet in dicn brief gezegd hebben, dat bij in dezen de missie van zijn arnbtgenoot den minister van buitenlandsche zaken Sagasta, op zich neemt, omdat hij de eerste wilde zijn die den keizer deze tijding wilde mededeelen. De brief, die gezegd wordt lang te zijn en een warm pleidooi te bevatten ten gunste van de genoernde candidatuur, beeft volger.s telegrafische berigten de uitwerking gebad, die men vermoedde; n. 1. dat het Fransch gouvernement de troonsbeklim- ming van den prins van Hohenzollern in Spanje als een bedreiging tegen de Fransche politiek zou beschouwen. Het gouvernement zou der- halve besloten zijn in dit opzigt krachtig tegen de plannen van Prim op te komen. In Spanje schijnen de ministers het ondcrling volkomen eens te zijn omtrent de oplossing van bet monarcbaie vraagstuk. Men wil echter wach ten tot den gewonen tijd van vereeniging van de cortes om de oplossing daarvan aan haar op te dragen. De carlistische party kan intusschen te Madrid bare bijeeukoinst blijven houden. De Spaansche dagbladen worden gezegd in het alge meen weinig ingenomen te zijn met deze candi datuur, ook beet bet reeds dat de regering zelve zich nog tot niets verbonden zou hebben, en nog dat de candidaat zelfdie naar 't ons voorkomt laug zoo belangrijk niet is of gemaakt wordt als de candidatuurdat de candidaat reeds eeaige voorwaarden zou hebben gestelddie welligt daar heen leiden zouden dat alles op niemendal zou uitloopcn. Wij zijn in den laatsteu tijd aan zooveel gewigtige niemendals gewoon geraakt dat wij soortgelijke gebenrtenissen dan ook maar als een variatie of als wat mengelwerk in de politick hebben leeren beschouwen. IloeltII Julij. In de op heden al- liier gebouden vergadering van ingelanden van den Goesscheu polder is, in plants van den beer J. C. Steeukamp PWz., overleder., tot ontvanger- griffier benoemd de heer J. Dieleman Wz. te Nen/.en. Hontenisse, 12 Julij. Uit de onweers bui die in deu nacbt tusschen zondag en maan- dag jl. gewoed beeft, is in de gemeente Ossenisse eene groote boeveelbeid bagel gevallen, die aan den te veld staandeu oogst belangrijke scliadc veroorzaakt beeft. ►5»t. Jan. Steen, 7 Julij. Bij de beden albier gebouden aanbesteding van bet verbeteren en begrinden van deu weg van af den grindweg tusschen Hulst en Axelbij den voonnalige tol no. 1, door den boogen weg en bet Hemelstraatje tot bet dorp St. Jan Steeu en door de kom der gemeente met een zijtak door de rijkstraatde Molenstraat volgende tot de aansluiling tegen deu steenvveg van Hulst naar St. Nicolaas bij het geliucht de Kapellcbrug, is aanuemcr gewor- den heer W. Ringhout te Walsoorden voor de som van 10430, zijnde de miuste inschrijver. Men meldt uit Kruiningen, 10 Julij. Gis- teren namiddag hing over deze streken een vreesselijk onweder, de bliksemstralen doorklief- den onophoudelijk de luchtomstreeks half twee ure sloeg de bliksem in de schuur vau den land bonwer P. vau Noorden te Waarde. Diescbuiir met bet zich daarin bevindende hooide land- bonw en stal gereedscbappen werden een prooi der vlammen. Bij dat inslaan was de knecht M. Westsfrate met den arbeider 0. Schrier bezig een voer hooi te lossen, waarmede zij even te voren de schnnr waren binnen geredendat voer hooi met de twee voor den wagen staande paarden, benevens een kalf is alleen gered geworden een varken van p. m. /'GO waarde is als gebraden terug gevonden. Schnnr en inboedel waren verzekerd in de brand- verzekeringinaatscbappij te Zierik/.ee. De Algemecne Synode der Nederduitsehe Ilervonnde Kerk hield op 7 dezer te 's Hage haar eerste zitting, aanvankelijk onder de leiding van den oudsten in diensttijd der afgevaardigde predikanten, ds. B. Glasins van Geertrnidenberg, Zij benoemde vervolgens tot haar voorzitter den heer II, J. Koning, predikant te Limmen, tot vice president den beer G. Brnna, predikant te Hasselt, en tot plaatsvervanger van deze den heer J. F. C. Kronenberg, Waalsch predikant te Arnhem. Ofschoon door zijne antecedenten de heer Ko ning de aangewezen man was voor het praesidium, is echter deze benoeming in de gegeven omstan- digbeden van eenige beteekenis en mag men daaruit reeds eenigzins besluiten tot de liberate gezindheid van de meerderheid der leden. De vergadering benoemde zelve uit haar mid den een commissie van vier leden om al de stnkken betreffende de doopsformale te onder- zoekenen koos daartoe de heeren professor Prins, mr. Kortenbont van der Sluys, ds. Kronen berg en ds. Douwcs. Den 80 Aug. zal wederom een vergelijkend examen. plaats hebben voor surnumerair bij de maatsch. tot. expl. der staatspoorwegen. Het examen van aspiranten voor de ko ninklijke miljtaire academie te Breda moet vol- ger.s loopende gernchten, geeu gunstigen nitslng gehad hebben. Hoewel het aantal beschikbare plaatseu zeei- groot waszou het grootste ge- deelte der aspiranten afgewezen en slechts een vijfentwintigtal toegelateu zijn. Te Breda is iemand gearresteerd, die bet paard van een buzaar uit den kazernestal had gestolen. Brutaler kan 't wel niet De uitgever van de N. Kamper Cour., te- vens klokkenist, begaf zich dezer dagen naar den toren om bet klokkenspel te bespelen. Boven gekomcn ontmoette bij iemand die zich onken baar bad gemaakt en welke hem een dragt slagen toediende, welke de Kampenaars van het voor- regt heelt beroofd dien dag het carillon te hooren spelen. Volgens het D. v. Z. moet hij zeer mis baudeld zijn. De berigtgever brengt deze daad in verband met de vele vijanden die genoernde uitgever zich door den iuhoud van zijn blad beeft op den bals gehaald. Te Stadskauaal had een bedroevend voorval plaats, de vrouw van den timmerman H. R. zond twee barer kinderen naar eene naburige wiukel. Terugkomende vinden de kinderen het liuis ge- sloteu en zoeken hunue moeder bij de buren echter te vergeefs. Door een paar burendie nabij kwamen, wordt de dear geopeud en men vindt het jongste kindje van 9 maanden levenloos half gekleed, in eene wascbtob vol wa ter, met een stuk hout onder water gedrukt. Rondziende naar de ongelukkige moeder ontwaard men haar op den zolderze had zich verhangen, na vooraf waarscbijnlijk baar kindje te hebben verdronken. De oorzaak van deze verscbrikkelijke daad scbrijft men toe aan ver standsverbijstering. De vrouw bad reeds eeuigen tijd geklaagd over hoofdpijn en pijn in den neus waarbij 't haar was alsof ze in een dichte stof- regen /.at. Aan huiselijk verdriet, nog benarde omstandigbeden mag bier niet gedaebt. worden. De eehtgenooten leefden in den besten harmonie cu badden naar bun stand eeu zeer goed be- staan, daar de man altijd volop werk had en de ongelukkige een zorgdragend huismoeder was. Als een bewijs, hoever de nanwgezetheid van conscientie het dagelijksch bestnur eener gemeente brengen kan, diene het volgende. Op den 15 Junij jl. vertrok een hulponderwijzer uit het Drentsche dorp D. Voor zijn vertrek moest hij zijn tractement van 1 April af ontvangen. Nu rees de vraag bij het dagelijksch bestnur dier gemeente, hoeveel dat wel zou bedragen voor dien tijd, en om dit te beantwoorden was een half unr cijferens noodig. Ziehicr hoe men dit aanlegde. Daar de hulponderwijzer een trac tement van f 275 's jaars had, oordeelde men dat de rekening het zniverst was, als men dit door 365 tot in vier decimalen deelde. Men kreeg alzoo voor een dag f 0.753L 75 dagen had de hulponderwijzer gewerkt, ergo moest de jongman 75 maal f 0.7534 =3 f 56.501 ontvan gen. Alvorens echter deze betaling plaats had, vroeg de hnlponderwijzer of het niet beter was den dag op 75.5 cts. te rekenen doch zulks was in de oogen dier heeren te slim, want dan gaf de gemeente immers 12cts. te veel nit. „Nu", antwoordde de hulponderwijzer, „dan moeten we 't maar op 75 en een kwart cent rekenen. „Doch zoo roijaal was men nn ook nog, om dit niet te doen, want dan zou hij 6.75 ct. te min beuren. Men besloot nu maar de eerste bewerking te volgen, en onze goede man werd met f 56 50^ afgescheept. Als een zeer goed werkend middel tegen de vliegen, die in dit jaargetijde zulk een kwelling voor paarden en vee zijn, wordt een aftreksel van uotenboombladeu.aangegeven. Tot verwijde- ring dier insecten is bet voldoende de paarden te wasschen met water, dat verzadigd is met het bijtend en sterk riekend sap van den noten- boom. In Engelsche stoeterijen wordt dit middel met goed gevolg aangewend. Eeu ander middel is de laurier olie, hetwclk bij de drogisten algemeen verkrijgbaar is. Men wrijft om de twee of drie dagen de paarden goed in met een spons, die in dat vocbt gedoopt is. In de slachterijen in de zuidelijke streken wascht men de muren en den vloer met deze olie. Al leen de reuk dezer olie, die de vliegen niet kunnen verdragen, is genoeg om ben op een af- stand te houden. Aan het bankiershuis Lemme te Antwerpen werd maandag j!. een wissel, groot 3000 pd. sL aangeboden door een Engelschman van fatsoenlijk uiterlijk. Juist was de chef der firma per tele gram gewaarschuwd dat een wissel op zigt tot dat bedrag aan een zijner correspondenten in Duitschland was ontvreemd. De Heer Lemma liet boodbedaaid den wissel teekeneu en vroeg hem toen of de handteekeniug wel echt was. Ds Engelschman bad geteekend Ross C. Wood, docb na eenige aandrang viel hij door de ben en bekende alleen Wood te heeten. Wel poogde hij toen uit het kantoor te outkoinen, maar hij zat eenmaal in de val en is thans ter beschik- king gesteld van den proeureur des konings. In bet dep. de l'Aisne beeft een vader zijn zoou vermoord bet lijk in een put geworpen en vervolgens,om alle verdenkingen te vooikomen, het huis in brand gestoken. Het monster is ge arresteerd. Uit Athene wordt geschreven dat in Acar- nanie alweder eene rooverbende vau zeveu man door de troepeu is uitgeroeid. Ook op Turkscb gioudgebied zijn verscheidene gevlugte Griekscbe bandieteu ter dood gebragt. Eeu gerucbtals zou men den berucbten Takos Arvanitis zijn meester geworden beeft zich tot nog toe niet bevestigd. Per drie maanden bianco Nenzen m n n franco door het getoerle Rijk. m 9 n geheel Belgie. Eokele oommera Men abonneert zich k(j alle Buekhandelaara, Brievenbushoudert. i.- 1,25 1,40 0,05 Posldirecteuren en BIJ Van 1 tot 4 regels 0,40 Voor elke regel mcer. 0,10 Advertentien gplieve men aan de Uitgevers in te zenden niterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 are.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1