ALGENEEN No. 532. Woensdag 29 Junij 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O I T COM P. te louzon. ADVERTENTIEN. JF*olitieli: Overzigt. Of de kanonnen voor de Tuilerieer. gelost zijn, die, zooals men zeide, den regen zouden bezwe ren te komen zou men op kunnen maken tiit de paarbuijen, die wij dezer dagen gehad hebben. 't Was net alsof ze maar niet regt durfden te verscbijnen, zij kwamen, maar schoorvoetende en bij tuschcnpoozen of dat nu kwam van timidi- teitwegeus het lange wachten, of dat ze zoo onverhoeds door die kanonnade nit deluchtzijn gesehoten kunnen we niet oplossen in alien ge valle, wij brengen onze dankbaarheid al dadelijk voor de friscbbeid die zij hebben bezorgd, en verhcugen ons in hope op de gevulde bakken die zij ons brengen mogen. Als wij dan al weiuig nienws krijgen uit Parijs, zoo zullen wij ons vergeuoegen met regenwater uit de Seine stad aangenomen althans dat de opmerking waar is, dat men op de slagvelden, waar de ka nonnen bulderden, altijd overvloed van regen had, en dat de kanonnen op vredelievende wijze en der menschheid ten zegen van de Tuilerieen hebben gebulderd. De regering betoonde zich zecr ongerust over de lange droogte en de vrees voor sehaarschheid van levensmiddelen heel't haar geleid om de profeten der versehillende arron- dissementen uit tc noodigen ten spoedigste een onderzoek in te stellen naar den toestand van den oogst en de uitkomst daarvan aan het gou vernement ken haar te maken. De keizer is in tusscken met de keizerin naar St. Cloud getogen en geeft daardoor allereerst een teeken van ge zondkeid en voorts van volkomene gerustheid over den stand van zaken. De kamerontbinding e:i dc kieswet geven deu keizer geenerlei prac- tisch bezvvaar, hij is van een ding zeker 't zij van verre of van nabij men zal zijn welbehagen doen, en de vraag van Keratry aan Ollivier, in ons vorig nummer wermeld, Wat onderscheid er was tnsschen dit miuisterie en het alonde van voor 2 January lost zich even gemakkelijk op, als Multatuli do vraag oploste, wat onderscheid er was tusseher. een behouderid en een liberaal miuisterietoen hjj zeide het eene zuigt ons zooveel mogelijk uit, en bet andere zuigt ons uit zooveel mogelijk. Rouher deed alles wat den keizer behaagde, en alles wat bekaagt aan den keizer doet Ollivier. Z. M. kan op zijne lauwren rusten te midden van zijn aardsebe paradiis te St. Cloud, en even onbewolkt als onzeJunij-he rnelis hem het politieke uitspansel. Dat de partijen nog wat steiler en onbestenuler zijn ge worden in de kamer, dat de behaudelde onder- vverpen in het wetgevend ligckaam schitteren door oplossingen als deze dat deze of die kvvestie, dit of dat incident hiermee of daarmee afliep namelijk met een uitborsteling van een afgevaar- digde door den minister, of met een stantje van een afgevaardigde aan den minister, die dingen zijn al gevvoonte gewordenvan weerskanten lijdt men erg aan fijnhoorigheid of weekhuidig- heid en intusschen nadert de vacantietijd. De spoorweg kwestie, die nog een beurt zou krijgen, beeft er ook een gehad. De heer Germain "wees op de veelvuldige uitgiften voor spoorwegactien, waarvan het publiek zoo dikwijls de dupe werd door te meenen, dat de regering de interest daar van waarborgt. Hij vondde regering ruoest zich hiervan onthoaden en de spoorweg maat- schappijen solidair stellen voor de soliditeit en eerlijkheid barer action. De minister beweerde dat de staat, hoewel de actien niet waarborgende toch niet toe kon laten dat tegen wette'lijke obligation zouden worden uitgegeven. Ou bien, ou rien, vond Germain hier tegen opkomende, maar de minister hield zijn beginsel ook vol en Germain wederom ook, de minister nogmaals en hiermee was deze kwestie afgeloopen. De onderwijskwestie is in Engeland nog voort- durend aan de orde. Opzettelijke verdaging van deze teere en belangrjjke kwestie was in het lagerhuis aangenomen, opdat de leden r.og eens rijpelijk zouden kunnen overwegen en die zoo te zien eindigen, dat zij tot aller genoegen op- gelost was, en alle partijen dankbaar en voldaau zouden zijn. Dit laatste achtte de Times een onmogelijkheid en wie acht dit niet met haar Het debat in het lagerhuis gold met name we derom het godsdienstondenvij8 op de lagere school. De heer Richard wensckte het school - bezoek verpligtend en het god&dienstonderwijs vryvvillig. Van dit vrijwillig godsdienstonder- wijs vroeg de Daly News inlichtingen. Hardy bestreed de toelating van godsdienst- onderwijs op de lagere school, wat betreft de dagschool, hij wilde dit uitsluitend zien gegeven op de zondagsckolen. Verpligt schoolbezoek vond hij onaanuemelijk omdat dit zou kunnen leiden tot de grootste tirannie. De heer Morley vond dat het godsdienstonderwijs niet behoorde tot de competentie van den schoolmeester die door alle secten wordt betaald maar dat dit ouderwijs zou worden gegeven door geestelijken, en waartoe iedere gemeente zou moeten zorgen dat een of twee uren wekelijks gelegenheid zou zijn. Dat hierdoor verwarring en ongeregeldheid in de school zou ontstaan werd voorts opgemerkt en nadat de heer Forster had opgemerkt dat het gouvernement in geen nadere wijziging kon treden betreffende de oplossing van de gods- dienstkwestie in de wet vermeld, deed hij een ernstig beroep op de leden 0111 het gouvernement te oudersteunen en de Bill onmiddelijk in comite te behandelen. Hiermee liep de kwestie niet af. Het huis was van oordeel nog eens de zaak te bediscussieeren. Bij den raad van state is thans een wets ontwerp aanhangig tot groote uitbreiding van het kiesregt. De census in groote gemeeuten zal uagcnoeg gelijk worden gesteld met dien van gemeenten te plaiten laude. In de op 24 dezer gehouden zitting der tweede kamer zijn ingekomen een wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tieuden, eutweestuk- ken nopens Venezuela, ter vertrouwelijke kennis- nemiiig voor de leden. Algemeene beraadsla gingen zijn gevoerd en afgeloopen over het wetsontwerp tot regeling van het vee-artseuij- kundig staatstoezigt en de politie. Met 39 tegen 24 sternmeu is, na langdurige discussie, het voorstel van den voorzitter ver worpen, om nog voor het reces de schutterijwet te behandelen, en daarop met 34 tegen 27 stem men aangenomen het voorstel van den voorzitter om zich dan te bepalen tot de behandeling van vier welsontwerpendie voor den geregelden loop der dienst noodzakelijk zijn en de overigen te laten liggen. De agenda der te behandelen zaken in de zomervergadering der provinciale staten van Zee laud, op 5 Julij a. s. te openen bevat onder meerdereu de mededeeling der koningklijke be sluiten houdende goedkeuring van de verhooging der jaarwedden van de provinciale opzigters van den vvaterstaat en der wegen tot het aangaau eener geldleeniug van f 150.000 ten laste der provincie tot magtiging van gedeputeerde staten om eene tweede houten stoomboot voor de dienst op de Westerschelde te doen vervaardigeu tot het aangaan eener geldleenir.g van foO.OOOten laste der provincie; tot wijziging der begroo ting van enkel provinciale en huishoudelijke uitga- ven, voor 1869 en idem voor 1870; tot ver daging van Z. M. beslissing op het vastgesteld reglement op het berijden der kunstwegeu in deze provincie, bij ingevallen dooiwedertot goed hearing van het reglement op het beheer der gemeeuschappelijke uitwatering van zes polders in Noord-Braband; tot magtiging aan de com- missie uit de P. S. in zake de regeling der grens- scheiding tusscken de provincien Noord Braband en Zeeland, om hare werkzaamheden voorttezet- tcntot goedkeuring van het vastgesteld regle ment op het bestuur van den polder Walche- renid. tot oprigting van een waterschap onder den naam van waterschap der sluis aan de Wielingen en tot vaststelling van een regle ment voor dat waterschap. Voorts komen op de agenda voor de mededeelingen van gedeputeerde staten dat niets is aangewezen op den post ter beschikking van hun collegie van 500 voor on- voorziene uitgaven, gebragt in de enkel provin ciale en huishoudelijke begrootingen van 1869 en 1870, voor behoeften van enkel provincialen en huisboudeiijken aard voor zoover die hare omscbrijving niet vinden in de artikels dier be grootingen nopens de uitvoering van het be- sluit der staten tot bevordering en aanmoediging van het schoolgaan en meer getrouw schoolbezoek zoowel op de open bare als bijzondere scholen van den uitslag van het onderzoek omtreut de verhooging van den steiger te Cortgene van den uitslag van het onderzoek orntrent het ma ken van een steiger te VValsoorden betreffen de den uitslag van het onderzoek omtent het maken van een steiger te Kattendijke aan het Katsehe veer. Versehillende voorstellen van gedeputeerde staten als betreffende de inrigting der notulen van het verkandelde in de Provinciale staten vergaderingde uitgifte van een daarvan afzonderlijk verslag; tot verpachting van het over- zetveer aan het Sloe tot wijziging van de be- grooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1870; tot opneming van den Oranje polder (Biervliet) voor het Zui- delijk gedeelte, in het waterschap der sluis aan de Wielingen en een nieuw ontwerp voor een reglement op het berijden der wegen bij dooi weder verder adressen met daartoe betrek- kelijke voorstellen van Ged. Staten alsvan het bestuur der spoorbootmaatschappij te Middelburg om voortdureud snbsidie van de Middelburgsche maatschappij van stoomvaart en van Verweij Cie. te Rotterdam, 0111 vermindering der heffing van regten voor het gebruik van de provinciale steigersvan den gemeenteraad van Bruinisse, om een provinciaal snbsidie voor de verbetering van de haven dier gemeente; van den gemeen teraad van Ilaamstede, 0111 een renteloos voorschot uit de provinciale fondsen voor de vermeil wing der haven te Burgsluis; van den gemeenteraad van Yerseke, hondeniie verzoek om een renteloos voorschot uit de provinciale fondsen voor den aauleg eener nieu.we haven, en, eindelijk, een adres van het hoofdbestuur der maatschappij ter bevordering van landbonw en veeteelt in Zeeland, om ondersteuning van een namens hen aan den minister van justitie gerigt verzoek tot wijziging der jagtwet. Ook zal in deze vergadering de benoemlng plaats hebben van een lid en buitengewoon lid van gedeputeerde staten. Neuzen, 28 Junij. Voor de verkiezing van een lid voor den raad dezer gemeente, zijn ingeleverd 118 stembiljetten. Het getal kiezers bedraagt 196. Kloosterzande, 28 Junij. Onze eer ste kermis, die morgen aanvangtbelooft veel luisterrijker te zijn dan sedert vele jaren het geval is geweest. Kapitale kramen noodigen uit tot aankoop van hetgeen zij nuttigs, aauge- naams of smakelijks bevatten een sierlijke mal- leinolen en teuten bieden een aangeuaam tjjd- verdrijf maar vooral het heerlijke paardenspel van den heer Sosman belooft eene boeijende verpozing, die men hier zelden te zien krijgt. Wij radeu daarom ieder, die van degeljjk ker- misgenot houdt, deze gelegenheid niet ongebruikt te laten voorbijgaanmaar een paardenspel te komen zien, dat zelfs in de groote steden ouzes lands met het meeste genoegen en met bewon- is gezien. Zij die voor hunne vrienden of kinderen een heerlijk kertnisgeschcnk willeu koopen kunnen eene ruime keuze viuden in het thans weder vcrgrootte kraam van Jacobus Hcmelaar, hetvvelk dering wijzoo als het thans staatbijna eeuen bazar zouden noemen. Komtziet en oordeelt Op 1 Julij a. s. wordt het bestelhuis te Kauter, vervangen door een hulpkantoor der brievenposterij. De tegenwoordige bestelhuis- houder is benoemd tot brievengaarder, tevens belast met de behandeling van aangeteekende brieven en postwissels. In de op den 22 dezer te Middelburg ge houden raadsvergadering is met algemeene stem- men overeenkomstig het voorstel van burgemees- ter en wethouders, besloten, aan de rcgelings- commissie voor het te lioudeu Xlle Nedei landscli laal- en Letterkundig Congres, bij wijze van crediet toe te kennen een toelage van hoogstens f 800, ter tegemoetkoming in de kosten van het Congres en de ontvangst der leden. Geljjke som is toegekeutl nit de provinciale fondsen, voor dit eerste op Zeeuwschen bodem te houden Congres. I'alrjjke ingezetenen en andere belangstellende Zeeuwen hebben een niet minder belangryke som ter beschikking van die commissie gesteldten einde de feestviering Zeeland waardig te doen ziju. Duizende nieu w«gierigen bezochten de landbouw-tentoonstelliug te Goes, en dat het niet enkel nieuwsgierigheid maar ook belangstelling was, toouden vooral de Zeeuwsche boeriunetjes, die zich alles haarfijn lieten nitleggen. 0. a. b j de bezigtiging van eec karumachiue vroeg een boerin (die daar volstrekt niet preutsch eu zonder complimenten zijn): „Toe meneer, je most is rait dat maskien beuter maeken." Waarop de aange- sprokene eigenaar de mouwen opstroopte en zoo handig als een boerin melk en water in de karu deed, en binuen eenige miuuten aan de verbaasde boerinnen een klnit boter toonde waar zij met hunne gevvoue karntonueu misschien een uur over zouden gekarnd hebben. De heer J. Zwijsen, aartsbisschop en bisr- schop van s Bosch, is in den besteu welstaud uit Rome te Tiiburg aaugekomen. Een domme, schatrijkemaar doorgierige burgemeester uit. een gemeente in den Zuidoost- hoek van Noord-Brabandwerd oulangs in een publiek gezelschap aangezoeht om toch ook iets by te dragen tot leenigiug van den brand te Bo- degraven. Hij gaf echter viermaal de iuteeke- ningslijst weer terug met de verklaring: „dat hij zich nimmer met de politiek bemoeide." Men noemt de afschaffing van de doodstraf hier te laude niet populair. Toch heeft men door het geheele land niet meer dan 13,000 naamteeke- ningen kunnen verzamelen om de eerste kamer de verwerping te vrageu van de voorgestelde afschaffing dier straf. Als eene bijzouderheid wordt het volgende van eene geachte zijde uit Sliedrecht gemeld De dienstmeid vau zekeren verwer C., had als kind, door den schrik vau brand in de uabijheid der wooing barer ouders, bijna hare geheele spraak verloren, zoodat zij niet auders, zelfs bij groote iuspauning, al fluisterende zich kon doen verstaan. Eenige dageu geledeu evenwel out- staat er verschil^tusschen den verwer C. eu een kleermaker in tegenwoordigheid vau de geuoeinde dienstmeiddoor een der partijen worden ver- wijtiugen geuit, die, naar het oordeel der dienst meid, haar goeden naam beuadeeleu, waarover zij zoodanig in drift geraakt, dat zij geheel hare spraak terug bekomt eu met luider stemme hare zaak kou verdedigen eu tot hedeu hare vrije en onbelemmerde uitspraak heel't behouden. Welke aaudoening hier het hevigste was, de blijdschap, de drift of de verwouderiug der dienst meid, is moeijelijk te beschrijven. Op nieuw loopt te ,s Huge bet gerucht dat de prius van Oranje verloofd zou zijn. Thans noeuit men ecu Russische jtriuses. Per drie maanden bioDen Neuzen franco door het geheele Rijk. geheel Belgie. Eokele nommera 1." 1.25 MO 0,05 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaara, Postdirectenren en Brievenbuahouders. BIJ Van 1 tot 4 regels0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgerera in te zenden niterlijk Dingsdag en Vrijdag avoud 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1