ALGEMEEN No. 531. Zaturdag 25 Junij 1870. 10de Jaarg. o Binncnlandsche beri$ten. Buitenlandsciie beri^len. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I> O T CO M P. (e leuzen. ADVERTENTIEN. Politiek Overzigt. De goede Parijzenaarszoo gevvoon aan ver- vassingeD hebben thans weer iets om zich mee bezig le houden. 't Geldt thans geen aanslag geen gevaarlijke ziekte des keizers, geen politick probleuianiaar de financiele positie van bet groote wetgevende ligchaain, die niaar zeer bagcbe lijk nioet staan. Een onderzoek in gebeim comit6 lieeft aan 't licht gebragt, dat de vorige voorzit ter de kas der kamer slecht rnoet hebben beheerd en ze degelijk in scliulden zit. Wie kan bij al dien politieken strijd zijn hoofd ook nog bij de centimes houden. Dit is dan ook bet eenige dat de Fransehen nog aan hnnne wetgevende vergadering heiin- nert. 't Gaat tegenwoordig te middelmatig 't blijkt duidelijk dat regering en kamer 't met elkander zoeken to schipperen, en dat bevalt aan de Fransehen niet. Saldauha van Portugal de man die met een handvol soldaten de vorige regering verjoeg gaat met zijne hervormings planuen kracbtig voort. Uitbreiding van 't kiesreeht, vrjjheid van onder- wijsbet reeht van petitie en vereeniging en voorts alles wat maar in het epistil liberalecon- stitutie te buis beboort, wordt bun in overvloedige mate geschonken. Wat znllen die Portugezen gelukkig zijn jammer dat de bodem hunner schatkist zeer dun- uetjes is en als Saldauha dien wat stevigheid geeftdan doet gij meer dan een flaauwbartige regering wegjagen. 't Valt niet te outkennen de oude man werkt met jeugdige kracbt. „Indien ge bet werkelijk wilt," sprak de Spaanscbe afgevaardigde Rias Rosas„gij zult een koning vindeu." Deze afgevaardigde is een groot vriend van de Montpensier, en men weet tins wat bij bedoelde. Maar Prim antwoordde „het is slim," en daarmee blijft nu vooreerst bet koningscbapad interim. Na, apostel Petrus was er tot dusvernogmaar e6u pans, die het 25jarig tijdvak zijner verkeffing tot den heiiigen stoel mogt beleven n. 1. Pius VI, die van 1775 tot 1799, dus 24 jaar en 8 maanden den stoel bezat. Pius IX is de derde, want op 17 dezer heeft bij zijn vijf en twintig jarig regeringstijdperk ingetreden. Stappeu we naar Belgie, dan zien we dat ook daar de politieke bartetogten de gemoederen be zig boudeu. Na veertienjarige overwinningis thans de liberale partij gestagen en heeft de re gering zijn ontslag gevraagd. Maar, dus vraagt men, heeft men dan van de clericale of conser vatieve parij te verwachten, dat ze sterk genoeg zal zijn zich in de regering staande te houden Keen, is het antwoord. Welnu dan eetie tusschen partij, een conciliant, een verzoeningsministerie. Onze de Genestet dicbtte „Een middelman, wat beb ik er an" en dat, ook dat wiilen we uiet, zeggen onze Belgisebe buren. Maar wat dan als men geen clericaal, geen liberaal en geen tusschenbestuor wenscbt. Ja daar zit het bem juist, men weet in de politick niet altijd wat men wilen in dit opzicbt is de geschiedenis aan den anderen kant der Waal ook leerzaam, hoeveel leeringen voor ons goed Nederlandtje men dan in dezen dan in geneu zin, daaruit reeds getrokken heeft. Docb stappen we van de drooge politiek over naar den droogen bodem der aarde smagteude naar regeudroppelen. Ofschoon over eene groote uitgestrektheid, zoo is deze droogte toch niet al gemeen. In de vorige week verhaalde een reizi- ger dat gedurende de pas door hem volbragte reis van New York, ze tot aan de kust van Enge land onophoudelijk door zware regenbujjen werden overvallen. Iutusseben begint in onderscbeidene landen de tegenwoordige droogte vrees voor den oogst te geven. „Nog altoos geen regennit alle deelen des lands verneemt men steeds luider klagteu de graanprijzen stijgen, de beurskoersen daleu maar de zon bekommert zich over dat alles volstrekt jiietscbiet lustig bare stralen neder en breugt ons door bare ongestoorde vrolijkheid tot vertwij- fcling. Znlk een droogte hebben wij zelfs in den wegens zijne hitte beroetnden zomer van 1868 niet beleefd. Sinds vier voile weken is in Londen en omstreken geen enkel dropje regen gevallen. De toestand begint te meer een bedenkelijk aanzien te krijgen daar ook in bet midden en noordelijk gedeelte van Frankrijk even zeer over droogte wordt geklaagden de Fransche en Eugelsche graan-speculauten wedijveren in bet opkoopen van al bet graan dat er te krijgen is. Er bestaat wel is waar nog geen vrees voor hon- gersnood, zoo lang wij geld genoeg bezitten, om door aauvoer uit Amerika en de Donau landen in onze bekoeften te voorzien, maar op de geld- markt laat toch den druk zich reeds gevoelen en voor do huisgezinnen bestaat hot vporuitzigt dat de prijs van het vleesch voor de Engelscben een belaugrijker artikel nog dan brood aan merkelijk stijgen zal. Iedereeu, klein en groot ziet dus verlangeud uit naar regen. De wind ecbter blijft onafgebroken in den Noord Ooste lijkeH boek, de weerglazen staan onverbiddelijk lmogen aan deu bemel is geen wolkje te bespeur'eu. De eerste kamer der staten geueraal zal waarscbjjnlijk tegeu 10 Julij e. k. hare werkzaam- bedeu hervatten. Naar men verneemt, is het wetsontwerp tot afschaffing der tienden in gereedbeid en zal bet eerlang aan de tvveedo kamer worden in gediend. Neuzen, 23 Junij. De uitslag van de op den 21 dezer door den notaris mr. J. P. Dronkers gebouden verkooping vau de dotuein- gronden, gelegen in den ten jare 1869 nicuw bedijkte.n polder iu bet Axelscbe gat, ouderdeze gemeente, is als volgt De kiive's XIII en XIV zijn slecbts voorloo- pig toegewezen. Zjjue doorluebtige hoogwaardigbeid den bisschop van Breda heeft benoetnd de eerw. beeren A. van Aertkapelaan te Oosterhuut, tot pastoor te Neuzen M. Dekkerskapelaan te Westdorpetot kapelaan te Oosterhout, en J. W. van Nimmepriester van bet semiuarie tot kapelaan te Westdorpe. Bovenstaande benoemingen deelen ons dus mode dat Neuzeu's li. C. thans weder in bet bezit zijn van een herder. En naar men ons mededeeld kunnen we i.r de gemeente geluk mode wenschen, want we hebben vau eene gun stige zijde vernomen dat de nieuw beuoemde pastoor, als een bekwaam niaar ook als een ijve rig prie-ter algemeen bekend is. ilsilsst, 22 Junij. Naar men zegtkwam over eenige dagen een vrouwspersoou bij den beer Susijn, goud en zilversmid alhier, om eenige balssieraden te koopen. Zij gaf voor eene docb' ter van een landbouwer uit den omtrek to zijn ■dien dc beer Suziju zeer goed kende., en vcr' zooht de sieraden eens aan hare moeder te laten zien, dat werd toegestaan. Later moet gehleken zijn, dat zij de opgegeven docbtcr niet was, en hier dus bedrog heeft plants gehad. De ait. regtbank te Goes, heeft uitspraak gedaan in de volgende zakon A. Zaken van 13 Junij. I. A. Vlaminckoud 31 jaar, negociant te Ciinge (Zeeland)beklaag I van moedwillige misbandeling en veroordeeld tot een boete van f 8subs, drie dagen gevangenisstral en in de kosten. II. J. van Aalst, huisvrouw van H. van Wijk, oud 50 jaar, arbeidster te Neuzen, appM door den officier van jnstitie bij deze regtbank van een vonnis van het kantougeregt te Axel waarbjj zij teregt heeft gestaan wegens het verrigten van eene handeling, die bet water in eene leiding beroprten ontslagen is van regtsvervolging. Deze regtbank heeft bet vonnis van voornoem den kantouregter bevestigd, de kosten van beide iustamien te dragen door den staat. III. J. Deij, oud 29 jaar werkvrottw te Neuzen, defaillante, appel door den officier van justitie bij deze regtbank van een vonnis van het kan tougeregt te Axel, waarbij zij teregt heeft ge staan wegens bet verrigten vau eene handeling, die bet water in eene leiding beroert en ont slagen is van regtsvervolging. Deze regtbank heeft bet vonnis van voornoem- deu kantouregter bevestigd, de kosten vau beide iustamien te dragen door dec staat. B. Zaken van 20 Junij. I. 1". W. Verbiest, oud 31 jaar; 2'. L. G. Bedet, oud 59 jaar; 3. P. Druart, oud 23 jaar D. Khul, oud 30 jaar, alien schepentrekkers te Sas van Gent; beklaagd van te zamen en in gemeen overleg bezigen van snaaad- en scheld- woorden enz.de eerste beklaagde veroordeeld tot eene boete van f 8,subs, gevangenisstraf van een dag en een vierde van de kosten, de overigen zijn vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. II. B. van Landegheno, klompenmaker te Koe- wacbtbeklaagd van bet uit gebrek aan voorzorg en bedrevenheid veroorzaken van kwetsuren is vrij gesproken, de kosten te dragen door deu staat. III. M. Romiju oud 20 jaar dienstrueid te Neuzen beklaagd van diefstal van ecu loonbe- diende ten nadeele van hareu meester en ver oordeeld tot eene maand cellulaire gevangenis- stial en in de kosten, met bevel van terruggave vau overtuigingstukken aan den eigenaar of regt- kebhende. IV. P. Schorbijn, ond 22 jaar, werkvrouw te Graauw beklaagd van diefstal in dienstbaarbeid; de regtbank beveelt natter onderzoek. V. J. de Paepe. huisvrouw van J. Radauiaker, veldwacbter te Houtenisseoud 40 jaarbe klaagd van moedwillige misbandeling en ver oordeeld tot eene boete van 50 ct. subs, gevan genisstraf van een dag en iu de kosten. Gisteronnaoht lieeft zich P. Allaerd mo lenaar te Wemehlinge, van het leven beroofd. De molen aldaar is vijf dagen geleden afgebraud, zijude dit tweemaal in drie jareu tijds. Het iu otnloop gebraebte verhaal van eene opligterij ten buize van een tnakelaar te Amster dam, in onderseheidene conranten medegedeeld, is geblekett een sprookje te zijn. Een hoerin was, na de begrafenis van haar man, met drie nog jeitg lige kinderen blijven zit- ten. Zij kou, overkropt van droefbeid, zich niet weerboudeu tie volgende woorden tot ben te rich- ten rAnne scbapen Hoe diep beklaag ikjeltti Ge liebt 1111 geen vader meer, en nu zal gebeuren, waarmee ik je wel eens beb bedreigd jelui zult nu een stiefrader krijgen De bedrijver van den onlangs gepleegde diefstal van zes duizend gulden op bet station te Windsehoten, Inak in tlen nacbt van zoudag <i|) maandag jl. uit zijne gcvangenisomtreut die ontvlugting scbrijft men nit Windsehoten dat de dietistdoende lewaarder's nacbts onge- veer te 2 uur de schel van de cellen boorende, zich derwaarts begaf en aan bet vetblijf vau W indeler gekomen op de tot den gevangene ge- rigte vragen, waarom hij sehelde, geen antwoord ontving dan een aanhoudend gekerm. De be- waarder veronderstellende, dat de man plotseling ongesteid was geworden opende zonder eenige adsistentie de deuren der cei en ontwaarde toon webtra aan de kraehtige vuister. van Windeler, dat bij met geen zieke, maar met een vrijheid- lieyende te doen had, wien het na eenige wor- steiing gelukte uit zijn vetblijf te ontsnappen het gebouw door te komen en vervolgens den trap naar den turf/older te vindenvaQ waar bij door een paar ruiten van een der raruen in den voorgevel van bet gebou.v te verbrijzelen naar buiten moet zijn gekomen. Later in den morgen, naar men verneemt, ongeveer om 5 5 6 anr heeft hij zich op de draaijerij aan tie Aa ver- toond en aldaar ge'informeerd naar den kortsten weg 0111 naar Kloosterland (Pruissen) te komen, hetwelk over Oude Schans en de Leete binn.ea een uur was te bereiken en in weike rigtingde ontvlugte dau ook is verdwenen, trots alle mid- delen die onmiddelijk van verschillende zijdtn tot zijne opsporing zijn aangewend. De ontwikkeling der vrouw in Belgig Op het programma tier feesten ter gfelegenbeid van de kermis te Nethen bij Wavereu, en goed- gekeurd en geteekend door den burgemeester en den secretaris der gemeente, staat te lezeu Prijs voor de vrouwen „Er zal eene muts gegeven worden aan de vrouw, die op een be- paalden tijd het meeste bier zal d,imken." Wel moge haar die wijze van ontwikkeling bekomen Het is in Frankrijk zdd dioog en er is zdo weinig gras, dat onlangs op de paarduimarkt te Perraebe twintig rosseu voor deu eerlijken viuder werden achtergdale.11, omdat de eigenaai s het veel \oordeeliger vonden ze te laten staan, dan booge prijzen voor voeder te belalen. Een Parijsch kleedermaker zal een revo- lutie te weeg breugen op bet gebred van zijn vak. Hij beett een middel uitgevonden oui kieereu uit een stuk te maken zonder dat er een steek aan behoeft genaaid te worden ze mot tell zeer gemakkelijk zitteu. Verder zal bij over- jassen iu de wereld brengeu, die z6b vervaardigd zijn, dat ze den indruk tnaken alsof men er een jas en vest onder draagt, en eiudelijk, bij heeft een beet lijk model van vest,een vest, dat men uit en aan kan trekken terwijl men zijn jas kan blijven aankouden. llet vest vau de laatste uit- vindiug iigt niet zoo voor de bam). Iu deu regel toch gevoelt de sterveliug earst dan lust 0111 zijn vest uit te trekkeu, wuuneer bj zicli reeds van zyn overjas outdaan he eft. ZEETIJDINGrHN." Per drie maaudeu hitmen Neuzenf 1,— 9 n fraDco door het geheele Rijk. 1,25 geheel Belgi*1,40 Eokele nommerau 0,(«5 Men abonneert zich bij alle Boekhamlelaara, Postdirecteureu en Brievenbubhouders. BIJ Van 1 tot 4 regels f 0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgevcrs in te zenden niterlijlc Dingsdag en Vrijdag avoud 0 ure. m rt Grootte der kavels. Koopcr. Koopsom. II. A. C. Guld. Ct. I 3 41 10 Ch. B Wttenbove. 5625 11 2 75 40 IV. A. van Peene 4835 III 3 28 40 Ch. B. Wttenhove. 5636 IV 3 82 J. Steveirfc. s 5025 V 4 38 Graal'Visart 7050 VI 4 52 40 denzelfden 9025 VII 4 42 denzelfden 9500 VIII 4 30 denzelfden 9100 IX 4 18 50 Ch. F. J. Banwens de Licbtervelde 9125 X 4 07 60 J. Stevens c. s 7800 XI 4 16 10 7510 XII 4 33 60 J. F. Goetbals 7026 XIII 4 21 90 P. Lijbaart 4100 XIV 56 30 F. B. Curtvrirnd., 2050 55 43 30 93407 tan 18 tot en met 23 Junij zijn uit zee in deze haven ge komen met besteinming voor Gent, de volgende schepen, aia: 19 Junij. De Noordsehe schooner Ausgarius, kapitein Jaeoh- sen, van Riga met vias. Den 20. De itelgisnhe stooniboot Flecha, kapitein Seeuweu. van Londen met stukgoederen. - De Noord-Duitsche brik Koningin Elizabeth, kapitein Jliock, van Havauna met suiker. De Noord-Duitsehe bark Von Heijdeu Carthorin, kapitein Specht; en DeNoord-Duitscbe seboouerkof Auiandus, kapitein Walker, bciden van Riga met vias. Den 23. De Noord-Duitscbe brik Die Peene, kapitein 'l'esnow, van Riga met balkeu. - De llussische bark Eliza, kapitein Zesien, van Riga, met vias. lit. deze haven zijn naar zee vertrokken, komende vau Gent: 18 Junij. De Eugelsche stoombuot Deva, kapitein Hrovvn, met stukgoederen naar Goole. Den 20. De Noord-Duitsehe kof Hermann, kapitein Schnioders, in balbvst oj? avouture. De Noord-Duitscbe brik liruuo, kapiteip Sj.ovvabse, iu ballast naar Riga. De Noord-Duitscbe bark Carl ITeinricb, kapitein Kriiger, in ballast op avontnre. lieu 21'. De Noordsehe brik Marie, kapitein Rjoness, in ballast naar Fredrickstadt. Den 22. De Eugelsche schooner Extenuate, kapitein Sunderland, met tarwe naar. Jkntden. De. Noordsehe bark Elizabeth Catherine, kapitein1 Andersen, in ballast naar Hudiksva\d. Den 23. De Nederlandsc.be kof Cornelia, kapitein Drent, in ballast op'avou ture. De Noordsehe bark Deodata, kapitein Klaveness, in ballast haar ftiga. De Noord-Duitsehe brik Johanna en J,in*, kapitein Nievvaau; en De Noord-Duitsehe bark Siucapora, kap. Eeugc, boidoa iu ballast op avouture. s.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1