ALGEBIEEN No. 530. Woensdag 22 Junij 1870. 10de Jaarg. PAAI1DEAI-, VEE- EN JAAIIHAHKT. Biunenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. lngezonden Stukken. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure 1) II O X T C O M P. te leuzen. ADVERTENTIEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZAAMSLAGbrengen ter algemeene kennis: lo. dat de gewone jaarlijksche Paarden- en "V eeranrbt in deze gemeente tot dus verre op den derden Donderdag der maand October gehouden voortaan op den EERSTEN DINGSDAG VAN JULIJ zal plaats hebben en niitsdien in het loopende jaar zal worden gehouden OP DEN 5 JULIJ a., aanvangende ties voormiddags te 9 ure eu eindigentle des naniiddags te 3 ure Geen ander dan gezond vee zal ter raarkt worden toegelaten terwijleven als ten vorigen jareacht verschillende premiSn worden uitge- loofdvoor paarden en vee ter markt gebragt vbbr 11 ure des voormiddags. 2o. dat de Jnarmnrkt ot Kermis aldaar, in dit jaar zal aanvangen op DINGS DAG DEN 5 JULIJ a. en eindigen met DON DERDAG DEN 7 DIER MAAND. Zaamsi.ag, den 17 Junij 1870. De Burgemeester en Wethouders voornoemd L. VAN DIXHOORNVoorzitter. E. H. WORTMAN Secretaris. I'olitielc Overzigt. Veel belangrijks in politieken zin is er van Frankrijk niet te vermelden. De algemeene ra- den wier verkiezingen over het algemeeu zeer rustig zijn afgeloopen zijn minder van politiek dan van plaatselijk en administratief belang. Ze zijn gnnstig voor de liberale partij uitgevalleu. Van 800 verkiezingenwaarvan tot dnsverre melding kon gemaakt worden, zijn 434 vroegere ledeu herkozenwaaronder 9 radicalen. Van 274 nieuwe leden behooren 230 tot de conser vatieven 44 tot de liberaie rigting. Voor 110 plaatsen moeten herstemmingen plaats hebben. Uit de kanier van bet wetgevend ligchaam niet veel zaaks. De oude interpellate jagt komt wecr te voorschijn, in plaats van de vroeger ver- melde spoedige afdoening van nog enkele zaken vbbr de algemeene zomerrust. De heer Drbolle vroeg in een der zittingen aan den minister van buitenl. zaken inlicktingen omtrent bet buiten landspeciaal de zaken te Rome, de onderban delingen met Egypte en de betrekkingen met Spanje. De min. kon den afgevaardigde niet voldoen naar hij meende omdat deze dingen nog aauhangig waren, en hij alleen verantwoor delijk was voor afgedane dingen. De keizer wordt weder gezegd ligt ongesteld te zijn Z. M. heeft het pootje de beurs, ge trouw aan de traditie, daaide onmiddelijklater meldde een telegram dat de keizer den ser.aat heeft gepresideerddoch dat prins Pierre ziek was, wat minder intressant is. Tegen de inlij ving bij de regimenten van de jocgelieden, die zich tijdens het plebiscit wat vrijmoedig hebben gedragen, is men in verzet gekomen en de bom- men zijn in hecbtenis genomen nadat men ont- d6kt heeft waar ze verstopt waren terwijl zij die er gebruik van gemaakt zouden hebben, op borgstelling en voorloopig in vrijheid zijn gesteld. Aangaande Spanje, treedt de Libertb in een breed vertoog van de kolossale fopperijen der tegenwoordigc regering en de Ganlois verrast zijne lezers en bijzonder ons Nederlanders, met het berigt dat Prim, voorbijgaande aan de can didatnren van Don Fernando van Portugal, aan den hertog van Genuaaan Prim, Leopold van Oostenrijkdien Napoleon ter vergoeding voor het Hobsbnrgsche huis en zijne ongelukkige aan beveling op de troon van Mexico bijzonder aan- drongdat Prim aan alle dezen voorbij gaat om prins Willem Alexander van Oranje den jongsten telg van onzen koniug, tot eandidaat te stellen. In Eugeland worden de teedere kwestien be- trekkelijk de onderwijswet nog altijd voortgezet zoo als hier eu elders is geschied worden ook in Engelaad de meest uiteenloopende zienswijzen aaugetroffen en met gloed en vuur verdedigd en gehandhaafd. Ten huize van Disraeli hebben de concervatieven zicb vereenigd om over de houding te delibereerenwelke zij nopens de de onderwijs-wet zullen aannemen. Hun besluit is eindelijk daaiop neer gekoinen, tegen de leden van den onderwijs-boud in oppositie te lcomen. De dissenters en de leden van den onderwijs- bond bouden eveneeus hunue zienswijs en heb ben nu voorgesteld een amendement van dr. Lyon Playfair te understeunen, bet godsdien.st-onderwijs buiten te sluiten en aan te nemen dat het lager onderwijs zich strikt zal bepalen tot lezen, schrijven, rekenen, teekeueu en natuurkunde. Tot kantonregter te Hulst is benoemd, mr. A. E. Croockewit, griffier bij het kauton- geregt te Wijk bij Duursteue. Door den minister van oorlog is definitief tot kommandant der genie in de lOde stelling te Vlissingen benoemd de kapt.-ingenieur H. van Assendelft de Coningh, tijdelijk met de waarne- ming dier betrekking belasf, terwijl Breskens als standplaats van een opzigter vac foitificatie is ingetrokken en de opzigter 2de klasse A. Scheurs van daar in zijn rang is overgeplaatst naar Brielle. In onze tweede kamer is het ontwerp der nieuwe postwet met de groote meerderheid van 61 tegen 8 stemmen aangenomen. Onder de belangrijke bepalingen in deze wet zijn te noemen Het uniform port van 5 cents voor gefrankeerde brieveu, terwijl van ongefraukeerde brieveu dub- bel port wordt gelieven. De invoering van Carfes-Correspondance die voor 2'/2 cent zullen verkrijgbaar zijn en waarvan door de kleinhaudel zekcr een druk gebruik zal worden gemaakt. De berekening van het port van gedrnkte stukken naar bet gewicht, met uitzondering van dagbladen die met inbegrip van hunne bijvoeg- sels 1 cent expeditiegeld zullen betalen, terwijl van bladen beneden 25 grammen sleehts '/2 cent zal gevorderd worden. Daar het niet waarschijnlijk is dat de le kamer deze wet zal verwerpen mag men aannemen dat zij met 1 Januarij 1871 in werkingzal komen. Omtrent den brand te Zuiddorpe van 11. vrijdag, schrijft men ons van daar Bij een hevig onvveder sloeg om«treeks half 6 ure in den morgen den bliksem in een der schuren van Leo van Haalsi, landbouwer alhier, waardoor brand ontstond welke door delaugdti- rige droogte eene groote uitbreiding verkreeg, terwijl dan ook spoedig de twee schuren bene- vens de sehaapstal met het daaraan verbonden varkenshok in vollen vlam stond het daar kort bijstaande wagenhuisvan den landbouwer J. Bruggeman Jz., kon niet bebouden worden daai de brandspuit van Axel (Zuiddorpe heeft geen brandspuit) eerst hier aaukwaratoen ook dat wagenhuis reeds iu brand stond ook het wagen huis van den landbouwer Derde, palende aan het oostelijk gedeelte van ons dorp liep veel gevaar om door den brand vernield te worden, doGh door de kracbtige hulp der inwoners is deze ark bebouden gebleveu. De inboedel der schuren van Leo van Haalst is geheel verbrand benevens een koedrie run deren, een hokkeling, een big en een schaaps- bondde gebouwen waren verzekerd bij de Brandwaarbot-g Maatsehappij voor de provincie Zeeland, gevestigd te Middelburgde beesfialen bij de Goudasche Brandverzekering Maatsehappij. De ark met het daarin bevindend stroo van J. Bruggeman. is niet verzekerd. De arrondissernents regtbank te Middelbnrg heeft op 16 dezer Eduard de Krijger, kroeghou- der te IJzendijke, vrjjgesproken van het hem ten laste gelegde feit, als zou hij in de maand April dezes jaars een hond hebben gehouden, waarvan door hem geen aangifte voor Ue plaatselijke belasting is gedaan. De regtbank heeft bet feit onbewezen verklaard. De beklaagde verklaarde ter teregtzitting dat de bewuste hond hem niet toebehoordedaar hij dien reeds in November des vorigen jaars aan een ander had verkocht. Op 17 dezer werden ter teregtzitting der arrondissernents regtbank te Goes weder acht zaken opgeroepen, betrekkelijk achterstalljge bij dragen in de subsidien ten behoeve der calami- teuze polders door achterliggeude versehuldigd. De vorderingen werden thans gerigt tegen de ontvangers griffiers der navolgende polders: 1 St Anthony, 2-. Lovcn en Willemskerke, 3'. Canisvliet, 4'. Oud Vogelscbor of Zuid Westen- rijk5'. Autriche, 6°. Papescbor, 7'. Nieaw- Westenrijk en 8°. Beoosten en bewesten Blij. De nieuwe korenmolen van Allart te Wemeldiuge in Zeeland, is afgebrand. De zaak wordt gerecbtelijk onderzocht. Men schrijft uit Amsterdam dd. 15 Junij. „Zeker kommissionair alhier wij willen hem V. noemen vertrouwde zaturdag vddr pink steren aan een zijner ondergeschikten dien wij X. zullen heeteneen brief met 14,000 om naar bet postkaufo.or te brengen en aan te teekenen. De jongelihg doet bet geeue hem gezegd is, al- thans bij g.iat naar het postkantoorkomt terug en rijgt het venneende requ aan 'de liaskoord op. De beer V. gaat met de pinksterdagen uit de stad, de heer X. krijgt verlof het.zelfde te doen. Bij zijne terugkomst vindt de heer V. twee brieven een van een zjjner handelsvrieuden, waai'in be- vreernding wordt uitgedrnkt over het niet ont vangen eeuer som van 14,000 en een van den vader van X. met inforinatie of op het kantoor ook iets van mijnheer zijn zoon bekend was. Mijnheer zijn zoon zat echter reeds te Londen, en sehreef beleefdelijk aan zijn gewezen patroon dat de nummers der bankbiljetten die in het boek stonden, expresselijk vervafscht waren, eu dat het niet verhoogen van zijn salaris tot de daadaan- leiding had gegeven." Eene jeugdige dienstmaagd wasbij het schoone zomerweder, eenige dagen gelogeei-d bij een boer op Nieuvver-Amstel. Na het goede al daar genoten te hebben, vertrok zij weder naar de hoofdstad, doch nam in 't voorbjjgaan nit de wouing van den gast-vrijeu boer eene portefeuille met zich waarin ruim f 160 aan bankpapier. Kort na het vertrek van z;jne lieve gast, ontdekte de boer den diefstal, dien hij gisterenrniddag ten 4 ure aan de politie alhier aangaf. Naauwelijks een uur later waren de meid en het geld in handen der politie. De reislustige dienstmaagd had reeds verschillende toebereidse- len gemaakt om naar de Haag te vertrekken, ten einde zich daar in eene nieuwe betrekking te vestigen. Onder krankzinnigen Het krankzlnni gengesticht te s' Hertogenbosch is zoo vol, dat men iederdie eenigzins in de termen valt om ontslagen te wordenontslaat. Zoo kreeg een vader zijn tweeden zoon weer thuis en vond hem vvel erg veranderd, doch ontgaf zich zijn verwon- dering over de verbazeude lengtehet zwarte haar en bet vreemde gezicbt van zijn zoon, daar deze het diepste stilzwijgen bleef bewaren. Toen echter den volgende morgen de dokter nog ecus naar den ontslagen patient kwarn zien, werd het raadsel opgelost en bleek een verkeerde ontslagene te zijn, dien de vader en de broeder in goed ge loof voor hun zoon en broeder hadden aange nomen. Te Ternaard stond op den zolder van den kastelein Broekens een kistje met vuurwerk, 't welk overgehleven was van een ten zijnen luiize gevierden hruiloft. Door welke oorzaak weet men niet, maar gisternacht is dat vuurwerk outploft, zoodat een begin van brand ontstond en de scln ik algemeen was. Gelukkig had men geen verdere ongelukkeu te betreuren. Gedurig hoort men in Drenthe van honds- dolheid. \rerscheidene schapen zijn gebeteu dien ten gevolge openbaart zieh van tijd tot tijd ook bij deze de vreeselijke ziekte. Selzaete, 18 Junij. In den nacht tusschen donderdag en vrijdag laatstleden, omtrent 1 ure, is hier een hevige brand uitgebarsten, waardoor de schuur der weeze Baete met al wat zij be- vatte, ter uitzondering van eene koe, de prooi der vlammen geworden is. Op het noodgeroep was aanstond iedereen ter been, en snelde naar de plaats der rampdoch de hevigheid der vlammen belette aan blusschen te denken. Onder de aanwezigen bemerkte men den heer burge meester de gendarmenden veldwachter en menige bijzonderen der gemeente. De Oorzaak dier ramp is tot hiertoe onbekend. Aan den Precurseur wordt verzekerd dat de heer Jacobs voor de burgerlijke regtbank te Antwerpen gedaagd is wegens de sehilderij Ecce Homo, die hij gelijk onlangs door ons geineld is, voor 120 frs. gekocht en voor 30,000 frs. ver kocht heeft. Maria Cools, de anne oude vrouw, aan wie de sehilderij vroeger toebehoorde, vraagt vernietiging van den verkoop en de teruggave van het kunststuk. Uit Heyndonk, provincie Antwerpen, meldt men dat den 10 jl. aldaar een vijftienjarigen jongeling ten gevolge van watervrees gestorveD, is. De ongelukkige was, twee maanden geleden, gebeten geworden door zijn eigen hond, bij wien men sedert eenige dageu duidelijke teekenen van dolkeid bad waargenomen. In weerwil hiervan bad men verzuimd de wonde uit te branden of andere middelen ter voorkoming van noodlottige govolgen aan te vvenden. Deze nalatigheid kwam hem duur te staan hij overleed na vreeselijke smarten te hebben verduurd. De dagbladen deelen mede dat iu een krankzinnigengesticht, ergeus in Duitschland, zich twee manneu beviuden, die zich verbeelden gestorven te zijn. Met onbegrijpelijke ouver zettelijkheid blijven zij in dien waan verkeeren, liggen evenals lijken stjjf en plat met gesloten oogen te bed, verroereu zich volstrekt niet, eu worden alleen door geweld gedwongen spijs tot zich te nemen. Die spijs wordt hun in vloeiba- ren toestand iu de keel gegoten, zoodat zij dien dan vvel onwillekeurig moeten doorslikken. De eene dezer beide ongelukkigen heeft ziju stem nog niet doen hooren, de andere echter antwoordt op al wat men tegen hem zegt: „Ga weg vau mijn graf!" Mijnheer de redacteur! In uw blad van Zaturdag 18 Junij 1870 staat een ougeteekend ingezonden stuk, waarbij drio officieren uit dif garuizoen beschuldigd worden van zich op eene hoogst ongepaste wijze tegen eenige vreemdelingen gedragen te hebben. Een dezer drie officieren zijnde, verklaar ik dat het navolgende is voorgevallen. Op Maandag 14 Junij passeerden ons, terwijl wij op de stoep voor mijue kamers zateu, 3 dames gevolgd dqor2heeren. Toen deze dames, waarvan eene ee-n Brabandsehe mutsdroeg, langs ons kwamen, zeide een onzer, die bet grootste gedeelte van zijn leven in Noordbraband heeft doorgebragt,: Wei jufvrouw dat doet mij eens plaisier weer iemand met ecu Braband sehe muts te zien. Ik wilde daar wel weer naar toe." Da'arop antwoordde ik „Eaikweer naar J^iruburg." Dat apenland was't anwoord en wij lachten hier om. Ziehier de geheele toedragt der zaak. Per drie maanden bmuen Nenzen franco door het gebeele Rijk geheel Belgie. Eukele oommers Men abooueert rich Brievenbushoaderi. 1.- 1,25 MO 0,«5 by alle Boekhaodelaars, Postdirectenren en BIJ Van 1 tot 4 regelsf fl 40 Voor elke regel meer.0,18 Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden niteriyk Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1