ALGEMEEN No. 529. Zaturdag 18 Junij 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche benirtcn. ABONNEMENT. VERSCIIIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) sa O X T CO M P. te lenzcn. ADVERTENTIEN. XJolitieli Overzi<jt. Spanje's koningskeuze, nog voor zoo weinige (lagen op een goeden weg, schijnt door eene ver- schalking van deu afgevaardigde Roja Arias te zijn afgesprongen. Men had 't eindelijk zoo verre gebragtvoor den hertog de Montpensier eene kleine meerderheid in de Cortes te vervverven er op stennendc dat een groot aantal afgevaar- digden vvaar het deze beslissing gold, zich ge heel onzijdig houden en van die vergadering zoudcu vvcgblijven. Daar komt genoemden at' gevaardigde en stelt voor dat de aanstaande koning de grootste hclft van alle afgevaardigden, aanwezigof niet, voor zich zoude nioeten hebhen Carlisten, Espartcristeu en repithlikeinen onder steuncu dat voorstel en de verbeffing van Montpensier valtondanks (ien tegenstand van zes ministers, voorbands, misschien voor altijd, in bet water. Wat nu Prim verklaart dat hij reeds vier pretendenten beeft gebad, doeh vruchteloos en zijn laatstc anker nu nog zal uitwerpen op deu bodem dcr vereeuiging van Spanje en Portugal onder eene kroon met behoud der zelfstandig- beid van beide landen. Maar bier zit de groote moeijelijkbeid in de Portugezendie van ejke nadere verbinding met Spanje afkeerig zijn. Het zal de vraag zijn, of het de tegenvvoordige mi nister Saldanba gelukken zal, in dit laatste ecnige verzacbting of toenadering te brengen waarvan bij blijkbaar niet afkeerig is. Intuscben beeft Prim verklaarddat ondanks de mislukkiug der koningskeuze tot beden de regering kracbtig genoeg isde tegenwoordige tocstand te haudhaven en er in geen geval zal kunnen gedacht worden aan eene berstelling van bet vorige vorstenbuis of zijne afstammelingen. Men schrijft dat keizer Napoleon eerstdaags naar Vichy zal vertrekken en Prim daar vveer in consult zal treden over den te volgen gedrags- lijn. Spoorvvegen veranderen het aanzien der wereld dat is niet alleen bet geval in de landen zelf waardoor een aangroeijenden stroom van reizigers, leven en beweging ontstaat, waar vroeger bij - kans doodscbe stilstand heerschte en waardoor hier en daar halve en geheel nieuwe stedeu verrijzen maar dat is het ook in de verhouding der landen onderling. Bij de bespreking der verdedigiugsmiddelen, kwam voorheeu de natuur- lijke ligg'ing der landen zeer in aanmerking, daar waren riviereo en bergen die een land ontoegaukelijk voor elken vijandelijken overval konden maken. Wat zijn thans laagten en hoog- ten, wat zijn thans stroomen en bergen, de triam feerende wetenschap erkent ze niet meer als de minste verhindering om den vurigeu salamander over en door haar been te voeren. Zoo beeft thans de aansluiting van Duitschland en Italie met Zwitserland in bet midden, door middel van den St. Gothard spoorwegde aandacbt getrok ken van Frankrijks afgevaardigden en is door den heer Mony verlof verzochtde regering over die aangelegen heid te mogen interpelleereu. Zelfs deelt men rnededat v. Bismarck bij de behandeling dezer zaak moet hebben te kennen gegeven dat deze weg het beste middel zou zijn om Frankrijk met een strategischen draad te omgeven. Dit gezegde van v. Bismarck op zijne plaats latendedat ook reeds weersproken is blijft tocb de overstrooming van den St. Gothard een dier groote reuzeuwerken die onzen tijd zoo ruimsckoots weet aan te vvijzen. Zijne regtstan- dige hoogte wordt gerekend op 10,000 voeten boven bet oppervlakte der zee. Op den top zijn vijf kleine meeren die men voor de brounen houdt van de Rkiju, de Rhone, de Aar, de Te- sino en de Reusz. Op deu kruin des bergs staat een klein klooster, bewoond door twee Ca- puzijner monnikendie de reizigers over den St. Gothard ontvangen herbergen en den weg vvijzen. De togt over dezeu berg werd door eene Engelscke dickteres bezongen. Welk eene om- keelingwauueer over deze stille natuur, waar het thans nog slechts een enkclen mensckenvoet gegund is zich te zetten, dnizenden reizigers zich znllen verplaatsen vaii bet eene in het. andere gebied. De tweede kamer der staten generaal beeft dingsdag de behandeling der postwet ten einde gebragt en het outwerp aangenomen met G1 tegen 8 stemmen. Do tweede kamer zal nog eenige wetsont- werpen onderzoeken. Men verzekert, dat pogin gen worden aangewend 0111 scbutterij- en defen- siewet nog voor bet reces in discussio te brengen. Vooral zou van regeeringswege op de afdoening dcr defensiewet prijs gesteld wordeu. Zeker is het dat de behandeling dier wet van sommige kanten inkomite generaal verlangd wordt. Neuzen16 Junij. De verkiezing van een lid voor den gemeenteraad alhier, tengevolge van het overlijden van den heer J. C. Steeukamp, is bepaakl op dingsdag 28 Junij a. s.en de herstemming zoo die uoodig is op dingsdag 12 Julij a. s. Bij do hitte welke sedert eenige dagen heerschtgebeurt bet niet zelden dat men zich verfrischt door een bad te nemen aan het strand albierwij achten bet daarom niet overbodig die liefhebbers opmerkzaam te maken, op de menig vuldige pieterman die zich aldaar vertoond welke door hunne sikkels aan de eerste rugvin, menige gevaarlijke wond kunnen veroorzaken. Het visckje is ongeveer 3 palm lang, rood achtig grijs van klenr met zwartachtige vlekken en blaauwe strepen de rug is regt, de k»p zeer ruw de eerste rugvin is zwart, met vijf stekels. De visscbers pogen wel dit vischje om zijne lek- keren smaak meester te worden, maar zij vreezen het toch evenzeer vvegens de stekels. Het werd in Frankrijk eenmaal verboden, hem met stekels op de markt te brengen. „Langzaam gnat zeker" is eene oude spreuk, die tegenwoordig weinig meer in aanmerking wordt genoinen, ten minste zeker wat uitvoering van groote werken aangaat. Wat eigenlijk de spoorweg NeuzenMecbclen betreft schijnt men ze nog ia aanmerking te nemen ten minste die werken gaan zeer langzaam voornit, doch of de werken daarom zekerder, dat is hier duurzamer, zullen zijn, dan wanneer men bieraan vlugger en kracbtiger werkte is iets, waaraau door ons getwijfeld wordt. Iinmers werken, zooals ont- graviug, metselwerkeu etiz., kunnen in den regel in dit saizoeu niet te vlug klaar zijn. Thans zijn de duikers van Sluiskil tot Axel nog niet eens alien gereed en zal dit nog wel 8 a 14 dagen duren dan komt nog de brug over den Butb-waterleidiug. En hoe zal men bier te werk gaan Zal de waterstaat bet toestaau dat hier 2 dammen worden geplaatst en alzoo den stroom eenigen tijd gesfremd wordt? of geschiedt zulks op andere wijze Dit is echter zeker, dat bet zoovvel op de eene als op de andere wijze een werk is, dat nog al tegen zal houden, met een getal van 4 a 5 inetselaars en eenige tiwaier- lieden. Naar men ons meldt zijn er te Sluiskil reeds wagens en 1 locomotief gearriveerd en er zijn nog geen rails. We hopen echter dat er lang- zameibaiid met meer spoed zal wordeu gewerkt, zooals men ons dan trouweus ook reeds beeft gezegd en we wenscben wel, dat zulks waarheid is; jammer maar, dat er reeds procesaanhangig is omtrent accoorden, die gebroken worden. In de hoop echter, dat alles ten beste zal afloopeu en de werken met meer spoed zulien avanceren, beloven wij binnen eenigen tijd vveer bet een en auder omtrent de vorderiugen der werkzaambeden te meldeu. Men meldt ons dat er weder sprake is tot het aanleggen van een griudweg van Rapen- burg over Hengstdijk naar Kloosterzande, ecu werk dat zekerlijk zeer noodig is, daar die weg jn den winter een modderpoel gelijkt. Met ingang van den 15 Junij 11. is tot op- zigter der rijks waterstaat te Sas van Gent be- noemd, den beer J. B. J. Loeff, vroeger als zoo- danig te Arnbera. Naar wij vernemen is heden morgen brand ontstaan te Zuiddorpe, waardoor twee schu- ren zijn verbrand van Leo van Haelst, benevens een wagenhuis van J. Bruggeman Jz.omstreeks 12 nur mogt men er in slagen den brand meester te worden. Nadere bijzonderheden ontbreken. l ioelc, 17 Junij. Op gisteren vierden alhier Rcinier de Fouw ond 88 en Janneke Deij oud 86 jaren hunne zestigste huwelijksdag. Zij zijn nog in het bezit van alle hunne vermogens en genieten eene gewenschte gezondheid. Zeldzaam was dit f'eest, daar zij eerst op den leeftijd van van 28 en 26 jaren in den echt traden. De ingezeienen verbeugden zicb met en over hen die voor alien voorbeelden van braafheid, oppas- sendbcid en werkzaamheid waren en tot nu toe geheel in eigen behoeften konden voorzien. Tal- rijk waren dan ook de blijken van deelneming, welke zij v an hunne medeburgers en van vrien- den ook v an elders ontvingen. Uit alle standen kwam en er van den vroegeu morgen af aan om hun beil te wenscben. Op den middag werd hunne nederige woning met eene eereboog en vlaggen versierd, aangedrageu door de schooljeugd, welke bij het oprigten van een en auder den oude lie- den een paar toepasselijke zangstukjes toezong. Aandoeulijk was hierbij de eerbied, die deze kleinen aan de feestvierende grijzen betoondeu. Verder in den namiddag kwamen alien nog eens terug en bragten eene buitengemeene groote koek ten geschenke, waarop, behalve de uamen en jaartallen in sierlijke gouden letters te lezen stond van de Hoekscbe school- j e u g d. Later in den avond, werden er voor- bereidselen gemaakt' om bunue woning te ver- ligtenwat ook op eenvoudige en doelmatige wijze gescbiedde. Aangenaain werden zij ver- rast door een voor 't raam geplaatst cbassinet waarop te lezen stond R. d. F. en J. D. 1870. Zoodra deze illumiuatie ontstoken was kwam bet zanggezelscbap en voerde eenige zangstuk- ken uit ter eere van de jubilarisseu. Genoegelijk sleten deze ondeu den dag en avond van bun feesten danken alien die hunne vreugde met ben wilden deelen. Aller bede isdat zij nog mogen bewaard blijven en dceleu in de rijke zegeningen, waarin zij zicb tut nu toe mogen verheugen Zuuimslagr 16 Junij. De naar hier he re epen predikant der bervormde gemeente de beer P. Doedes, te Hem men heeft voor bet op hem uitgebragt beroep bedankt. IJTzendijke, 14 Junij. Tot lid van den raad dezer gemeente is benoemd de heer Clement A. Carprean, civiel ingenieur alhier, in plaats van de beer J. van Hijfte, die zijn outslag beeft genomeu. Uit Bath schrijft men Daar men zoowel als elders ook bier reikhalzeud naar regeu uit- ziet en bet driukwater zeer schaars voorbauden is terwijl tuin en veldvrucbten smacbteu mo gen wij ons tocb verheugen in eene onvervvachte voudst. Gelijk bekend ishoud men zicb bier druk bezig met bet slecbten der vestingwerken zoo was een der vverklieden genaderd tot den steeneuvloer van het mede afgebroken wordende kruidinagaziju (thans eigendom van dhr G. vau de Vrede) toen bij eene opening in dien vloer vond. Bij onderzoek werd een gewelf outdekt met diepen kelder, boudende naar gissiug meer dan 2000 emmers zeer goed driukwater. Van verder dan een uur afstands kwamen op dit gerucht de landliedeu spoedig met hunne wagens opdagen en konden zich tegen vergoeding vau 1 cent per euinier ruim voorzien. Men ver- onderstelt, dat dit gewelf onder het kruidmaga- zijn is daargesteld onder Napoleon Imet hot doel om het magazijn in tijd van cood te doen springen. Uit 's Heer Arendskerke schrijft men ons Naar dat ik van de buitenwacht verneem, zou er plan bestaan om in een volgend jaar onder onze gemeente weder eenige daartoe rijpe schor- ren in te dijken, en wel die, welke gelegen zijn ten noorden tegen den Nieuwen Kraaijertpolder, een niet onbelangrijke strook grond, die daar zou kunnen aangevvonnen en voor den lnndbonw productief gemaakt worden. Voor de in dien omtrek wonende boeren zou dit nog al eenig ongerief veroorzaken indien het beurtveer van den Nienwen Kraaijert daardoor mogt vervallen, maar welligt ware bierin te voorzien, door voor den aan te leggen dijk een haventje te maken. Intus;chen geef ik dit berigt onder reserve, want later vernam ik dat de daar ter plaatse gedane opmetingen zouden strekken om tusschcn de ambachtsheeren en het domein eene schikking te treffen ten ein le hunne schorrcn of gedeeltcn van dien aan het rijk te verkoopen. H. D. H. Mgr. Zwijsen en Mgr. Wilmer wor den in het laatst dezer of in het begin der aan staande maand in Nederland uit Rome terugver- wacbt. Naar wij vernemen zal waarschijulijk de tweede kamer tot Julij zitting houden en daarua de eerste kamer in de zelfde zaal vergaderen uithoofde van verbouwing van baar eigeu lokaal. H. M. de koningin beeft aan eenderleden van de hoofdeommissie voor den brand te Bode- graven doen ter baud stellen, de sora van f 1000. Een dronkaard lag dezer dagen op eene bank in 'tVoorhout te 's Hage's uacbts tusscben twaalf en een uur te snorken. Daar komt een man voorbij, die eerst om de bank heen draait, en eindelijk zijne vingers uitsteekt naar het horologie van den slaper. Een nachtwacht, die juist passeert, scbiet toe. „Zeg eens, j ij" roept hij „je besteelt dien vent." „Ik vraag wel excuus! ik dacbt alleen: arms droinmel, bij zal door den slaap vergeten hebben zijn horologie op te winden, en ik zal 't dus voor hem doen." Zekere Joh. V., doodgraver in bet Hollaudsch Veld, is maandag gevankelijk naar Assen ge- voerd, beschuldigd vau zaterdag avoud 11. zijn huis in brand te hebben gestoken, met bet doel om zicb daardoor te verrijkeu. Naar men wilbad bij bet voornaamste van zijne bezittiugen in groote tonneu gepakt eu die in den tuin begraveu, welke voorwerpeu door de buren aan de justitie werd aangewezeu. Huis en meubelen waren verzekerd bij twee verscbillende brandwaarborginaatscbappijen. De laugdurige droogtedie bier te lande heerschtword evenzoo in de uaburige landen vvaargenOmen. Van alle kanten boort men klacb- ten over bet groot gebrek aan water eu men vreest dat dit veel nadeel zal toebreugeu aan den oogst der graangewassen zooals altijd wordt deze vrees echter overdreven. In 1775 beeft eveneeus een laugdurige droogte geheerscht eu verscheideuo puiteu waren toen ge heel uitgedroogd. Eindelijk kwam er op bet einde van Junij regeu en er was tocb nog een groote overvloed vau alle graansoorteu. In 1785 mis- lukte de graanoogst geheel en al, maar de droogte was toen ook meer dan buitengevvoou eu gedurende de maanden April, Mei en Junij was er geen droppel water gevalleii bij wijze vau schadeloos stelliug was de wijuoogst dat jaar buiteugewoou overvloedig eu de vvijn vau uitmuutende kvvaliteit. De zomers, bekeuil om bun laugdurige warmte toonen, dat men om een geheel wislukteu oogst te kunnen voorspellen, een aauboudeude droogte van omstreeks drie maanden moet hebben. Gelukkig is het nu nog zoover niet gekomen. Per drie maanden binnen Neuzen1,— n n franco door het geheele Rijk. 1,25 9 geheel Belgie1,40 F.nkele nommera0,1-5 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brie-venbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regels f 0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien gelieve men aao de Uitgevera in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avoud 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1