ALGEMEEN No. 526. Woensdag 7 Junij 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Handelsberigten. Advertentien. AA BIB S T ED I HI G. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I> II O II T COM P. te IW^uzeu. ADVERTENTIEN. XJolitielc Overzigt. N.i de agitatie der gemoederen en de alge- meene opgewondenheid der partijen, schijnt or wel een groote behoefte naar rust te zijn inge- treden bij de politiekmakers van Frankrijk. Is er wel een plebiscit geweest, laat men het ver dampen is er gevraagd. Ja er is een plebiscit geweestal getiiigt er dan al direct niet van alles, wat men nieende dat er al dadelijk van getuigen /.ou, de rust, de kalmte getnigt er van, het persoonlijk gouvernement /.al er van getnigen de nog altijd voortwellende bron der publieke complementen getuigt er van, ook de lVactie en de partij der linkerzijde, maar ook spreekt men van een getuigenis der wrake van het gonvernemeut, ten opzigtc van het leger. Men heeft meegedeeld dat een kolonel van het 61e regiment, in wiens gelederen nog al vrij wat neenzeggers gevonden waren, zijn regiment op zijn iuquisitoriaal rapport heeft geroepen en het een schande heeft genoemd voor de militaire eer, waarvan hij hoopte dat de regering nota zou nemen om van haren toorn te doen blijden. Of die kolonel graag generaal wil wor- den, wordt niet gemeld, maar dat de minister dien keizersijver niet heeft gewaardeerd met de roedezijner wrake, wordt evenmin tegengespro ken. Dit is niet dan te laken. Is men eenmaal be gonnen den militairen vrijheid van stemming te guunen, dan moet men de uitkomsten billijken, hoe dan ook. Zoo spreekt men var. wegjagen en sarren van sommige militairen overplaatsen en vervolgingen van anderen velen wordt, zegt men, hun drieletterig „non" op Afrika's kusten ingedroogd. Ook deelt de Temps onderscheidene staaltjes mede, waarnit blijkt, dat ook de burger lijke ambteuaren hier en daar voor hunue neens hcbben te boeten. In de Engelsche bladen zijn kolommen aan kolommen ©pgevuld met de verschrikkelijke geschiedenis aangaaude Jenkins. Gelukkig komt liierin een krachtige afleiding door de Derby- wedrennen. De laatste schuiven ook de geruch ten en nieuwe bedreigingen op zij, die men te Londen vernam voor een oproer der Feuians. De politie had een ongeteekenden brief ontvan gen dat de Fenians de gevangenis Clerckenwell in de lucht zouden doen springeu indien David en Wilson niet onmiddellijk werden vrijgelaten. Het spreekt. van zelf dat de maatregelen krach tig genomen zijn vau de zijde der politie en dat dit zoovvel opzien als ongerustheid baren moest. De kwestie van den nog altijd te zoeken ko ning van Spanje wordt nu in dat rijk door Prim weer eens anders gevoerd. Afgevaardigden van de provincien komen dagelijks bij den president- minister om met hem over de kwestie te spreken. De provinciiin zijn alphabetisch gerangschikt en den 25 Mei kwamen alzoo A en B om te be raadslagen over de vragen of men onmiddelijk tot de keus eens konings moet overgaauof voorloopig den toestand verlengenof wel den regent koninklijk gezag toekennen. Die discus sion moeten niet alleen zich tot dusverre geken- merkt hebben door langdurigbeid maar vooral door groote verdeeldheid van gevoelens. Het is zeer te betwijfelen dat deze methode van oplos- eing wel de ware zal zijn. Iu de cortes had de heer Garrido een andere inspiratie hij wilde niet alphabetisch maar langs den weg der too- venaars tot zijn doel komen. Hij wilde als men na drie achtereen volgende stemmingen niet tot ee^ kwamdan een twee drie de foederale republiek uitroepen. Op voorstel van den minister van binn. zaken in Rusland, heeft zich te Tiflis een commissie gevormd om maatregelen te nemen tegen het binnendringen der cholera uit Perzie, waar deze ziekte jaarlijks in meerdere of mindere mate beerscht. JNeuzen, 7 Junij. Het Muziekgezelschap j Apollo alhier, heel't deelgenomen aan het gisteren te Kloosterzande, gemeente Hontenisse, gehouden muziekaal festival, en heeft bij die geiegeuheid drie sierlijk verguld zilveren medailies behaald, als: li. eene als aandenken aan die feestelijkheid; 2die voor het grootste getal werkende leden en 3 die voor de verstkomende societeit. Wij hopen in staat te worden gesteld om in een volgend nnmmer een breedvoerig verslag van dit feest te geven wat wij op het oogen- blik daaromtrent nog kunnen mededeelen is dit, dat de directie van ous muziekgezelschap. de werkende leden daarvanen het aanzienlijk aantal iugezetenen dezer gemeente dat het feest bijwoonde, onnilsprekelijk zijn. over de guile en vncndschappelijke behandeling zoowel van de directie van het muziekgezelschap van Houte- nisse als van haren besckermheer en burgemees- ter den hoog wel geb. heer II. A. A. baron Col- lot d' Escury, ondervonden. Mogt zelfs ieder vreem deling de humane manier van handelen van den heer burgemeester Coliot d' Escury ondervinden en ziju lust en ijver tot ontwikkeling en veredeling zijner gemeente op- merken en bewonderen, hij voelde zich dan ook al dadelijk met eerbied en liefde jegens zijn persoon gestemd en achtte de gemeente gelukkig met zulk een achtbaar hoofd dat meer den naam van burger v a d e r dan dien van burge meester verdient. Neuzen, 7 Junij. Heden avond ten half elf uur ontstond alhier eene hevige brand in het huis bewoond door den heer J. F. Wasch, welke door de hevige wind een dreigend aan- zien verkreeg. Door spoedige en krachtdadige hnlp zoowel van ingezetenen als van militairenmogt het gelukkenomstreeks twaalf uur den brand meester te worden, waardoor zich den brand gelukkig alleen tot dat huis bepaalde, hetwelk geheel is uitgebrandaan de belendende ge- bouwen is veel schade aangebragt. Naar wij vernemen is het gebouw verzekerd bij de brandwaarborgmaatschappij Holland gc- vestigd te Dordrechtbeuevens den inboedel bij de Nederlandsche maatschappij van brand- verzekering te Tiel. De oorzaak van den brand is voor als nog onbekend. Dingsdagmorgen is door den brigadier der mai6cbauss6e te Aardenburg een koewachter ge- arresteerd als de vermoedelijke bedrijver van onderscheidene aanrandingen der eerbaarheid in den omtrek van Furnes (Westvlaanderen) ge- pleegd. Hii is den volgenden dag naar het huis van arrest te Middelburg overgebragt. Een dronken kastelein onder 's Gravesande die zijn vrouw met messen dreigde, en haar toen zij haar kleederen bijeen gepakt had en weggeloopen was, een proces aatideed. is einde lijk door een luik in zijn gelagkamer in de re- genbak teregt gekomen en verdronken. Men meldt uit Vlaardingen, 1 Junij. Fraai- jer lotgevallen kan een dief voor zijne veroor- deeling niet hebben dat onze stadgenoot B. S. die reeds vroeger 5 jaar te Leeuwanlen heeft gezeten en later nog eens 6 maanden te Utrecht. Deze liefhebber had zondagnacht in de herberg Ernaus op den weg naar Kelgel eenige tiessehen likeur, een haugklok en eenige porceleinen voor- werpen gestolen. toen een kussensloop opgezocht, ze daarin gedaan eindelijk alles gewikkeld iu het biljartlaken en was zoo op reis gegaan naar Kethel. Onderweg snoepte hij echter zoo lnstig van den parfaitamor, dar hij besckonken in een sloot teregt kwam daaruit weer opgekrabbold kon hij Kethel bijna bereiken, dock viel aldaar bij zijn vrachtje in slaap, waar hij 's morgens door den veldwachter gevonden en in verzekenle bewaring gebragt werd. Die bewaring was ech ter niet zeker genueg, want terwijl de veldwach ter naar den burgemeester vau Vlaardingen was gegaanbrak de gevangene een plank uit den trapwaaronder hij was opgesloten en stapte alweder met zijn vrachtje de wijde wereld in. Ondertusschen beraadslaagde de burgemeester wat te doen. Niemand in de gemeente had ge- klaagddat hem iets ontvreemd was, en reeds svas last gegeven om den beschonkeneals hij bekomen was, weer vrij te laten 't geen reeds niet meer noodig was toen de eigenaar van de herberg, die daar gewoonlijk niet overnacht, zijn aangifte kwam doen, en nu zou men den inmiddels reeds ontsnapten dief aanhouden en ook eeus zien, wat er in dien zak was, 'tgeen de veldwachter met bijzondere beschei- denheid tot nog toe niet had gedaan. Aan de Kethel gekomen vond de burgemeester gelijk wijy.eiden, den dief gevlogen, waarschijn lijknaar Delft. Naar Delft dus ging de burgemeester en vond daar.niemand waut de ontnuehterde lief hebber van parfait amor bad meer beboefte aan rust dan aan vermoejjenis gehad, en had midden in een weiland zich toegedekt met zijn biljartla ken en was in slaap gevallen. Hij werd daar gevonden en nu eindelijk voor den burgemeester gebragthij bekende en is naar Rotterdam ge- transporteerd. Bodegraven is door een vreeselijke ramp geteisterd. Den 31 Mei 's namiddags te 4 uren is brand ontstaan bij een bakker aan den ^hoek der Brugstraat, ea iu die geheele straat is'geen huis bljjven staan. De brug, de eenige commu- nicatie tnsschen het noordelijk en zuidelijk deel vau het dorp, was te 7 uren reeds onbruikbaar geworden. Onder de verbrande gebouwen is de kostschool van den heer van Buuren. De kostkiuderen hebben hun inrrek in de pastorie genomen geen van hen heeft eenig letsel be komen. De heer van Buuren heeft getoond zijn pligt te kenuen hij heeft met bedaardkeid, in- zigt en orde voor de kleinen gezorgd, die hem zijn toevertrouwd. Do kostschool bestaat uit 60 leerlingen. De familie van den onderwjjzer met hulponderwijzer en dienstbaar personeel bestaat uit 18 menschen. De hoofd en hulponderwij- zers met de kostkinderen zijn in de R. C. pastorie opgenomen, het overige der familie ten huize van den heer Okksersen. 2 menschen hebben het leven verloren. Van Gonda zijn gisteren levens- middelen gezonden en is brood gebakken dat heden daarheen vervoerd wordt. De garnizoeaen van Woerden en Gonda zijn uitgetrokken om hulp te verleenen en om de Wierikerschans te bewakendie op korten afstand van dat dorp ligt en waar veel buskruid bewaard wordt. Eerst 's nachts te vier uren was men den brand meester, nadat ongeveer 100 huizen voor het grootste gedeelte gelegen in de kora der gemeente, beuevens de Luthersche kei k en het raadhuis een prooi der vlammen waren geworden. Vele koopmansgoederen zijn verbrandzoodat de scbade voorloopig niet te berekenen is. De nietiwe R. C. kerk, die juist naast den bakker, waar de brand is uitgebroken, staat, is gespaard gebleven. De beide brugstraten, de voornaamste van het dorp, waarin de meeste winkels en de grootste huizen stondenwaren reeds een paar uren na het uitbreken van den brand geheel vernield. Vele ingezetenen o.a. de notaris Gordon, kad- den ter naauweruood den tijd hunne papieren te redden. De meesten zijn hun inboedel totaal kwijt. Veel is er tegen brandschade verzekerd, maar er zijn er ook een massa, die geheel ge- nuneerd zijn. Globaal genomen kan men reker.en dat een vierde van het geheele dorp is gespaard gebleven. Alhoewel de omstrekeu zeer rijk zijn en er vooilqppig in de aliereerste belioeften voor- zien is, blijft het toch zeer natuurlijk dat binnen een paar dagen leniging zal worden gevraagd in den nood waarin nu ongeveer 130 kuisge- ziuuen verkeeren. Voor eenige dagen is in de gemeente Nve- veen hij Meppel, nit het veen van den landbouvver K. Smit eene kano opgegraven, die, vervaardigd uit den stam vau een eikeuboora, eene wijdte heeft van 5 voet en circa l1/- voet diep is, ter wijl de zijdeu ruim een palm dik zijn. De lengte kan niet worden opgegeven, omdat dit vaartuig der grjjze oudheid nog met de beide einden in het veen verborgen zit, daar het schuins door een veenkuil ligt. Ware men bij de opgraving voorzigtiger te werk gegaan, dan had het wel- licht in zijn geheel knnnen bewaard zijn geble ven, want het bout is, de tijd in aanmerking genomen, nog zeer gaaf. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN van IViei tot 5 Junij. Uithoofde van het Pinksterfeest is er te Am sterdam en te Rotterdam geen markt gehouden. Gent. 3 Junij. Heden overleed na een langdurig en geduldig lijdenzacht en kalmonze geliefden Echtgenoot en Vader de Heer J. C. STEENKAMP PWz., in leven Wethouder dezer gemeente. - Neuzen. 6 Junij 1870. W. J. STEENKAMP—Sciiram. P. W. STEENKAMP, le Luiti. Volstrekt eenige kennisgeving. Werden wij den 26 Mei 11. zoo zeer verblijd door de geboorte van een zoon heden werd ik op het diepst getroffen door het overlijden van mijne dierbre echtgenoote MARIA JOSINA VAN PIENBROEK in den ouderdom van 29 jaren mij nalatende drie kihderen te jong om dit zoo smartelijk verlies te beseft'eu. DE VOS. le Luitenant 6e regt. Inf. Bekgen op Zoom, 6 Junij 1870. Algemeene en eenigste kennisgeving. De BEHEERDER van den polder op de KLEINE STELLE, zal op DondErdag den 23 J u n u 1870des voormiddags 10 urenin het Logement de Gouden Leeuw, bewoond door J. B. de Foegjaeger te Philip pine trachten aan te besteden de werken van dien polder, bestaande in 1°. Het leggen van 17000 vierk. meters Win- termat en 3000 dito Zomermat. 2°. Het maken van 800 vierk. meters Puin- glooging. 3°. Het leveren en verwerken van ISOscheeps- frjunen briksteen met bijlevering van 2000 stnks eiken stakenen 4o. Het leggen van twee oprilleu en hetdoeu van eenige aardewevkenalles met inbe- gripook van voreustaandeder daartoe benoodigde materialen en den onderhoud tot den 1 Januarij 1871. Per drie maanden binnen Neuzenf J,_ franco door het geheele Rijk. 1,25 geheel Belgie1,40 Enkele oommera0,05 Men abonneert rich bij alle Boekhandelaara, Posldirecteureo en Brieeenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regels0,48 Voor elk. regel mcer. .0,18 Advertentien gelieve men aao de Uitgerers in te zendcn uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure. HUM ELIJKEN. Dcu 3 Junij. Antonij Reigel, oud 24 j., jm. ea Suzanna Dieleman, oud 22 j., jd. OVBKLIJDKN. 1 Junij. Bernardus Jacobus Baeijene, oud 19 j.. z. v. Petrus en van Maiia Elisabeth Mahu. Judocus Cammaert, oud 54 j., g. v. Pieter en vau Jozina Krieckaeit. I^en 2. Jacobus de Smidt, oud 24 j., z. v. Corneli9 en van Janna I)ee9. Den 3. Jan Joannes van Maele, oud 7 maanden, z. v. Petrus en van Appolonia Catharina Mobach. GEBOORTEN. Den 30 Mei. Constantinus, z. v. Emanuel Celie en van Marie Therese Ievens. Den 1 Junij. Krijn, z. v. Keinier Dees en van Pieternella van de Wege. Tarwe fr. 21,50 a fr. 22,75. Rogge fr. 15,50 a fr. Gerst fr. 14.50 a fr. Haver fr. 10,50 a fr. Paardeboonen fr. 18,— a fr. Aardappelen per 100 k. a a frKoolzaad per 100 k. fr. 47,50 a fr.—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1