AL6EMEEN No. 524. 10de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Woensdag 1 Junij 1870. o ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D 19 O I I COM2*, te Seuxm. ADVERTENTIEN. Jfolitiehc Overzigt. In plaats van de groote gebeurtenis nil in eenig- lieid des geCstes met vergenoegdheid te herden kenen het hallel der verkregene uitkomst als ecn eenig man aan te heffen, koinen er allerlei kleine en nijdige roerselen kijken door de harts- tochten der partijen heen. De regterzijde is boos op den woordvoerder Schneideromdat hij op eigen gezag en door eigen vrijmoedige imperi alistische aandrift den keizer zulke vrtendelijke dingen heeft gezegd, terwijl hij slechts het proces- verbaal der stemopnemir.g had te overhandigen. De partij van Rouher is boos op Ollivier omdat de beer Schneider alleen had gesproken en hun woordvoerder niet, die naar men mompelt, zclfs van hooger hand zou zijn gevraagd om hooge woorden te voeren bij gelegenheid der hooge gc heurtenis. Het plebiscitaire comitd is boos, met den hertog van Albuf&ra aan het hoofd, omdat het afgedankt. is geworden. Het had zich zoo ijverig en gelukkig gekweten van zijne bemoeijin gen en zon zoo gaarne gebleveu zijn vvat het alreeds was een vaste instelling, een muurwerk voor het keizerschap. Albtifera kon het echter van Chevandier de Valdrome niet gedaan krjjgen en het plebiscitaire comite is ter ruste ingegaan, even zoo goed als hot complot, waarvan men nu weldra zal veruemen, wat men aldrnk bezig is er van te vernemen, dat het in den fantasie der politie heeft bestaan. In ieder ander land ver- nietigd gewoonlijk een complot de ecn of ander op handen zijnde gebeurtenis, in Frankrijk belpt het den keizer bevestigen. Zoo kan het tegen strijdigste wel eens natuurlijk worden. Het kei zerrijk is op de vrede gegrondvest en gefondeerd het is er mee begonnen, het is midden door den krim ooriog, den Italiaanschen oorlog, de Mexi caansche en Chineesche expeditien, midden door de straatrumoeren van Junij, Februarij en Mei niet vrede gevoed en gemest, licht dat het nu door een complot zich tot vrede vernieuwezoo althans zegt de keizer in zijn aanspraak dat het keizerrijk versterkt worde te midden van de vrede. Ook in de wetgevende kamer gaat het vrij vredig toe. Wel dreigde er een onweers wolkie op het voorstel van den heer Coehery betrekkelijk het urgent verklaren van het wets ontwerp nopens de departements- en arrondisse- mentsraden, doch dit liep op niets uit, evenzoo als het voorstel zelf, dat viel. Het bediscussi eeren van de druks|)erswet werd door Pelletan ingeleid, die onderscheid wilde gemaakt hebben tusschen het lasteren en honen van leveuden en van dooden. Hij wilde het recht om eene ver volging in te stellen alleen toekennen aan den persoon, die gehoond of gelasterd is. De minister kwam hier tegen op en eischte voor de zoou het recht om de eer van zijn vader te verdedigen. Liever dan dit recht prijs te gevenzon hij volledige straffeloosheid toestaau. De minister heeft in zijn gevoelen gezegevierd. Voorts is bij de wetgevende vergadering met welgevallen ontvangen het regerings ontwerp tot toekenning eencr jaarlijksche vergoeding van 15,000 fr. aan de voortaan te benoemen leden van den senaat. Wanneer de kamer dit ontwerp zal hebben aan genoraen zal de lijst der nieuwe senatoren worden bekend gemaakt. Nog is er sprake van een voorstel tot afsebaffing van het dagbladzegel, dat van regeeringswege zal worden aangeboden. Het equivalent dezer afschaffing zal gevonden worden in de verhooging van het poslrecht. Het nieuw ontwerp belooft aan Frankrijks nieuwsgierigen dien zegen op I Januarij 1872. De Noord Duitsehe Bondsdag wil de doodstraf niet onvoorwaardelijk afgeschaft hebben. Was reeds in het oorspronkelijk voorstel die straf bijbehouden voor hoogverraad, voor moord met voorbedachten rade, voor opzettelijken doodslag, om straf bare daden te verheeleu, en feitelijke aanslagen tegen het hoofd des lands de bondsregeringen wenschten nu in alien gevalle den doodstraf te behouden voor moord in't alge- ^jneenen voor poging tot moord gericht tegen het hoofd van den bopd of tegen den andere" bondsvorst. De graaf Schwerin Inacht de kwestie nu over op de al of niet aannemiug van bet strafwetboek in zijn geheel, waarop Lasker wees dat het strafwetboek niet slechts in enkele pun- ten maar over het geheel een groole hervorming ten doel heeft. Hij vond het een verdienstelijk werk dit strafwetboek tot stand te brengen. Wanneer de bondsregeringen het verwierpen zon toch biunen kort een nieuw ontwerp moeten worden ingediend. Hij wilde in het oog gehon- den hebbeu dat men een tijd zou wachten om de openbare opinie te polzen, betrekkelijk deze materieen te zien of deze zich in een liberale of reactionaire rigting zou bewegen. Bismarck kwam tegen Planck op die gewild had, dat de doodstraf in die landen waarin ze afgeschaft was, afgeschaft zou blijven. Bismarck vond dat Planck hier de plank mis was omdat daardoor de regte eenheid voor den bond zou worden verbroken. Tweeerlei vegt kon niet in den bond worden opgenomen noch goedgekeurd, want men had zich juist voorgesteld alle bestaande ongelijk- heid in het regt binneu het bondsgebied te doen ophouden. Toen de premier gesproken had zag Planck zoo strak als lei en trok zijn voorstel in. En zoo is het geschied dat de woorden „met den dood" welke krachtens vroegere besluiten uit paragraaf I waren geschrapt, thans daarin weder zijn opgenomen want het voorstel Kardorff, om de doodstraf bij te behouden op poging tot moord tegen het hoofd van den bond of tegen een der vorsten werd aangenomen met 128 tegen 107 stemmen. De vorst door Gods genade alzoo tot koning ge vorden, behoeft zich dus op het stuk der menscbelijke genade niet te bekommeren. Inmiddels lezen wij dat de kosten voor het krijgswezen in het Duitsehe vaderland, die in 18150 30 millioen beliepen, bij do begrooting van 1870 tot 70 millioen is gestegen. Sela De miliciens der ligting van 1869, die bij de verschillende regementen infanterie nog in activiteit zijn, zullen den 15 Jnlij a. s. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Wij vernemen, dat het ontwerp van wet, regelende het vestingstelsel, kort na het Pink- sterreces in de afdeelingen der tweede kamer zal worden onderzocht. Een spoedige behandeling in de openbare zitting laat zich echter nog niet verwachten. iNeuzen 30 Mei. Het Hulsterblad meld in zijn nummer van 11. zaturdag. dat de kermis aldaar dit jaar ongewoon luisterrijk zal zijn. Bij ons bezoek aan die stad en hare kermis op 30 Mei jl. bleek ons. dat Hulst in geen jareu een zoo uitmuntende kermis heeft gehad hoezeer zij slecht bezocht werd. Na het artikel in genoemd blad over de Hulster- kermis. sprak men terstond over het op den 6 Junij plaats hebbende festival te Kloosterzande, als zou dat festival ten gevolge van geringe deelneming geschortst zijn. Wij gelooven niet dat zulks op- zettelijk is geschied en zijn in staat met zeker heid te melden. dat genoemd festival plaats zal hebben. Jammer echter is het voor Hulst te noemen. dat Kloosterzande's kermis steeds die van Hulst overtreft, daar al die soort van spelen, kramen enz. in den regel ook te Kloosterzande tegeuwoordig zijn. We hopen en twijfelen daar- aan niet, dat het bewuste festival op 6 Junij aanstaande drukker zal worden bezocht dan de kermis te Hulst. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is in de plaats van den overledeu heer mr. H. A. de Steur tot beambte ter secre taire benoemd de heer J. Wissekerke. - Naar alle waarschijnlijkheid zal de stoom boot Merwede no. 3, op maandag G Junij een pleiziertogt van Neuzen naar Hansweert en van Hansweert naar Walsoorden doenbij genoeg- zaine deelneming, ten doel hebbende bet festival te Hontenisse voor beiangstellenden bij te wonen. De zangmaatschappij Diederik van Asse- nede", berigt in hare circulaire van den 25dezer, dat hare maatschappij heeft lie-loten op zondag 3 Julij aanstaandeter gelegenheid der kermis van Assenede, een plegtig festival te geven voor harmonie fanfaren en zangmaatschappijen. Elke maatschappij zal twee stukken tiitvocren terwijl aan elke deelnemende maatschappij eene herinneringsmedaille wordt geschonken, alsmede een medaille aan het verst komend genootschap en aan die maatschappijwelke met het grootste getal uitvoerende leden zal optreden. On;*e wensch is die der maatschappij dat dit feest aan de grenzen van Noord Nederland eene nieuwe gelegenheid mag geven tot verbroedering tusschen Noord en Zuid: en dat de oproeping tot de Nederlandsche genootschappen niet ver- geefs mag zijn. inslac, 31 Mei. Tot |iredikan t bij de hervormde gemeente alhier is beroepen ds. P. Doedes, predikant te Hemmen in Gelderland. fSsrs vn.n Ijient, 31 Mei. Als een bij- zonderheid kan gemeld worden dat in den tuin van den heer L. Larnmens alhier, reeds nieuwe aardappelen zijn gerooid die zeer goed van smaak zijn. 14, tpenfcmrgf30 Mei. Donderdag 26 Mei is na eene kortstoudige ziekte en voorzien met de troostmiddelen der stervendeu te Lnn tershoek gemeeute Stoppeldijk overleden de heer Eduard Kamoen, zijn stoffelijk overblijfsel is met groote en indrukwekkende plegtigheid ter aarde besteld. Het lijk werd door de kom der gemeente voorafgegaan door den hoofd- onderwijzer met zijne leerlingen, die in eene eer- biedige bonding, lnide gebeden voor de ziel van den overledene hemelwaarts zonden. Na de kerkelijke diensten werd de ontslapene op de- zelfde wijze naar het graf gedragen. Dat hij in de gemeente door arm en rijk booggeacht en bemind was, en het verlies zeer betreurd wordt, bewezen de talrijke deelnemers aan deze treurige plegtigheiden de volgende woorden door den koofdonderwijzer bij het graf uitgesproken Hier in dezen akeligen grafkuil rust dan het stoffelijk overhlijfsel van Eduard Kamoende echtgenoot van eene bedroefde vrouw, de vader van zes kinderen nog te jong om het groote verlies te kunnen beseffeu, een menschenvriend, een achtingswaardig inwoner van Stoppeldijk ja> hier is begraven het lijk van hem, die zoo in- als buiten de gemeente bekend stond als een braaf, godsdienstig, opregt en vooral als een hulp- vaardig man. Dat hij als zoodanig bekend stood getuigen de talrijke deelnemers aan deze treurige plegtigheid. Armen van Stoppeldijk 1 uw raadgever, uw helper is niet meerHij is niet meerdie u in den barren winter zoo dik- wijls van levensraiddelen en andere benoodigd- heden is konten voorzien die geene moeite te groot achtteom middelen te verzamelen ten einde n in den dringendsteu nood te kunnen bijstaan. Eduard Kamoen is niet meerHij heeft te vroeg het tijdelijke met het eeuwige moeten verwisselen. Zijn ligchaam ligt hier be- graveu en wij hopen dat zijne ziel in zaliger gewesten is overgegaan. Doch daar Gods wijze raadsbesluiten ondoorgrondelijk zijn, en wij niet weten of zijne ziel reeds in den hemel is opge nomen, zoo laat ons onze harten hemelwaarts ver- heffen en smeoken wij den barmhartigen God dat Hij zich zijner arme ziel ontferme, en dalen wij in den geest, in dezen sombren grafkuil, en roepen wij den overledene toe Rust in vrede 1 I-I ontenisse 31 Mei. Zoo als trouwens uit de allerwege verspreide aanplakbiljotten te zien is zal bet door de harmonie alhier uitge- scbreveue festival op den aanstaanden 2en pink- sterdag zeer zeker plaats hebben. Naar de toebereidselen te oordeelen belooft het zelfs buiteiigewoon luisterrijk te ziju. Het heeft H. M. onze geeerbiedigde konin- gin op nieuw behangd, de koninklijke kantwerk- school te Slnis een bewijs te geven van hare voortdnrende belangstelling, door de toezending eener gifte van f 150. Men meldt nit Sint Kruis. Als eene wnar- schnwing tegen de nog te houden pnblieke boerenkoopdagen en kermissen, deelen wij merle, dat naar ,het schijnt op den koopdag aan de zwarte sluis, onlangs gehouden, pogingen tot. zakkenrollen zijn aangewend, die waarschijnlijk eenig en alleen door de waakzaamheid der Anr- denburger marechaussee mislnkt zijn. Ats zeer verdacht signaleert men ons zekeren Henri de Freijne, on<l 19 jaren, geboren te Eecloo (Ilelgie), thans in dit gewest. op koopdagen en kermissen rondzwervende, hij is: lang 1,51 meter, haar en wenkbrauwen blond, voorhoofd houg, oogen grijs, neus breed, rnond groot, merknare teekenen sproeten en behept met hoofdzeer. Vrolgens lno- pend gerucbt is bij ook in Belgie verdacht van zakkenrollerij of beursensnijderij, zoodat ieder op zijn hoede zij. De arr.-regt.bank te Goes heeft den 16 dezer uitspraak gedaan in de volgende zuken I. J. L Onghena, oud 34 jaar, zaakwaarnCtner te Clinge (Zeeland) beklaagd van bet boosaar- diglijk en openbaar honen van den persoon de^ konings en verdere leden van het koninklijk huis veroordeeld tot gcvangenissfraf voor e6n jaar in eenzame opslniting te ondergaan en in de kosten van het regtsgedingen II. 1". E. van Ilnffel. oud 31 jaar, landbonwor te Hontenisse; en 2o. V. Roels, ond28jaar, boeren- knecbt te Hengstdijk, beklaagd van hetelkander moedwillig toebrengen van slngen en stouten zijn vrijgesproken. Uitspraken van den 23 dezer. I. 1". P. Bnijs, ond 20 jaardefaillant, wo- nemle te Clinge en 2 T. Buijs, oud 25 jaar arbeider te Clinge, beide beklaagd van moed- willige mishandelingveroordeeld de eerste bij verstek tot een geldboete van fS,subsidiair drie dagen gevangenisstraf en in de kosten van het regtsgeding, de schuld van den tweede, niet bewezen, is vrijgesproken. II. P. Dankaert, oud 21 jaar, vletter te BosoR- kappelle- beklaagd van moedwillige mishandeling enz., schuldig verklaard aan bet eerst in de akte van dagvaarding vermelde feit onder aan- neming van verzachtende omstandigheden en veroordeeld tot boete van f 3,—, subs, een dag gevangenisstraf en in de kosten van bet regtsge ding, met vrijspraak van het verdere hem bij de akte van dagvaarding ten laste gelegde. HI. C. d' Ilooghe oud 43 jaar, gewoond heb bende te Stekeue (Belgie) thans zonder vaste woonplaats, beklaagd van landlooperij, bedelarij en beleediging met woorden etc.veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie inaanden in eenzame opsluiting en drie geldboeten ieder van f 25, subsidiair zeven dagen gevangenis straf voor iedere boete en in de kosten van het regtsgeding. Bij een gemotiveerd adres hebben 17 van do 18 gemeentebesturen, in het voormalig 4e district dezer provinciezich dezer dagen gezamenlijk tot do tweede kamer gewend, met verzoek, het wetsoutwerphoudende de regterlijke indeeling hunner gemeenten, bij de arrondissements regt- bank te Axel niet aan te nemeu, maar limine respectieve gemeenten bij voorduring te laten onder bet regtsgebied der arr. regtbank te Mid- delburg, werwaarts de bewoners dezer streken zich steeds op 'een dag, been en terug kunnen begeveu terwijl voor een tocbt naar Axel eu terug steeds 2 ja veelal 3 dagen zouden noodig zijn. Ook circuleeren onder de ingezetenen verzoek- schriften waarbij zij verklaren den tegenstand hunner besturen volkomen te deelen, en de ver- klaring afleggen. dat zij den algemeenen volks- wenscb uitdrukken, door eenpariglijk te verzoe- ken dat die streek onder de regterlijke indee- Per drie maanden binnen Ncuzen1, franco door het gebeele Bijk. 1,25 geheel Belgie1,40 Knkele 0,05 Men abonneert zioh by alle Boekhandelaara, Postdirec'.enren en Bricvenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regelsf B.40 Voor elke regel mcer. 0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgcrera in te Zenden niterlijk Dingsdag en Vrijdag arond 6 nre.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1