ALGEMEEN No. 521. Zaturdag 21 Mei 1870. 10de Jaar»; llinnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. o abonnement. V E R S C IIIJ N T elken Woensdag- en Zatnrdag-morgen ten 8 ure D II O X T Si COJIP. «e itnzen. ADVERTENTIEN. f e +o JLJolitiel£ Overzitft. Volgens de tbaus bekend geworden offioiele op-aven bebben, Algerig meegerekend 7,230,434 siemmen voor en 1,560,709 eteiumeu tegen t pie biscit gestemd. De plebiscit-wind is reeds naar Diut-chland overgewaaid. De liberate bladen geven in over Frankrijks voorbeeld te vol-en en op die wijze aan alio rerwikkelingen eeneir.de to maken. r<„D. 't Gaat er das raee als met de m ides. Lei lacbt men er om, men vindt 't zot bespottelyk, kinderachtig en eindigt met navolgen. Nu als die nabooising algemeen vvordt, dan valt er in Europa wat te plebiscitten. 't Valt echter te betwijt'elen of komng llbelm en zijn nevenknie Bismarck de Fransehe kuut ziin toegedaan. Het Engelsche Lagerhuis is weer ternggekomen van het in de tweede lezing reeds aangenoiuen wetsontwerp, strekkende om aan weduwen en ongehuwde vrouwen die eene eigene hmshoiuing bebben en bet vereischte bedrag in de belasting bctalenkiesbevoegdbeid toe te kennen. Die triumf is das van zeer korten dour geweest. Lt 11 der leden de heer Bouveriedeed het voorstel tot verwerping waarop met twee honderd en twintig tegen vier en negentig stemmen weid besloten 0111 do behandeling 111 cormtfe zes maanden uit testellen, hetgeen gclijk staat met verwerping. ontwerp ter verkorting wcglaat, door de provin ciate staten in een door haar vast te stehen reglement znllen worden opgeuomen. De tweede paragraaf van het eerste ontwerp, waariu de verdeeling der korten van de cala- miteuse polders is behandeld, blijlt gebeel onvet anderd sleebts een enkele redactie-wij/.iging is in sommige artikelen noodzakelijk geworden, due.b de inkomsteu en de kosten der calam.teu>e polders blijven evenzoo geregeld als in bet eerste ontwerp, dus 00k de kosten voor acbterliggende polders. De bepalingen omtrent het beheer in de derde paragraaf van het eerste ontwerp opgenomen, beeft de regering in het nieu we ontwerp grooten deels weggelaten en zich sleebts hepaald om in een artikel beginselen aan te geven, aan de provinciate staten ove.lateude nadere bepalingen te maken. De artt. 23 tot 26 van het eerste ontwerp, uitmakende de vierde paragraaf „over de vrij verklaring van calamitense polders worden mi door twee artikelen vervan-en, eveneens sleebts enkele beginselen aangevende, terwijl de over gangsbepalingen bly enmet uitzoudering van art. 29 dat vervalt. De Staats eourant van zaturdag U. beyat de wetten van den 8 April 1870, tot verhooging van bet V' boofdstuk der staatsbegrooting voor bet dienstjaar 1870, en tot iiitrekking van bet keizerliik decreet van 16 December 1811, con tenant rtglement de police des polders dans les d6 partements de l'Escaut, etc. gij de tweede kamer der staten-generaal ziin dealgemeene beraadslagingen sinds II. ma an dag voortgezet, over het wetsontwerp tot alscbal fin- der doodstraf. Reeds bebben 21 leden daar aan deelgenoraen 11 voor en negen tegen, ter wiil de beer de Brauw zich uitdrukkelgk zijne stem beeft voorbehouden. Van de tegenstanders bebben de heeren van Lijnden en van der Does zicb niet ougeneigd betoond bij wijzigmg van bet ontwerp bet aan te nemen. Naar den loop dezer discassie is het te verwacbten, dat zij nog eeuige dagen zal aanhouden. Door de regering is ingediend een gewijzigd wetsontwerp waarop aan calamitenzc polders in de nrovineie Zeeland tegemoetkon.ing uit s rijks Bchatkist kan worden verleend. Het eerste wets ontwerp was verdeeld in paragraien en telde dl artikelenhet tbans voorgestelde, aanmerkelyk vereenvondigd, is niet in afdeelingen gesplitst en telt sleebts 19 artikelen. De regering willende toeceven aan bet verlangcu van vele leden der tweede kamer dat alle onnoodige lnmengtng m de taak van den provincial wetgever zon worden vermeden, beeft de art. 1-7 van het eerste ontwerp door een artikel vervangen waann bet becinsel wordt neergelegd, dat polders in Zee- land die door kosten van zeewenng en oever verdediging te zwaar belast zijn, opbunverzoek vol-eus regelen bij provinciaal reglement te stellen door de provinciale staten onder goedkeuring des konings calamiteus kunnen worden verklaard. In de meraorio van beantwoording zegt de miuister dat de wijzigingeu alio beginselen on aangeroerd laten en zich bcpalen tot weglatnig en bekorting van bet aanvankelijk 1.1 de 1 3 en 4 voorgestelde, waarin gehandeld werd over de calamiteusverklaring van polders, over het beheer der calamiteuse polders, en over de vrfiverklaring dier polders." Daar de provinciale staten van Zeeland zich in begmsel met de in bet eerste ontwerp voorgestelde bepalingen l.eb boa vcreenigdmeent de regering te mogen venvachten, dat de bepalingen die zij uit bet De rijks-ambtenaar le klasse .1. A. van Oppen, te Neuzen, wordt met 1 Junij a. s. over- geplaatst naar bet rijksguitrepot te Rotterdam. Hontenisse. den 18 Mei. Bij de plsat> gebad hebbende verkiezing van een lid voor den -emeenteraad, ter vervanging van den heer P. J. Lauwers, die uithuofde van verhuizing naar elders zijn ontslag beeft gegevenis met 62 van de 92 geldige stemmen benoemd de hoog wel geb. beer H. A. A. baron Collot d Escuty, burgemeester dezer gemeente. Heden avond bragt de Harmonie St Lectlia gevolgd door een groot getal belangstellende in gezetenen, den benoemde eene serenade, waarna door den ondsten zoon van Z. H. W. G. de eersten steen gelegd aan de in opbouw zijnde estrade voor geinelde haruionie. Op jl. zaturdag is door bet provinciaal geregtsbof in Zeeland het navolgende arrest in cas crimineel nitgesproken Andries Willetnsotul 36 jaren, workman, wonende te Hoiiteiiisse, tbans gedetineerd te Middelburg, was beklaagd als zou bij in den nacbt van 21 op 22 Jannarij 1870 ten nadeele van Theo-lorus van Hees te Hontenisse, nit een zwingelstal, staande op het van alle. kanten afgesloten erf van diens woning, arglistig drie steenen of 9 ponden kladden van vlas ter waarde van f 1,50 weggenomen en zich toegeeigend bebben. Het hot beeft hem niet schuldig vei klaard aan bet hem bij akte van beschuldiging ten laste gelegde feit, en daarvan vrijgespioken, de kosten te dragon door den staat, met bevel dat bij zal worden in vrijheid gesteld, ten yvare hij om andere redenen behoort in bechtenis te blijven. Omtrent de invoering der portzegels (chif- fiestaxes) nveldt de Schoonhovensehe drrecteur van bet'postkantoor, dat zij niet op alle onge frankeerde brieven de geschreven cijfers, die bet port aanduiden, znllen vervangen, maar alleen on die brieven, welke bestemd zijn voor plaatsen binnen bet arrondissement van het postkantoor van afzending gelegen. Ter voorkoming van verwarring znllen officieel de tbans gebrnikelijke postzegels met den naam van frankeer zegels genoemd worden. Op de bepalingen der wet van 4 April 1870 (Stbl. no. 60) <len 30 April 11. in werking getre.den, acbten wij bet niet ondienstig de aau- dacht te vestigenVolgens art. 2 dier wet toeh kunnen belastingschuldigen verlangendat de adviezen op bunne reclames in zake persouole en patentbelasting, van ben die tot den aanslag bebben medegewerkt, gedurende aeht dagen te hunner inzage ten gemeentebuize van de plaats buuuer inwoning worden uedergelegd, ten eindc zich van de gegrondheid der aangevoerde motie ven te overtnigeG en desverkiezende gedepnteerdo staten, aan wie de beslissing is opgedrager., nader in te ltcbien. (ien Van die nederlegging ontvangen belangheb- benden vooraf van gedeputeerde staten kenms met aanwijzing van dag en unr, waarop zij of bunne gemagtig len, dit verlangende, door hen znllen worden geboord, terwijl later de beslis sing hun regt si reeks van dit collegie wordt toegezouden by een gemotiveerd besluit. De Haagsche kermis is 0. a. en wat is natnurlijker o..k door een Reus bezocht. De/.e wilde maandag avond een bezoek aan zija broeder te Voorburg gaan brengen maar wacbtte hiermede tot diep in den nacbt omdat hij meende dat zijne verschijning te midden der zich no- op de straten bewegende ma-sa s al licht tot ougeregeldheden zou aanleiding geven. Die attentie voor de jjolitie beeft hij echter duur moeten lietalen, want loen bij ciica 4 ore op bet Spui den inspeeteur van politie Unppert ontmoette zag deze in hem waarscbijnlijk een dief of inbreker, aitbans hij arresteerde hem en liet de vreedzame nachtwandelaar met zijn teus- achti-e reiszak naar het politiebnreau overbren gen, waar bij \'erblijven moest tot dat dingsdag morgen de cotnmissaris van politie Wnlfters, wien bij zijn eerlijke zaak mogt blootleggen, hem spoedig de vrijheid schonk. Welke gedaehte de reus van de Haagsche politie met zich neemt laat zich beter raden dan vertellen. Maar onbillijk zon 'tzijn naar de ongeschikt- beid van enkelen tot die van alien te beslniten. Men twijfelt dan 00k niet ot het „trop de z61e van den inspeeteur zal niet ongestraft blijven en al is daarmede het onherstelbare leed den reus aangedaan niet goed te maken, t kon een les en leering voor anderen zijn. Door twee vleesehhonwers te Wintschoten en Nienwe Sebans is aangekocht, een bnitenge- wone vette os. Zij boden er per telegram een stnk van aan, aan Z. M. den koning en ontvingen bet volgende antwoord't Loo, 11 Mei 1870. Z. M. de koning zal zeer gaarne een stuk van den buiten-ewoon vetten os, die Zaturdag a. s. -eslagt wordtvan n ontvan-en en bedankt u voor het vriendelijk aanbod. De kolonel, adju dant des koning„Tolsma." 8 maanden en 14 dagen. Op 16 Junij za Pius IX 24 regeringsjaren tellen. Men zal zich herinneren, dat te Richmond, in staat, Virginteeenige dagen geleden een Carl Seidig v61ocip6demaker te Postdam had in de vorige week te Berlijn aangekondi-d dat hij zondagmiddag in de nabijbeid der stad met eene vdlocipede een rid zou doen over eene koord, die op eene aanzienlijke len-te zeer hoo- was boven den grond gespannen. LI. zaturdag was de koord gereed en no besloot hij een proefrid te doen. Zoo gezegd zoo gedaan. Hij beklimt zijn voertnig, komt na veel moeite oyer de schninte van het koord heen en zal ntt in voile vaart langs bet hooger vlak li-gende eind voort Snellen maar eensklaps verliest bij het evenwigt, stort naar beneden en breekt den bals Z. H. paus Pius IX vierde den 13 dezer zijn tachtigsten verjaardag. Bij zijne keuze tot paus was Joannes Jiastai, aartsbisschop van Iiuola en kardinaal priester. Hij vverd paus verkozen den 16 Junij 1846, den 21n gekroond, en nam den 8 November van hetzelf'de jaar plcgtig bezit van zijnen bis schoppelijken zetel in fit. Jan van Latianen. Pius IX beeft nog een broeder, gmafGaetan, van 84, en eene zuster, gravin Benigni, van 81 jaren. Zijn vader graaf Hironimns stierf op 84jarigenzijne moeder gravin Catharina op 82jarigen lecftijd, en zijn 00m graaf Hercules, leefde 96 jaren. In de chionologiscbe lijet der 2o7 pauzen vinden wij slechts een eDkele die langer beeft gercgcerd dan Pius IX. Deze regeerde 24 jaren vreeselijk ongeluk beeft plaats gebad door t in - storten van den vloer eener gere-tszaal, waarop dat oogenblik zitting werd gebonden over een geschil tnsschen twee burgemeesters. Thans ont- van-t de Times van harer. correspondent nit Phi ladelphia hieromtrent nadere bijzonderhedeu. Juist boven de zaal der wetgevende ma.at was de geregizaalklein, niet meer dan 20 voeten lang met een platform aan het eene emde, de plaats der regters, en eene galerij er vlak tegen- over aan het andere einde. Daar de zaak in behandeling van groot gewigt was, hadden zich te 11 unr 's morgens zooveel per-onen in het lokaal verzameld, als er bij mogelijkheid in kon- den terwijl beneden in de kamer der afgevaar- di-den 30 leden hijeen waren, in afwachting van deepening der zitting. In de bovenzaal bevonden zich on-eveer 300 personcn, mecstal advocatem verslaggevers van dagblaflen leden der wetge vende magt en verscbillende leiders van politieko partijen. Reeds 2 regters hadden hnnne zetels in-enomen en met spanning werd de komst der anderen te gemoet gezien toen men eensklaps onder den vloer een knal boorde als van een ge- smoord geweerschotdie omniddelijk door een tweede werd gevolgd, Ieder keek angstigron l naar do oorzaakvan dit ongewoon gerais. Spoedig daarop begon bet te kraken en zakte de vloer in het eentrnm weg. Allen go vo old en het dreigende gevaar en trachtten instinetmati- zich te redden doch voor de meesten was het te laat. De vloer stortte naar beneden met een vreesselijken smak, de stampvolle galerij in den 25 voet diepen val medeslepende en de menigte in de benedenzaal verpletterendewaarbij nog kwam, dat het plafond van de geregtszaal eon oogenblik later op de ongelukkigen neerviel en hen vermorselde en verstikte. Het 12 voet bteode platvormde plaats der regters, bleef hangen, waaraan velen hnnne redding te danken hebbon. Andereneen 30talsprongen in yensters en deuren of klampten zich vast aan uitstekende stukken van gebroken planken en blikten, zwe- vendo tnsschen bemel en aarde;n de diepte op het ontzettende schouwspel neder; links en regts verspreide stukken hunt, pleisterkalk; dikke stofwolken, wanhopig worstelende lieden, terwijl een bartverseheurend gejammer om hulp uit dieu puinhoop opsteeg. In een oogwenk was bet huis door eene groofo menigte, op het gelui der naburige kerkklokken toegeloopen, omsingeld, maar de gouyerneur Wal ker het raadzaam achtende voorzigtig te zijn, daar 't niet onmogelijk wasdat 00k bet no- staande gedeelte van het gebouw instortto liet de politie een cordon trekken, ora bet volk terug te bouden, waarna ladders tegen de rauren warden geplaatst en men met den treurigen arbeid een aanvaug maakte. Een voor een werden de dooden. stervende of gewonden uit bet puio naar de ven- sters en vervolgens langs de ladders naarbeno- den gedragen, waar duizende in doodsangst stou- den te wacbten en bet geween en bet gekerm van hen die een vader, broeder of eehtgenoot in een der lijken herkendeu, alle beschrijving te boven gingen. Ware het ongeluk 66n uur later gebeurd gedurende de zitting van de wetgevende magt, dan zou het getal lijken nog veel grooter geweest zijn. "Onder de dooden 58 in getal Teide men 0. a. vele regtsgeleerdeu, boofden van politieke partijen een verslaggever, een neger- senator en verscheideue' andere aanzieulijken der stad. De twee burgemeesters de ouwillekeurige oorzaak der ramp, zijn er met eenige kneuzigen af-ekomen. Builen hen werden nog ougeveer 150 personen bijua alle van rang, min of meer erostig gewond. Er beerschte in de stad eene algemeene verslagenbeid, alle zaken slon len stil de° winkels waren gesloten zelfs bet politick verscbil, 't welk onder de verschillende partijen Ppt Ant binnrn Nenw.n. f 1'~ franco door het geheele Hijk. 1,-5 geheel Belgie1,+f) nmm*rs <V'5 1 "mIo *»bon«™l zi'ch 'bij a!le Boekhaodelaara, Postdirecteuren en Brieveobushoudera. T Ea O V XX XO XX p BIJ Van 1 tot A regels Voor elke regel meer Advertcntien gelieve men ann de Uitgeren iD te zendea niterlijk Dingsdag en Vrijdag ayoud 6 ure. 0.10 wesing om nauaij»»

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1