ALGE1EEN No. 51(5. Woensdag 4 Mei 1870. lOde Jaargv Binnenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCIIIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) II O H T «fc COIIP. <e Xciizpii. ADVERTENTIEN. maar voor JP*o.liti©lt Overzi<xt. I let plebiscit cn alles wat het plebiscit bctreft is de alpha en de omega, het begin en Lei oinde van alle fransehe dagbladen. Men staat verbaasd over de vele aanhalingen in on/.c groote bladen, nit zoovele dagbladen getrokken cn het thema plebiscit is op duizenderlei variation nog immer voor iederen dag de rijke brou van nocmelooze vele beschouwingen. llet plebiscit zelf is meegedeeld en bet was reeds beoordeeld, ook reeds vcroordeeld, voor dat bit bekend was; bet werd dadclijk gebraden toen het gcknecd was, en nadat het gebakken was is men bezig gegaan het nog eens te roosten. Jammer dat het ding door hen die er de betee- kenis van kennen, zoo gruweljjk wordt gehekeld nog meer jammer dat het voor Let volk 't welk het moet strekken, ten eenemale een onding is, dat aiet begrcpen kan worden. De meest nlledaagsche terinen zijn er gebrnikt om bet te verduidclijken en de allerbegrijpelijkste beelden zijn gebruikt om het verstaanbaar te maken. Nu men bet volk noodig beeft, nu weet men bet te vinden en er tot af te dalen stelsel matig beeft men het anders van zich afgehouden, laat staan bet tot zich op te heffen. Een politieke bedelarij bij het volk van de zijde des keizers en dcr ministers onder lieve woorde- kens gebraebtziedaar het plebiscit, de hooge keizer op de groote Tuilerien word in beeld ge bracht met den laagen dorpel in het nietige hutjen, wnut op den troon even als in de nederigste but, zeggen de ministers, moet de zoon in vrede zijn vader opvolgen. Zie bier wat de ministers in een circulaire tot de ambtenaren in het keizerrijk hebben gezegd. De keizer doet een ploehtig beroep op de natie. In 1852 vroeg bij de macbt om de orde te ver zekerenen nu deze verzekert is vraagt bij in 1870 om de vrijheid te vestigen. Vertrouvvende in bet recht, dat bij ontleent aan de ach millioon stemmen, die hij mocht ontvangen breugt hij ook niet het bestaan van bet keizer rijk in stemming maar de liberale hervormingen van bet keizerrijk. Ja stemmen is stemmen voor de vrjjheid. De revolutionaire partij geel't den raad neen te stemmen. De ware vrienden der vrijheid zullen, in weer •wil van bet verschil in gevoelen in de onderdee- len, aan onze zijde staan. Ontbouding of neen te stemmen, weten zij, is steun te geven aan hen, die bet keizerrijk allcen bestrijden om bet te doen vallen, en te gelijk daarmee de staatkundige en maatschappelijke organisatie, waaraan Fraukrijk zijue grootheid te danken beeft. In naatn van de oper.bare vrijheid en vrede, in naam des keizers verzoeken wij u alien, onze tronwe medewerkers, uwe pogingen met de onze te vereenigen. Het is tot den burger, dat wij ons wenden. Wij geven u geen bevel, maar een vaderlandschen vaad. De zaak die bet geldt, strekt om de rust van ons land voortaan te verzekeren, opdat dezoon, zoowel op den troon als in de nederigste woning, den vader in vrede opvolge. Ollivier beeft ecu manifest tot zijne kiezers in bet departement du Var gezonden. Her. Jour nal Officicl beeft dat stuk openbaar gemaakt. De stijl, de toeleg, de beeldspraak, bet talent, kortom alleswat men maar noodig beeft om bet volk in te pakken fllikkert ook bier weer boven alles uit. Ilij zegt tot zijn volkje onder andereu Het landvolk weet dat van tijd tot tijd bet doode bout van de boomen moet worden af gesneden, wil men aan de levende deelen kracht geven zicli te ontwikkeleu. Zie zoo doet nu de keizer. Hij beeft bet doode bout nit de consti tutie verwijderd, opdat zij uieuwe kracht erlangt cn als het ware vcrjongt. Zie dat ziju woorden die houl snijden, zegt te- rccht een particulier correspondent. Ieder boer weet wat bet doode hout is, dat het doode bout weg moetdat het uitgesneden moet worden dat beeft ieder landman vvel eens gedaan, dat is hem volkomen klaar, en nu het hem hierin niet 6ihemert zal het hem ook wel zoo duidelijk worden als koffiedik, dat hij nu ook voor het plebiscit moet stemmen, inetja. Want zegt de minister verder Luistert niet naar lien, die zullen zeggen dat gij neen moet stemmen. Als dat eens in het depar tement du Var gebeurde en als dat overal eens gebeurde, dan zullen de gevangenissen gevuld worden en verbanningsdecreteu worden uitge- vaardigd; dan zal men de roode duivel, de re- volutie zien, en de republiek, dan zal een storm woeden. Dan zal de natie zich weldra seliatnen over bare latheid van neen te hebben gezegd dan zal zij walgen van de regeringsloosheid en de wanorde, en zij die straffen zullen decld hebben zullen zelve gestraft worden. Maar zegevieren onze vrienden hoe geheel anders zal het dan zijn. Dan zal een eindelooze reeks van gelukzaligheden van uit den schoot der tnckomst ontsloten worden dan zullen wij een nooit eindigend tijdperk van veilighcid en uitge vertrouwen, van welvaart en van rust te gemoet gaan. Voorwaar de minister weet bet kunstje uit liont breede planken te snijden. Als nu maar ongelukkig niet eens de planken breeder ziju, dan het hout zelfhoe dan? Als tcgenover die poezie des ministers het platte proza der werkelijkheid eens in de ooreu van het volk weerklank vond, en de stem van den be- jaarden Raspail werd gehoord, die wat anders verkondigd dan al die beloften der toekornstige heilsorde dat Fraukrijk 2,600,000,000 l'r. jaarlijks aan belastingen op moet breugen dat de keizer een inkomen verteerd zooals wij vroeger meldilen waarvan men in de ver. staten van N.- Amcrika 300 jaren lang een president en een republiek kan onderhouden wanueer het jvolk aan zijn toestand word heriunerd, aan de bloed belastiug der conscriptie, aan de groote nationale schuld en honderd dingen meerWat dan De tijd zal bet ieeren. Doch bij den stand der zaken staat dit reeds vastde keizer en zijn gouvernement staan tegeuover een vuurproef vvaar- uit zij nimmer meer gelonterd voor kunnen komen rS'euzen, 3 Mei. De afloop der aanbesteding van de werken aan do calauiiteuse pol" ders in Zeeland, gebouden te Middelburg den 30 April 1870, was als volgt No. Namen der Polders. Namen der Aaunemers. Woonplaats. Begroo- ting. Aanue- mings. 1 Zuidkraaijer A. Riliders Breskens f 2835 f 2630 2 Borselen M. de Vriend Borselen 25775 26300 3 Ellewoutsdijk M. Paauwe Hoedekenskerke 16090 13100 4 Willein Anna A. Binders Breskens 9975 8900 5 Waarden J. Ycrkujjl Quakkelaar Vlissingen 12860 11400 6 Wilhelmiua Oostbeveland J. Filis 13700 12000 7 Stavenisse G. Bolier Scherpenisse 13485 12900 8 Muije J. de Rijke Stavenisse 5430 5160 9 Scherpenisse D. Bolier Scherpenisse 16120 14300 10 Dewiloo G. Bolier 3020 2820 11 Zuidhoek J. de Rijke Stavenisse 8370 8200 12 Borrendammo 11. Ringelberg Duiveu.lijke 16590 16300 13 Flaauwers P. den Boer Zierikzee 14990 15400 14 Koudekerke 11. Ringelberg DuiveudijUe 10520 10200 15 Oude lloeve idem n 4670 4400 16 Scharrendijke idem 14265 13000 17 Langeudijke J. van der lvlippc Scharrendpke 9300 8700 18 Brouwershaven H. ltiugel berg Duivendijke 7645 8100 19 Burgh eu Westland K. Zomers Burgh 12090 12800 20 Bommenede C. Bolier Bruinisse 11510 12200 21 Bruinisse J. M. Dekker Sliedrecht 18620 17100 22 Vliete M. Breas Colijnsplaat 13060 12500 23 Anna W. A. Visser Kattendijke 4820 4320 24 Zwarte P. Verlee Breskens 10845 10506 25 Oud en Jong Breskens J. Filis Vlissingen 25200 L 23100 26 lloofdplaat D. Tholens Iloek 35480 34000 27 Philippine J. van Male Breskens 1120,, 980 28 Margaret ha en Kl. Iluijss. D. Tholens Uoek 13940 12200 29 Eendracht idem 12490 11500 30 Walsoorden idem 28600 25600 toelicktiug out- volgendo regeling eu voltooijing van het vest de daarbij beliooreude rnemorie van waaraan wij thans slechts bet leeneu „Eene bezettiug en regtstreeksclie verdediging der provincie Zeeland ligt niet in de plannen der regering zoodat dientengevolge de versterkingen, welke wij tbaus nog in die provincie bezitten niet langer als zoodanig behouiien behoeven te blijven. Niettemin kan dit gevvestmogt bet bedreigd worden, krachtdadig worden bijgestaan door <le mobiele brigade, welke bij een aanval op ons zuidelijk frontier, in de stelling van Wil lemstad zal worden opgesteld en van daar in ceu betrekkelijk kmteu tijd uaar de Zeeuwscbe eilanden kan worden overgebragt." In een volgcnd nummcr geven wij een meer uitvoerig overzigt. Koewacht, 30 April. In den r.amid egaf de huisvrouw van wynende albier, terwijl achterlating gen Uoscli om hout te rapeu, met van 4 kiuderen waarvan het oudste 6 jaren en het jougste 4 maauden oud was. Wcinig tijds naar haar vertrek ontdekte eenige daar in den ointrek werkende arbeiders brand in de woning en spoede zich derwaarts om hulp te verieenen de brand had reeds een dreigend aanzicn verkregen en kinderen zich in het moed genoeg hen uit het Een zekeren A. van Gaver, nog altijd bevonden de gebouwniemand bezat gevaar te redden, wonende te Stekene dag van den 22 dezer 1 F. Walgrave, arbeider, (BelgiS) bij bet onheil komende en vernemende dat er kinderen in de woning warer, begeeft zi< naar biuneu. lloewel de rook hem het zien belette, mogt het hem toch gelukken eerst de kinderen van 4 en 2 jaar en vervolgens het oudste en jongste van een vvissen dood te redden. Dank moet worden gebrag-t aan de edele pogin gen en zelfopoffering van van Gaver, daar zonder zijne tusschenkomst de kinderen gewis een prooi dcr lammen wareu geworden. Later bleek dat het oudste kind door den rook blind was geworden. Het huis en den inboedel zijn bijna gelieel verbrand. Niets is verzekerd. De oorzaak is onbekeud. Bovenstaande is voorzeker eene !es voor ben, die maar al te dikwerf huune kinderen zonder opzigt te luiis laten. Beuoemd bij het korps ingenieirl, mineurs en sapeurs tot kapitein 3e klasse (naar onder- dom van rang) de 1 e luitenant J. F. Kiiukha- mer te Neuzeu. De Gazette van Eecloo sprekende over het amendement van den beer Risseeuw op art. 6 van hot reglement voor het waterschap de Wie- lingenonlangs door de prov. staten van Zee- land vastgesteld, zegt het volgende De heer Risseeuw is blijkens zijn voorstel van gevoelendat het waterschap met iedere auderen polder gelijk staat, en dit is eene dwa- ling Vreemdelingeu kunnen noch in Nederland, noch in eenig land ter wcreld optreden als leden der wetgevende magt, en een deel der wctgeving, hoe klein dan ook zal berusten bij de algemeene vergadering van het waterschap. Men moet of buitengewone voorliefde voor de vreemdelingeu bezitten, of men moet bijoogmerken hebbeu, om Nederlanders en vreemdeliugen alzoo gelijk te stellen. Neen, wat we zeiden, herhalen we van Belgie onafhankelijk te worden wat er ook gebeurebeide broedervolken kunnen elkander op dat punt niet meer grieven of plagen, en zoo behoort het. Dus voortaan geeno vermeu- ging meerdie aanleiding tot conflicten zou kunnen geveu. Vereeniging van Nederlanders en Belgen onder de banier der kunsten en we- tenschappen, der 'Internationale belangen van hau- del en zeevaart, industrie, boe meer hoe liever elkander als mensch en christen ontmoeten in het strijdperk der deugd hoe meer hoe beter kortom, hoe meer verbroederiug, hoe schooner maar aan weerszijden geene noodelooze inmeng- selenook elkander niet gevleid, maar als het te pas komt, elkander rond en open de waarheid gezegd dat is voor beideu het nuttigst. Door ingelauden van den polder Oud Nooni- Beveland is in hunne laatst gebouden vergadering besloten, in de onvoorvvaardelijke weigering tot betaling van subsidie voor de calauiiteuse polders te biijveu volharden. Als eene zeldzaamheid verdient allezius opmerking. dat door Z. M. dezer dagen een ge- wezen ouderwijzer te Venlo, die ruim 40 jaren dieusteu aan het onderwijs heeft bewezen, is gepensioneerd en wiens vader, op grond van vol bragte 40 jareu diensttijd en bereikten ouderdom, eveneeus als ouderwijzer sedert 1866 in het ge- not van pensioen is. Zijn er slechts weinige burgerlijke ambtenaren, die na volbragte 40 jareu dienst zich in het genot van pensioen zien gesteld, uiterst zeldzaam is het dat vader en zoon, na volbragte 40 jarige dienst gepensioneerd, zich beiden nog in leveu bevinden. llet Alg. Dagblad van Ned. meldt dat Z. M. de koning bepaald heeft, dat de verdere op- leiding van Dirkje Veldliuizen, dezer dagen op- genomen in het opvoedingsgesticlit te Zetten, uit Z. M. paiticuliere cassette zal worden be- streden. Dat een kus niet altijd even goed wordt opgenomen, bewijst het volgende. Zaturdag middag werden te Appingendain een paar jongelieilen in den eclit verboudeu en vierde meu dien ten gevolgc brniloft ten huize van des bruidegoms ouders. Opgewekt door het gebruik van sterken drankging bet er lustig toe en zong en danste men dat het een aard had. Eensklaps werd evemvel de vreugde verstoord. Opgewouden of als grap trachtte de vader van deu bruidegom zijue schoondochter een kus to ontrooven't geen evenwel door haar eu deu bruidegom zoo euvel werd opgenomen. dat men daarover in hevigeit twist geraakte. Van woor- Per drie man*d«B binpen Nenzen1, m franco door het getieelc liijk. 1,25 m gcheel Belgie1,40 Etikele 0,(>5 Men nbonneert zicb bij alle Boekhaodelaars, Postdirecteuren en Brierenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regels0 40 V«»r elke regel meer0,It) Adrertentien gelieve men aan de Vitgeyers in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag ayend 6 ure. n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1